Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

16 września 2019 r.
15:34

Prawdziwy skarb w Zawieprzycach. Co się stało z łupami z wyprawy wiedeńskiej?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 7 A A
Renowacja jednak malowidła na tamburze zajmie około dwóch miesięcy. - Malowidło najpierw należy oczyścić, uzupełnić ubytki, wykonać konieczne prace estetyczne, a na koniec zabezpieczyć odrestaurowany fragment - wylicza Gustaw Bołdok
Renowacja jednak malowidła na tamburze zajmie około dwóch miesięcy. - Malowidło najpierw należy oczyścić, uzupełnić ubytki, wykonać konieczne prace estetyczne, a na koniec zabezpieczyć odrestaurowany fragment - wylicza Gustaw Bołdok (fot. Maciej Kaczanowski)

Atanazy Miączyński solidnie przygotował się do wyprawy wiedeńskiej. Jako jeden z najbliższych ludzi króla Jana III Sobieskiego nie pożałował grosza na zbrojnych. Pod Wiedeń wyruszył na czele pułku złożonego z trzech chorągwi pancernych: własnej i braci. Pod dowództwem miał też swój oddział dragonii. Z Wiednia wrócił z wielkimi łupami wojennymi. Czy turecki skarb ukrył w Zawieprzycach?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zaraz za mostem na Wieprzy zaczynają się Zawieprzyce. Przyjezdnych wita okazały kopiec z żeliwnym krzyżem połyskującym w jesiennym słońcu. To wotum wdzięczności za szczęśliwy powrót z odsieczy wiedeńskiej. Atanazy Miączyński był wiernym druhem króla Jana. Podczas każdej wyprawy zawsze był blisko króla: spał w jednej izbie, namiocie, zawsze dowodził strażą przednią.

Namiot Kara Mustafy

Podczas bitwy pod Wiedniem podobno zdobył namiot i chorągwie Kara Mustafy, gromił Turków, aż ręce „ustawały od rąbania” - jak pisał kronikarz. Pod Wiedniem wziął wielu jeńców i zdobył ogromne łupy wojenne. Sznur wyładowanych wozów przyjechał spod Wiednia do Zawierpzyc.

Cześć utonęła podczas jednej z przepraw przez rzekę. - Istnieje legenda, że część tego wielkiego skarbu została ukryta u nas, w Zawieprzycach. Czasami widywało się poszukiwaczy z wykrywaczami metali wędrujących na terenie parku - mówi Anna Skrzypek-Woźniacka, prezes zarządu Stowarzyszenie Chorągiew Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego herbu Suchekomnaty.

Druga wersja legendy o skarbie Miączyńskich jest taka: tureckie zdobycze zostały ukryte w Maciejowie, dziś na Ukrainie, w obwodzie Wołyńskim, siedzibie rodu Miączyńskich, do którego przenieśli się po sprzedaży Zawieprzyc. Podobno Ukraińcy dokładnie przekopali okolice tamtejszej posiadłości Mączyńskich, ale nie znaleźli skarbu.

Skarb w kaplicy

Prawdziwe skarby to pozostałości w parku zawieprzyckim. Przepiękna, kameralna kaplica Świętego Antoniego Padewskiego czy zabytkowy lamus, w którym dziś mieści się niezwykle ciekawe, lokalne muzeum.

Kaplica w Zawieprzycach od lat popada w ruinę. Nieszczelny dach i wilgoć co roku degradują bezcenne polichromie. Barokowa kaplica została wzniesiona prawdopodobnie pod koniec XVII wieku przez wspomnianego Atanazego Miączyńskiego, według planów Tylmana z Gameren.

Polichromie zostały wykonane w latach 1723-1748 z fundacji syna Atanazego, Piotra Miączyńskiego. Przedstawiają sceny z życia ziemskiego i Sąd Ostateczny. Polichromia kopuły w Zawieprzycach wzorowana jest na fresku z kopuły kaplicy Tyszkiewiczów kościoła Dominikanów w Lublinie. Na tamburze, podstawie kopuły, artysta uwiecznił sceny z życia św. Antoniego Padewskiego, na ścianach motywy roślinno- kwiatowe oraz herby Suchekomnaty Miączyńskich i Krzywda Rzewuskich (z Rzewuskich pochodziła Zofia, żona Piotra - przyp. aut.).

Praca dyplomowa

Gustaw Bołdok, student Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP Warszawa podjął się restauracji jednego z malowideł.

- W ramach pracy dyplomowej restauruję jedno z malowideł na tamburze, czyli pierścieniu, podstawie kopuły kaplicy - mówi Gustaw Bołdok.

Renowacja jednak malowidła na tamburze zajmie studentowi około dwóch miesięcy. - Malowidło najpierw należy oczyścić, uzupełnić ubytki, wykonać konieczne prace estetyczne, a na koniec zabezpieczyć odrestaurowany fragment - wylicza Gustaw Bołdok. - Kaplica to cenny zabytek. Zarówno budynek jak i polichromie są z trudnym stanie, ale wciąż można je uratować. Potrzeba tylko środków. Na początek koniecznie należy naprawić dach, bo jesienią i zimą wdziera się do środka i niszczy bezcenne polichromie.

Kaplica do tej pory nie miała szczęścia. Ostatnie prace renowacyjne przeprowadzono w latach 50-tych minionego wieku. W latach 80. kaplicę dotknął pożar. Nie powiodła się też próba restauracji podjęta przez jedną z lubelskich fundacji.

Zapraszamy do lamusa

Lamus mieści się zaraz z barkowa bramą. Budynek przetrwał wszystkie pożary, zmiany właściciela i ustrojów. Dziś działa w nim lokalne muzeum pod egidą Stowarzyszenia Chorągiew Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego herbu Suchekomnaty.
Lamus wzniesiony w tym samym czasie co pałac, czyli w XVII wieku. Początkowo mieściła się tam zbrojownia, później skarbiec. Na miejscu jest pokaźny zbiór białej broni i strojów z XVII wieku. Muzeum jest czynne każdą niedzielę od 14 do 17 (wstęp 5 złotych). Można też umówić się na zwiedzanie telefonicznie, pod jednym z numerów dostępnych na stronie www.suchekomnaty.pl.

Chorągiew organizuje na miejscu warsztaty z parzenia kawy czy warzenia krup i wiele innych. Podczas tych wydarzeń można się nie tylko świetnie zrelaksować, ale także zwiedzić lamus.

Szkoda, że Zawieprzyce powoli niszczeją. Wydmuszki stajni z roku na rok popadają w ruinę, a oranżeria zarasta drzewami. Jest to jedno z piękniejszych miejsc w regionie, cudownie położne i częściowo wykorzystane. Ten skarb mamy w zasięgu reki, trzeba go tylko odkryć...

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Dokładnie 376 751,10 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Międzyrzecu Podlaskim. 

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium