Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 grudnia 2018 r.
8:01

500 zamiast 1500 zł premii dla pracowników. Będzie spór zbiorowy w Azotach?

0 78 A A
Apel prezesa część puławskich związków już odrzuciła. – Zrzeknięcie się wynagrodzenia jest sprzeczne z ustawą – mówi Sławomir Wręga (z lewej). Obok Piotr Śliwa z „Solidarnośći”
Apel prezesa część puławskich związków już odrzuciła. – Zrzeknięcie się wynagrodzenia jest sprzeczne z ustawą – mówi Sławomir Wręga (z lewej). Obok Piotr Śliwa z „Solidarnośći”

Propozycja, by zamiast 1500 zł świątecznej premii pracownicy otrzymali 500 zł rozsierdziła związkowców z Zakładów Azotowych „Puławy”. Władzom spółki grożą sporem zbiorowym. Tymczasem prezes ZA wezwał działaczy do oddania swoich pensji. On chce przekazać swoją na pomoc dla najmniej zarabiających pracowników

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Coraz gorzej wyglądają relacje pomiędzy nowym prezesem ZA „Puławy”, Krzysztofem Bednarzem, a reprezentującymi załogę przedstawicielami związków zawodowych. Po decyzji o zakończeniu sponsorowania puławskiego klubu sportowego „Wisła”, emocje pracowników rozpaliło zmniejszenie świątecznych premii z 1500 zł do 500 zł brutto.

Na wyraźny sprzeciw wobec tej zmiany w tym tygodniu odpowiedział prezes, który poddał w wątpliwość szczerość intencji puławskich związkowców.

Podczas wywiadu w Radiu Lublin zapowiedział, że jest gotowy zrzec się swojego wynagrodzenia za grudzień i przekazania go na wsparcie dla najmniej zarabiających pracowników firmy. O ile – zastrzegł – na taki gest zdobędą się także przedstawiciele związków zawodowych. Jak wyliczył prezes, gdyby ok. 20 osób z kierownictwa związków również oddało swoje grudniowe pensje, pomoc finansowa mogłaby trafić do 400 osób.

– Nie dopuszczam myśli, że związkowcy się nie zgodzą. Jeśli ktoś 21 lat jest przewodniczącym lub 11 lat wiceprzewodniczącym, to z całą pewnością podzieli się tym, co ma, a nawet zrobi to z chęcią – powiedział w audycji prezes Bednarz. – Oczekuję, aby związkowcy udowodnili wszystkim pracownikom, a może najbardziej sobie, że to ludzie są dla nich najważniejsi. Czekam, aż związkowcy zrezygnują z wynagrodzenia. Przekażmy je pracownikom – dodał. Według wyliczeń zarządu, zebrana w ten sposób suma wyniosłaby ok. 200 tys. zł.

Apel prezesa część puławskich związków już odrzuciła, a inni są w trakcie przygotowywania swojej odpowiedzi. – Zamiast rozwiązywać spór, prezes rozpoczął medialny cyrk. Chce zrzucać się ze związkowcami na najuboższych pracowników, czyli wzywa nas do łamania prawa. Zrzeknięcie się wynagrodzenia jest sprzeczne z ustawą – mówi Sławomir Wręga, przewodniczący ZZ Pracowników Ruchu Ciągłego. Jego zdaniem jest to jedynie odwracanie uwagi od meritum, czyli kontrowersyjnych oszczędności na świątecznych premiach.

– Zarząd spółki nie miał prawa jednostronnie, bez konsultacji ze związkami, dokonywać zmian w funduszu płac, gdzie pieniądze na nagrody świąteczne w wysokości 1500 zł były zabezpieczone. Naprawdę tę firmę stać zarówno na pensję dla prezesa, jak i na nagrody, więc nie ma potrzeby organizacji tego typu zrzutek. Ja traktuję to jako żart – dodaje Wręga.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy również Piotra Śliwę, przewodniczącego zakładowego NSZZ „Solidarność”. – Musimy to przeanalizować – przyznaje szef związku.

Tymczasem nastroje wśród załogi nie poprawiają doniesienia o planie zakupu kolejnych samochodów służbowych. – Informacje, które otrzymujemy, wskazują na to, że pracownicy nowego działu handlowego, którzy są zatrudnieni w Puławach, ale także w Policach, Kędzierzynie i Tarnowie mają otrzymać nowe służbowe auta w liczbie ok. 20. I taką decyzję podejmuje się w czasie, gdy zdejmowane są środki z funduszu płac – mówi Wręga, który wskazuje na to, że wygląda to tak, jakby auta miały zostać kupione m.in. dzięki oszczędnościom na pracownikach ZA „Puławy”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 78

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 08:21
+63
Mam pytanie. Czy załoga licząca ok 3500 osób nie może zrobić strajku generalnego - bo tylko taki wchodzi w grę - i oderwać się od Tarnowa bankruta, który pociąga ZA na dno?. To widać jak na dłoni. Mieszkańcy Puław ok 50 000 osób też mogliby wesprzeć największy swój zakład utrzymujący poziom życia w mieście na jakimś tam poziomie bo inaczej za rok, dwa Puławy ze wszystkim będą w ogonie. Skoro ktoś na siłę narzucił,że najbogatszy Zakład został przejęty przez bankruta to chyba można zrobić to i odwrotnie. Ludzie bierzcie sprawę w swoje ręce nie patrzcie na związki, na posłów, bo NIC NIE ROBIĄ W TEJ SPRAWIE. Ratujcie Wasz zakład i Wasze rodziny.
Mam pytanie. Czy załoga licząca ok 3500 osób nie może zrobić strajku generalnego - bo tylko taki wchodzi w grę - i oderwać się od Tarnowa bankruta, który pociąga ZA na dno?. To widać jak na dłoni. Mieszkańcy Puław ok 50 000 osób też mogliby wesprzeć największy swój zakład utrzymujący poziom życia w mieście na jakimś tam poziomie bo inaczej za rok, dwa Puławy ze wszystkim będą w ogonie. Skoro ktoś na siłę narzucił,że najbogatszy Zakład został przejęty przez bankruta to chyba można zrobić to i odwrotnie. Ludzie bierzcie sprawę w swoje ręce n... rozwiń
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 08:12
+46
Prezes chce oddać wynagrodzenie za 1 miesiąc za takie rządy i doprowadzenie spólki do stanu w jakim jest w chwili obecnej wszyscy prezesi powinni oddać wynagrodzenia od początku bycia prezesem !
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 08:25
+45
Rzućta te robote gdzie tak mało płacą!!!
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 08:45
+38
Jeżeli Azoty padną to połowa Puław pójdzie do zaorania. Leroy, Zielona 
Avatar
Gertruda / 18 grudnia 2018 r. o 09:40
+35
Powtórzę to, co już pisałem przy okazji artykułu o "zniewarzeniu ...." . Panom ze związków w celu nawiązania kontaktu z ziemią zalecam zatrudnienie w firmie prywatnej. Wtedy 1500 to będzie wypłaty miesięcznie po odliczeniu kosztów dojazdu. A premii na święta może 100 zł o trzynastkach i itp nie wspominając.
Avatar
ubawiony.... / 18 grudnia 2018 r. o 08:40
+31
....ale przecież nie tak dawno optowali na "dobrą zmianą" Gdzież więc konsekwentne stanie po stronie tych wyjątkowych?
Avatar
Rządowe-Dildo-Nie-Śpi / 18 grudnia 2018 r. o 10:24
+26
Oddali ZA do Tarnowa. Oddali włądzę do Tarnowa. Zarząd do Tarnowa. Pozwolili na wypompowanie stanowisk, miejsc pracy, funkcji, a teraz i pieniędzy. Centralnie i pratyjnie zarządzany trabsfer do Podkarpacia. Tarnów będzie ich drylować. Pracownicy Puław, a nawet teraz i zwykli kibice sportowi (Wisły?), obudzili się z tym o czym od dawna wspominano, i ostrzegano, obudzili się z dużym dildem, wcisniętym przez Rząd PiS głęboko w zadki. Związki Zawodowe i Solidarność nic tu nie pomogą, bo sa w tym samym układzie co rząd. To wszystko Pisory. A zwykły szeregowy rpacownik, będzie tracić. Miasto już traci. Będzie jak z Bogdanką, jak z Wodami Polskimi, KOWR, czy Stadninami w Janowie. Ten rząd jest skrojony by okradać Region Lubelski. Szykujcie się. Wielkie rządowe dildo nie śpi.
Oddali ZA do Tarnowa. Oddali włądzę do Tarnowa. Zarząd do Tarnowa. Pozwolili na wypompowanie stanowisk, miejsc pracy, funkcji, a teraz i pieniędzy. Centralnie i pratyjnie zarządzany trabsfer do Podkarpacia. Tarnów będzie ich drylować. Pracownicy Puław, a nawet teraz i zwykli kibice sportowi (Wisły?), obudzili się z tym o czym od dawna wspominano, i ostrzegano, obudzili się z dużym dildem, wcisniętym przez Rząd PiS głęboko w zadki. Związki Zawodowe i Solidarność nic tu nie pomogą, bo sa w tym samym układzie co rząd. To wszystko Pisory. A zwyk... rozwiń
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 08:18
+26
Najmniej zarabiający czyli ile 4 tyś netto? I to jest mało? Następna firma gdzie związki rozwala zakład?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 08:56
+24
Wasze premie poszły na masz w Lublinie, a wiecie komu za to podziękować ?
Avatar
Obserwator / 18 grudnia 2018 r. o 08:52
+22
1500 zł premii na święta w dupach chyba się powywracalo to ludzie żyją za 400 albo 600zl nie chcą robić pozwalniac zasiłek 750 przez rok wystarczy.
Avatar
podatnik / 28 grudnia 2018 r. o 19:58
+3
co ,,azocioki' niedługo 2000 brutto i bez zadnych dodatków albo pośredniak. ∆akoś mi was nie szkoda. Większość to głąby po zawodówkach, dostali robote po znajomości, przyzwoitą pensje i myślą że śa niewiadomo kim. 
Avatar
szrek / 20 grudnia 2018 r. o 23:00
+4
zaprazszam do pracy wstystkitich tych którzy są na 500+ i najabrardziej pyskują.. zwiazki juz dawno powinny byc za bramą wtedy okaze sie za kogo walczą l,ludzie na produkcji robią swoje i nie marudzą....
Avatar
xd / 20 grudnia 2018 r. o 22:43
+2
ja ich ***e. zwalniam się
Avatar
majster / 20 grudnia 2018 r. o 13:08
+5
Związkowiec w Grupie Azoty do dobra fucha i każdy o tym wie. Ale nie wieżcie w to że zwiazki o coś walczą. Sami dla siebie to tak. A jeszcze bronią pijaków którzy kilka razy byli naje...ni w robocie i przez zwiazki nie można gości zwolniś/
Avatar
Jonek87 / 20 grudnia 2018 r. o 07:25
+4
Jak nie pracują na azotach ???? Są jeszcze Związek Inżynierów i Techników , " Jedność " oraz związek " Walka" , których przedstawiciele pracują na ZA . Człowieku zauważ , że Sławuś robi tylko dym szum , wplątany jest w coraz to nowe afery . To on był jednym z tych pociechy pod płaszczykiem RODO zarabiali więcej od reszty . Taki to z niego dobrodziej . Robi tylko tyle na ile jemu pozwolą mocodawcy z Tarnowa .
Avatar
Mieszkaniec / 20 grudnia 2018 r. o 02:07
-1
Do Jonek87,wypisać się z  zzprc,opzz,solidarnosci ,to gdzie radzisz się zapisać? Do ,,związków " w których są tacy co nie pracują na azotach 
Avatar
Jonek87 / 20 grudnia 2018 r. o 00:15
+4
Wręga robi tylko szum wokół własnej osoby , że niby on taki zmartwiony losem pracowników . Uwierzcie , że to jest największy pozer jakiego znam . A Śliwa bez zgody Sławomira W. i centrali swojego związku nic nie zrobi . To jest marionetka wykreowana przez Sławusia. Związki wywalić za bramę niech się utrzymują ze składek to wtedy zaczną działać na rzecz pracowników. Ludzie wypisujcie się z ZZPRC , z Solidarności i z OPZZ . 
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 15:01
+3
Czy Śliwa to ten, który miał ratować Wisłę Puławy?
Avatar
urban / 19 grudnia 2018 r. o 09:36
+5
Co nyslicie że u prywaciarza się nie robiło?7 lat zasuwało się za psie pieniądze ciężko fizycznie,i pod byle pretekstem h.j ucinał z wypłaty,dlatego doceniam że choć te 330 wpłyne na kąto.Nie ma co płakać tylko brać jak dają i robić swoje
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 04:48
+6
Tu juz nie chodzi o same pieniądze. Zarząd, podpisując porozumienie ze związkami, zdawał sobie sprawę z sytuacji finansowej grupy. Zakończono spor zbiorowy, z podpisanym, przez prezesa zapisem, GWARANTUJĄCYM pracownikom, konkretną kwotę premii. Zarząd ludzi oszukał, a zwiazki nic nie zrobia, (może trochę pokrzyczą )bo wierchuszka zwiazkowa dostaje ok 70%, stawki dyrektorskiej.Kto ugryzie rękę, która go karmi?
Zobacz wszystkie komentarze 78

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sobota pochmurna i chłodna w całym kraju. Kiedy spadnie śnieg?
film

Sobota pochmurna i chłodna w całym kraju. Kiedy spadnie śnieg?

W sobotę będzie pochmurno z rozpogodzeniami z wyjątkiem północno-wschodniej części kraju. Tam należy spodziewać się dużego zachmurzenia i przelotnych opadów śniegu do 1-3 centymetrów. Pod wieczór w Małopolsce i na Górnym Śląsku pojawią się opady śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 2 st. C w centrum kraju, do 6 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowy i zachodni, słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny.

Ruch Chorzów – Motor Lublin 0:0. Cenny punkt mimo gry w dziesiątkę

Ruch Chorzów – Motor Lublin 0:0. Cenny punkt mimo gry w dziesiątkę

Motor nadal traci do Ruchu osiem punktów. Piątkowe starcie obu ekip zakończyło się bezbramkowym remisem. A ten wynik na pewno dużo bardziej cieszy ekipę z Lublina, która od 37 minuty musiała grać w dziesiątkę po czerwonej kartce, jaką obejrzał Vitinho.

LAS Christmas - warsztaty w Centrum Kultury
4 grudnia 2021, 10:00

LAS Christmas - warsztaty w Centrum Kultury

To miała być kolejna odsłona warsztatów organizowanych co roku przez Pracownię Sztuczka z Centrum Kultury. Ale tym razem pomysłodawcy projektu pragną włączyć się w pomoc dla tych, którzy działają w związku z kryzysem na granicy.

Tak pofruwasz w Zamościu. Będzie wyciąg do wodnych akrobacji

Tak pofruwasz w Zamościu. Będzie wyciąg do wodnych akrobacji

Nad Zalewem Miejskim będzie można uprawiać wakeboarding. Miasto szuka wykonawców projektu wyciągu. Użytkownicy mają startować z brzegu w okolicy plaży, a efektowny zwrot zrobią w pobliżu wyspy

Dokąd dojedziemy pociągiem? Zmienia się rozkład jazdy, pojawią się nowe połączenia
Magazyn

Dokąd dojedziemy pociągiem? Zmienia się rozkład jazdy, pojawią się nowe połączenia

Za dwa tygodnie zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Pojawi się nowe połączenie z Lublina do Warszawy, do Parczewa powrócą pociągi, nie wrócą za to kursy do lotniska. Do Trójmiasta wciąż nie będzie można dotrzeć bez przesiadki.

Miliardy za cyfrową sztukę. Jej popularność ciągle rośnie

Miliardy za cyfrową sztukę. Jej popularność ciągle rośnie

W pierwszych trzech kwartałach tego roku wartość światowej sprzedaży NFT, czyli niewymienialnych tokenów, osiągnęła poziom 3,5 mld dolarów – wynika z raportu „Hiscox Online Art Trade Report 2021”. Szybko rosnącą popularność zyskuje zwłaszcza obrót cyfrową sztuką.

Skopali go, bo nie chciał ich poczęstować papierosem. To trzej nastolatkowie

Skopali go, bo nie chciał ich poczęstować papierosem. To trzej nastolatkowie

Policjanci zatrzymali trzech nastolatków - dwóch 15-latków i 16-latka - którzy pobili pracownika sklepu. Jak się okazało, mężczyzna nie chciał ich poczęstować papierosem

"Musimy działać szybko i zdecydowanie". Szefowa Komisji Europejskiej o nowym wariancie koronawirusa
film

"Musimy działać szybko i zdecydowanie". Szefowa Komisji Europejskiej o nowym wariancie koronawirusa

Bruksela, Belgia. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do zawieszenia połączeń lotniczych do miejsc, w których wykryto nowy wariant koronawirusa B.1.1.529. - Ważne jest, abyśmy wszyscy w Europie działali w sposób szybki, zdecydowany i jednolity - powiedziała. Wezwała też do szczepień przeciw koronawirusowi.

Lekarze i ratownicy z SOR na zwolnieniach, a co z pacjentami? Zebrał się sztab kryzysowy

Lekarze i ratownicy z SOR na zwolnieniach, a co z pacjentami? Zebrał się sztab kryzysowy

Pacjentów w stanie zagrożenia życia mają od dzisiaj do poniedziałku przyjmować wszystkie szpitale z Lublina i okolic. Nie tylko te, które mają SOR-y. To efekt posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które po masowych zwolnieniach lekarskich w SPSK4 w Lublinie zwołał wojewoda.

Katarzyna Piasecka z programem "Moje Tabu" w Puławach
30 listopada 2021, 20:00

Katarzyna Piasecka z programem "Moje Tabu" w Puławach

Klub Peweks w Puławach (ul. Centralna 1) zaprasza na stand-up Katarzyny Piaseckiej, który odbędzie się 30 listopada o godz. 20.

Ministerstwo Zdrowia: Zaledwie 1,1 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych

Ministerstwo Zdrowia: Zaledwie 1,1 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych

Zaledwie 1,1 proc. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych. Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 5,69 proc. stanowiły osoby zaszczepione, zgony nie są związane ze szczepieniem – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Polska kontra Rosja w barażu o awans do MŚ w Katarze

Polska kontra Rosja w barażu o awans do MŚ w Katarze

W piątek reprezentacja Polski poznała pierwszego rywala w walce o udział w mistrzostwach świata, które odbędą się w Katarze. Biało-Czerwoni na początek baraży o mundial zmierzą się z Rosją.

Lubelskie: Fala podwyżek dla wójtów. Radni muszą je przyznawać

Lubelskie: Fala podwyżek dla wójtów. Radni muszą je przyznawać

Zgodnie z nowymi przepisami, wszyscy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast otrzymają wkrótce znaczące podwyżki wynagrodzeń. Rekordziści będą zarabiali ok. 20 tys. zł miesięcznie. Uchwały w tej sprawie samorządy podejmą w tym lub przyszłym miesiącu.

Koszykarska reprezentacja Polski zagra w hali Globus z Niemcami

Koszykarska reprezentacja Polski zagra w hali Globus z Niemcami

W niedzielę o godz. 20 w hali Globus reprezentacja Polski podejmie Niemcy w drugiej kolejce eliminacji mistrzostw świata

Odznaczenia i awanse w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. "To żywy organizm" [zdjęcia]
galeria

Odznaczenia i awanse w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. "To żywy organizm" [zdjęcia]

Odznaki za zasługi w pracy penitencjarnej oraz awanse nadania stopni służby więziennej funkcjonariuszom zakładu karnego. W piątek w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim, odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium