Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 grudnia 2018 r.
8:01

500 zamiast 1500 zł premii dla pracowników. Będzie spór zbiorowy w Azotach?

0 78 A A
Apel prezesa część puławskich związków już odrzuciła. – Zrzeknięcie się wynagrodzenia jest sprzeczne z ustawą – mówi Sławomir Wręga (z lewej). Obok Piotr Śliwa z „Solidarnośći”
Apel prezesa część puławskich związków już odrzuciła. – Zrzeknięcie się wynagrodzenia jest sprzeczne z ustawą – mówi Sławomir Wręga (z lewej). Obok Piotr Śliwa z „Solidarnośći”

Propozycja, by zamiast 1500 zł świątecznej premii pracownicy otrzymali 500 zł rozsierdziła związkowców z Zakładów Azotowych „Puławy”. Władzom spółki grożą sporem zbiorowym. Tymczasem prezes ZA wezwał działaczy do oddania swoich pensji. On chce przekazać swoją na pomoc dla najmniej zarabiających pracowników

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Coraz gorzej wyglądają relacje pomiędzy nowym prezesem ZA „Puławy”, Krzysztofem Bednarzem, a reprezentującymi załogę przedstawicielami związków zawodowych. Po decyzji o zakończeniu sponsorowania puławskiego klubu sportowego „Wisła”, emocje pracowników rozpaliło zmniejszenie świątecznych premii z 1500 zł do 500 zł brutto.

Na wyraźny sprzeciw wobec tej zmiany w tym tygodniu odpowiedział prezes, który poddał w wątpliwość szczerość intencji puławskich związkowców.

Podczas wywiadu w Radiu Lublin zapowiedział, że jest gotowy zrzec się swojego wynagrodzenia za grudzień i przekazania go na wsparcie dla najmniej zarabiających pracowników firmy. O ile – zastrzegł – na taki gest zdobędą się także przedstawiciele związków zawodowych. Jak wyliczył prezes, gdyby ok. 20 osób z kierownictwa związków również oddało swoje grudniowe pensje, pomoc finansowa mogłaby trafić do 400 osób.

– Nie dopuszczam myśli, że związkowcy się nie zgodzą. Jeśli ktoś 21 lat jest przewodniczącym lub 11 lat wiceprzewodniczącym, to z całą pewnością podzieli się tym, co ma, a nawet zrobi to z chęcią – powiedział w audycji prezes Bednarz. – Oczekuję, aby związkowcy udowodnili wszystkim pracownikom, a może najbardziej sobie, że to ludzie są dla nich najważniejsi. Czekam, aż związkowcy zrezygnują z wynagrodzenia. Przekażmy je pracownikom – dodał. Według wyliczeń zarządu, zebrana w ten sposób suma wyniosłaby ok. 200 tys. zł.

Apel prezesa część puławskich związków już odrzuciła, a inni są w trakcie przygotowywania swojej odpowiedzi. – Zamiast rozwiązywać spór, prezes rozpoczął medialny cyrk. Chce zrzucać się ze związkowcami na najuboższych pracowników, czyli wzywa nas do łamania prawa. Zrzeknięcie się wynagrodzenia jest sprzeczne z ustawą – mówi Sławomir Wręga, przewodniczący ZZ Pracowników Ruchu Ciągłego. Jego zdaniem jest to jedynie odwracanie uwagi od meritum, czyli kontrowersyjnych oszczędności na świątecznych premiach.

– Zarząd spółki nie miał prawa jednostronnie, bez konsultacji ze związkami, dokonywać zmian w funduszu płac, gdzie pieniądze na nagrody świąteczne w wysokości 1500 zł były zabezpieczone. Naprawdę tę firmę stać zarówno na pensję dla prezesa, jak i na nagrody, więc nie ma potrzeby organizacji tego typu zrzutek. Ja traktuję to jako żart – dodaje Wręga.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy również Piotra Śliwę, przewodniczącego zakładowego NSZZ „Solidarność”. – Musimy to przeanalizować – przyznaje szef związku.

Tymczasem nastroje wśród załogi nie poprawiają doniesienia o planie zakupu kolejnych samochodów służbowych. – Informacje, które otrzymujemy, wskazują na to, że pracownicy nowego działu handlowego, którzy są zatrudnieni w Puławach, ale także w Policach, Kędzierzynie i Tarnowie mają otrzymać nowe służbowe auta w liczbie ok. 20. I taką decyzję podejmuje się w czasie, gdy zdejmowane są środki z funduszu płac – mówi Wręga, który wskazuje na to, że wygląda to tak, jakby auta miały zostać kupione m.in. dzięki oszczędnościom na pracownikach ZA „Puławy”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 78

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 08:21
Mam pytanie. Czy załoga licząca ok 3500 osób nie może zrobić strajku generalnego - bo tylko taki wchodzi w grę - i oderwać się od Tarnowa bankruta, który pociąga ZA na dno?. To widać jak na dłoni. Mieszkańcy Puław ok 50 000 osób też mogliby wesprzeć największy swój zakład utrzymujący poziom życia w mieście na jakimś tam poziomie bo inaczej za rok, dwa Puławy ze wszystkim będą w ogonie. Skoro ktoś na siłę narzucił,że najbogatszy Zakład został przejęty przez bankruta to chyba można zrobić to i odwrotnie. Ludzie bierzcie sprawę w swoje ręce nie patrzcie na związki, na posłów, bo NIC NIE ROBIĄ W TEJ SPRAWIE. Ratujcie Wasz zakład i Wasze rodziny.
Mam pytanie. Czy załoga licząca ok 3500 osób nie może zrobić strajku generalnego - bo tylko taki wchodzi w grę - i oderwać się od Tarnowa bankruta, który pociąga ZA na dno?. To widać jak na dłoni. Mieszkańcy Puław ok 50 000 osób też mogliby wesprzeć największy swój zakład utrzymujący poziom życia w mieście na jakimś tam poziomie bo inaczej za rok, dwa Puławy ze wszystkim będą w ogonie. Skoro ktoś na siłę narzucił,że najbogatszy Zakład został przejęty przez bankruta to chyba można zrobić to i odwrotnie. Ludzie bierzcie sprawę w swoje ręce n... rozwiń
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 08:12
Prezes chce oddać wynagrodzenie za 1 miesiąc za takie rządy i doprowadzenie spólki do stanu w jakim jest w chwili obecnej wszyscy prezesi powinni oddać wynagrodzenia od początku bycia prezesem !
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 08:25
Rzućta te robote gdzie tak mało płacą!!!
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 08:45
Jeżeli Azoty padną to połowa Puław pójdzie do zaorania. Leroy, Zielona 
Avatar
Gertruda / 18 grudnia 2018 r. o 09:40
Powtórzę to, co już pisałem przy okazji artykułu o "zniewarzeniu ...." . Panom ze związków w celu nawiązania kontaktu z ziemią zalecam zatrudnienie w firmie prywatnej. Wtedy 1500 to będzie wypłaty miesięcznie po odliczeniu kosztów dojazdu. A premii na święta może 100 zł o trzynastkach i itp nie wspominając.
Avatar
ubawiony.... / 18 grudnia 2018 r. o 08:40
....ale przecież nie tak dawno optowali na "dobrą zmianą" Gdzież więc konsekwentne stanie po stronie tych wyjątkowych?
Avatar
Rządowe-Dildo-Nie-Śpi / 18 grudnia 2018 r. o 10:24
Oddali ZA do Tarnowa. Oddali włądzę do Tarnowa. Zarząd do Tarnowa. Pozwolili na wypompowanie stanowisk, miejsc pracy, funkcji, a teraz i pieniędzy. Centralnie i pratyjnie zarządzany trabsfer do Podkarpacia. Tarnów będzie ich drylować. Pracownicy Puław, a nawet teraz i zwykli kibice sportowi (Wisły?), obudzili się z tym o czym od dawna wspominano, i ostrzegano, obudzili się z dużym dildem, wcisniętym przez Rząd PiS głęboko w zadki. Związki Zawodowe i Solidarność nic tu nie pomogą, bo sa w tym samym układzie co rząd. To wszystko Pisory. A zwykły szeregowy rpacownik, będzie tracić. Miasto już traci. Będzie jak z Bogdanką, jak z Wodami Polskimi, KOWR, czy Stadninami w Janowie. Ten rząd jest skrojony by okradać Region Lubelski. Szykujcie się. Wielkie rządowe dildo nie śpi.
Oddali ZA do Tarnowa. Oddali włądzę do Tarnowa. Zarząd do Tarnowa. Pozwolili na wypompowanie stanowisk, miejsc pracy, funkcji, a teraz i pieniędzy. Centralnie i pratyjnie zarządzany trabsfer do Podkarpacia. Tarnów będzie ich drylować. Pracownicy Puław, a nawet teraz i zwykli kibice sportowi (Wisły?), obudzili się z tym o czym od dawna wspominano, i ostrzegano, obudzili się z dużym dildem, wcisniętym przez Rząd PiS głęboko w zadki. Związki Zawodowe i Solidarność nic tu nie pomogą, bo sa w tym samym układzie co rząd. To wszystko Pisory. A zwyk... rozwiń
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 08:18
Najmniej zarabiający czyli ile 4 tyś netto? I to jest mało? Następna firma gdzie związki rozwala zakład?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 08:56
Wasze premie poszły na masz w Lublinie, a wiecie komu za to podziękować ?
Avatar
Obserwator / 18 grudnia 2018 r. o 08:52
1500 zł premii na święta w dupach chyba się powywracalo to ludzie żyją za 400 albo 600zl nie chcą robić pozwalniac zasiłek 750 przez rok wystarczy.
Avatar
podatnik / 28 grudnia 2018 r. o 19:58
co ,,azocioki' niedługo 2000 brutto i bez zadnych dodatków albo pośredniak. ∆akoś mi was nie szkoda. Większość to głąby po zawodówkach, dostali robote po znajomości, przyzwoitą pensje i myślą że śa niewiadomo kim. 
Avatar
szrek / 20 grudnia 2018 r. o 23:00
zaprazszam do pracy wstystkitich tych którzy są na 500+ i najabrardziej pyskują.. zwiazki juz dawno powinny byc za bramą wtedy okaze sie za kogo walczą l,ludzie na produkcji robią swoje i nie marudzą....
Avatar
xd / 20 grudnia 2018 r. o 22:43
ja ich ***e. zwalniam się
Avatar
majster / 20 grudnia 2018 r. o 13:08
Związkowiec w Grupie Azoty do dobra fucha i każdy o tym wie. Ale nie wieżcie w to że zwiazki o coś walczą. Sami dla siebie to tak. A jeszcze bronią pijaków którzy kilka razy byli naje...ni w robocie i przez zwiazki nie można gości zwolniś/
Avatar
Jonek87 / 20 grudnia 2018 r. o 07:25
Jak nie pracują na azotach ???? Są jeszcze Związek Inżynierów i Techników , " Jedność " oraz związek " Walka" , których przedstawiciele pracują na ZA . Człowieku zauważ , że Sławuś robi tylko dym szum , wplątany jest w coraz to nowe afery . To on był jednym z tych pociechy pod płaszczykiem RODO zarabiali więcej od reszty . Taki to z niego dobrodziej . Robi tylko tyle na ile jemu pozwolą mocodawcy z Tarnowa .
Avatar
Mieszkaniec / 20 grudnia 2018 r. o 02:07
Do Jonek87,wypisać się z  zzprc,opzz,solidarnosci ,to gdzie radzisz się zapisać? Do ,,związków " w których są tacy co nie pracują na azotach 
Avatar
Jonek87 / 20 grudnia 2018 r. o 00:15
Wręga robi tylko szum wokół własnej osoby , że niby on taki zmartwiony losem pracowników . Uwierzcie , że to jest największy pozer jakiego znam . A Śliwa bez zgody Sławomira W. i centrali swojego związku nic nie zrobi . To jest marionetka wykreowana przez Sławusia. Związki wywalić za bramę niech się utrzymują ze składek to wtedy zaczną działać na rzecz pracowników. Ludzie wypisujcie się z ZZPRC , z Solidarności i z OPZZ . 
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 15:01
Czy Śliwa to ten, który miał ratować Wisłę Puławy?
Avatar
urban / 19 grudnia 2018 r. o 09:36
Co nyslicie że u prywaciarza się nie robiło?7 lat zasuwało się za psie pieniądze ciężko fizycznie,i pod byle pretekstem h.j ucinał z wypłaty,dlatego doceniam że choć te 330 wpłyne na kąto.Nie ma co płakać tylko brać jak dają i robić swoje
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 04:48
Tu juz nie chodzi o same pieniądze. Zarząd, podpisując porozumienie ze związkami, zdawał sobie sprawę z sytuacji finansowej grupy. Zakończono spor zbiorowy, z podpisanym, przez prezesa zapisem, GWARANTUJĄCYM pracownikom, konkretną kwotę premii. Zarząd ludzi oszukał, a zwiazki nic nie zrobia, (może trochę pokrzyczą )bo wierchuszka zwiazkowa dostaje ok 70%, stawki dyrektorskiej.Kto ugryzie rękę, która go karmi?
Zobacz wszystkie komentarze 78

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Goncalo Feio: w Lublinie jest bardzo dużo ludzi nieżyczliwych Motorowi

Goncalo Feio: w Lublinie jest bardzo dużo ludzi nieżyczliwych Motorowi

Trener Motoru Lublin Goncalo Feio po sobotnim sparingu ze Stalą Rzeszów nie gryzł się w język. Szkoleniowiec chciał, żeby mecz został rozegrany na głównej płycie Areny Lublin. Z powodu opadów śniegu jego piłkarze musieli jednak zagrać na obiekcie Lubelskiej Akademii Futbolu.

Studniówka I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie. Czas odliczać dni do matury
Zdjęcia
galeria

Studniówka I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie. Czas odliczać dni do matury

W sobotę maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica bawili się na studniówce, która odbyła się w hotelu Luxor & Atelia Center w Lublinie.

Bal po królewsku. Tak się bawią ósmoklasiści z SP nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego
Zdjęcia
galeria

Bal po królewsku. Tak się bawią ósmoklasiści z SP nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego

Młodzież ze szkół podstawowych bawi się na balach ósmoklasisty. W sobotę taka impreza odbyła się również w Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

Ósmoklasiści też tańczą poloneza. Bal w Szkole Podstawowej nr 23 im. Olimpijczyków Polskich
Zdjęcia
galeria

Ósmoklasiści też tańczą poloneza. Bal w Szkole Podstawowej nr 23 im. Olimpijczyków Polskich

Maturzyści mają swoje studniówki, a ósmoklasiści bale. W sobotę bawili się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 im. Olimpijczyków Polskich w Lublinie.

Polski Cukier Start w ostatnich sekundach pokonał Arkę Gdynia. Cleveland Melvin bohaterem [wideo]
film

Polski Cukier Start w ostatnich sekundach pokonał Arkę Gdynia. Cleveland Melvin bohaterem [wideo]

Podopieczni Artura Gronka wygrali w sobotę z Suzuki Arka Gdynia 72:71. Decydujące o zwycięstwie punkty na dwie sekundy przed końcem spotkania zdobył Cleveland Melvin. Gospodarze mieli jednak mnóstwo szczęścia, że udało im się przechylić szalę na swoją stronę.

Z rozlewiska Krzny wyciągnięto ciało mężczyzny

Z rozlewiska Krzny wyciągnięto ciało mężczyzny

60–latek utonął w rozlewisku rzeki Krzna w Nowosiółkach. Sprawę bada prokuratura.

Skoki narciarskie. Podium Kubackiego w Willingen, Granerud znów najlepszy

Skoki narciarskie. Podium Kubackiego w Willingen, Granerud znów najlepszy

Halvor Egner Granerud najlepszy w sobotnim konkursie na skoczni w Willingen. Trzecie miejsce zajął Dawid Kubacki, a tuż za podium uplasował się Piotr Żyła

Problem z zakupem prądu. Czy miastu grożą egipskie ciemności?

Problem z zakupem prądu. Czy miastu grożą egipskie ciemności?

Nie udało się rozstrzygnąć aż 4 przetargów na dostawy prądu w Białej Podlaskiej na ten rok. Ale miastu egipskie ciemności nie grożą, bo dostawą energii zajmie się tak zwany sprzedawca rezerwowy.

Kiedyś wspierała prezydenta, dziś zasiliła szeregi klubu PiS

Kiedyś wspierała prezydenta, dziś zasiliła szeregi klubu PiS

Kolejne przetasowanie w puławskiej radzie miasta. Klub Prawa i Sprawiedliwości zyskał nową członkinię. To radna Lilianna Jaworska, która w przeszłości reprezentowała ugrupowanie wspierające prezydenta miasta, Pawła Maja.

Mazovia – Orlęta Spomlek 3:1. Asysty przy bramkach rywali i wielki powrót

Mazovia – Orlęta Spomlek 3:1. Asysty przy bramkach rywali i wielki powrót

Piłkarze Mikołaja Raczyńskiego musieli w sobotę uznać wyższość czwartoligowej Mazovii. Orlęta Spomlek przegrały sparing 1:3. W koszulce biało-zielonych po sześciu latach przerwy znowu zagrał Piotr Zmorzyński, który zastąpi w składzie Mateusza Ozimka.

Podlasie Biała Podlaska – Huragan 4:0. Najniższy wymiar kary, kontuzjowani blisko powrotu

Podlasie Biała Podlaska – Huragan 4:0. Najniższy wymiar kary, kontuzjowani blisko powrotu

Dobry występ drużyny Artura Renkowskiego w sparingu z czwartoligowym Huraganem Międzyrzec Podlaski. Białczanie pokonali rywali 4:0, a powinni strzelić kilka goli więcej. Szkoleniowiec biało-zielonych dostał też ostatnio sporo dobrych wieści odnośnie Macieja Wojczuka i reszty kontuzjowanych piłkarzy

Hejt na szefową Wspólnego Świata. Wszystko przez dotację z MEiN

Hejt na szefową Wspólnego Świata. Wszystko przez dotację z MEiN

Pytają o zażyłość z politykami partii rządzącej albo czy jest PiS–owskim tłustym kotem. Takie telefony od kilku dni otrzymuje Anna Chwałek, prezes Wspólnego Świata. Wszystko dlatego, że jej stowarzyszenie również otrzymało dotację w ramach głośnego teraz konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki. W obronie szefowej bialskiej organizacji staje poseł Dariusz Stefaniuk (PiS) z Białej Podlaskiej.

Tragedia na niestrzeżonym przejeździe

Tragedia na niestrzeżonym przejeździe

Do tragicznego wypadku doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w powiecie krasnostawskim. Kierowca Subaru zginął na miejscu.

Motor Lublin – Stal Rzeszów 1:1. Strzelali tylko z karnych

Motor Lublin – Stal Rzeszów 1:1. Strzelali tylko z karnych

Piłkarze Motoru mają za sobą kolejny pracowity tydzień. W piątek przegrali z Górnikiem Łęczna 0:3, a w sobotę zanotowali remis z innym pierwszoligowcem – Stalą Rzeszów 1:1.

Biegacze mają wielkie serca. Pobiegli, by pomóc Gabrysi
Zdjęcia
galeria

Biegacze mają wielkie serca. Pobiegli, by pomóc Gabrysi

Biegacze mają wielkie serca. W sobotę pobiegli, by wesprzeć leczenie 10–letniej Gabrysi Bryk. Dziewczynka ma szansę na operację w USA.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium