Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 grudnia 2008 r.
14:01
Edytuj ten wpis

Będą szukać gazu i złóż ropy naftowej

0 4 A A

PGNiG przygotowuje się do rozpoczęcia poszukiwań złóż ropy naftowej i gazu na terenie powiatu puławskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To nic, że trzy lata temu okazało się, że eksploatacja złóż w Gołębiu jest nieopłacalna. - Równie dobrze możemy coś znaleźć 20 kilometrów obok - mówią specjaliści.

Prace poszukiwawcze złóż ropy naftowej i gazu będą teraz prowadzone na terenie gmin Kazimierz Dolny, Końskowola, Kurów, Żyrzyn, gminy wiejskiej Puławy i miasta Puławy. W sumie to aż ponad 100 km kwadratowych powierzchni. Inwestor, którym jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, właśnie stara się o wydanie wszelkich potrzebnych zezwoleń na rozpoczęcie prac badawczych.

Na tym terenie firma będzie wykonywać analizę geologiczną, żeby dowiedzieć się, co dokładnie znajduje się pod ziemią. Prace takie polegają na badaniach sejsmicznych, które są prowadzone za pomocą ciężkich pojazdów zwanych wibratorami oraz dynamitu.

- Dopiero po wykonaniu analizy geologicznej będzie można mówić o konkretnych wierceniach w poszczególnych miejscach - mówi Adam Górka, dyrektor ds. poszukiwań w PGNiG Sanok.

Skąd zatem wiadomo, że w okolicach Puław mogą być złoża ropy naftowej i gazu? - Przesłanki do tego, że będą tam takie obiekty, dały wcześniejsze badania geologiczne - informuje Górka.

Odwierty bardzo dobrze pamiętają jeszcze mieszkańcy Gołębia. Trzy lata temu właśnie tam szukano złóż ropy i gazu. - Rolnicy, na których polach prowadzono prace, dostali wówczas rekompensaty - wspomina Marek Muszyński, zastępca wójta gminy Puławy.
Jednak po zrobieniu odwiertu okazało się, że eksploatacja przemysłowa podziemnych zasobów byłaby nieopłacalna. - Owszem, tamte odwierty nie dały pozytywnych rezultatów. Ale nie poddajemy się i szukamy dalej. Koncesja na prowadzenie takich prac jest dla nas kosztowna. Nie robilibyśmy tego, gdyby nie było podstaw, że coś znajdziemy - tłumaczy Adam Górka.

Termin rozpoczęcia prac badawczych zależy od tego, jak szybko firmie uda się uzyskać koncesję.

Ropa i gaz

W Polsce jest bardzo mało złóż ropy naftowej. W tej chwili wydobywa się ją m.in. w okolicach Kamienia Pomorskiego, Wolina na szelfie, na północ od przylądka Rozewie, z platformy wiertniczej spod dna Bałtyku oraz w karpackim zagłębiu roponośnym (Jasło, Krosno, Gorlice). Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego (z 2005 roku) rocznie w naszym kraju potrzeba 17,6 mln ton ropy. Tymczasem wydobycie z polskich źródeł wynosi jedynie 0,82 mln ton.
Znacznie więcej mamy złóż gazu. Roczne zapotrzebowanie na gaz ziemny to 11,4 mld m sześc., a roczne wydobycie to 5,2 mld m sześc. Jedno ze złóż gazu znajduje się blisko Puław - w Stężycy. Szacuje się, że zasoby gazu z tego miejsca wyczerpią się w 2012 roku.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jan / 10 grudnia 2008 o 16:52
0
A co to jest Dęblin? przecież to wieś leżąca koło Puław
Avatar
charkie / 9 grudnia 2008 o 23:56
0
Panie Janie odpowiem, krócej bo problemy sądzę ze zrozumieniem tekstu: Stężyca wieś koło Dęblina w powiecie ryckim.
Avatar
jan / 9 grudnia 2008 o 16:54
0
No a gdzie ma niby być Stężyca jak nie koło Puław, a może odwrotnie?Co do wibratorów to z 5 lat temu szalały po całym puławskim terenie i co teraz powtórka?
Avatar
charkie / 9 grudnia 2008 o 16:21
0
Ech pismaki, "rence łopadajom". Wczoraj pisałem o białym proszku do pieczenia dzisiaj kolejny wyskok fantazji i inteligencji.
Ja owszem mogie pisac "bzdÓrki" ale WY???!!!???
Stężyca koło Puław, który to taki mondry. Warto się zapytać kogoś, Wikipedii czy jak.
Oczywiście można napisac że Stężyca leży blisko Puław tak samo jak Puławy leżą blisko Lublina.
Tym czasem Stężyca leży koło Dęblina. Tenże kilkanaście (ok 20) kilometrów ma do Puław. Te z kolei mają bliżej do Nałęczowa. Zaś z uzdrowiska już rzut beretem do Lublina.
Ech pismaki, "rence łopadajom". Wczoraj pisałem o białym proszku do pieczenia dzisiaj kolejny wyskok fantazji i inteligencji.
Ja owszem mogie pisac "bzdÓrki" ale WY???!!!???
Stężyca koło Puław, który to taki mondry. Warto się zapytać kogoś, Wikipedii czy jak.
Oczywiście można napisac że Stężyca leży blisko Puław tak samo jak Puławy leżą blisko Lublina.
Tym czasem Stężyca leży koło Dęblina. Tenże kilkanaście (ok 20) kilometrów ma do Puław. Te z kolei mają bliżej do Nałęczowa. Zaś z uzdro... rozwiń
Avatar
jan / 10 grudnia 2008 o 16:52
0
A co to jest Dęblin? przecież to wieś leżąca koło Puław
Avatar
charkie / 9 grudnia 2008 o 23:56
0
Panie Janie odpowiem, krócej bo problemy sądzę ze zrozumieniem tekstu: Stężyca wieś koło Dęblina w powiecie ryckim.
Avatar
jan / 9 grudnia 2008 o 16:54
0
No a gdzie ma niby być Stężyca jak nie koło Puław, a może odwrotnie?Co do wibratorów to z 5 lat temu szalały po całym puławskim terenie i co teraz powtórka?
Avatar
charkie / 9 grudnia 2008 o 16:21
0
Ech pismaki, "rence łopadajom". Wczoraj pisałem o białym proszku do pieczenia dzisiaj kolejny wyskok fantazji i inteligencji.
Ja owszem mogie pisac "bzdÓrki" ale WY???!!!???
Stężyca koło Puław, który to taki mondry. Warto się zapytać kogoś, Wikipedii czy jak.
Oczywiście można napisac że Stężyca leży blisko Puław tak samo jak Puławy leżą blisko Lublina.
Tym czasem Stężyca leży koło Dęblina. Tenże kilkanaście (ok 20) kilometrów ma do Puław. Te z kolei mają bliżej do Nałęczowa. Zaś z uzdrowiska już rzut beretem do Lublina.
Ech pismaki, "rence łopadajom". Wczoraj pisałem o białym proszku do pieczenia dzisiaj kolejny wyskok fantazji i inteligencji.
Ja owszem mogie pisac "bzdÓrki" ale WY???!!!???
Stężyca koło Puław, który to taki mondry. Warto się zapytać kogoś, Wikipedii czy jak.
Oczywiście można napisac że Stężyca leży blisko Puław tak samo jak Puławy leżą blisko Lublina.
Tym czasem Stężyca leży koło Dęblina. Tenże kilkanaście (ok 20) kilometrów ma do Puław. Te z kolei mają bliżej do Nałęczowa. Zaś z uzdro... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Radna PO chce pozwać do sądu Sylwestra Tułajewa. Za hasło wyborcze

Radna PO chce pozwać do sądu Sylwestra Tułajewa. Za hasło wyborcze 0 1

"Łączy nas Lublin" – pod takim szyldem o fotel prezydenta miasta walczy poseł PiS Sylwester Tułajew. – To moje hasło – przekonuje tymczasem radna wojewódzka PO Celina Stasiak, która zastanawia się nad skierowaniem sprawy do sądu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2018 r. 0 1

Liga Mistrzów. Hattrick i kolejny rekord Leo Messiego

Liga Mistrzów. Hattrick i kolejny rekord Leo Messiego 2 0

FC Barcelona w pierwszym meczu tegorocznej edycji nie dała żadnych szans PSV Eindhoven i zwyciężyła 4:0, a trzy bramki zapisał na swoim koncie Argentyńczyk. Z kolei w najciekawszym wtorkowym meczu Liverpool wygrał po świetnym widowisku z Paris Saint Germain 3:2 zdobywając decydującą bramkę w doliczonym czasie gry

Militaria XX wieku. Wystawa historyczna w Targach Lublin
26 października 2018, 10:00

Militaria XX wieku. Wystawa historyczna w Targach Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Modele pojazdów militarnych z całej Polski, repliki samolotów, pokazy broni i sprzętu wojskowego - to wszystko i wiele innych atrakcji czeka na odwiedzających Targi Lublin (ul. Dworcowa 11) w dniach 26-28 października podczas III edycji projektu Militaria XX wieku – Wystawa historyczna.

Bułgarzy na kolanach. Polska z piątym zwycięstwem w Warnie

Bułgarzy na kolanach. Polska z piątym zwycięstwem w Warnie 0 0

Polscy siatkarze zakończyli pierwszą fazę Mistrzostw Świata z kompletem zwycięstw. Podopieczni Vitala Heynena nie dali się Bułgarom, z którymi wygrali 3:1. Było to jednak niezwykle wymagające spotkanie.

Wybory samorządowe 2018 - Zamość. Kandydaci do Rady Miasta

Wybory samorządowe 2018 - Zamość. Kandydaci do Rady Miasta 1 1

Wybory samorządowe 2018 Zamość. Oto zarejestrowane listy kandydatów do Rady Miasta.

700 badaczy przyjechało do Lublina na Ogólnopolski Kongres Politologii [zdjęcia]
galeria

700 badaczy przyjechało do Lublina na Ogólnopolski Kongres Politologii [zdjęcia] 0 3

Z okazji IV Ogólnopolskiego Kongresu Politologii przyjechało ponad 700 badaczy z polskich oraz zagranicznych ośrodków naukowych. W programie ponad setka różnorodnych spotkań panelowych. Wydarzenie potrwa do czwartku.

Przekręcony licznik w samochodzie? Teraz będą za to wysokie kary

Przekręcony licznik w samochodzie? Teraz będą za to wysokie kary 11 3

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych autach.

Starosta puławski nagrodzony tytułem „Samorządowca XX-lecia”

Starosta puławski nagrodzony tytułem „Samorządowca XX-lecia” 6 3

Starosta puławski, Witold Popiołek (PSL) w październiku dostanie statuetkę z tytułem „Samorządowca XX-lecia”. To nagroda przyznawana przez Zarząd Związku Powiatów Polskich, organizację tworzoną przez innych starostów z całego kraju. W jego zarządzie dominują działacze PSL-u.

Wymienią tablicę na cmentarzu jeńców włoskich w Białej Podlaskiej

Wymienią tablicę na cmentarzu jeńców włoskich w Białej Podlaskiej 6 0

Mieszkaniec Białej Podlaskiej zwrócił się do władz miasta o wymianę tablicy informacyjnej na cmentarzu jeńców włoskich. Samorząd chce to naprawić, ale nie w tym roku.

Jak nazwać te ulice i plac w Kraśniku? Pytają mieszkańców

Jak nazwać te ulice i plac w Kraśniku? Pytają mieszkańców 1 7

Mieszkańcy Kraśnika mogą wypowiedzieć się na temat proponowanych nazw dla nienazwanych jeszcze ulic i placu miejskiego.

Świdnik: Kandydaci już znani

Świdnik: Kandydaci już znani 1 6

79 kandydatów na radnych gmin na terenie powiatu świdnickiego i do Rady Powiatu Świdnickiego zgłosił Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Swoich kandydatów do Rady Miasta Świdnik przedstawił też burmistrz Waldemar Jakson, który będzie walczyć o kolejną kadencję w Ratuszu.

Koncert Moriah Woods w Nałęczowie
22 września 2018, 19:30

Koncert Moriah Woods w Nałęczowie 1 0

W sobotę, 22 września o godz. 19.30 w nałęczowskiej Kawiarni Lipowej odbędzie się koncert artystki z USA - Moriah Woods.

"Lekarz pomylił antybiotyki" i to był początek problemów ze zdrowiem Mai. Potrzebna pomoc

"Lekarz pomylił antybiotyki" i to był początek problemów ze zdrowiem Mai. Potrzebna pomoc 143 8

Potrzeba 10 tysięcy złotych, by 8-letnia Maja Kot ze Świdnika mogła wyjechać na konsultację lekarską do Wielkiej Brytanii. Dziewczynka cierpi na szereg poważnych chorób. Jej rodzice chcą znaleźć przyczynę, by móc skutecznie leczyć swoje dziecko. W pomoc Mai włączyła się już szkoła, w której uczy się trzecioklasistka

Krawczyk: Listy PiS do Rady Miasta to zwyczajna kpina

Krawczyk: Listy PiS do Rady Miasta to zwyczajna kpina 1 27

– Dzisiaj poznaliśmy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Lublin. Według nas te listy to zwyczajna kpina z mieszkańców Lublina – komentuje Michał Krawczyk, kandydujący na radnego z komitetu Krzysztofa Żuka. – Dla nas to nie do zaakceptowania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!