Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 października 2007 r.
19:18
Edytuj ten wpis

Bitwa o Puławy

0 3 A A

Przedwyborcza debata w Tygodniku Puławskim. Zaprosiliśmy Małgorzatę Sadurską (Pis) i Włodzimierza Karpińskiego (PO).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kto nie wierzy premierowi, a w czyich gabinetach bywał Kazimierz Grabek. Kto chce sprywatyzować Zakłady Azotowe, a kto ograbił puławską spółkę na 3,5 miliona złotych. Wreszcie czyja mama ma 450 zł renty i dlaczego zamiast się kłócić nie współpracują ze sobą na rzecz Puław. Puławscy liderzy PiS i PO zasiedli naprzeciwko siebie w naszej redakcji.

• Włodzimierz Karpiński: Prawie dwa lata temu przed kamerami telewizyjnymi deklarowała Pani, że zrobi wszystko wspólnie z ministrem Ziobro w sprawie prywatyzacji Fabryki Żelatyny w Puławach. Tymczasem przez dwa lata nic się nie zmieniło, a prezydent Puław nie może ściągnąć od fabryki należnych miastu pieniędzy. Jednocześnie w ostatnim roku widać było pana Grabka w gabinetach jednego z ministrów rządu premiera Kaczyńskiego. Co może na ten temat Pani powiedzieć? Co Pani zrobiła i czy Pani reagowała na to co prasa donosiła odnośnie wizyty w jednym z ministerstw Grabka?

Małgorzata Sadurska: Oczywiście reagowałam i na to są dowody. Dzięki mojej inicjatywie i dzięki mojemu zaangażowaniu w tę sprawę do byłej Fabryki Żelatyny przyjechały liczne kontrole, które próbowały rozwiązać problem. Na prośbę prezydenta Grobla przyjechała tutaj i Inspekcja Sanitarna i Inspekcja Środowiska i Inspekcja Budowlana, kiedy było zagrożenie katastrofą budowlaną. Występowałam niejednokrotnie do pana ministra Ziobro, zresztą tak jak Pan, bo czytałam Pańskie interpelacje, i w tej sprawie co było możliwe, to zrobiłam.

WK: No to jak wytłumaczyć to, że Grabek wizytował ministerstwo rządu premiera Kaczyńskiego, a nie można go namierzyć, żeby zapłacił podatki?

MS: U mnie w gabinecie pana Grabka nie było, nie wiem skąd ma Pan takie informacje.

WK: Prasa donosiła. Newsweek w pierwszej połowie tego roku.

MS: W moich gabinetach Grabek nie bywał.

• MS: Gazeta Wyborcza oraz PAP nie tak dawno pisały, że Platforma chce sprywatyzować 2000 spółek Skarbu Państwa. Potwierdził to wprost w wypowiedzi Pana kolega partyjny poseł Grad, przewodniczący Komisji Skarbu Państwa, który powiedział że w tej sprawie jest już gotowy projekt ustawy i ten projekt zostanie złożony na pierwszym posiedzeniu Sejmu. Czy dobrze się Pan czuje w ugrupowaniu, które chce sprywatyzować puławskie Azoty?

WK: Dobrze się czuję w ugrupowaniu, do którego coraz więcej ludzi pierwszej "Solidarności” przystępuje. Tak jak Bogdan Borusewicz, czy tak jak wielki autorytet prof. Władysław Bartoszewski. Natomiast jeśli chodzi o politykę prywatyzacyjną to chciałbym przypomnieć, że Pani rząd, minister Szałamacha i minister Jasiński, wpisali w poprzednim planie finansowym na lata 2006-2007 upłynnienie akcji Skarbu Państwa w wysokości 50,5 proc., z czego się w połowie tego roku w związku z kampanią wyborczą wycofał. Więc nie grajmy prywatyzacją, bo jest ona konieczna w sektorach przemysłowych i publicznych. Ale jest to prywatyzacja dająca szanse na rozwój tych sektorów i branż.

MS: Czyli rozumiem, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie sprzedaje Azotów, natomiast przyszły rząd Platformy Obywatelskiej na pierwszym posiedzeniu złoży projekt ustawy, która będzie miała na celu sprzedaż puławskich Azotów.
WK: W wyjątkowo uproszczony sposób Pani to rozumuje. Z moich słów wynika, że rząd PiS przygotowywał sprzedaż akcji Zakładów Azotowych, z czego się wycofał w okresie przedkampanijnym.

MS: Nie było nigdy zgody na sprzedaż puławskich Azotów, nie było nigdy zgody na prywatyzację. Padały z innych spółek zainteresowanych przejęciem Azotów propozycje, ale te informacje nigdy nie były podchwycone przez stronę rządową. A artykuły z gazet i zapowiedzi posła Grada mamy namacalne.

WK: W tej sprawie zadawałem pytanie ministrowi Szałamasze. Dotyczyło ono przejęcia puławskich Azotów właśnie na podstawie planów upłynnienia czyli sprzedaży akcji Puław przez ministerstwo. Zadawałem je na podstawie dokumentów, które przewidywały sprzedaż, a zostały przygotowane rok temu przez ministerstwo.

• WK: Jest Pani szefem Rady Nadzorczej ZUS. Czy może Pani powiedzieć na jakiej zasadzie dokonują się rewaloryzacje świadczeń emerytalnych i rentowych i jakie są w tej chwili najniższe świadczenia?

MS: Rząd Prawa i Sprawiedliwości po raz pierwszy zwaloryzował świadczenia rent i emerytur. Stało się to w 2007 r. kiedy to zostały przyznane dodatki do najniższych emerytur i rent, które miały charakter jednorazowy. Od tego roku została przyznana też coroczna waloryzacja procentowa.
Ja doskonale wiem jakie są najniższe renty i emerytury, bo moja mama ma rentę 450 zł, więc Pan mnie o takie sprawy nie musi pytać. Wiem co nie udało się zrobić. Wiem, że emerytury powinny być dużo wyższe, ale też wiem, że powinniśmy dochodzić do tego krok po kroku. Oczywiście jestem zdania, że natychmiast powinny być zniesione i obniżone emerytury ubeckie. Bo to jest jedna wielka niesprawiedliwość i z tym się obydwoje zgadzamy.

WK: No ale gdyby Pani była uprzejma podać zasady waloryzacji. Bo nieprawdą jest co Pani mówi o waloryzacji emerytur przez rząd PiS. Jak sama Pani przyznała, było tylko zasilenie emerytów jednorazowym, w różnej wysokości dodatkiem.
(...)

MS: Sejm ostatniej kadencji uchylił stary portfel. W ten sposób emeryci dostaną podwyżki swoich emerytur. Na ten cel w budżecie Państwa w nowym projekcie budżetu na 2008 r. jest zagwarantowana kwota 2,2 miliarda złotych. To też będzie realny wzrost emerytur i rent.

• MS: Proszę, żeby Pan podał trzy konkretne efekty Pana działań, które zrealizował dla mieszkańców powiatu puławskiego, od samego początku do samego końca. Nie mam tu na myśli tylko interpelacji, bo są to tylko słowa i statystyka poselska.

WK: A co Pani ma na myśli?

MS: Coś co Pan zrobił dla mieszkańców Puław.

WK: W ramach działalności poselskiej różne możliwości interwencji ustnych i pisemnych są opisane w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Pierwsza sprawa to jak Pani wie, jestem współautorem prospektu emisyjnego.
MS: Ale to jako wiceprezes Zakładów Azotowych, nie jako poseł.

WK: Tak. Razem z radą opracowaliśmy prospekt emisyjny, w którym razem ze stroną społeczną, czyli związkami zawodowymi zobowiązaliśmy ministra skarbu poprzedniej ekipy do tego, aby uruchomiono realizację ustawy o komercjalizacji. Czyli chodzi o przekazanie 15 proc. akcji dla uprawnionych pracowników i byłych pracowników. W tej sprawie interweniowałem osobiście u pani minister wicepremier Gilowskiej. Dała mi słowo, że ministerstwo skarbu się z tego wywiąże. Wiem także, że Pani również w tej sprawie interweniowała i bardzo dobrze.
Inną kwestią jest natomiast, że wypełniając to zobowiązanie z inspiracji ministerstwa skarbu 16 listopada 2006 zmieniono datę wypłaty dywidendy z akcji przyznanych pracownikom. Ta decyzja skutkowała tym, że 800 pracowników otrzymało dywidendy z akcji, a 5200 pracowników już nie. Tylko później zmuszono spółkę do wypłaty 3,5 mln zł z sakiewki Azotów, a nie z sakiewki Skarbu Państwa. Czyli można powiedzieć, że Zakłady Azotowe w pewnym sensie zostały ograbione przez Skarb Państwa na 3,5 mln zł. W tym sensie moje konkretne działanie sprowadzało się do kontynuacji tego, co robiłem jeszcze w Zakładach Azotowych.
Druga sprawa jest związana z budową obwodnicy w Puławach. Ma ona bardzo długą historię i myślę, że w Puławach są dwie osoby, które znają ją bardzo dobrze. Pierwszą z tych osób to prezydent Janusz Grobel. A drugą osobą, może to nieskromne jest, ale jestem ja, jego zastępca. Razem wnosiliśmy o to, żeby się rozpoczęła w ogóle budowa obwodnicy, angażując środki miejskie na tę koncepcję.

MS: Ale proszę podać konkret Pana działań.

WK: Konkretne działania sprowadzają się do tego, że w porozumieniu z prezydentem miasta wciąż monitorujemy ten problem, który dzisiaj niestety, w związku z kampanią zaczął przybierać dosyć wyraźne formy. Mianowicie pozwoliłem sobie w porozumieniu ze służbami drogowymi wystosować interpelację w marcu tego roku. Była ona niesatysfakcjonująca. Zacytuję tylko fragment odpowiedzi wiceministra transportu. Odpisał, że proces przygotowawczy nad drugim etapem obwodnicy Puław może rozpocząć się w latach 2007-13, tak aby było możliwe jej zrealizowanie w początkowym okresie perspektywy 2014-2020.

MS: Ale to był a marcu.

WK: W związku z powyższym po konsultacjach z GDDKiA ponowiłem interpelację i niestety teraz już minister Polaczek odpisał, że ministerstwo transportu podtrzymuje swoje poprzednie stanowisko. Czyli mamy dwie odpowiedzi, które lokują realizację obwodnicy na lata 2014-2020. Znam Pani działania w tym zakresie. Pani ma po prostu inne pismo, które nie ma charakteru odpowiedzi na interpelację poselską, tylko charakter wymiany dokumentów.

MS: To jest pismo do ministra.

WK: A ma Pani to pismo?

MS: Oczywiście, prasa też ma to pismo.

WK: To proszę, jakby Pani pokazała, to ja Pani pokażę, gdzie jest niebezpieczeństwo związane z realizacją. Pani w piśmie ma, że obwodnica jest w projekcie programu przewidziana realizacja. A projekt programu zawiera wszystkie realizacje drogowe, które nie mieściły się w perspektywie 2007-2013.
(...)

MS: Panie pośle, proszę chociaż podać trzeci konkret.

WK: Następna sprawa, to rzecz która mi bardzo leżała na sercu, jeszcze kiedy pracowałem w urzędzie. Prawo mówiło, że podatek od spadków i darowizn jest przychodem gminy i miasta. Odwiedzało mnie wówczas wielu nieszczęśliwych ludzi, często sieroty i wdowy przychodziły i prosiły o umorzenie tego podatku. Prawo stanowiło tak, że nawet jak prezydent nie chciał tego podatku przyjąć, to i tak Urząd Skarbowy naliczał i przelewał na konto miasta czy gminy. (...) W tej sprawie także interweniowałem u pani wicepremier Gilowskiej i dostałem zapewnienie, że w tym obszarze rząd podejmie inicjatywę i rzeczywiście podjął. Nie tak jak chciałem w interpelacji, ale ograniczył bolesność tego podatku w przypadku wdów i sierot.
MS: To nie są dla mnie konkrety. Największe znaczenie konkretu ma akurat pana trzeci podany przykład, czyli podatku od spadku i darowizn. Jest mi przykro, że pan podaje swoje zasługi jako wiceprezesa Zakładów Azotowych, a przechodzi Pan tak płynnie do swojej działalności poselskiej. Jeżeli chodzi o sprzedaż pierwszej akcji to mówiłam już, że mam lekki stosunek do interpelacji, bo najważniejsze jest działanie, pukanie do drzwi ministrów.

WK: Nie, najważniejsze jest tworzenie dobrego prawa, a nie załatwianie czegoś.

MS: Już Panu przypominam. Kiedy ja dostałam odpowiedź na interpelację w sprawie Zakładów Azotowych, to dzień wcześniej Pan dopiero swoją wysłał w sprawie tej jednej akcji. Daty na stronie internetowej o tym świadczą. Kiedy ja zakończyłam działanie, Pan dopiero je rozpoczął.

WK: Niech pani zwróci uwagę na jedną rzecz. To nie jest łaska ze strony ministerstwa, to jest jego przepraszam za wyrażenie, psi obowiązek, żeby wypłacić pieniądze tym ludziom.

MS: Dlatego jako pierwszy poseł z Puław podjęłam w tej sprawie bardzo ważne decyzje i konkretne działania. W sprawie faktycznie złej decyzji ministra skarbu odnośnie dywidendy słyszałam Pana wypowiedź na mównicy sejmowej. Ale to była tylko jedna wypowiedź. Ja natomiast byłam cztery razy u ministra skarbu w tej sprawie. Razem z panem premierem Gosiewskim interweniowałam. Premier Gosiewski na spotkaniu w Puławach powiedział, że to dzięki mnie, chwalę się w tym momencie, ale to dzięki mnie i jego wsparciu pracownicy dostali rekompensatę. Ja wiem, że to powinna być dywidenda, ale ja chciałam dla tych ludzi dobrze. I dostali rekompensaty.
Kolejny temat to obwodnica. Uważam za jawną manipulację, bo można robić sobie kampanię wyborczą, można też zbierać sobie podpisy. Ale koncepcje również mogą się zmieniać. Ja sprawą obwodnicy interesuję się od czerwca, kiedy jeszcze nie wiadomo było, że będzie kampania, ale było wiadomo że do Puław przyjedzie pan premier Kaczyński. I to już wtedy na spotkaniu z nim mówiłam o obwodnicy, o tym drugim etapie. Mówiłam, że jak nie będzie zrealizowany, to pierwszy etap nam się rozmywa. Inwestycja jest ważna, ale my nie będziemy jej odczuwać. Premier przyjechał i zapowiedział obwodnicę. Wtedy różne środowiska nie wierzyły. Więc wystąpiłam na piśmie jako minister i dostałam odpowiedź pozytywną we wrześniu. Wystąpiłam przy okazji jeszcze innej sprawy infrastrukturalnej o potwierdzenie. Dostałam to potwierdzenie. I mediom rozesłałam i pan prezydent też dostał ode mnie odpowiedź, że drugi etap obwodnicy będzie realizowany. Ja tylko ubolewam z jednego powodu. Pan powiedział, że jest jedną z osób najbardziej zaangażowanych.

WK: Nie zaangażowanych, tylko zorientowanych.

MS: Ja tego Panu nie odbieram. Ale dlaczego Pan nie zaproponował żebyśmy we dwoje poszli do ministra transportu. Usłyszałby wtedy Pan na własne uszy, że do roku 2012 drugi etap obwodnicy będzie zrealizowany.
(...)

WK: Powiedzmy sobie szczerze. Premier już mówił, że nie będzie rządził z Samoobroną, bo to jest gorsze niż SLD, że premier Marcinkiewicz to jest premier na całą kadencję, że jak brat będzie prezydentem to on nigdy nie będzie premierem. Więc te słowa zdewaluowały się.

MS: Czy Pan nie wierzy premierowi?

WK: Oczywiście, że nie wierzę premierowi.

MS: No Panie pośle, panie pośle...

WK: Mnie słowa premiera w sprawie obwodnicy mało interesują.

MS: A pismo ministra transportu?

WK: Pismo dotyczy projektu programu, a nie tego co napisał tu w odpowiedzi na interpelację, że obwodnica będzie realizowane w latach 2014-2020. Na szczęście nie takie przeszkody miasto Puławy pokonywało i pokona zapewne również tę przeszkodę, zapewniam Panią.

MS: Panie pośle, skoro Pan nie wierzy premierowi, jest Pan człowiekiem małej wiary. Jeszcze jedna rzecz na koniec, lista indykatywna na której znalazły się projekty infrastrukturalne, też jest w pewnym sensie projektem, który akceptuje Bruksela, a przecież wszyscy w nie wierzą. I ja wierzę w Program Budowy Dróg Krajowych i Autostrad i mogę zadeklarować, że dopóki będę posłem to sprawa obwodnicy nie będzie przeze mnie opuszczona.

• WK: Pracując w kancelarii premiera miała Pani to szczęście i to wyzwanie przyjmować zdesperowane pielęgniarki w trakcie desperackiej próby podjęcia walki o lepsze wynagrodzenie i godziwą pracę. I w tamtym okresie desperacja tych biednych, działających z najwyższym poświęceniem pielęgniarek przerodziła się w strajk głodowy. Dowiedziawszy się o tym pan premier Kaczyński następnego dnia skwitował to mniej więcej tak, że od nie zjedzenia kolacji to jeszcze nic się nikomu nie stało. Czy Pani się podpisuje pod takim stwierdzeniem premiera Rzeczpospolitej Polskiej? Jednocześnie premiera który, gdy protestują silne branże chyli czoła i idzie na ustępstwa. Tutaj wykazał się butą i arogancją. Uważam że to bardzo niesprawiedliwe w stosunku do tej ciężko pracującej grupy zawodowej.

MS: Te wydarzenia miałam okazję przeżyć w pierwszych dniach swojej pracy w kancelarii. Byłam z tymi paniami w kancelarii od ich momentu wejścia do momentu wyjścia.

WK: Wiem, bo Pani kibicowałem nawet.

MS: Praktycznie byłam tam dzień i noc.

WK: Ale fakt jest taki. Policja usuwa demonstrację, po czym te kobiety żeby wyrazić swoją desperację mówią, że podejmują strajk głodowy, który jest zawsze aktem ostatecznego i dramatycznego zawołania w demokratycznym ustroju. A pan premier to komentuje, że nigdy jeszcze nikomu nic się nie stało po nie zjedzeniu kolacji. Czy Pani się pod tym podpisuje?

MS: Strajk głodowy w kancelarii premiera trwał dosłownie kilkanaście godzin, nawet nie trwał doby. Nie głodowały też wszystkie pielęgniarki, które się tam znajdowały.
WK: Ale czy Pani się pod tym podpisuje?

MS: Ja odpowiem Panu na to pytanie, więc proszę się nie denerwować. Powiedział Pan, że premier ustępuje przed branżami silnymi, a nie ustąpił przed pielęgniarkami. Ale powiedział Pan tak jakby pan mediów, telewizji nie oglądał.

WK: Nie oglądam.

MS: A przed kim pan premier ustąpił? Przed górnikami? To zrobił w 2005 r. rząd SLD, który faktycznie ustąpił przed górnikami i zostały przyznane emerytury górnicze. Pamięta Pan to chyba doskonale?

WK: Pamiętam też deklarację kandydata na prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który powiedział że jeśli wygra, to zrobi.

MS: Co zrobi?

WK: Pójdzie tym tropem, którym poszła SLD, czyli pochyli czoło przed silną branżą górniczą, przed łomami, przed palonymi oponami. Natomiast pielęgniarki...
MS: Panie pośle, czy pan da mi odpowiedzieć na pytanie? Pan mówił długo, więc proszę pozwolić i mnie. Kindersztuba obowiązuje, prawda?
WK: Obowiązuje, przepraszam bardzo.

MS: Nie było w tej kadencji takiej sytuacji, żeby rząd pochylił się pod naporem, presją i wymuszaniem strajkujących grup. Były problemy z różnymi branżami, staraliśmy się je załatwiać w sposób polubowny. Sprawa z pielęgniarkami była oczywiście sprawą przykrą. Ja rozumiem to, że pielęgniarki zarabiają bardzo mało, ale to też się zmieniło. Podwyżki poszły i w poprzednim roku jak również od nowego 2008 r. jest też zagwarantowana. Środowisko lekarsko-pielęgniarskie wie o czym mówię, to jest po prostu podwójny strumień finansowania na świadczenia i na pensje. Ja wychodzę z takiego założenia, że nie powinno się stosować tak ekstremalnych metod postępowania. Nie powinno być nielegalnego blokowania i zajmowania pomieszczeń kancelarii. To nie są reguły, którymi rządzi się demokratyczne państwo. W każdej sprawie można usiąść i rozmawiać. Mówię to jako osoba, która była w kancelarii, która widziała metody działania różnych środowisk, również na zewnątrz. Przykładowo Marek Borowski występował na wiecu przed kancelarią, pani poseł Kopacz również obrończyni pielęgniarek. Ale nie było osoby, która tym problemem zajmowałaby się w Sejmie. Wszyscy działali w obliczu kampanii wyborczej pod kancelarią.
Ale jestem zadowolona z tego, że w sposób polubowny, po rozmowie z panem premierem, pielęgniarki opuściły kancelarię. Byłam przy tej ostatniej rozmowie premiera z pielęgniarkami. Ja słyszałam co było mówione. Pan nie słyszał, ja słyszałam. Jestem zadowolona, że w sposób polubowny ze środowiskiem pielęgniarskim nastąpił przełom w rozmowach, że zostały one rozpoczęte, że stosowne projekty ustaw zostały złożone. I to jest dla mnie najważniejsze. A jedna czy druga wypowiedź dla mnie wcale nie jest istotna.

WK: Ale dla mnie jest istotna. Ja zadałem pytanie, czy pani się podpisuje pod takim określeniem premiera w stosunku do tego aktu desperacji?

MS: Ale dlaczego Pan robi kampanię wyborczą tanimi chwytami, a nie rozmawia o poważnych problemach?

WK: Pytam Panią, bo to jest bardzo poważne. To jest premier polskiego rządu...

MS: Któremu Pan nie wierzy.

WK: Panu premierowi nie wierzę, ale wielokrotnie dał ku temu powód.

MS: Niech Pan nie będzie śmieszny.

WK: Ja mówię poważnie. Jeśli pan premier robi jedno, a obiecuje drugie...

MS: Pan premier obiecał i dał podwyżki pielęgniarkom.

WK: Chciałbym, żeby Pani odpowiedziała na moje pytanie.

MS. Panie pośle, niech Pan mnie nie przyciska. Ja podpisuję się pod polubownym załatwieniem problemu.

• MS: 21 października odbędą się wybory, będzie zawierana koalicja. Czy Pana zażyła współpraca i przyjaźń z Zygmuntem Kwiatkowskim, działaczem lewicy, działaczem Ordynackiej, jest takim zalążkiem, zapowiedzią przyszłej koalicji Platformy i LiD w Sejmie?

WK: Nie wiem co ma piernik do wiatraka. Pani wielu ludzi zna, które pewnie nie podzielają Pani światopoglądu. Współpracowałem z prezesem Kwiatkowskim i muszę powiedzieć że w tym okresie Zakłady Azotowe wyszły z dużej zapaści. Rządy naszego zarządu zostawiły 200 milionów złotych zysku netto, wybudowały trzecią fabrykę melaminy, ściągnęły z giełdy 300 milionów złotych, oddłużyły częściowo Zakłady w stosunku do PGNiG. Ta współpraca się zmaterializowała takimi pięknymi owocami. Tu nie można mówić o jakiejś współpracy politycznej i wyciągać z tego wniosków. Oczywiście może to pani robić na swój użytek, czy kampanii.
Ja chciałbym za to zwrócić uwagę na inną rzecz. Flagowe okręty tej pięknej "Solidarności” przed którą zawsze będę chylił czoła, są dzisiaj w Platformie. Profesor Bartoszewski jest dziś szefem naszego komitetu honorowego. Antoni Mężydło, człowiek którego esbecja katowała w lesie i katując w więzieniu nagrywała, żeby żona słyszała żeby ją zmiękczyć w zeznaniach, jest dzisiaj z nami. Arkadiusz Rybicki, który własną ręką napisał na tablicy 21 postulatów w Stoczni Gdańskiej, jest dzisiaj z nami. Bogdan Borusewicz który zawierzył najpierw państwu jest dzisiaj z nami. Więc to jest perspektywa, która jest mi bliska. Kontynuacja wielkiego ruchu "Solidarności” z 1980 r. Nie aparatu "Solidarności”, nie aktywistów politycznych, ale tego ruchu który rozlał się na całą Polskę. W taką perspektywę wierzyłem dwa lata temu. Nie udało się. A dzisiaj wierzę, że się uda.
MS: Ale nie odpowiedział mi Pan na pytanie o pana współpracę jako działacza Platformy z działaczem lewicy na Zakładach Azotowych. Byliście w jednym zarządzie spółki Skarbu Państwa. Ja pytam się wprost, jak to się przekłada na zapowiedzi przyszłej koalicji PO z LiD. Nie odpowiada Pan? Oczywiście ma Pan do tego prawo.
WK: Pani jest w głębokim błędzie mówiąc o jakiejkolwiek współpracy politycznej, bo takiej nie ma. Przedstawiłem parę konkretnych efektów, w których została zmaterializowana. To jest wymiar tej współpracy. Jeśli Pani każda aktywność życiowa myli się z polityką, to musi Pani zweryfikować swój pogląd. Są ludzie w pracy, są ludzie w szkole, są w parlamencie, są w polityce. Każdy w tych obszarach aktywności może się realizować. Państwa deklaracje dotyczyły nie zawierania koalicji z ludźmi miernej reputacji, które to później wprowadziły do debaty publicznej warcholstwo i chamstwo. Więc nie będę składał żadnych deklaracji, oprócz tego co powiedziałem. Ten nurt "Solidarnościowy”, który dzisiaj przez te okręty flagowe będzie płynął dalej.

MS: Czyli nawet i z lewicą. Panie pośle, przykro mi to słyszeć od Pana...

WK: Ja bym się nie zdziwił, gdyby PiS zawarło koalicję z lewicą.

MS: Panie pośle, no chyba Pan kpi.

WK: Nie, dlaczego? Jeśli byśmy rozmawiali trzy lata temu, że PiS będzie zakładało koalicję z Samoobroną, Pani by pewnie obraziła się na mnie.

MS: Trzy lata temu, Pan się do mnie nie odzywał, bo Pan był wielkim prezesem Zakładów Azotowych.

WK: Zawsze Panią serdecznie witałem i kłaniałem się.

• Paweł Buczkowski: Jest wiele spraw, które robicie Państwo dla Puław, ale zajmujecie się nimi indywidualnie. Dlaczego nie robicie tego razem? Moglibyście być przez to bardziej skuteczni.

MS: Były podejmowane inicjatywy pod którymi podpisywali się wszyscy posłowie z województwa lubelskiego i nasze podpisy też tam wspólnie się znalazły. Myślę tu o drodze kolejowej czy Bogdance. A dlaczego razem się nie podpisujemy? Może taką inicjatywę kiedyś trzeba podjąć, może w następnej kadencji.

WK: Myślę, że to wynika trochę z nadaktywności pani poseł, z tej ambicji, oczywiście dobrze rozumianej. Jest różnica między posłem koalicji, a opozycji. Pani minister miała skróconą ścieżkę do działania. Małgorzata Sadurska podpisywała się pod różnymi interwencjami jako minister i poseł, a ja niezależnie, bo taka jest rola opozycji i to się raczej nie zmieni. Ale może rzeczywiście, pierwsze koty za płoty.

Sadurska o Karpińskim

Ma zdolności krasomówcze. Potrafi przemawiać w każdym miejscu, na każdy temat i przez dowolną ilość czasu. Ma zdolność odnalezienia się z poglądami ultrakatolickimi w niedzielę, będąc w ultraliberalnej partii na co dzień. Po kilku latach wzajemnego obrzucania się błotem znalazł też wspólny język z Januszem Groblem. Nie chcę mówić o negatywnych cechach posła, ale jeżeli muszę powiem o jednej, bo ostatnio ona mnie dosyć mocno ukłuła. Przypisuje on sobie cudze osiągnięcia.

Karpiński o Sadurskiej:

Jest bardzo sympatyczną i ambitną osobą, która robi karierę i jej w tym kibicuję. Nie jestem w stanie wymienić wady, bo znam ją jako sympatyczną i ambitną kobietę. Rzeczą która zwróciła moją uwagę jest niebezpieczeństwo takiej bardzo ostrej i agresywnej oceny z jej strony. Co wynika zapewne z temperamentu pani poseł.


Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ciekawska / 30 października 2007 r. o 15:17
0
Mam ciągły niedosyt ,dlaczego ta debata nie została puszczona przed wyborami. Wtedy w Puławach pierwsze miejsce miałaby Sadurska. jestem o tym przekonana. Niestety głosowałam na PO, a dzisiaj sie wstydzę przyznać, że tak zgłupiałam. Ta prywatyzacja jest niebezpieczna.
Avatar
(Anonimowy) / 19 października 2007 r. o 20:58
0
Puławy to nie wszystko. A to czy naprawdę górą to się okaże niebawem.
Avatar
iyo / 19 października 2007 r. o 13:59
0
PO górą!
Avatar
Ciekawska / 30 października 2007 r. o 15:17
0
Mam ciągły niedosyt ,dlaczego ta debata nie została puszczona przed wyborami. Wtedy w Puławach pierwsze miejsce miałaby Sadurska. jestem o tym przekonana. Niestety głosowałam na PO, a dzisiaj sie wstydzę przyznać, że tak zgłupiałam. Ta prywatyzacja jest niebezpieczna.
Avatar
(Anonimowy) / 19 października 2007 r. o 20:58
0
Puławy to nie wszystko. A to czy naprawdę górą to się okaże niebawem.
Avatar
iyo / 19 października 2007 r. o 13:59
0
PO górą!
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rząd dał zielone światło dla otwarcia stoków narciarskich zimą. "Ulga jest ogromna"

Rząd dał zielone światło dla otwarcia stoków narciarskich zimą. "Ulga jest ogromna"

– Zimą stoki będą otwarte – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. – Teraz czekamy tylko na mróz i ruszamy z zaśnieżaniem – cieszy się właściciel ośrodka narciarskiego w Rąblowie

Najgłębszy basen nurkowy na świecie otwarto w Polsce. W Deepsot można zejść na głębokość ponad 45 metrów
film

Najgłębszy basen nurkowy na świecie otwarto w Polsce. W Deepsot można zejść na głębokość ponad 45 metrów

Mszczonów (woj. mazowieckie). Najgłębszy basen nurkowy na świecie otwarto w Polsce. W Deepsot, znajdującym się w Mszczonowie, można zejść na głębokość 45 metrów i 70 centymetrów.

30. lat pracy twórczej Agnieszki Wójtowicz - wystawa online
27 listopada 2020, 17:00

30. lat pracy twórczej Agnieszki Wójtowicz - wystawa online

Galeria Sztuki A10 w Lublinie zaprasza na wystawę jubileuszową z okazji 30-lecia pracy twórczej Agnieszki Wójtowicz. Wernisaż w formie online odbędzie się 27 listopada o godz. 17 na profilu Facebook Galerii.

Volvo wbiło się w drzewo. Zginęło 2-letnie dziecko. Kierowała mama, 18-latka z lubelskiego

Volvo wbiło się w drzewo. Zginęło 2-letnie dziecko. Kierowała mama, 18-latka z lubelskiego

Volvo, którym kierowała 18-letnia matka dziecka wypadło z drogi i uderzyło w drzewo. Rodzice dziecka przeżyli, ale ono nie.

Lubelskie: Zakażenia koronawirusem i ofiary śmiertelne. Opóźniony raport z wtorku 24 listopada

Lubelskie: Zakażenia koronawirusem i ofiary śmiertelne. Opóźniony raport z wtorku 24 listopada

670 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim odnotowało wczoraj (24 listopada) Ministerstwo Zdrowia. Zarówno Lubelski Urząd Wojewódzki, jak i Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie, nie wysyłały jednak wczoraj szczegółowych raportów. Takie dane pojawiły się dopiero po godz. 22 na nowej stronie resortu zdrowia

III liga odrabia zaległości: Stal Kraśnik gra z KSZO, a Hetman podejmuje Chełmiankę

III liga odrabia zaległości: Stal Kraśnik gra z KSZO, a Hetman podejmuje Chełmiankę

W grupie czwartej do rozegrania zostało jeszcze kilka zaległych meczów. W środę odbędą się dwa z nich. Stal Kraśnik zagra w Ostrowcu Świętokrzyskim z tamtejszym KSZO. Z kolei w Zamościu Hetman zmierzy się w derbach z Chełmianką. Oba spotkania rozpoczną się o godz. 13.

Koronawirus w Polsce. Nowa strona sanepidu, dzienne statystyki zakażeń w powiatach

Koronawirus w Polsce. Nowa strona sanepidu, dzienne statystyki zakażeń w powiatach

Aż 22 tysiące przypadków – tyle zostało „dorzuconych” wczoraj do łącznej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Ich brak w statystykach wykazał 19-latek z Łodzi, który na własną rękę od początku pandemii gromadzi dane. Efekt? Od teraz dane regionalne mają być publikowane tylko centralnie. Wczoraj po raz pierwszy nie przekazał ich wojewoda lubelski. Ruszyła też nowa strona internetowa.

Prezydent Białej Podlaskiej chce budować most na Krznie. Poseł PiS: „To absurdalny pomysł”

Prezydent Białej Podlaskiej chce budować most na Krznie. Poseł PiS: „To absurdalny pomysł”

Budowę mostu na Krznie zapowiada prezydent Białej Podlaskiej. – Ma to ogromne znaczenie strategiczne – przekonuje Michał Litwiniuk. Poseł Riad Haidar (KO) złożył nawet w tej sprawie poprawkę do budżetu państwa. Ale raz mówi się o koszcie 20 mln zł takiej inwestycji, a innym razem o 40 mln zł. Zdaniem byłego prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS) pomysł jest „absurdalny” i zbyt drogi.

Wyniki kontroli CBA w Ecotech-Complex druzgocące dla UMCS. Uczelnia odpowiada

Wyniki kontroli CBA w Ecotech-Complex druzgocące dla UMCS. Uczelnia odpowiada

Bezużyteczny sprzęt, zbyt mało laboratoriów, niewykorzystywany bardzo drogi rezonans. Centralne Biuro Antykorupcyjne przyjrzało się Ecotech-Complex - flagowej inwestycji UMCS. I złożyło zawiadomienia do prokuratury

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez niemal ćwierć wieku był zatrudniony w Katolickim Stowarzyszeniu "Civitas Christiana". We wtorek Rada Powiatu w Świdniku, choć niejednogłośnie, podjęła uchwalę ws. powołania Romualda Gumienniaka na członka zarządu powiatu.

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza dzieci i młodzież do 18 roku życia do zgłaszania prac na wystawę "Sen niedźwiedzia", która zostanie zrealizowana w formie online. Nabór potrwa do 6 grudnia.

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

Już pół wieku minęło, odkąd z Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie wyjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka - słynnego polskiego samochodu dostawczego. W sumie powstało niecałe 590 tys. sztuk tego pojazdu

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia
Zdjęcia Czytelników
galeria

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia

Filar słoneczny to słup światła, który - w uproszczeniu - powstaje dzięki kryształkom lodu. Dzisiaj to zjawisko udało się uwiecznić na zdjęciach naszym Czytelnikom. Nie zabrakło także kilku ciekawych ujęć zachodu słońca. Zapraszamy do oglądania galerii takich fotografii

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Gruntowna przebudowa krytej pływalni, rewitalizacja miasta, a także modernizacja ulicznego oświetlenia – takie inwestycje znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta. Przyszły rok dla mieszkańców będzie też oznaczać podwyżki opłat za śmierci i wzrost stawek podatków

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.