Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

11 stycznia 2019 r.
20:00

Czy dziki muszą zginąć? Rozmowa z Krzysztofem Niemczukiem, dyrektorem PIWet

0 27 A A
Prof. Krzysztof Niemczuk
Prof. Krzysztof Niemczuk (fot. PIWet / Archiwum)

Rozmowa z prof. Krzysztofem Niemczukiem, dyrektorem Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak poważne jest obecnie zagrożenie dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Polsce?

– Wirus ASF występuje obecnie na znaczącym obszarze państw nadbałtyckich i Ukrainy. Spustoszenie sieje również w Rumunii. W Polsce od dłuższego czasu, wskutek wdrożonych działań, udaje się utrzymać go na określonym obszarze. Ten obszar się powiększa, ale na tle innych państw, możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy liderem w zwalczaniu tej choroby.

• Czy według PIWET-u odstrzał dzików to najlepszy sposób na zatrzymanie epidemii?

– Odstrzał dzików, realizowany zgodnie z planami łowieckimi i interwencyjnymi formami odstrzału. Ten sanitarny jest jedną z form wyeliminowania lub znaczącego ograniczenia obszarów, na których stwierdza się wirusa ASF. Sam odstrzał nie jest jedynym narzędziem. Niezmiernie istotna jest identyfikacja i utylizacja dzików padłych, spośród których aż 70% umiera przez ASF. Istotne są również kontrole graniczne i obligatoryjność konfiskaty żywności nielegalnie wwożonej na terytorium Polski, szczególnie zza naszej wschodniej granicy. Musimy pamiętać również o bioasekuracji, bo to jest filar zwalczania ASF.

• Na ile kolejne ogniska choroby to wina ludzi, np. niewłaściwych nawyków hodowców trzody chlewnej?

– Zagrożenie oczywiście jest związane z nieprzewidywalnością zachowań ludzi. Biorąc pod uwagę tzw. czynnik ludzki, należy stwierdzić, że wszystkie instytucje zajmujące się opracowywaniem strategii zwalczania ASF w Polsce prowadzą skoordynowane i przemyślane kampanie informacyjne. Ich celem jest podnoszenie świadomości i wiedzy dotyczącej konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji, nie tylko przez rolników i hodowców, ale także przez myśliwych, lekarzy weterynarii, czy pracowników związanych z przemysłem paszowym i utylizacyjnym. Nie bez znaczenia są również wdrożone procedury informacyjne, które dotyczą obcokrajowców szczególnie zza wschodniej granicy RP, ze szczególnym uwzględnieniem konfiskaty żywności.

• Temat dotyczący odstrzału dzików wywołuje wiele emocji. Czy "ekolodzy" mają rację protestując przeciwko odstrzałowi dzików? Według WWF wystarczyłaby poprawa warunków higieniczno-sanitarnych w chlewniach.

– Czynnik ludzki jest istotny, ale pamiętajmy o jednym, żeby człowiek przeniósł wirusa ASF ze środowiska do budynków inwentarskich, wirus ten musi pochodzić od dzika - innej możliwości nie ma. Zdarzały się co prawda sytuacje, kiedy z powodu braku ostrożności, wirus przedostawał się z gospodarstwa do innego wskutek działalności wyłącznie człowieka. W tym kontekście należy wspomnieć o przypadkach handlu trzodą chlewną, dodam nielegalnego handlu. Wykazując ogromną empatię do zwierząt, jako człowiek i lekarz weterynarii, nie podzielam poglądu niektórych ekologów. Międzynarodowym standardem zwalczania ASF obok wymienionych powyżej jest prowadzony zgodnie z zasadami i wymogiem chwili odstrzał dzików.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Robert / 11 stycznia 2019 r. o 21:53
+21
Gdzie byli obrońcy dzików jak wybijano zdrowe stada trzody, wtedy nie było zainteresowania, a teraz wielki lament.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2019 r. o 09:04
+15
ASF to jedno. Ale jest druga kwestia: populacja dzików (łosi, saren) jest za duża! Nie ma już drapieżników (kilka rysi i kilkaset wilków). Wchodzą w szkodę rolnikom, wpadają pod koła, etc. Nie, nie jestem ani rolnikiem ani myśliwym. Po prostu - myślę ....
Avatar
Leon / 11 stycznia 2019 r. o 22:09
+11
ludzi trzeba wystrzelać, a nie dziki
Daj dobry przykład i popełnij samobójstwo.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 r. o 20:35
+11
Dobra decyzja Panie Dyrektorze
Avatar
Jasio z IVd / 12 stycznia 2019 r. o 11:41
+9
Wyniszczyl caly dobrostan w Polsce nasuwa się tylko jedno pytanie co on je że tak dobrze wygląda.człowiek który uzależnił Polskę od wyżywienia .
 Proszę o szczegóły, bo to brzmi jak bajka. "Uzależnił Polskę od wyżywienia"- czy są ludzie, rodziny ,kraje niezależne od wyżywienia, t,j, nie muszą nic jeść (spożywać)???. Byle co jesz i byle co piszesz. Jesteś uzależniony od bylepisania??.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2019 r. o 18:30
+8
1. Gdzie jest szczepionka przeciwko ASF, którą PIWet opracowuje? 2. Jakie są rezultaty prac nad szczepionką i czy w ogóle jakieś są? 3. Ile pieniędzy poszło do tej pory na prace nad tą szczepionką? 4. Na jakim etapie są prace nad szczepionką przeciwko ASF? 5. Gdzie będą przeprowadzane badania na zwierzętach w związku z tą szczepionką? 6. Czy zwierzęta (świnie) były/będą pozyskiwane z hodowli zwierząt, które znajdują się w rejestrach dostepnych na stronie MNiSW czy będą kupowane w zaprzyjaźnionych chlewniach? 7. Czy w ogóle są jakieś realne szanse na opracowanie tej szczepionki? 8. Dlaczego PIWet nie rekomendował odstrzału dzików w czasie, gdy nie było jeszcze w Polsce ASF lub gdy pojawiły sie pierwsze przypadki. Skoro PIWet jest ciałem doradczym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dlaczego nie napisano takiej opinii jak teraz, tylko czekano tak długo? Co się zmieniło?
1. Gdzie jest szczepionka przeciwko ASF, którą PIWet opracowuje? 2. Jakie są rezultaty prac nad szczepionką i czy w ogóle jakieś są? 3. Ile pieniędzy poszło do tej pory na prace nad tą szczepionką? 4. Na jakim etapie są prace nad szczepionką przeciwko ASF? 5. Gdzie będą przeprowadzane badania na zwierzętach w związku z tą szczepionką? 6. Czy zwierzęta (świnie) były/będą pozyskiwane z hodowli zwierząt, które znajdują się w rejestrach dostepnych na stronie MNiSW czy będą kupowane w zaprzyjaźnionych chlewniach? 7. Czy w ogóle są jakieś rea... rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2019 r. o 08:45
+7
Dziwne mamy teraz czasy. Feministki domagają się legalnej aborcji a jak mają być wybijane prośne samice dzików to jest wielkie oburzenie jak tak można i że jest to zbrodnia...
Avatar
Gość / 12 stycznia 2019 r. o 18:42
+6
Tak w ogóle, to ten koleś nie jest żadnym profesorem tylko "dr hab. profesor nadzwyczajny (czyli profesor PIWet)". Profesor przed nazwiskiem mają prawo wstawiać osoby z tytułem profesora zwyczajnego (belwederskiego) a ten pan takim nie jest.
Avatar
ci, a nie oni / 11 stycznia 2019 r. o 22:37
+6
Co ma mówić dyrektor placówki w czasach pis? Prawdę? To wyleci. Prawda jest taka, ze rzad pis zaniedbał temat i teraz mydli oczy, że coś robią. G ten odstrzał da. Kluczowe zdanie z wywiadu "Zagrożenie oczywiście jest związane z nieprzewidywalnością zachowań ludzi" - to znaczy, że ludzi trzeba wystrzelać, a nie dziki
 Lubisz pisać, ale nie lubisz myśleć. Tak mają zmanipulowani przez totalsów. Exxxpppeeerrrt się odnalazł. Gdzie byłeś w tym czasie jak te plagi za po-psl się rozwijały?? . Expert od prawdy i od stosunków ludzie-dziki.
 Lubisz pisać, ale nie lubisz myśleć. Tak mają zmanipulowani przez totalsów. Exxxpppeeerrrt się odnalazł. Gdzie byłeś w tym czasie jak te plagi za po-psl się rozwijały?? . Expert od prawdy i od stosunków ludzie-dziki. rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2019 r. o 22:22
+5
A już myślałem, że mu znów ktoś kasę wyprowadził z firmy i on to wykrył. A tu pewnie minister kazali pobełkotać po gazetach.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2019 r. o 21:33
+4
Ten wywiad, to typowy przykład propagandy resortowej i robienie sobie PRu. No gdzie ten sukces? To co Niemcy zrobili u siebie odławiając te ponad 800 tysięcy dzików, to trzeba było zrobić w Polsce jak ASF był za naszą wschodnią granicą. Gdzie pan był wtedy, co i komu doradzał? Odświeżamy pamięć, bo coś szwankuje?
Avatar
olo / 14 stycznia 2019 r. o 06:44
-2
Myśliwi trąbią że dziczyzna zdrowa a walą do dzików bo ASF. I nie rozumiem jednego. Skoro dzika ma ASF to dlaczego sarna nie? Wirus zobaczy sarne i pomyśli - a , sarna, to ***ę nie zarażam.... Weźta, komu wy oczy mydlita.... Albo jest wirus albo ktoś coś wyolbrzymia czepiając się dzików.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2019 r. o 22:22
+5
A już myślałem, że mu znów ktoś kasę wyprowadził z firmy i on to wykrył. A tu pewnie minister kazali pobełkotać po gazetach.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2019 r. o 22:18
+5
O jakiej kampanii informacyjnej on mówi? Nie ma żadnej kampanii, ludzie nic nie wiedzą, w telewizjach też cisza! Dlaczego pod opinią dotyczącą odłowu dzików nikt się nie podpisał? Może atrament się skończył?
Avatar
Gość / 12 stycznia 2019 r. o 18:44
+3
Chyba rzygnę na monitor
Avatar
Gość / 12 stycznia 2019 r. o 18:42
+6
Tak w ogóle, to ten koleś nie jest żadnym profesorem tylko "dr hab. profesor nadzwyczajny (czyli profesor PIWet)". Profesor przed nazwiskiem mają prawo wstawiać osoby z tytułem profesora zwyczajnego (belwederskiego) a ten pan takim nie jest.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2019 r. o 18:30
+8
1. Gdzie jest szczepionka przeciwko ASF, którą PIWet opracowuje? 2. Jakie są rezultaty prac nad szczepionką i czy w ogóle jakieś są? 3. Ile pieniędzy poszło do tej pory na prace nad tą szczepionką? 4. Na jakim etapie są prace nad szczepionką przeciwko ASF? 5. Gdzie będą przeprowadzane badania na zwierzętach w związku z tą szczepionką? 6. Czy zwierzęta (świnie) były/będą pozyskiwane z hodowli zwierząt, które znajdują się w rejestrach dostepnych na stronie MNiSW czy będą kupowane w zaprzyjaźnionych chlewniach? 7. Czy w ogóle są jakieś realne szanse na opracowanie tej szczepionki? 8. Dlaczego PIWet nie rekomendował odstrzału dzików w czasie, gdy nie było jeszcze w Polsce ASF lub gdy pojawiły sie pierwsze przypadki. Skoro PIWet jest ciałem doradczym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dlaczego nie napisano takiej opinii jak teraz, tylko czekano tak długo? Co się zmieniło?
1. Gdzie jest szczepionka przeciwko ASF, którą PIWet opracowuje? 2. Jakie są rezultaty prac nad szczepionką i czy w ogóle jakieś są? 3. Ile pieniędzy poszło do tej pory na prace nad tą szczepionką? 4. Na jakim etapie są prace nad szczepionką przeciwko ASF? 5. Gdzie będą przeprowadzane badania na zwierzętach w związku z tą szczepionką? 6. Czy zwierzęta (świnie) były/będą pozyskiwane z hodowli zwierząt, które znajdują się w rejestrach dostepnych na stronie MNiSW czy będą kupowane w zaprzyjaźnionych chlewniach? 7. Czy w ogóle są jakieś rea... rozwiń
Avatar
Jasio z IVd / 12 stycznia 2019 r. o 11:41
+9
Wyniszczyl caly dobrostan w Polsce nasuwa się tylko jedno pytanie co on je że tak dobrze wygląda.człowiek który uzależnił Polskę od wyżywienia .
 Proszę o szczegóły, bo to brzmi jak bajka. "Uzależnił Polskę od wyżywienia"- czy są ludzie, rodziny ,kraje niezależne od wyżywienia, t,j, nie muszą nic jeść (spożywać)???. Byle co jesz i byle co piszesz. Jesteś uzależniony od bylepisania??.
Avatar
Luk / 12 stycznia 2019 r. o 10:58
-3
QRWY PEOWSKIE FRAJERZY I SPRZEDAWCZYKI was na pierwszym miejscu bym odstrzelil.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2019 r. o 09:33
+2
Pis wyliże d.. rolnikom, bo wie, ze na głosy inteligencji w duzych miastach nie moze liczyć. Wiedzą doskonale, że bandyctwo na zwierzętach nie jest rozwiązaniem problemu  ASF i rękoma "myśliwych" za 200zł za dzika kupią elektorat. Tak jak za nasze pieniądze rozdają nie zawsze potrzebującym 500+,podczas,gdy nieuleczalne i cieżko chore dzieci muszą żebrać pieniądze na leki i rehabilitację. Żenada panie K.
  Rolnicy też przejrzą na oczy. Wschodnie powiaty najbardziej dotknięte ASF w wyborach samorządowych głosowały raczej na PSL. 
  Rolnicy też przejrzą na oczy. Wschodnie powiaty najbardziej dotknięte ASF w wyborach samorządowych głosowały raczej na PSL.  rozwiń