Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

11 sierpnia 2005 r.
20:29
Edytuj ten wpis

Czy poseł nam pomoże?

0 0 A A

Za niewiele ponad miesiąc, 25 września, odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. W dotychczasowej historii III Rzeczpospolitej ziemia puławska nie miała zbyt wiele szczęścia do posłów i senatorów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wyborcy z tego terenu obdarzyli w tym czasie zaufaniem tylko jednego kandydata. Z ich mandatu w ławach poselskich zasiadał puławianin Ignacy Czeżyk, poseł Sejmu kontraktowego (lata 1989-1991). Czy tym razem politycy z naszego regionu zasiądą w gmachu przy Wiejskiej w Warszawie?
- Tym razem Puławy z całą pewnością będą miały swojego przedstawiciela w parlamencie - zapewnia Ignacy Czeżyk. Wątpliwości nie ma, ale nazwiska swojego faworyta zdradzić nie chce.
Nieco mniej optymistyczną opinię formułuje prof. dr hab. Stanisław Michałowski, politolog z UMCS w Lublinie.
- Bardzo trudno będzie się przebić przez sito wyborcze któremuś z puławskich kandydatów. Potencjalne szanse ma - oczywiście - każdy z nich, ale na satysfakcjonujący wynik może liczyć tylko polityk bardzo zdeterminowany, bez reszty zaangażowany w kampanię wyborczą i - co bardzo ważne - posiadający pokaźny fundusz wyborczy. Ponadto kandydat na posła powinien być wyrazisty, bez trudu rozpoznawany przez ludzi nie tylko w swoim powiecie, ale również w województwie, ponieważ będzie potrzebował głosów również i tego elektoratu, dla niego niejako "z zewnątrz” - twierdzi profesor Michałowski.
Poselskie wsparcie mile widziane
Co poseł może zrobić dla środowiska lokalnego, z którego się wywodzi? W tej sprawie panują podzielone opinie. Zgodnie z postanowieniami konstytucji, reprezentuje on naród, a głównym jego zajęciem jest stanowienie prawa. Praktyka sejmowa pokazuje jednak, że posłowie nader często zajmują się także lobbowaniem na rzecz korzystnych rozwiązań legislacyjnych dla swojego regionu, miasta lub środowisk zawodowych. Nieoficjalnie niektórzy z posłów wykonują krecią i nie bezinteresowną robotę na rzecz poszczególnych branż biznesu, a nawet konkretnych koncernów przemysłowych. Szokujący w swej treści okazał się raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w którym padło stwierdzenie, że w polskim Sejmie ustawę można - po prostu - kupić.
Dobrze, gdy gada i działa
Do ustawowych uprawnień posła należą interpelacje i zapytania poselskie, które może on kierować pod adresem ministrów. Nękanie rządu interpelacjami w obecności kamer telewizyjnych może również przynieść zamierzone efekty. A jeśli nawet nie przyniesie, to wyborcy przed telewizorami mogą śledzić pełną zaangażowania i nieprzejednaną postawę oraz bezkompromisową walkę posła w jedynie słusznej dla nich sprawie.
- Mimo ogromu prac w komisjach sejmowych i podczas obrad parlamentarnych, udało mi się wtedy coś zrobić również dla Puław - wspomina Ignacy Czeżyk.
- Na początku lat 90. brakowało w polskich szkołach 23 tys. nauczycieli języka angielskiego. Istniała więc pilna potrzeba kształcenia nowych kadr nauczycielskich. Dzięki - między innymi - moim staraniom, wśród nowo powstałych placówek kształcących lektorów było również Kolegium Języka Angielskiego w Puławach. Utworzone ono zostało w pierwszym roku funkcjonowania Sejmu, w tym samym czasie, gdy podobne szkoły zaczęły w największych miastach kraju dopiero powstawać - wspomina z satysfakcją były poseł.
Słowo posła
Najbliższym miejscem, w którym wyborcy mogą zwrócić się do posła z najprzeróżniejszymi sprawami, jest jego biuro poselskie. Zazwyczaj każdy z parlamentarzystów prowadzi na terenie swojego okręgu wyborczego od 1 do 3 takich biur. Finansowane są one ze środków pochodzących z budżetu państwa, a więc wyborców. Obecnie w Puławach funkcjonują trzy biura prowadzone przez dwie posłanki z Lublina i posła z Ryk.
Zgodnie z zasadą mówiącą, że od przybytku głowa nie boli, warto mieć swojego posła pod ręką. Ci, którzy go mają, raczej nie narzekają, a co najwyżej co cztery lata próbują posła (posłów) wymienić. Czy mieszkańcy powiatu puławskiego po wielu latach przerwy znów będą mieli swego przedstawiciela w parlamencie, zadecydują sami w wyborach 25 września.

Pozostałe informacje

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium