Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

13 listopada 2019 r.
13:51

Finanse gminy Puławy wyglądają "katastrofalnie". Ale radni i tak chcą dołożyć do budowy stadionu w Gołębiu

17 106 A A
Siedmioro radnych opowiedziało się za zmianą w budżecie, która pozwoli na przesunięcie dodatkowych środków na budowę obiektu sportowego w Gołębiu
Siedmioro radnych opowiedziało się za zmianą w budżecie, która pozwoli na przesunięcie dodatkowych środków na budowę obiektu sportowego w Gołębiu (fot. Radosław Szczęch)

Dzię-ku-jemy! - skandowali kibice Hetmana Gołąb, którzy z uśmiechami na twarzach opuszczali wtorkowe posiedzenie komisji budżetowej w Urzędzie Gminy Puławy. Radni po długiej, emocjonującej dyskusji, wbrew sugestiom urzędników, zagłosowali za dofinansowaniem stadionu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ambitny projekt nowego stadionu w Gołębiu najpierw był dumą samorządu gminy Puławy, której to władzom udało się pozyskać na ten cel ministerialną dotację - 1,6 mln zł. Gdy jednak urzędnicy zorientowali się, jak wygląda zestawienie dochodów i wydatków na przyszły rok, gdzie te pierwsze niemal stoją w miejscu, a drugie szybują o 8 procent, ich entuzjazm osłabł. I to pomimo tego, że w trzecim przetargu uzyskano dość korzystną cenę (4,9 mln zł), niewiele wyższą od zakładanej (4,3 mln zł).

Gołąb kontra reszta gminy

Wójt Krzysztof Brzeziński przetargu nie unieważnił, a o sprawie zaczęli dyskutować mieszkańcy niemal całej gminy. Po jednej stronie stanęli mieszkańcy największej miejscowości, ponad 2-tysięcznego Gołębia i okolic. Po drugiej – reprezentanci małych wsi, często oczekujący na utwardzenie drogi, czy kilka latarni. Dla nich nowoczesny stadion z trybuną i pełnym zapleczem dla klubu występującego w A-klasie (siódmej lidze) to niepotrzebny luksus.

Temat stadionu zdominował wtorkową komisję budżetową. Niewielka sala obrad w urzędzie przy ul. Dęblińskiej pękała w szwach. Radnym na ręce z jednej strony patrzyli ubrani w szaliki kibice. Z drugiej sceptyczni wobec wydawania 5 mln zł, sołtysi i mieszkańcy Góry Puławskiej, czy Bronowic.

Radni w większości opowiadali się za budową stadionu, ale mieli dylemat – czy dołożyć ok. 700 tys. zł (z kosztami nadzoru) do zabezpieczonej już sumy 4,3 mln i zgodzić się na rozpoczęcie prac – czy tych pieniędzy nie dać. Druga z opcji oznaczałaby unieważnienie przetargu, podzielenie projektu na etapy oraz rozpisanie nowego. Bez gwarancji, że w sumie wyszłoby taniej. Ale też z nadzieją, że w przyszłym roku za np. samo boisko z trybuną (bez drogiego zaplecza) zapłacono by znacznie mniej.

Do tej ostatniej propozycji radnych przekonywali wójt, skarbnik oraz przewodniczący rady gminy. – Jestem całym sercem za stadionem, ale jestem też wójtem całej gminy i wiem, jak potrzebne są inwestycje w mniejszych miejscowościach – mówił Krzysztof Brzeziński, podając przykład m.in. sal gimnastycznych przy szkołach.

Finanse gminy wyglądają katastrofalnie

Stan finansów gminy (słynącej dotąd z braku zadłużenia) w czarnych barwach rysowała skarbnik, Krystyna Jędrych. – To wygląda katastrofalnie. Jeśli wydamy pieniądze na ten stadion, na nic więcej poza tym co zaplanowane, nie wystarczy. A możliwości zadłużania się są ograniczone do ok. 5 mln zł – przekonywała. Do radnych apelowała także Małgorzata Piwowarek, sołtys Bronowic. – Stadion to jest luksus, a my potrzebujemy dróg, chodników. Gołąb chce tym stadionem ograć całą gminę – mówiła.

Nie brakowało również obrońców budowy tego obiektu sportowego. – Nie blokujcie tej inwestycji. Mamy dobrą cenę dotację, jest entuzjazm mieszkańców. Młodzież, która chce trenować – przekonywał Krzysztof Gowin, dyrektor szkoły podstawowej w Gołębiu. – Jeśli z tego zrezygnujemy, strzelimy sobie w kolano. Taka szansa już się nie powtórzy – uzupełniał Roman Góra, przewodniczący rady sołeckiej w tej miejscowości.

Przeciwko unieważnianiu trzeciego przetargu i dzieleniu inwestycji na części opowiadała się także radna Dorota Osiak. – Mieszkańcy czekają na ten stadion od 15 lat. Projekt finansowali z komitetu społecznego. To boisko im się po prostu należy – uznała. – Dzielenie tylko podwyższy koszty – dodała radna Halina Osiak. Każde wystąpienie za przydzieleniem dodatkowych 700 tys. zł kibice nagradzali brawami.

Ostatecznie, komisja budżetowa zgodę na przyznanie tych środków wydała. Opowiedziało się za tym rozwiązaniem 7 radnych, 5 było przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. Nie oznacza to jednak zielonego światła dla rozstrzygnięcia przetargu. Tak się stanie dopiero wtedy, jeśli za budową obiektu bez etapowania radni opowiedzą się po raz kolejny - na sesji, 20 listopada.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 106

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 r. o 18:20
Dziwię się sołtys z Kajetanowa i radnemu z Opatkowic że głosują za stadionem w Gołębiu a w swojej miejscowości nic nie robią!! Wstyd i żenada!! Na następne wybory to na taczkach ich wywieźść.
Avatar
Druga strona Wisły / 13 listopada 2019 r. o 15:58
No i pięknie, od Góry Puławskiej po Polesie mieszkańcy są w czarnej d...ie!!! Brawo mieszkańcy za wybór radnych z ramienia wójta. Będziecie teraz w nocy latarkami świecić idąc po pieknych szutrowych drogach.
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 r. o 15:14
Tragedia!!! W naszej gminie są jeszcze szkoły w których nie ma normalnych toalet tylko dziury w podłodze, o salach do ćwiczeń nie wspomnę. Nie organizuje się żadnych zajęć pozalekcyjnych ani dla dzieci ,ani dla rodziców-bo nie ma na to pieniędzy. A tu, proszę bardzo, na stadion dla jakiegoś zespołu z 7 ligi(co go dzieci z podstawówki ograją) znalazło się kilka milionów. Dlaczego? Bo nasz wójt jest z Gołebia! A kto ten stadion będzie utrzymywał? Przecież nie wójt i jego ziomki. Będziemy płacić my wszyscy mieszkańcy gminy. Żenada
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 r. o 21:06
Chyba przyszła pora na stworzenie referendum w sprawie odwołania Pana Wójta wraz z zastępcami
Avatar
Mieszkaniec gminy / 13 listopada 2019 r. o 18:03
Wójt mówi że nie ma na to pieniędzy Przewodnicząca mówi że nie ma pieniędzy w końcu Skarbnik mówi że ta inwestycja zadłuży gminę na najbliższe 10 lat i trzeba będzie kredyt brać i tu nie chodzi o to że mieszkańcy gminy nie chcą stadionu w Gołębiu. Będą chcieli ale nie teraz gdy w gminie brakuje dróg chodników oświetlenia gdzie połowa gminy nie ma kanalizacji próżno szukać żłobka dla małych dzieci gdzie w przedszkolu nie ma kto pracować bo pracownicy są na stażach po czym są zwalniani. A tu lekka ręką wydaje się nie 700 tysięcy tylko prawie 5 MLN złotych. To jest chore. I radnych ktoś powinien do lekarza wysłać bo to co robią to się w głowach nie mieści 
Wójt mówi że nie ma na to pieniędzy Przewodnicząca mówi że nie ma pieniędzy w końcu Skarbnik mówi że ta inwestycja zadłuży gminę na najbliższe 10 lat i trzeba będzie kredyt brać i tu nie chodzi o to że mieszkańcy gminy nie chcą stadionu w Gołębiu. Będą chcieli ale nie teraz gdy w gminie brakuje dróg chodników oświetlenia gdzie połowa gminy nie ma kanalizacji próżno szukać żłobka dla małych dzieci gdzie w przedszkolu nie ma kto pracować bo pracownicy są na stażach po czym są zwalniani. A tu lekka ręką wydaje się nie 700 tysięcy tylko prawie 5... rozwiń
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 r. o 06:51
Ludzie nie dajmy się zwariować! Jeśli do jakiejś inwestycji brakuje kasy zapisanej w budżecie, to wójt czy burmistrz albo sam unieważnia przetarg, albo wystepuje do Rady o zmiane w budżecie. Brzeziński nie unieważnił i dał na radę a Gołąb ma chyba pretensje o to, że mieszkańcy mniejszych wsi śmieli zabrać głos. To może do pomysłu referendum dodać jeszcze pytanie, czy inni w ogóle mogą się odzywać, to jest jakiś chory szantaż.
Avatar
Lolek / 13 listopada 2019 r. o 20:19
Nie sadzicie Państwo że cała ta dyskusja nic dobrego nie wnosi dla żadnej ze stron .Wójt po prostu skłócił przez swoje obietnice obydwie strony Wisły i nie wie jak z tego wybrnać więc chce rekoma radnych to załatwić .Przecież radni głosujac przeciwko stadionowi i przeciwko radnym z Gołebia i okolic zasłużą sobie na to samo przy swoich inwestycjach. I nic nie wybudujemy .Czy nie czas na referendum w sprawie zmiany głównego winowajcy na lepszego .
Avatar
mieszkaniec / 14 listopada 2019 r. o 10:22
w Bronowicach też są dzieci i uwaga.... od 60 lat czekają na sale gimnastyczną!! Ćwiczą na korytarzu, a Gołąb i Góra mają stadiony i piękne szkoły. Gdzie tu sprawiedliwość?! Mądrzy Ci co mieszkają w Gołebiu i Górze bo nie znają realiów mniejszych miejscowości. Zapraszam do Bronowic na wf. Ciekawe czy tacy mądrzy będziecie?? Na dokładkę napiszę że kilka lat temu trzeba było wyremontować cuchnącą wilgocią i ohydną salę w przedszkolu i gmina też nie była chętna do pomocy. Dostaliśmy marne grosze które ledwo wystarczyły na farby, a rodzice charytatywnie zrobili remont. To może Gołąb też sobie charytatywnie w ramach rozrywki zbuduje stadion to koszty obniży??
w Bronowicach też są dzieci i uwaga.... od 60 lat czekają na sale gimnastyczną!! Ćwiczą na korytarzu, a Gołąb i Góra mają stadiony i piękne szkoły. Gdzie tu sprawiedliwość?! Mądrzy Ci co mieszkają w Gołebiu i Górze bo nie znają realiów mniejszych miejscowości. Zapraszam do Bronowic na wf. Ciekawe czy tacy mądrzy będziecie?? Na dokładkę napiszę że kilka lat temu trzeba było wyremontować cuchnącą wilgocią i ohydną salę w przedszkolu i gmina też nie była chętna do pomocy. Dostaliśmy marne grosze które ledwo wystarczyły na farby, a rodzice chary... rozwiń
Avatar
gość / 14 listopada 2019 r. o 00:36
u radnej Kasi z Kajetanowa zebrania robi się przy świeczkach a ta ateistka głosuje za stadionem, zdrada mieszkańców
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 r. o 18:09
A w Leokadiowie przecież stadion aż się prosi. Co to my gorsi od tych z Góry czy Gołębia?
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 r. o 19:25
Trzeba zwinąć asfalt w Gołębiu i pogasić im latarnie w nocy i będą mieli stadion, może i euro 2024 da się tam zorganizować.
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 r. o 19:20
A ja mam propozycję ODWOŁAJMY RADNYCH Z GOŁĘBIA skoro im Wójt nie pasuje. Uderzy w nich ich pomysłem.
Avatar
WISIOR / 15 listopada 2019 r. o 08:26
Do odrobina rozsądku. Zgadzam się z Twoją wypowiedzią. Ci ludzie zupełnie nie rozumieją że jeżeli przyzwolimy na niespełnione obietnice i pokażemy że tak można będzie to robił w innych miejscowościach z tym samym skutkiem. Moim zdaniem referendum to nic strasznego niech ludzie się wypowiedzą, tylko trzeba wyjaśnić ludziom w innych gazetach o co tu chodzi a nie tylko w prywatnym miesięczniku Wójta. I niech glusuja czy chcemy mieć takiego czy nie. Mnóstwo ludzi się pyta o ten stadion kiedy będzie z ironiczny uśmiechem na ustach. Trzeba odpowiedzieć że nas oklamal i po temacie do tego poruznil ludzi po obu stronach gminy marnujac środki przyznane na budowę. Czy to jest gospodarność? Chciałbym się również odnieść do słów Pana Radka, że utrzymanie to około 1000 tys rocznie. Nic bardziej mylnego. Pracownik gminny w Gołębiu jest który liście grabi może by skosil 4 razy w miesiące trawę. Światło sami włączymy i wylaczymy a nawóz sami rozsiejemy i zakupimy. Koszt mediów to też jakaś pomyłka może 10 tys a nie 1000tys.to utrzymanie bez przesady kolejna manipulacja by przestraszyć ludzi.
Do odrobina rozsądku. Zgadzam się z Twoją wypowiedzią. Ci ludzie zupełnie nie rozumieją że jeżeli przyzwolimy na niespełnione obietnice i pokażemy że tak można będzie to robił w innych miejscowościach z tym samym skutkiem. Moim zdaniem referendum to nic strasznego niech ludzie się wypowiedzą, tylko trzeba wyjaśnić ludziom w innych gazetach o co tu chodzi a nie tylko w prywatnym miesięczniku Wójta. I niech glusuja czy chcemy mieć takiego czy nie. Mnóstwo ludzi się pyta o ten stadion kiedy będzie z ironiczny uśmiechem na ustach. Trzeba odpowie... rozwiń
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 r. o 06:51
Ludzie nie dajmy się zwariować! Jeśli do jakiejś inwestycji brakuje kasy zapisanej w budżecie, to wójt czy burmistrz albo sam unieważnia przetarg, albo wystepuje do Rady o zmiane w budżecie. Brzeziński nie unieważnił i dał na radę a Gołąb ma chyba pretensje o to, że mieszkańcy mniejszych wsi śmieli zabrać głos. To może do pomysłu referendum dodać jeszcze pytanie, czy inni w ogóle mogą się odzywać, to jest jakiś chory szantaż.
Avatar
Odrobina rozsądku / 15 listopada 2019 r. o 05:20
Przed wyborami można obiecać wiele, ale dziś ludzie nie są głupi, pamiętają i oczekują spełnienia obietnic. Cała akcja miała jeden cel - dać wójtowi alibi i rozmyć odpowiedzialność za niezrealizowanie programu dla Angelina, Sadłowic, Bronowic i innych małych wiosek. Za cztery lata powie mieszkańcom "Ja Wam chciałem tą latarnię postawić i wiatę na przystanku żeby dzieci nie marzły czekając na autobus, no ale radni zdecydowali o budowie stadionu no i co ja mogłem...". Mam nadzieję, że mieszkańcy będą nieco bardziej rozsądni niż przy minionych wyborach a referendum się odbędzie i to skutecznie.
Przed wyborami można obiecać wiele, ale dziś ludzie nie są głupi, pamiętają i oczekują spełnienia obietnic. Cała akcja miała jeden cel - dać wójtowi alibi i rozmyć odpowiedzialność za niezrealizowanie programu dla Angelina, Sadłowic, Bronowic i innych małych wiosek. Za cztery lata powie mieszkańcom "Ja Wam chciałem tą latarnię postawić i wiatę na przystanku żeby dzieci nie marzły czekając na autobus, no ale radni zdecydowali o budowie stadionu no i co ja mogłem...". Mam nadzieję, że mieszkańcy będą nieco bardziej rozsądni niż przy... rozwiń
Avatar
eeeeeeeeeee / 15 listopada 2019 r. o 00:32
puszczasz wypowiedzi z 2018r jest koniec 2019r i nie ma kasy, rozumiesz!!
Avatar
ja / 15 listopada 2019 r. o 00:11
do Kacperr nie strasz nie strasz bo się zestrasz, jeśli ten stadion przejdzie a my będziemy poszkodowani przyjadą tv i gazety ogólnopolskie OK!
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 22:46
Wójta straszy się tutaj jawnie, że jeśli nie cały stadion w Gołębiu od razu, to referendum o odwołanie. A może radnych z mniejszych wsi też się straszy, żeby głosowali za stadionem?
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 22:21
Jestem wstrząśnięty tą inwestycją, jak Wójt moze w takiej wsi zrobic tak dużą inwestycje? Panie Wójcie! To porażka dla Pana i dla Gminy! Innym żałuję małych kwot na potrzebne do życia cele, a tu blokuje wszystkie pieniądze. Mam pomysł, nie bedziemy przez 10 lat płacić podatków!
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 21:46
***s://lpu24.pl/2018/12/01/bedzie-dotacja-na-budowe-stadionu-w-golebiu-prace-ruszaja-w-2019-roku/ Powyższy link zawiera wypowiedź Pana Wójta na temat planowanej budowy stadionu.
Zobacz wszystkie komentarze 106

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Uczestniczki 5. edycji The Voice Kids – Lena Tylus i Julka Bieniek a także reprezentantka Polski na Eurowizji Junior Ala Tracz wystąpią jutro w Lublinie, podczas Studniówki Szlachetnej Paczki.

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?
Złota Setka

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?

Rozmowa z Julią Farbotką, założycielką sklepu i pracowni z ekskluzywnymi ręcznie szytymi torebkami ze Świdnika.

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż
z kraju
film

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż

Wodzisław Śląski, Rybnik, Katowice (woj. śląskie). 15- i 17-latek z Wodzisławia Śląskiego zostali ugodzeni nożem. Nastolatkowie zostali przetransportowani do szpitali. Jak informuje policja, prawdopodobnym sprawcą jest 12-latek. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane, a sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej
30 września 2022, 17:00

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej

W piątek, 30 września o godz. 17 w Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) odbędzie się spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem.

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Najpierw demonstracja przed siedzibą premiera, później wyłączanie latarń. Takie działania zapowiadają samorządowcy ze stowarzyszenia Tak dla Polski, jeśli nie dogadają się z rządem. A chodzi o duże pieniądze.

Czekały na to pokolenia kibiców. Motor Lublin żużlowym mistrzem Polski
dużo zdjęć z niedzielnego meczu
galeria

Czekały na to pokolenia kibiców. Motor Lublin żużlowym mistrzem Polski

Dwanaście punktów straty z pierwszego meczu udało się odrobić żużlowcom Motoru Lublin w rewanżowym spotkaniu finałowym PGE Ekstraligi. Lublinianie sięgnęli po złoto Drużynowych Mistrzostw Polski po raz pierwszy w historii.

Pięknie z zewnątrz i od środka. Kiedy otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa?
zdjęcia
galeria

Pięknie z zewnątrz i od środka. Kiedy otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa?

Dawny Syndykat Rolniczy w Hrubieszowie jest już po remoncie. – Mogę śmiało powiedzieć, że to obecnie najpiękniejszy budynek w naszym mieście – mówi burmistrz Marta Majewska i zdradza, kiedy przy ul. 3 Maja nastąpi oficjalne otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa.

Jacek Ziółkowski (Motor Lublin): Nie dokonaliśmy niemożliwego
galeria

Jacek Ziółkowski (Motor Lublin): Nie dokonaliśmy niemożliwego

Rozmowa z Jackiem Ziółkowskim, menadżerem Motoru Lublin

3-latek przygnieciony przez automatyczną bramę. Dziecko nie żyje
film

3-latek przygnieciony przez automatyczną bramę. Dziecko nie żyje

Nie żyje 3-letni chłopczyk, który został przygnieciony przez bramę automatyczną. Do tragicznego wypadku doszło w gminie Ksawerów w województwie łódzkim. Szczegóły zdarzenia wyjaśnia policja.

Skrzydłowe MKS FunFloor Lublin będą miały łatwiej

Skrzydłowe MKS FunFloor Lublin będą miały łatwiej

W meczu z KPR Gminy Kobierzyce na boisko wróciła Daria Szynkaruk. To kolejna po Oktawii Płomińskiej zawodniczka, która wraca do zespołu po urazie.

Lublin. Szykują wiatę za 72 tysiące złotych. Gdzie stanie?

Lublin. Szykują wiatę za 72 tysiące złotych. Gdzie stanie?

Na początku przyszłego miesiąca powinien się zacząć montaż nowej wiaty na przystanku komunikacji miejskiej obok szpitala przy al. Kraśnickiej. Zarząd Transportu Miejskiego zapłaci za nią niemal 72 tys. zł.