Kazimierz Dolny Remont prowadzony w zabytkowych budynkach Muzeum Nadwiślańskiego potrwa do końca listopada. Prace przedłużyły się ze względu na epidemię koronawirusa.
Chodzi o kompleksowe prace konserwatorskie oraz restauratorskie w muzealnych obiektach oraz w ich otoczeniu. Dotyczy to pięciu budynków Muzeum Nadwiślańskiego:
- Domu z Modliborzyc
- Willi „Pod Wiewiórką” (oddział Dom Kuncewiczów)
- Dworu z Gościeradowa
- Kamienicy Celejowskiej
- Spichlerza Ulanowskiego
– W pierwszych trzech obiektach budynki przeszły pozytywnie odbiór konserwatorski i prowadzą bieżącą działalność. Natomiast w Kamienicy Celejowskiej oraz Spichlerzu Ulanowskich trwają prace budowlane, które prowadzone są również w ogrodzie edukacyjnym oddziału Muzeum Przyrodniczego – informuje Monika Januszek-Surdacka, kierownik oddziału Dom Kuncewiczów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Całkowity koszt projektu przekroczył 17 mln zł (środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i dotacja z Urzędu Marszałkowskiego).
Remont konserwatorski Domu Kuncewiczów zakończył się już 12 czerwca i od tego czasu obiekt jest dostępny dla turystów. Dawna siedziba Marii i Jerzego Kuncewiczów, uważana za jedno z najlepszych dzieł architekta Karola Sicińskiego, została odrestaurowana. Prace trwały ponad 2 lata. Najwidoczniejsze zmiany to m.in. naprawa podmurówki i tarasu oraz murków w patio wykonanych z kazimierskiej opoki. Nowością są zrekonstruowane: studnia oraz ogrodzenie budynku.
– Nowością dla turystów jest droga do Domu Kuncewiczów. Wracamy do historycznej trasy do tego miejsca, wiodącej przez malowniczy wąwóz oraz groblę – informowała Januszek-Surdacka.
Remont konserwatorski Domu Kuncewiczów zakończył się już 12 czerwca