Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 grudnia 2012 r.
17:21
Edytuj ten wpis

Gmina mogłaby zarobić na wiatrakach, ale protestują mieszkańcy

0 25 A A
500 tys. zł rocznie wpływałoby do kasy gminy z podatku od pięciu wiatraków (Karol Zienkiewicz/ Archi
500 tys. zł rocznie wpływałoby do kasy gminy z podatku od pięciu wiatraków (Karol Zienkiewicz/ Archi

Przeciwko budowie elektrowni wiatrowej protestują mieszkańcy trzech miejscowości. Jak dotąd skutecznie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rososz, Oszczywilk i Zalesie Kolonia to niewielkie miejscowości leżące w miejsko-wiejskiej gminie Ryki. Ich mieszkańcy nie zgadzają się, aby kilkaset metrów od ich domów stanęły wiatraki. Farmę wiatrową chce tu zbudować firma GEO Renewables z Warszawy.

– Popieram i protest mieszkańców, i budowę farmy. Wiatraki nie powinny jednak stać zbyt blisko domów. Nie wiadomo przecież, jakie mogą powodować skutki dla zdrowia – mówi Grzegorz Cieślak, sołtys wsi Zalesie.

Pod koniec listopada miejscy radni mieli wprowadzić zmiany do planu zagospodarowania przestrzennego gminy. Tak, aby na polach mogło stanąć pięć masztów z wiatrakami. Ale sprzeciw mieszkańców trzech miejscowości okazał się na tyle skuteczny, by głosowanie w tej sprawie odłożyć na później.

– Burmistrz wycofał tę uchwałę z porządku obrad – mówi Tomasz Bany, zastępca burmistrza Ryk. – Skoro ludzie protestują, są być może za mało uświadomieni. W gestii firmy, która chce zbudować wiatraki, leży teraz to, aby ich przekonać. Być może trzeba zaproponować im wyjazdy i spotkania z sołtysami wsi, w których są już wiatraki.

– Nigdy nie będzie tak, że nikt nie zaprotestuje – mówi Jerzy Gąska, burmistrz Ryk. – Ale jeżeli to pięć, dziesięć czy piętnaście osób, to do sprawy trzeba wrócić.

Według burmistrza, zmiana lokalizacji farmy wiatrowej nie jest możliwa. – Wiatraki to nie hala sportowa, którą można postawić wszędzie. Stawia się je tam, gdzie wiatr jest najsilniejszy – tłumaczy Gąska.

Władze samorządowe chętnie widzą na swoim terenie takie inwestycje. – Za tych pięć wiatraków do budżetu gminy rocznie wpływałoby 500 tys. zł – mówi Gąska. – Gdybym chciał uzyskać takie przychody z podatku od działalności gospodarczej i od gruntu, to musiałyby powstać w gminie firmy na terenie 33 tys. mkw. To tyle, co 33 markety.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
inka / 17 lutego 2013 o 12:07
0
O zapis prawny woła pokrzywdzone społeczenstwo, któremu przed oknami domów
wybudowano lub planuje sie wybudowanie turbin wiatrowych, a przecie Departament
Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia (pismo znak MZ-ZP-S-078-21233-13/EM/12 z
dnia 27 lutego 2012r) zaleca lokalizowanie elektrowni wiatrowych w odległosci nie mniejszej
ni 2 km od domów mieszkalnych.
Pokrzywdzeni Polacy maja prawo domagac sie jednego krótkiego zapisu ustalajacego
minimalna odległosc turbin wiatrowych od siedzib ludzkich. Maja to przecie
zagwarantowane w konstytucji.
Kto wiec ponosi wine za brak unormowan prawnych?
Czy to tylko lenistwo ustawodawcy, czy celowa gra umoliwiajaca czerpanie przez niektóre
grupy ludzi ogromnych korzysci? Ale czy legalnych?
O zapis prawny woła pokrzywdzone społeczenstwo, któremu przed oknami domów
wybudowano lub planuje sie wybudowanie turbin wiatrowych, a przecie Departament
Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia (pismo znak MZ-ZP-S-078-21233-13/EM/12 z
dnia 27 lutego 2012r) zaleca lokalizowanie elektrowni wiatrowych w odległosci nie mniejszej
ni 2 km od domów mieszkalnych.
Pokrzywdzeni Polacy maja prawo domagac sie jednego krótkiego zapisu ustalajacego
minimalna odległosc turbin wiatrowych od siedzib ludzkich. Maja to p... rozwiń
Avatar
Kajo....zadziwiny / 20 grudnia 2012 o 14:16
0
Ludzi nalezy uczyc rozsadku, gospodarnosci i zapobiegliwosci.
Najlepsza ponoc nauka poprzez garnek w obszernym tego slowa znaczeniu!
Proponuje wiec zamrozenie ewentualnie planowanych w okolicy inwestycji z budzetu panstwa, a wiec nas wszystkich....
Niech teraz wiesniacy sami sobie radza, a nie korzystaja z pracy i poswiecenie wszystkich innych, tylko nie siebie samych....
Avatar
Fedo / 17 grudnia 2012 o 22:44
0
[quote name='cz się mylę?' timestamp='1355762924' post='710601']
Wsi wesoła wsi spokojna można by rzec za wieszczemWydaje mi się ,że wieś nazywa się Rossosz
[/quote]Mylisz się ,bo to jest własnie Rososz.
Avatar
cz się mylę? / 17 grudnia 2012 o 17:48
0
[quote name='Darek' timestamp='1355570179' post='709592']
Jestem mieszkańcem Rososzy, i nie po to wybrałem tak ładną i zdrową wieś, tak zieloną i tak leśną, tak spokojną i wesołą, żeby mi tu jakieś maszty stawiali. Koniec z tym, jak burmistrz chce sobie stawiać to przed własnym domem.
[/quote]Wsi wesoła wsi spokojna można by rzec za wieszczemWydaje mi się ,że wieś nazywa się Rossosz
Avatar
pani od polskiego / 17 grudnia 2012 o 17:44
0
[quote name='henio' timestamp='1355229205' post='707890']
Skoro to takie fajne to może prezes tej firemki co ma stawiać wiatraki pochwali sie ile mam takich dobrodziejst w swoim ogródku lub w bezpośredniej bliskości swojego domu (no powiedzmy w promieniu 2 kilometrów).
[/quote]"ile mam takich dobrodziejst"a do szkoły dobrodzieju to gdzie się chodziło?
Avatar
mateusz / 16 grudnia 2012 o 23:40
0
[quote name='mieszkanka gminy' timestamp='1355583740' post='709784']
Witam, radzę zapoznać się bardziej z tematem elektrowni wiatrowych i dopiero mówić o złych skutkach elektrowni wiatrowych. Z tego co wiem w wielu krajach europy inwestują w takie elektrownie. W Holandii są nawet bliżej budynków mieszkalnych, a nawet w wiatrakach drewnianych mieszkają ludzie i im to nie przeszkadza. Udowodnione też jest, iż hałas elektrowni wcale nie jest groźny a wręcz dopuszczalny z normą naszego kraju. Więcej w Gazecie "Twój Głos" oraz "Nasz Region".
[/quote] Czytałem własnie w "Twoim Glosie", i było tam napisane, że w Holandii cena 1 kwh wynosi 1 eurocent .Jest to ewidentna bzdura i tyle samo są warte pozostałe informacje zawarte w tym artykule.
[quote name='mieszkanka gminy' timestamp='1355583740' post='709784']
Witam, radzę zapoznać się bardziej z tematem elektrowni wiatrowych i dopiero mówić o złych skutkach elektrowni wiatrowych. Z tego co wiem w wielu krajach europy inwestują w takie elektrownie. W Holandii są nawet bliżej budynków mieszkalnych, a nawet w wiatrakach drewnianych mieszkają ludzie i im to nie przeszkadza. Udowodnione też jest, iż hałas elektrowni wcale nie jest groźny a wręcz dopuszczalny z normą naszego kraju. Więcej w Gazecie "... rozwiń
Avatar
mateusz / 16 grudnia 2012 o 23:37
0
[quote name='mieszkanka gminy' timestamp='1355583740' post='709784']
Witam, radzę zapoznać się bardziej z tematem elektrowni wiatrowych i dopiero mówić o złych skutkach elektrowni wiatrowych. Z tego co wiem w wielu krajach europy inwestują w takie elektrownie. W Holandii są nawet bliżej budynków mieszkalnych, a nawet w wiatrakach drewnianych mieszkają ludzie i im to nie przeszkadza. Udowodnione też jest, iż hałas elektrowni wcale nie jest groźny a wręcz dopuszczalny z normą naszego kraju. Więcej w Gazecie "Twój Głos" oraz "Nasz Region".
[/quote] Czytałem własnie w "Twoim Glosie", i było tam napisane, że w Holandii cena 1 kwh wynosi 1 eurocent .Jest to ewidentna bzdura i tyle samo są warte pozostałe informacje zawarte w tym artykule.
[quote name='mieszkanka gminy' timestamp='1355583740' post='709784']
Witam, radzę zapoznać się bardziej z tematem elektrowni wiatrowych i dopiero mówić o złych skutkach elektrowni wiatrowych. Z tego co wiem w wielu krajach europy inwestują w takie elektrownie. W Holandii są nawet bliżej budynków mieszkalnych, a nawet w wiatrakach drewnianych mieszkają ludzie i im to nie przeszkadza. Udowodnione też jest, iż hałas elektrowni wcale nie jest groźny a wręcz dopuszczalny z normą naszego kraju. Więcej w Gazecie "... rozwiń
Avatar
mateusz / 16 grudnia 2012 o 23:17
0
[quote name='Darek' timestamp='1355570179' post='709592']
Jestem mieszkańcem Rososzy, i nie po to wybrałem tak ładną i zdrową wieś, tak zieloną i tak leśną, tak spokojną i wesołą, żeby mi tu jakieś maszty stawiali. Koniec z tym, jak burmistrz chce sobie stawiać to przed własnym domem.
[/quote] Nie może postawić przed swoim domem ,bo go po prostu nie ma(wg. oświadczenia majątkowego)
Avatar
Lena / 15 grudnia 2012 o 16:11
0
[url="http://wiatrowa.eu.interia.pl/"]http://wiatrowa.eu.interia.pl/[/url]
[url="http://wiatrowa.blox.pl/2012/11/Energia-wiatrowa-najczestsze-mity-specjalnie-dla.html"]http://wiatrowa.blox...jalnie-dla.html[/url]
Avatar
mieszkanka gminy / 15 grudnia 2012 o 16:02
0
Witam, radzę zapoznać się bardziej z tematem elektrowni wiatrowych i dopiero mówić o złych skutkach elektrowni wiatrowych. Z tego co wiem w wielu krajach europy inwestują w takie elektrownie. W Holandii są nawet bliżej budynków mieszkalnych, a nawet w wiatrakach drewnianych mieszkają ludzie i im to nie przeszkadza. Udowodnione też jest, iż hałas elektrowni wcale nie jest groźny a wręcz dopuszczalny z normą naszego kraju. Więcej w Gazecie "Twój Głos" oraz "Nasz Region".
Avatar
inka / 17 lutego 2013 o 12:07
0
O zapis prawny woła pokrzywdzone społeczenstwo, któremu przed oknami domów
wybudowano lub planuje sie wybudowanie turbin wiatrowych, a przecie Departament
Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia (pismo znak MZ-ZP-S-078-21233-13/EM/12 z
dnia 27 lutego 2012r) zaleca lokalizowanie elektrowni wiatrowych w odległosci nie mniejszej
ni 2 km od domów mieszkalnych.
Pokrzywdzeni Polacy maja prawo domagac sie jednego krótkiego zapisu ustalajacego
minimalna odległosc turbin wiatrowych od siedzib ludzkich. Maja to przecie
zagwarantowane w konstytucji.
Kto wiec ponosi wine za brak unormowan prawnych?
Czy to tylko lenistwo ustawodawcy, czy celowa gra umoliwiajaca czerpanie przez niektóre
grupy ludzi ogromnych korzysci? Ale czy legalnych?
O zapis prawny woła pokrzywdzone społeczenstwo, któremu przed oknami domów
wybudowano lub planuje sie wybudowanie turbin wiatrowych, a przecie Departament
Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia (pismo znak MZ-ZP-S-078-21233-13/EM/12 z
dnia 27 lutego 2012r) zaleca lokalizowanie elektrowni wiatrowych w odległosci nie mniejszej
ni 2 km od domów mieszkalnych.
Pokrzywdzeni Polacy maja prawo domagac sie jednego krótkiego zapisu ustalajacego
minimalna odległosc turbin wiatrowych od siedzib ludzkich. Maja to p... rozwiń
Avatar
Kajo....zadziwiny / 20 grudnia 2012 o 14:16
0
Ludzi nalezy uczyc rozsadku, gospodarnosci i zapobiegliwosci.
Najlepsza ponoc nauka poprzez garnek w obszernym tego slowa znaczeniu!
Proponuje wiec zamrozenie ewentualnie planowanych w okolicy inwestycji z budzetu panstwa, a wiec nas wszystkich....
Niech teraz wiesniacy sami sobie radza, a nie korzystaja z pracy i poswiecenie wszystkich innych, tylko nie siebie samych....
Avatar
Fedo / 17 grudnia 2012 o 22:44
0
[quote name='cz się mylę?' timestamp='1355762924' post='710601']
Wsi wesoła wsi spokojna można by rzec za wieszczemWydaje mi się ,że wieś nazywa się Rossosz
[/quote]Mylisz się ,bo to jest własnie Rososz.
Avatar
cz się mylę? / 17 grudnia 2012 o 17:48
0
[quote name='Darek' timestamp='1355570179' post='709592']
Jestem mieszkańcem Rososzy, i nie po to wybrałem tak ładną i zdrową wieś, tak zieloną i tak leśną, tak spokojną i wesołą, żeby mi tu jakieś maszty stawiali. Koniec z tym, jak burmistrz chce sobie stawiać to przed własnym domem.
[/quote]Wsi wesoła wsi spokojna można by rzec za wieszczemWydaje mi się ,że wieś nazywa się Rossosz
Avatar
pani od polskiego / 17 grudnia 2012 o 17:44
0
[quote name='henio' timestamp='1355229205' post='707890']
Skoro to takie fajne to może prezes tej firemki co ma stawiać wiatraki pochwali sie ile mam takich dobrodziejst w swoim ogródku lub w bezpośredniej bliskości swojego domu (no powiedzmy w promieniu 2 kilometrów).
[/quote]"ile mam takich dobrodziejst"a do szkoły dobrodzieju to gdzie się chodziło?
Avatar
mateusz / 16 grudnia 2012 o 23:40
0
[quote name='mieszkanka gminy' timestamp='1355583740' post='709784']
Witam, radzę zapoznać się bardziej z tematem elektrowni wiatrowych i dopiero mówić o złych skutkach elektrowni wiatrowych. Z tego co wiem w wielu krajach europy inwestują w takie elektrownie. W Holandii są nawet bliżej budynków mieszkalnych, a nawet w wiatrakach drewnianych mieszkają ludzie i im to nie przeszkadza. Udowodnione też jest, iż hałas elektrowni wcale nie jest groźny a wręcz dopuszczalny z normą naszego kraju. Więcej w Gazecie "Twój Głos" oraz "Nasz Region".
[/quote] Czytałem własnie w "Twoim Glosie", i było tam napisane, że w Holandii cena 1 kwh wynosi 1 eurocent .Jest to ewidentna bzdura i tyle samo są warte pozostałe informacje zawarte w tym artykule.
[quote name='mieszkanka gminy' timestamp='1355583740' post='709784']
Witam, radzę zapoznać się bardziej z tematem elektrowni wiatrowych i dopiero mówić o złych skutkach elektrowni wiatrowych. Z tego co wiem w wielu krajach europy inwestują w takie elektrownie. W Holandii są nawet bliżej budynków mieszkalnych, a nawet w wiatrakach drewnianych mieszkają ludzie i im to nie przeszkadza. Udowodnione też jest, iż hałas elektrowni wcale nie jest groźny a wręcz dopuszczalny z normą naszego kraju. Więcej w Gazecie "... rozwiń
Avatar
mateusz / 16 grudnia 2012 o 23:37
0
[quote name='mieszkanka gminy' timestamp='1355583740' post='709784']
Witam, radzę zapoznać się bardziej z tematem elektrowni wiatrowych i dopiero mówić o złych skutkach elektrowni wiatrowych. Z tego co wiem w wielu krajach europy inwestują w takie elektrownie. W Holandii są nawet bliżej budynków mieszkalnych, a nawet w wiatrakach drewnianych mieszkają ludzie i im to nie przeszkadza. Udowodnione też jest, iż hałas elektrowni wcale nie jest groźny a wręcz dopuszczalny z normą naszego kraju. Więcej w Gazecie "Twój Głos" oraz "Nasz Region".
[/quote] Czytałem własnie w "Twoim Glosie", i było tam napisane, że w Holandii cena 1 kwh wynosi 1 eurocent .Jest to ewidentna bzdura i tyle samo są warte pozostałe informacje zawarte w tym artykule.
[quote name='mieszkanka gminy' timestamp='1355583740' post='709784']
Witam, radzę zapoznać się bardziej z tematem elektrowni wiatrowych i dopiero mówić o złych skutkach elektrowni wiatrowych. Z tego co wiem w wielu krajach europy inwestują w takie elektrownie. W Holandii są nawet bliżej budynków mieszkalnych, a nawet w wiatrakach drewnianych mieszkają ludzie i im to nie przeszkadza. Udowodnione też jest, iż hałas elektrowni wcale nie jest groźny a wręcz dopuszczalny z normą naszego kraju. Więcej w Gazecie "... rozwiń
Avatar
mateusz / 16 grudnia 2012 o 23:17
0
[quote name='Darek' timestamp='1355570179' post='709592']
Jestem mieszkańcem Rososzy, i nie po to wybrałem tak ładną i zdrową wieś, tak zieloną i tak leśną, tak spokojną i wesołą, żeby mi tu jakieś maszty stawiali. Koniec z tym, jak burmistrz chce sobie stawiać to przed własnym domem.
[/quote] Nie może postawić przed swoim domem ,bo go po prostu nie ma(wg. oświadczenia majątkowego)
Avatar
Lena / 15 grudnia 2012 o 16:11
0
[url="http://wiatrowa.eu.interia.pl/"]http://wiatrowa.eu.interia.pl/[/url]
[url="http://wiatrowa.blox.pl/2012/11/Energia-wiatrowa-najczestsze-mity-specjalnie-dla.html"]http://wiatrowa.blox...jalnie-dla.html[/url]
Avatar
mieszkanka gminy / 15 grudnia 2012 o 16:02
0
Witam, radzę zapoznać się bardziej z tematem elektrowni wiatrowych i dopiero mówić o złych skutkach elektrowni wiatrowych. Z tego co wiem w wielu krajach europy inwestują w takie elektrownie. W Holandii są nawet bliżej budynków mieszkalnych, a nawet w wiatrakach drewnianych mieszkają ludzie i im to nie przeszkadza. Udowodnione też jest, iż hałas elektrowni wcale nie jest groźny a wręcz dopuszczalny z normą naszego kraju. Więcej w Gazecie "Twój Głos" oraz "Nasz Region".