Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

7 maja 2019 r.
7:53

Kazimierz Dolny to nie tylko zabytki. "Mieszkańcy powinni tworzyć i kreować to miasto"

48 3 A A

Rozmowa z Michałem Stachyrą, założycielem Studia KZMRZ w Kazimierzu Dolnym, które oferuje alternatywę kulturalną w nadwiślańskim miasteczku, promuje sztukę współczesną, a teraz poprzez fundację chce także wspierać młode talenty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W Studiu KZMRZ, które działa od roku coraz więcej się dzieje: koncerty, wystawy, festiwal Now Art! i cykl Jazz nad Wisłą, a teraz Fundacja. Po co powstała?

– Tak naprawdę ten pomysł powstał już w ubiegłym roku, chciałem jednak dać sobie czas, żeby poznać Kazimierz, jego mieszkańców i ich potrzeby. Kazimierz jest dwubiegunowy – z jednej strony oczekiwanie na sezon letni, a potem gdy już nastanie liczy się już przede wszystkim turysta. Lokalna społeczność jest zaniedbana podczas gdy to właśnie mieszkańcy powinni tworzyć i kreować to miasto i pokazywać co Kazimierz ma do zaoferowania, coś więcej niż tylko średniowieczne zabytki. Powinno się pokazać, że żyją tu młodzi ludzie, pełni energii i pomysłów, że mają duży potencjał. Nie mają jednak możliwości, brakuje inspiracji i warunków do współpracy. Chcę to zmienić. Fundacja będzie działać lokalnie, a także współpracować z instytucjami kulturalnymi m.in. z Lublina, Warszawy, Krakowa i zachęcać do działań właśnie w Kazimierzu Dolnym.

• Była już okazja do współpracy z młodymi ludźmi z Kazimierza?

– Od jakiegoś czasu prowadzę warsztaty jazzowe dla uczniów w budynku nowej szkoły, który stwarza ogromne możliwości do takich zajęć, zapraszam zawodowych muzyków. Efekty są niesamowite. Dzieciaki mają kontakt z muzyką na żywo, instrumentami, bawią się przy tym świetnie, spontanicznie reagują. Okazuje się, że wiele z nich jest tym bardzo zainteresowanych, mają talent, pomysły, ale nie miały gdzie tego rozwijać, nie miał ich kto do tego zainspirować. Oprócz warsztatów muzycznych chcę prowadzić także warsztaty muralowe. Prowadzę jednocześnie zaawansowane rozmowy z urzędem miasta dotyczące udostępnienia nam ściany w przestrzeni miasta do tworzenia murali. W planach mam także spotkania z aktorami, reżyserami, dziennikarzami, ludźmi kultury i artystami. Mam też w planach powoli, ale systematycznie prezentować dzieciom sztukę współczesną, bo nie zawsze jest możliwość wyjazdu klasy na wystawę do CSW w Warszawie czy MOCAK w Krakowie. Artystyczny rozwój i możliwość artystycznej ekspresji przekłada się na większą odwagę i otwartość młodych ludzi. Jest duża szansa, że dzięki temu dzieci nie będą miały w przyszłości kompleksów związanych z tym, ze pochodzą z mniejszej miejscowości, a wręcz przeciwnie, będą tworzyć pewnego rodzaju elitę tego miasta oraz mam nadzieję kraju.

• Jakie jeszcze działania planujecie w ramach fundacji?

– Planuję również stworzyć Szlak Rzeźby Współczesnej na terenie miasta. To byłby kolejny powód do przyciągania ludzi sztuki i kultury do Kazimierza. Pierwsza realizacja, która mam nadzieję powstanie w następnym roku to rzeźba Marcina Chomickiego, która ma być zlokalizowana na terenie kamieniołomów i wykonana z białego kamienia.

Trzeba pamiętać, że KZMRZ to przede wszystkim galeria sztuki, gdzie co miesiąc otwieramy wystawę. Teraz trwa wystawa wyżej wspomnianego Marcina Chomickiego, następnie 17 maja zapraszam na otwarcie wystawy Jana Gryki, Mariusza Tarkawiana i Szymona Popielca. Potem prezentacja młodego artysty z Kazimierza Daniela Fijoła, a koniec czerwca to duża wystawa No Budget Show pod kierownictwem Roberta Kuśmirowskiego.

W planach fundacji jest też stała plenerowa scena w centrum Kazimierza na skweru blisko placu zabaw pod nazwą „Scena Młodego Widza”, na której cyklicznie co tydzień w sobotnie południe będą prezentować swoje talenty młodzi ludzie np w tańcu, śpiewu, gry na intrumentach. Scena ma także służyć do spotykania się z profesjonalistami, aktorami, którzy np. będa czytać książki skierowane tylko dla dzieci. To ma być coś w stylu dziecięcego Hyde Parku, gdzie wreszcie dzieci mieszkające tutaj ale i te przyjezdne będą miały swoje kulturalno-towarzyskie miejsce na mapie Kazimierza. Współorganizujemy również z urzędem miasta cykl koncertów Jazz nad Wisłą, które będą odbywać się cyklicznie na barce. Pod patronatem Fundacji KZMRZ odbywać się będą również koncerty przy willi Stanisława Szukalskiego na Albrechtówce oraz innych mało uczęszczanych miejscach Kazimierza. Chodzi o to, aby eksplorować Kazimierz dogłębnie i czerpać z niego inspiracje jakie daje jego otoczenie i natura, tym samym dając odpocząć ścisłemu, zmęczonemu centrum.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium