Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

23 stycznia 2019 r.
20:33

Czy w tym mieście powstanie Muzeum Badań Polarnych?

0 44 A A
Muzeum PTTK w Puławach jest w trakcie likwidacji. Jego budynek, położony przy jednej z głównych ulic miasta, mógłby stać się siedzibą nowej placówki kultury poświęconej historii polskich badań polarnych
Muzeum PTTK w Puławach jest w trakcie likwidacji. Jego budynek, położony przy jednej z głównych ulic miasta, mógłby stać się siedzibą nowej placówki kultury poświęconej historii polskich badań polarnych (fot. Radosław Szczęch)

Czy władze Puław dadzą się przekonać do powołania w mieście Muzeum Badań Polarnych? Jeśli tak, to trafią tam eksponaty ze Spitsbergenu i Syberii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z propozycją utworzenia muzeum przyszedł do prezydenta i radnych dr Andrzej Piotrowski z Polskiego Towarzystwa Geologicznego, który w grudniu rozmawiał na ten temat z wicepremierem Piotrem Glińskim oraz sekretarzem stanu Jarosławem Sellinem z ministerstwa kultury.

– Muzeum byłoby poświęcone polskim badaniom polarnym prowadzonym od 1932 roku, badaniom Syberii oraz lodowcowi w Polsce, m.in. w kontekście jego wpływu na krajobraz. Polska, jako jedyny kraj prowadzący badania polarne nie posiada muzeum tego rodzaju – opowiadał radnym z komisji promocji pomysłodawca. – Jego utworzenie w Puławach przyniosłoby korzyści dla miasta.

Organizowane mogłyby być tutaj zjazdy polarników – przekonywał, zwracając uwagę na to, że nie wiązałoby się to z wysokimi kosztami dla Puław. – Ministerstwu zależy na tym, żeby był w tym wkład samorządu, ale sądzę, że jego wysokość nie powinna przekroczyć 100 tys. zł rocznie – zapewniał naukowiec. 

Czy Puławy mają jakiś związek z polarnictwem? Dr Piotrowski przypomniał, że pod koniec XVIII wieku u Czartoryskich przez kilka lat pomieszkiwał gen. Józef Kopeć. Trafił on do Puław po powrocie z zesłania na Kamczatkę (prowadził tam badania antropologiczne). Nie o związek tu jednak chodzi, ale o możliwości. Naukowiec uważa, że należy wykorzystać opuszczony, wyremontowany budynek po muzeum PTTK przy ul. Czartoryskich. – Wystarczy tam posprzątać i można organizować wystawy – uważa.

Autor pomysłu przekonuje, że utworzenie Muzeum Badań Polarnych otrzymałoby wsparcie nie tylko z ministerstwa kultury, które byłoby dla niego organem założycielskim, ale mogłoby liczyć również na granty norweskie. Zdaniem dr. Piotrowskiego jego otwarcie spotkałoby się z ciepłym przyjęciem zarówno ze strony Norwegii, jak i Unii Europejskiej, która rywalizuje na arenie światowej o prawo do terenów polarnych.

Pomysł utworzenia muzeum radni powitali z rezerwą. Beata Kozik (Niezależni) zauważyła, że w propozycji naukowca brakuje konkretnych danych dotyczących kosztów, jakie musiałoby ponieść miasto. Halina Jarząbek (PiS) uznała natomiast, że komisja powinna poznać w tej sprawie stanowisko prezydenta. Tego samego zdania był Janusz Grobel (Samorządowcy). – Powinniśmy poznać na następnym posiedzeniu opinię prezydenta, czy powstanie tego muzeum uznaje za zasadne, czy nie – stwierdził i złożył w tej sprawie wniosek. Ten został przyjęty (jednomyślnie), a zatem radni poczekają teraz na stanowisko prezydenta Pawła Maja.

Nieoficjalnie mówi się, że odpowiedzią ze strony puławskich władz na tym etapie mogłaby być warunkowa aprobata pomysłu powstania muzeum z oczekiwaniem na konkretne propozycje ministerstwa. Radni liczą na zaangażowanie prezydenta w tej sprawie.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Majówka 2024. Gdzie jechać z dziećmi? Park Żywiołów w Archipelagu Roztocze czeka
1 maja 2024, 11:00

Majówka 2024. Gdzie jechać z dziećmi? Park Żywiołów w Archipelagu Roztocze czeka

Pięć dni i moc atrakcji dla najmłodszych. Ale starsi również powinni się świetnie bawić podczas majówki w Parku Żywiołów Archipelagu Roztocze w Budach (gm. Krynice).

ZOO gotowe na tłumy gości: dodatkowa kasa, więcej miejsc na parkingach

ZOO gotowe na tłumy gości: dodatkowa kasa, więcej miejsc na parkingach

Długi majowy weekend to czas, kiedy Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu notuje rekordowe zainteresowanie i przyjmuje wyjątkowo wielu gości. Najpewniej będzie tak i teraz. W ZOO są na to przygotowani.

Majówka w muzeum? Świetny pomysł, ale nie wszystkie są otwarte

Majówka w muzeum? Świetny pomysł, ale nie wszystkie są otwarte

Długi majowy weekend to dla muzealników z reguły wzmożony ruch, bo turystów przybywa wszędzie. Dlatego większość placówek tego typu jest na czas majówki otwarta. Ale nie wszystkie. Gdzie nie ma sensu się wybiarać?

Kolejne roszady w prokuraturach. Teraz zmieniają się zastępcy

Kolejne roszady w prokuraturach. Teraz zmieniają się zastępcy

Już nie Jarosław Rosołek i nie Magdalena Welenczyk-Kita są zastępcami prokuratorów rejonowych w Zamościu i Hrubieszowie. Od wczoraj funkcje te pełnią inne osoby.

Żeberka już zimne. LPEC podsumowało okres grzewczy

Żeberka już zimne. LPEC podsumowało okres grzewczy

Od 1 maja lubelski system ciepłowniczy przechodzi na tzw. tryb letni. Oznacza to, że od dziś aż do jesieni, całe miasto będzie zasilała tylko jedna elektrociepłownia, zapewniając głównie ciepłą wodę w kranach.

To koniec sportu w Puławach? Kluby z końcem czerwca tracą głównego sponsora

To koniec sportu w Puławach? Kluby z końcem czerwca tracą głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”
foto
7 maja 2024, 18:00

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Festiwal po raz ósmy odbędzie się w CSK w Lublinie, w dniach 7-18 maja. Kantor, Mądzik, Szajna – to nazwiska, które będą osią przewodnią wydarzenia. Spektaklom towarzyszyć będą wystawy i specjalne pokazy filmowe. Festiwal zwieńczy Gala Finałowa „Złota Kieszeń”.

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Do śmiertelnego wypadku z udziałem rowerzystki doszło dzisiaj na drodze wojewódzkiej nr 853 w Smólsku Dużym w powiecie biłgorajskim, w gminie Biłgoraj. Kierujący renault potrącił 65-letnią kobietę.

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Ponad 600 milionów złotych na minusie – tyle wyniosła strata netto Grupy Azoty Puławy za cały 2023 rok. Tak źle jeszcze dotąd nie było. – Raportowane wyniki, potwierdzają, że poprzednie władze spółki nie potrafiły znaleźć efektywnej odpowiedzi na kluczowe problemy Grupy Azoty Puławy. Zabrakło przede wszystkim kompleksowych działań naprawczych i restrukturyzacyjnych – mówi pełniący obowiązki prezesa Zarządu Grupy Azoty Puławy, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Hubert Kamola.

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej. Jutro pierwszy spektakl

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej. Jutro pierwszy spektakl

To już jutro! Z początkiem maja, po zimowej przerwie, wracają pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Na inaugurację sezonu będzie można obejrzeć spektakle „Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki”.

42-letni kierowca nie żyje. Dwie osoby trafiły do szpitala

42-letni kierowca nie żyje. Dwie osoby trafiły do szpitala

Do tragicznego wypadku doszło we wtorkowe popołudnie na drodze powiatowej pomiędzy Białą Podlaską a Rokitnem. W zderzeniu trzech aut osobowych śmierć na miejscu poniósł 42-letni kierowca volkswagena. Do szpitala trafiły dwie osoby.

MKS FunFloor Lublin w środę zagra z Młynami Stoisław Koszalin

MKS FunFloor Lublin w środę zagra z Młynami Stoisław Koszalin

To będzie przygotowanie do rywalizacji w Orlen Pucharze Polski

Pacjencie, tu możesz się poskarżyć!

Pacjencie, tu możesz się poskarżyć!

Całodobowo i 7 dni w tygodniu działa bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta. Można otrzymać wsparcie i pomoc zwłaszcza w nagłych przypadkach, które zagrażają zdrowiu lub życiu.

Katarzyna Nosowska wystąpi na Świdnik Air Festival

Katarzyna Nosowska wystąpi na Świdnik Air Festival

Kolejna gwiazda Świdnik Air Festival ogłoszona. 15 czerwca na scenie wystąpi Katarzyna Nosowska.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium