Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

6 grudnia 2018 r.
8:54

Kto zatruwa powietrze w Górze Puławskiej? Domagają się kontroli

0 24 A A

Najgorzej jest wieczorem, gdy z kominów zaczyna wydobywać się gęsty dym. Mieszkańcy Góry Puławskiej są przekonani, że ich sąsiedzi palą w piecach złej jakości węglem, a nawet śmieciami. Domagają się gminnych kontroli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O sprawie pogarszającej się jakości powietrza w Górze Puławskiej poinformowała nas Zofia Adamiec, jedna z mieszkanek. – Mamy „Szczyt Klimatyczny”, w telewizji ciągle mówią o ekologii, a w naszej wiosce wieczorem nie da się oddychać. Jedno wielkie zadymienie i zakopcenie. Jestem pewna, że taki dym nie bierze się z dobrej jakości węgla. Ludzie palą czymkolwiek i nikt tego nie kontroluje – opowiada kobieta, przekonując, że problem jest lekceważony przez lokalne władze oraz pracowników urzędu gminy.

– Ja to już zgłaszałam, ale ciągle słyszę tylko, że nie ma pieniędzy. Udają, że tego problemu nie ma. Uważam, że już najwyższy czas, żeby Góra Puławska otrzymała gaz ziemny. Nie wierzę w to, że nie da się pozyskać na taki cel środków zewnętrznych. Być może to już ostatni dzwonek, żeby się o to postarać – dodaje pani Zofia.

W Urzędzie Gminy Puławy rozkładają ręce. – Jeśli chodzi o gaz to wielokrotnie rozmawialiśmy na ten temat. Niestety, gazyfikacja Góry Puławskiej przerasta możliwości finansowe naszej gminy. Nie mamy koncesji na sprzedaż gazu, więc musiałaby się tym zająć prywatna firma, która chciałaby zarobić. Potencjał odbiorców jest na to za mały, co pokazuje także sytuacja w Gołębiu, gdzie mimo sieci gazowej, mieszkańcy nie używają tego surowca do ogrzewania mieszkań – tłumaczy Paweł Kamola, sekretarz gminy.

Jak zaznacza, urząd nie ma obecnie narzędzi również do tego, żeby kontrolować poszczególne domy pod kątem jakości stosowanego w piecach paliwa. – Nie dysponujemy odpowiednimi służbami, ani sprzętem. Możemy zareagować jedynie w przypadku podejrzenia dotyczącego konkretnego adresu, ale nie otrzymujemy takich informacji – mówi sekretarz.

Z takim podejściem nie zgadza się nasza rozmówczyni. – Ja nie chcę wskazywać nikogo palcem, ale wystarczy przejść się po naszym osiedlu, żeby przekonać się, że mówię prawdę. Nie chcę także krytykować tych, których nie stać na dobry węgiel. Ale, gdy widzę duży, zadbany dom, z komina którego wydobywa się czarny dym, to uważam, że powinny posypać się kary. Inaczej, będziemy mieli do czynienia z przyzwoleniem na trucie nas wszystkich – podkreśla mieszkanka Góry Puławskiej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 09:28
W Górze Puławskiej jest segregacja śmieci. Na te które pali się w dzień i na te palone w nocy. Co czuć
Avatar
Kleopatra / 6 grudnia 2018 r. o 09:30
W Puławach za płotem obok Tesco jest zakład który spala w kotłowni opony. Nikt się tym nie interesuje.Nikt nie interweniuje.Gzie jest Straż Miejska.
Avatar
Edek / 6 grudnia 2018 r. o 09:22
Palą wszystko. Wystarczy zobaczyć, jak mało śmieci, zwłaszcza suchych wystawianych jest co miesiąc
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 09:03
Nie przeszkadza i nie widzi bo z Poniatowej daleko
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 09:35
Zapraszam do Klikawy dokładnie to samo. Pała chyba czym popadnie szczególnie po zmroku
Avatar
anonim / 6 grudnia 2018 r. o 11:11
Po 5-tej rano na skrzyżowaniu ze światłami dokładnie widać kto zatruwa (taki duży zielony przemysłowiec), co ciekawe po 6-tej z komina leci już normalny dym a nie czarna smoła. Czy tego nikt nie widzi???
Avatar
nikifor / 6 grudnia 2018 r. o 09:10
Gaz niewiele da. We Włostowicach jest gaz a ludzie węglem dalej palą. I to takim kiepskim. Najważniejsza jest metoda spalania i dobry kocioł. Od tego można zacząć: ***czysteogrzewanie.pl/
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 09:02
Wójt w Poniatowej to mu nie przeszkadza to
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 21:30
Przyłączyć Górę Puławską do Puław, wtedy podłączyć budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej zasilanej z puławskich Azotów.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 16:18
pierwszym problemem jest to czym się pali a drugi problem że GP leży w dole i często dym zamiast unosić sie do góry ,,ściele ,, się w dół ,brak wiatru i problem gotowy ludzie duszą się w dymie z własnych pieców.
Avatar
MieszkankaCebulandiiPuławskiej / 24 grudnia 2018 r. o 01:14
" Możemy zareagować jedynie w przypadku podejrzenia dotyczącego konkretnego adresu, ale nie otrzymujemy takich informacji – mówi sekretarz." - perfidne kłamstwo! Zgłaszałam nie raz takie przypadki w Górze Puławskiej, tylko że ze straży miejskiej odsyłali mnie na policję puławską, z policji do dzielnicowego/nadzorcy sprawującego pieczę nad Górą Puławską i tak w kółko! W końcu ktoś przyjął zgłoszenie, ale na miejscu nie pojawił się totalnie nikt! Nie wspomnę również o rozpalaniu podejrzanych ognisk na środkach ogródków, gdzie wg. moich domysłów ze względu na kształty tych przedmiotów palone są śmieci/opony/meble! Niech się trują jak chcą, ale jakim prawem mają zatruwać wszystkich ludzi mieszkających wokół? A później szok i zdziwienie - skąd ten nowotwór? skąd problemy z astmą? skąd alergie? skąd ciągle nawracające choroby gardła/krtani/oskrzeli? Mam dosyć bycia biernym palaczem, ale jestem do tego zmuszana.
" Możemy zareagować jedynie w przypadku podejrzenia dotyczącego konkretnego adresu, ale nie otrzymujemy takich informacji – mówi sekretarz." - perfidne kłamstwo! Zgłaszałam nie raz takie przypadki w Górze Puławskiej, tylko że ze straży miejskiej odsyłali mnie na policję puławską, z policji do dzielnicowego/nadzorcy sprawującego pieczę nad Górą Puławską i tak w kółko! W końcu ktoś przyjął zgłoszenie, ale na miejscu nie pojawił się totalnie nikt! Nie wspomnę również o rozpalaniu podejrzanych ognisk na środkach ogródków, gdzie wg. moi... rozwiń
Avatar
anonim / 7 grudnia 2018 r. o 11:37
Pan Kamola niech się w głowę puknie.ja  mieszkam w Gołębiu i ogrzewam gazem.najpierw jako gmina trzeba wyjść do ludzi i załatwic dotację na piece (kotły) gazowe.od ludzi brać to potrafią.juz zrobili solary(najtańsze g....).teraz trzeba by zrobić fotowoltaikę i brać przykład z najlepszych gmin w kraju a nie płakać że się nie da ze nie wolno.inni mogą tylko tu nie.towarzystwo wzajemnej adoracji.
Avatar
kubek / 7 grudnia 2018 r. o 00:47
Najlepszym węglem można kopcić i smolić, a nawet najbardziej bajerancki kocioł, jeśli jest "Kotłem Górnego Spalania",jest producentem sadzy i dioksyn. Niegodziwością jest też podszczuwanie ludzi tekstami typu "srójta-trójta-wójta" podczas kiedy problem tkwi w mentalności ludzi i konstrukcji kotłów. Nic też nie usprawiedliwia dziennikarzy, że mielą jałowo temat, podpuszczając na siebie emocjonalnych czytelników, zamiast ... ... DOKŁADNIE zapoznać z definicjami: "piec górnego spalania" i "piec dolnego spalania"; oraz ogarnąć, że: "rozpalanie od góry" nie oznacza "górnego spalania", a wręcz przeciwnie! "rozpalanie od dołu" nie musi oznaczać "dolnego spalania", choć czasem tak! A teraz UWAGA!!! "górniak" rozpalany od dołu jest kopciuchem nawet przy najlepszym węglu; "górniak" rozpalany od góry staje się "piecem dolnego spalania" postawionym na głowie (o 180st); "palnik retortowy" z podajnikiem jest szczególnym rodzajem "dolnego spalania"; "piece zgazowujące" podobnie jak retortowe tylko pracujące przy nadciśnieniu; "palniki rakietowe" z wtórnym powietrzem - najbardziej zaawansowane przykłady dolnego (czystszego) spalania. IDEA ROZPALANIA "GÓRNIAKÓW" OD GÓRY JEST WPRAWDZIE PROWIZORYCZNĄ I NISKOBUDŻETOWĄ PRÓBĄ ZMIANY ISTNIEJĄCEGO STANU RZECZY A TAKŻE MENTALNOŚCI POLAKÓW. I CHOĆ NIE JEST DOSKONAŁA TO JEDNAK JEST KROKIEM W DOBRYM KIERUNKU.
Najlepszym węglem można kopcić i smolić, a nawet najbardziej bajerancki kocioł, jeśli jest "Kotłem Górnego Spalania",jest producentem sadzy i dioksyn. Niegodziwością jest też podszczuwanie ludzi tekstami typu "srójta-trójta-wójta" podczas kiedy problem tkwi w mentalności ludzi i konstrukcji kotłów. Nic też nie usprawiedliwia dziennikarzy, że mielą jałowo temat, podpuszczając na siebie emocjonalnych czytelników, zamiast ... ... DOKŁADNIE zapoznać z definicjami: "piec górnego spalania" i "piec dolnego s... rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 21:30
Przyłączyć Górę Puławską do Puław, wtedy podłączyć budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej zasilanej z puławskich Azotów.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 21:17
Wójt może podpisać umowę z prezydentem Puław na badania na terenie Gminy Puławy, które obecnie na terenie miasta wykonuje Straż Miejska posiadająca ekopatrol.
Avatar
Gosc / 6 grudnia 2018 r. o 20:18
Jakiego wojta wybraliscie takiego mscie.jak mozna narzekac na kogos od lat a potem isc i na niego glosowac.mieliscie szanse cos zmienic ale po co PSL gora musi byc.
Avatar
Gość znad Wisły / 6 grudnia 2018 r. o 19:50
Przy rozpalaniu nawet najwyższej klasy węglem zawsze będzie wydobywał się czarny dym, po około 15- 30 minutach gdy ten węgiel osiągnie odpowiednią temperaturę spalania, przestaje dymić ( na czarno ) Żeby to powstrzymać trzeba instalować kotły, które cały czas podtrzymują stałą temperaturę spalania i najlepiej żeby były na paliwa odnawialne typu pelet.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 18:54
Przyjedźcie do Dęblina, tam opony ,butelki plastykowe wszystko w piecach ląduje!
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 16:18
pierwszym problemem jest to czym się pali a drugi problem że GP leży w dole i często dym zamiast unosić sie do góry ,,ściele ,, się w dół ,brak wiatru i problem gotowy ludzie duszą się w dymie z własnych pieców.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 13:25
Na Włostowicach w zimie czyściejsze powietrze jest tylko przy silnym wietrze, który rozgania smog.
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Ruszył już nabór pomysłów do nowej edycji Zielonego Budżetu. Do 14 grudnia można zgłaszać władzom miasta tereny zielone, które wymagają „remontu i odświeżenia”. Spośród tych propozycji wybrane mają być tereny, które w rok lub dwa przejdą renowację.

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie, a także zalecenia jak się odżywiać żeby być zdrowym i szczupłym. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego wsparcie w nowym gabinecie dostaną bezpłatnie. W planach jest otwarcie usług komercyjnych dla każdego chętnego.

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Listopad obfitował w nagrody dla młodych artystów z Puławskiego Ośrodka Kultury. Laury z ogólnopolskich konkursów od Katowic po Malbork przywiozły tancerki, recytatorki i wokaliści z Domu Chemika.

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Kraśnicki szpital jest w tak dramatycznej sytuacji finansowej, że chce zaciągnąć 18 mln zł pożyczkę w parabanku. Zwykłe banki nie chcą już dawać mu kredytu.

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki
4 grudnia 2022, 17:00

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki

To właśnie pochodzący z Lublina artysta był jedną z osób odpowiedzialnych za kształt brzmieniowy organów Filharmonii Lubelskiej. Ćwierć wieku później zagra na nich recital. Koncert odbędzie się 4 grudnia o godz. 17.

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Rolnicy podejrzewają, że polskie młyny produkują mąkę ze zbóż technicznych. Wojewoda lubelski mówi, że to przestępstwo i zarządza kontrolę.

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Duża niespodzianka w grupie F. Maroko po wygranej z Kanadą awansowało do 1/8 finału mundialu z pierwszego miejsca. A do domu jedzie Belgia, która w czwartek bezbramkowo zremisowała z Chorwacją.

Wieczór z Molierem w DDK Węglin
7 grudnia 2022, 18:30

Wieczór z Molierem w DDK Węglin

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza "Wieczór z Molierem" z okazji 400. rocznicy urodzin autora. Wydarzenie odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.30.

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

100-letni dąb Alojzy w gminie Międzyrzec Podlaski mógł wstrzymać budowę autostrady A2. Sprawę drzewa musiał rozstrzygać sąd.

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"
1 grudnia 2022, 19:00

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"

Wojciech Rotowski & Roman Słomka to duet, który przed kilkoma miesiącami wygrał konkurs "Incydent polski" na autorski spektakl cyrkowy realizowany pod patronatem festiwalu Carnaval Sztukmistrzów. Teraz przedstawienie będzie można zobaczyć w Pubie u Szewca. Premierowe pokazy 1 grudnia o godz. 19 i 2 grudnia o godz. 19.30.

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Koniec z miejskimi dotacjami dla prywatnych żłobków i klubów dziecięcych w Zamościu. Od 1 stycznia miasto nie będzie im już przekazywać pieniędzy. Ale rodzice maluchów nie pozostaną bez wsparcia. Ci, którzy mieszkają, pracują i odprowadzają podatki w Zamościu, otrzymają świadczenie pod nazwą Zamojski Bon Żłobkowy.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego
3 grudnia 2022, 16:00

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego

Od 3 grudnia na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego będzie można podziwiać wyjątkowe prace litewskiego artysty Stasysa Eidrigeviciusa. Wernisaż i spotkanie z autorem zaplanowano na sobotę o godz. 16 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

Policja wyniosła rolników z AGROunii z urzędu lubelskiego wojewody. Kilkanaście osób zatrzymanych
zdjęcia
galeria

Policja wyniosła rolników z AGROunii z urzędu lubelskiego wojewody. Kilkanaście osób zatrzymanych

Michała Kołodziejczaka policja wyniosła trzymając go za nogi i ręce. AGROunia chciała okupować urząd wojewódzki.

Policjanci wynoszą działaczy AGROunii z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego
galeria
film

Policjanci wynoszą działaczy AGROunii z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego

Nie wyjdą, jeżeli nie otrzymają zapewnienia, że problem zostanie natychmiast rozwiązany. AGROunia Michała Kołodziejczaka okupuje Lubelski Urząd Wojewódzki.

Tarasola Cisy Nałęczów wiosną musi skupić się na walce o utrzymanie w lubelskiej klasie okręgowej

Tarasola Cisy Nałęczów wiosną musi skupić się na walce o utrzymanie w lubelskiej klasie okręgowej

Tarasola Cisy Nałęczów po rundzie jesiennej lubelskiej klasy okręgowej zajmuje dopiero 12 miejsce i prawdopodobnie wiosną będzie do samego końca biła się o utrzymanie w rozgrywkach

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!