Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

6 grudnia 2018 r.
8:54

Kto zatruwa powietrze w Górze Puławskiej? Domagają się kontroli

0 24 A A

Najgorzej jest wieczorem, gdy z kominów zaczyna wydobywać się gęsty dym. Mieszkańcy Góry Puławskiej są przekonani, że ich sąsiedzi palą w piecach złej jakości węglem, a nawet śmieciami. Domagają się gminnych kontroli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O sprawie pogarszającej się jakości powietrza w Górze Puławskiej poinformowała nas Zofia Adamiec, jedna z mieszkanek. – Mamy „Szczyt Klimatyczny”, w telewizji ciągle mówią o ekologii, a w naszej wiosce wieczorem nie da się oddychać. Jedno wielkie zadymienie i zakopcenie. Jestem pewna, że taki dym nie bierze się z dobrej jakości węgla. Ludzie palą czymkolwiek i nikt tego nie kontroluje – opowiada kobieta, przekonując, że problem jest lekceważony przez lokalne władze oraz pracowników urzędu gminy.

– Ja to już zgłaszałam, ale ciągle słyszę tylko, że nie ma pieniędzy. Udają, że tego problemu nie ma. Uważam, że już najwyższy czas, żeby Góra Puławska otrzymała gaz ziemny. Nie wierzę w to, że nie da się pozyskać na taki cel środków zewnętrznych. Być może to już ostatni dzwonek, żeby się o to postarać – dodaje pani Zofia.

W Urzędzie Gminy Puławy rozkładają ręce. – Jeśli chodzi o gaz to wielokrotnie rozmawialiśmy na ten temat. Niestety, gazyfikacja Góry Puławskiej przerasta możliwości finansowe naszej gminy. Nie mamy koncesji na sprzedaż gazu, więc musiałaby się tym zająć prywatna firma, która chciałaby zarobić. Potencjał odbiorców jest na to za mały, co pokazuje także sytuacja w Gołębiu, gdzie mimo sieci gazowej, mieszkańcy nie używają tego surowca do ogrzewania mieszkań – tłumaczy Paweł Kamola, sekretarz gminy.

Jak zaznacza, urząd nie ma obecnie narzędzi również do tego, żeby kontrolować poszczególne domy pod kątem jakości stosowanego w piecach paliwa. – Nie dysponujemy odpowiednimi służbami, ani sprzętem. Możemy zareagować jedynie w przypadku podejrzenia dotyczącego konkretnego adresu, ale nie otrzymujemy takich informacji – mówi sekretarz.

Z takim podejściem nie zgadza się nasza rozmówczyni. – Ja nie chcę wskazywać nikogo palcem, ale wystarczy przejść się po naszym osiedlu, żeby przekonać się, że mówię prawdę. Nie chcę także krytykować tych, których nie stać na dobry węgiel. Ale, gdy widzę duży, zadbany dom, z komina którego wydobywa się czarny dym, to uważam, że powinny posypać się kary. Inaczej, będziemy mieli do czynienia z przyzwoleniem na trucie nas wszystkich – podkreśla mieszkanka Góry Puławskiej.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 09:28
+20
W Górze Puławskiej jest segregacja śmieci. Na te które pali się w dzień i na te palone w nocy. Co czuć
Avatar
Kleopatra / 6 grudnia 2018 o 09:30
+15
W Puławach za płotem obok Tesco jest zakład który spala w kotłowni opony. Nikt się tym nie interesuje.Nikt nie interweniuje.Gzie jest Straż Miejska.
Avatar
Edek / 6 grudnia 2018 o 09:22
+11
Palą wszystko. Wystarczy zobaczyć, jak mało śmieci, zwłaszcza suchych wystawianych jest co miesiąc
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 09:03
+10
Nie przeszkadza i nie widzi bo z Poniatowej daleko
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 09:35
+9
Zapraszam do Klikawy dokładnie to samo. Pała chyba czym popadnie szczególnie po zmroku
Avatar
anonim / 6 grudnia 2018 o 11:11
+8
Po 5-tej rano na skrzyżowaniu ze światłami dokładnie widać kto zatruwa (taki duży zielony przemysłowiec), co ciekawe po 6-tej z komina leci już normalny dym a nie czarna smoła. Czy tego nikt nie widzi???
Avatar
nikifor / 6 grudnia 2018 o 09:10
+7
Gaz niewiele da. We Włostowicach jest gaz a ludzie węglem dalej palą. I to takim kiepskim. Najważniejsza jest metoda spalania i dobry kocioł. Od tego można zacząć: ***czysteogrzewanie.pl/
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 09:02
+6
Wójt w Poniatowej to mu nie przeszkadza to
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 16:18
+5
pierwszym problemem jest to czym się pali a drugi problem że GP leży w dole i często dym zamiast unosić sie do góry ,,ściele ,, się w dół ,brak wiatru i problem gotowy ludzie duszą się w dymie z własnych pieców.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 21:30
+4
Przyłączyć Górę Puławską do Puław, wtedy podłączyć budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej zasilanej z puławskich Azotów.
Avatar
MieszkankaCebulandiiPuławskiej / 24 grudnia 2018 o 01:14
+1
" Możemy zareagować jedynie w przypadku podejrzenia dotyczącego konkretnego adresu, ale nie otrzymujemy takich informacji – mówi sekretarz." - perfidne kłamstwo! Zgłaszałam nie raz takie przypadki w Górze Puławskiej, tylko że ze straży miejskiej odsyłali mnie na policję puławską, z policji do dzielnicowego/nadzorcy sprawującego pieczę nad Górą Puławską i tak w kółko! W końcu ktoś przyjął zgłoszenie, ale na miejscu nie pojawił się totalnie nikt! Nie wspomnę również o rozpalaniu podejrzanych ognisk na środkach ogródków, gdzie wg. moich domysłów ze względu na kształty tych przedmiotów palone są śmieci/opony/meble! Niech się trują jak chcą, ale jakim prawem mają zatruwać wszystkich ludzi mieszkających wokół? A później szok i zdziwienie - skąd ten nowotwór? skąd problemy z astmą? skąd alergie? skąd ciągle nawracające choroby gardła/krtani/oskrzeli? Mam dosyć bycia biernym palaczem, ale jestem do tego zmuszana.
" Możemy zareagować jedynie w przypadku podejrzenia dotyczącego konkretnego adresu, ale nie otrzymujemy takich informacji – mówi sekretarz." - perfidne kłamstwo! Zgłaszałam nie raz takie przypadki w Górze Puławskiej, tylko że ze straży miejskiej odsyłali mnie na policję puławską, z policji do dzielnicowego/nadzorcy sprawującego pieczę nad Górą Puławską i tak w kółko! W końcu ktoś przyjął zgłoszenie, ale na miejscu nie pojawił się totalnie nikt! Nie wspomnę również o rozpalaniu podejrzanych ognisk na środkach ogródków, gdzie wg. moi... rozwiń
Avatar
anonim / 7 grudnia 2018 o 11:37
+3
Pan Kamola niech się w głowę puknie.ja  mieszkam w Gołębiu i ogrzewam gazem.najpierw jako gmina trzeba wyjść do ludzi i załatwic dotację na piece (kotły) gazowe.od ludzi brać to potrafią.juz zrobili solary(najtańsze g....).teraz trzeba by zrobić fotowoltaikę i brać przykład z najlepszych gmin w kraju a nie płakać że się nie da ze nie wolno.inni mogą tylko tu nie.towarzystwo wzajemnej adoracji.
Avatar
kubek / 7 grudnia 2018 o 00:47
+2
Najlepszym węglem można kopcić i smolić, a nawet najbardziej bajerancki kocioł, jeśli jest "Kotłem Górnego Spalania",jest producentem sadzy i dioksyn. Niegodziwością jest też podszczuwanie ludzi tekstami typu "srójta-trójta-wójta" podczas kiedy problem tkwi w mentalności ludzi i konstrukcji kotłów. Nic też nie usprawiedliwia dziennikarzy, że mielą jałowo temat, podpuszczając na siebie emocjonalnych czytelników, zamiast ... ... DOKŁADNIE zapoznać z definicjami: "piec górnego spalania" i "piec dolnego spalania"; oraz ogarnąć, że: "rozpalanie od góry" nie oznacza "górnego spalania", a wręcz przeciwnie! "rozpalanie od dołu" nie musi oznaczać "dolnego spalania", choć czasem tak! A teraz UWAGA!!! "górniak" rozpalany od dołu jest kopciuchem nawet przy najlepszym węglu; "górniak" rozpalany od góry staje się "piecem dolnego spalania" postawionym na głowie (o 180st); "palnik retortowy" z podajnikiem jest szczególnym rodzajem "dolnego spalania"; "piece zgazowujące" podobnie jak retortowe tylko pracujące przy nadciśnieniu; "palniki rakietowe" z wtórnym powietrzem - najbardziej zaawansowane przykłady dolnego (czystszego) spalania. IDEA ROZPALANIA "GÓRNIAKÓW" OD GÓRY JEST WPRAWDZIE PROWIZORYCZNĄ I NISKOBUDŻETOWĄ PRÓBĄ ZMIANY ISTNIEJĄCEGO STANU RZECZY A TAKŻE MENTALNOŚCI POLAKÓW. I CHOĆ NIE JEST DOSKONAŁA TO JEDNAK JEST KROKIEM W DOBRYM KIERUNKU.
Najlepszym węglem można kopcić i smolić, a nawet najbardziej bajerancki kocioł, jeśli jest "Kotłem Górnego Spalania",jest producentem sadzy i dioksyn. Niegodziwością jest też podszczuwanie ludzi tekstami typu "srójta-trójta-wójta" podczas kiedy problem tkwi w mentalności ludzi i konstrukcji kotłów. Nic też nie usprawiedliwia dziennikarzy, że mielą jałowo temat, podpuszczając na siebie emocjonalnych czytelników, zamiast ... ... DOKŁADNIE zapoznać z definicjami: "piec górnego spalania" i "piec dolnego s... rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 21:30
+4
Przyłączyć Górę Puławską do Puław, wtedy podłączyć budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej zasilanej z puławskich Azotów.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 21:17
+1
Wójt może podpisać umowę z prezydentem Puław na badania na terenie Gminy Puławy, które obecnie na terenie miasta wykonuje Straż Miejska posiadająca ekopatrol.
Avatar
Gosc / 6 grudnia 2018 o 20:18
0
Jakiego wojta wybraliscie takiego mscie.jak mozna narzekac na kogos od lat a potem isc i na niego glosowac.mieliscie szanse cos zmienic ale po co PSL gora musi byc.
Avatar
Gość znad Wisły / 6 grudnia 2018 o 19:50
+3
Przy rozpalaniu nawet najwyższej klasy węglem zawsze będzie wydobywał się czarny dym, po około 15- 30 minutach gdy ten węgiel osiągnie odpowiednią temperaturę spalania, przestaje dymić ( na czarno ) Żeby to powstrzymać trzeba instalować kotły, które cały czas podtrzymują stałą temperaturę spalania i najlepiej żeby były na paliwa odnawialne typu pelet.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 18:54
+1
Przyjedźcie do Dęblina, tam opony ,butelki plastykowe wszystko w piecach ląduje!
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 16:18
+5
pierwszym problemem jest to czym się pali a drugi problem że GP leży w dole i często dym zamiast unosić sie do góry ,,ściele ,, się w dół ,brak wiatru i problem gotowy ludzie duszą się w dymie z własnych pieców.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 13:25
+2
Na Włostowicach w zimie czyściejsze powietrze jest tylko przy silnym wietrze, który rozgania smog.