Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 stycznia 2019 r.
18:17

Lubelskie: Romowie skazani za rasistowskie pobicie w pizzerii

466 111 A A
Oskarżeni podczas pierwszej rozprawy w lipcu 2018 r.
Oskarżeni podczas pierwszej rozprawy w lipcu 2018 r. (fot. Jacek Szydłowski)

Bili, kopali, wyzywali, straszyli spaleniem domu, grozili śmiercią bliskich. Pięciu Cyganów, którzy z powodu nienawiści rasowej zaatakowało kucharzy puławskiej pizzerii, może trafić za kratki. Sąd Okręgowy w Lublinie uznał ich za winnych i skazał na więzienie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W piątek zapadł wyrok w głośnej sprawie rasistowskiego ataku na trójkę młodych ludzi, do którego doszło w marcu ubiegłego roku w puławskiej pizzerii Desperado. Pobici zostali wtedy dwaj kucharze tego lokalu: Konrad oraz jego kolega Piotr. Wyzywana i szarpana była także dziewczyna Konrada, Gabriela. Sprawcy to dobrze znani policji Romowie z puławskiego osiedla Włostowice: Adam K. , Mariusz M. , Dawid D., Marcin D. i Gustaw D.

Jak ustalono w trakcie śledztwa, napastnicy motywowani nienawiścią na tle narodowościowym, uderzali, kopali i bili po całym ciele obydwu kucharzy. Jednego z nich zrzucili na podłogę ze stołu. Na przemocy fizycznej się nie skończyło. Rozjuszeni Romowie zwyzywali całą trójkę, nie przebierając w słowach. Obrażali ich oraz ich rodziny, grozili, że ich zabiją, spalą dom, a nawet zgwałcą matkę jednego z pobitych. Jak opowiadali później pracownicy puławskiej pizzerii dziennikarzom, nie brakowało również określeń w rodzaju „polskich k**w, suk” i zapowiedzi tego, że Polacy „będą im czyścić kible”.

Zaatakowani nie mieli zamiaru milczeć o tym, co ich spotkało. Natychmiast zawiadomili policję. Funkcjonariusze tej samej nocy odnaleźli i zatrzymali sprawców. Podczas aresztowania, pijani Cyganie zwyzywali także policjantów na służbie. Całą piątką zajęła się lubelska prokuratura, która postawiła im szereg zarzutów dotyczących stosowania przemocy z powodu przynależności narodowej, stosowania gróźb karalnych oraz znieważania funkcjonariuszy.

W piątek napastnicy usłyszeli wyroki. Sąd Okręgowy w Lublinie uznał wszystkich winnymi popełnionych czynów. Jak podkreślono, przestępstwa, do których dopuścili się skazani, miały charakter chuligański, były popełnione publicznie i bez powodu, a także „z okazaniem rażącego lekceważenia porządku prawnego”. Zwrócono również uwagę na to, że jeden z zatrzymanych, Dawid D. działał w warunkach recydywy, po zaledwie 8 miesiącach od wyjścia z więzienia za podobne, umyślne przestępstwo z użyciem przemocy.

Wszyscy mężczyźni (mieszkańcy Puław w wieku od 26 do 45 lat) zostali skazani na więzienie. Dawid D. na 2 lata, Marcin D. na rok i 6 miesięcy, Gustaw D. na 10 miesięcy, a Adam K. i Mariusz M. na 8 miesięcy pozbawienia wolności.

To nie wszystko. Dwaj ostatni na rzecz pobitych kucharzy mają zapłacić po 300 zł, a na rzecz dziewczyny 200 zł. Głębiej do kieszeni będzie musiał sięgnąć Marcin D. któremu sąd nakazał wypłatę 3 tys. zł (dla Konrada) oraz po 1,5 tys. zł dla Piotra i Gabrieli. Wszyscy skazani będą musieli wpłacić również po 200 zł na rzecz jednego z interweniujących policjantów. Drugi ze znieważonych funkcjonariuszy ma otrzymać 800 zł, ale jedynie od Dawida D.

Sąd zaliczy dotychczasowy okres pozbawienia wolności sprawców, jako część zasądzonej kary. Ogłoszony w piątek wyrok nie jest prawomocny. – Skazanym przysługuje prawo do wystąpienia o pisemne uzasadnienie orzeczenia, a także na złożenie zażalenia do Sądu Apelacyjnego – przypomina Barbara Markowska, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

Dla Dziennika

Paweł Maj, prezydent Puław

Cieszę się, że zapadły wyroki w tej sprawie, bo to znak, że nikt nie pozostaje bezkarny. Już jako radny spotykałem się z niepokojącymi sygnałami od mieszkańców, którzy doświadczali agresji ze strony Romów, ale nic z tym nie robili. Bali się składać zawiadomienia. Tym bardziej należy się szacunek tej trójce, która z odwagą, uporem i konsekwencją dążyła do sprawiedliwości. Udało się złamać polityczną poprawność i udowodnić, że rasizm to problem uniwersalny, a jego ofiarą padają także Polacy.

Romowie przed sądem za pobicie Polaków. Początek procesu - lipiec 2018

Komentarze 111

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 stycznia 2019 o 18:22
+200
Zabrać socjal i wypieprzyć z kraju jak im nie pasuje!
Avatar
oburzona / 4 stycznia 2019 o 18:31
+163
Też kara 10 -mcy odsiadki oraz 200 i300 zł. 200 zł. to daje się dzieciom na słodycze.
Avatar
Jebać ciawesy / 4 stycznia 2019 o 18:32
+124
CO TO JEST KURWA ZA WYROK!!!??? Jebany Ziobrowy sąd. Z wyroków się śmieją a kar grzywny i tak nie zapłacą, bo i z czego. Piękne to nasze państwo teoretyczne.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2019 o 18:53
+102
toż to szok taką kara i zadość uczynienia majątek.smiechu warte.polakowi dojebaliby 20 lat i kupę kasy do zapłaty.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2019 o 18:23
+100
W przypadku tych bydlaków przydała by się powtórka z historii
Avatar
Gość / 4 stycznia 2019 o 18:33
+88
No to tak im zrobili że przez kilkanaście miesięcy dostaną wikt i opierunek a my za to wszystko zapłacimy. W zakładzie karnym jak u Pana Boga za piecem... Bez rewelacji! Już lepiej jakby mieli do odrobienia po kilkaset godzin prac społecznych- dla cygana gorsza praca niż więzienie.
Avatar
Kio / 4 stycznia 2019 o 19:04
+81
Brudy fikaja ciapate? Won!
Avatar
gość z Puław / 4 stycznia 2019 o 19:23
+73
Dyrektor MOPS powinien być z ul. Romów. Po co zasłaniać twarze . Powinny wisieć na każdym słupie , żeby wszyscy wiedzieli. Czy dostają skazani pieniądze z MOPS. Za co oni biorą pieniądze. Śmieją się w oczy przeważnie można ich zobaczyć w Kauflandzie gdzie kupują za Nasze pieniądze i nic nie robią póżniej TAXI na ul. Romów i tak wygląda życie, a miasto wymaga sprzątania ulic i skwerów , a tak płacą po kilka tysięcy firmą. Zatrudnić , sprawdzić orzeczenia, sprawni są bić to sprawni są sprzątać. Dyrektor musi mieć poparcie i ochronę, ale najlepiej nie z Puław. Nie bójmy się tych ludzi bo Rumunii to dobrzy ludzie tylko rozpasało ich rządy Pana Grobla. Myślę, że powinni mu postawić pomnik. Przyjrzyjmy się jak oni funkcjonują w mieście.
Dyrektor MOPS powinien być z ul. Romów. Po co zasłaniać twarze . Powinny wisieć na każdym słupie , żeby wszyscy wiedzieli. Czy dostają skazani pieniądze z MOPS. Za co oni biorą pieniądze. Śmieją się w oczy przeważnie można ich zobaczyć w Kauflandzie gdzie kupują za Nasze pieniądze i nic nie robią póżniej TAXI na ul. Romów i tak wygląda życie, a miasto wymaga sprzątania ulic i skwerów , a tak płacą po kilka tysięcy firmą. Zatrudnić , sprawdzić orzeczenia, sprawni są bić to sprawni są sprzątać. Dyrektor musi mieć poparcie i ochronę, ale najlep... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2019 o 18:49
+64
Sprawiedliwość wg Ziobry sędziów. 300 złotych. Za pobicie?
Avatar
Gość / 4 stycznia 2019 o 19:45
+50
Teraz utrzymywać ich za podatki,a czy nie lepiej przywrocic karę chłosty?Sto razy dałoby jakis miesiąc leczenia,jestem pewien że to by przyniosło lepszy efekt.
Avatar
realista / 7 stycznia 2019 o 10:44
+1
Zgroza ! Pan Paweł Maj komentuje wyroki Sądu !Co za nienawiść do mniejszości narodowych! Może lepiej rozejrzeć się po własnym drzewie geneologicznym?
Avatar
CK, tel. 518-482-726 / 6 stycznia 2019 o 20:17
+2
Cyganie powinni być tak samo traktowani jak Polacy i inni obywatele polscy. Takie same prawa i takie same obowiązki. Nic gorzej i nic lepiej. Oraz żadnych szczególnych preferencji i ulg. Wśród Cyganów są też ludzie zdolni i wybitni. Taki powinno się wspierać tak jak zdolnych i wybitnych Polaków. Szczególne przywileje dla mniejszości są źródłem patologii. W Polsce powinno być miesce dla wszystkich mniejszości poza niemiecką. Niemców powinno się wypędzić a ich majątki skonfiskować jako cząstoką reparację wojenną za zbrodnie niemieckie na Polakach. Wobec Niemców stosować przepisy niemieckie z 1939 jakie stosowali wobec Poaków z Wielkoposki. CK, tel. 518-482-726
Cyganie powinni być tak samo traktowani jak Polacy i inni obywatele polscy. Takie same prawa i takie same obowiązki. Nic gorzej i nic lepiej. Oraz żadnych szczególnych preferencji i ulg. Wśród Cyganów są też ludzie zdolni i wybitni. Taki powinno się wspierać tak jak zdolnych i wybitnych Polaków. Szczególne przywileje dla mniejszości są źródłem patologii. W Polsce powinno być miesce dla wszystkich mniejszości poza niemiecką. Niemców powinno się wypędzić a ich majątki skonfiskować jako cząstoką reparację wojenną za zbrodnie niemieckie na Polak... rozwiń
Avatar
Noe / 6 stycznia 2019 o 20:03
0
Cygan zawsze był leserem i złodziejem a kible mają w wiadrach
Avatar
Hejmo / 6 stycznia 2019 o 18:30
-1
Gadzia zbluzgali i dlatego idą siedzieć .
Avatar
symon55 / 6 stycznia 2019 o 17:59
+1
To jest wyrok ,żenada a kary finansowe śmieszne
Avatar
gość / 6 stycznia 2019 o 16:56
-1
Jak to?! Szlag trafił polityczną poprawnośc?? Już nie Romowie tylko Cyganie? Tzw. Wysoki Sad zafundowal im wczasy na koszt podatnikow. Ich powinno wysyląc sie do kamieniołomów i pod namioty na lata. Rozbestwili sie polskim socjalem i najwyzszy czas to przerwac
Avatar
zatroskany / 6 stycznia 2019 o 15:20
-1
patrząc na radosne miny bandziorów, obawiam się, że teraz będzie wendetta. na pobiciu może się nie skończyć. na miejscu pobitych raczej wyprowadziłbym się z Puław. Wiadomo, że miejscowi romowie są nie do ruszenia i wszyscy się ich boja.
Avatar
er / 6 stycznia 2019 o 13:44
+3
smieszny wyrok , na miejscu wlasciciela pizzeri bym sie odwolal , 300 zl to mozna dac dziewczynie do towarzystwa a nie odszkodowanie , tu powinno byc po 10 tys zl i odsiadki po 3-5 lat bez mozliwosci wczesniejszego wyjscia , recydywa nie powinna miec mozliwosci wyjscia przed terminem , zenada a nie wyrok , powinni dla gnoji zrobic jednoosobowe cele niech siedza , potem zdziwienie ze ktos nie wytrzyma i sie poleje krew sady w tym kraju to dno
Avatar
Darek... / 6 stycznia 2019 o 12:22
+1
W pewnej kwestii pewien Pan miał racje...Takie aspołeczne ..Karaluchy...
Avatar
aaaa / 6 stycznia 2019 o 10:00
0
Cyganie do pracy! Młodzież cygańska do szkół! CK, tel. 518-482-726
 Masz racje koniec wróżb do robory 
Zobacz wszystkie komentarze 111

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Studniówka 2019: Bal maturzystów IX LO w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówka 2019: Bal maturzystów IX LO w Lublinie [zdjęcia] 0 0

Maturzyści z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie bawili się wczoraj na balu w hotelu In Between.

Ostrzeżenie przed smogiem. Zła jakość powietrza w Lublinie

Ostrzeżenie przed smogiem. Zła jakość powietrza w Lublinie 0 1

Zła jakość powietrza w Lublinie. Według danych pomiarowych ze stacji przy ul. Obywatelskiej w Lublinie stężenie pyłów zawieszonych – PM2,5 wyniosło dziś 100 jednostek, a PM10 – 102,4 jednostki. Badanie pomiarowe zostało wykonane między godz. 7 a 8.

Bez piwnic, ale z tarasami na dachu. Spółdzielnia wybuduje kamienicę

Bez piwnic, ale z tarasami na dachu. Spółdzielnia wybuduje kamienicę 0 2

Na rogu ul. Wąskiej i Kołłątaja jeszcze w tym roku może ruszyć budowa nowej kamienicy. Budynek zamierza wybudować Spółdzielnia Mieszkaniowa "Południe". Zaplanowano w nim dziewięć mieszkań i dwa lokale usługowe. W planach jest też nowy blok.

Studniówka 2019: Bal maturzystów VI LO w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówka 2019: Bal maturzystów VI LO w Lublinie [zdjęcia] 4 0

Maturzyści z VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie bawili się wczoraj na balu w hotelu Luxor.

Studniówka 2019: Bal maturzystów Zespołu Szkół nr 5 [zdjęcia]
galeria

Studniówka 2019: Bal maturzystów Zespołu Szkół nr 5 [zdjęcia] 11 1

Bal maturzystów Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie miał miejsce w hotelu Atelia

Lublinianka gorsza od juniorów Motoru

Lublinianka gorsza od juniorów Motoru 1 0

Juniorzy starsi Motoru Lublin pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Lubliniankę 2:1. Wszystkie bramki padły jeszcze w pierwszej połowie.

Domy, auta, oszczędności. Co mają radni Zamościa i jak się zarabia w miejskich spółkach?

Domy, auta, oszczędności. Co mają radni Zamościa i jak się zarabia w miejskich spółkach? 2 9

Zajrzeliśmy do portfeli zamojskich radnych. Pomogły nam w tym ich oświadczenia majątkowe, które obowiązkowo musieli przedstawić w ciągu 30 dni od złożenia ślubowania

Legia Warszawa – TBV Start Lublin 83:78. Fatalna pierwsza kwarta

Legia Warszawa – TBV Start Lublin 83:78. Fatalna pierwsza kwarta 2 1

TBV Start drugi raz w tym sezonie nie znalazł sposobu na Legię. Ekipa z Warszawy pokonała w sobotę czerwono-czarnych 83:78.

Stal Kraśnik – Łada Biłgoraj 2:2. Nie wszyscy zadowoleni

Stal Kraśnik – Łada Biłgoraj 2:2. Nie wszyscy zadowoleni 14 1

Piłkarze z Kraśnika mają już za sobą drugi mecz kontrolny. Znowu jednak niewiele było powodów do radości. Stal w sobotę zremisowała z czwartoligową Ładą 1945 Biłgoraj 2:2.

Lublin po raz ostatni pożegnał prezydenta Adamowicza. Serce ze zniczy przed Ratuszem [zdjęcia]
galeria

Lublin po raz ostatni pożegnał prezydenta Adamowicza. Serce ze zniczy przed Ratuszem [zdjęcia] 59

W Lublinie przed Ratuszem zapłonęło serce ze zniczy. W ten sposób mieszkańcy pożegnali zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

KPR Ruch Chorzów – MKS Perła Lublin 18:23. Opór tylko do przerwy

KPR Ruch Chorzów – MKS Perła Lublin 18:23. Opór tylko do przerwy 1 3

Drugi mecz i drugie zwycięstwo. Tak prezentuje się bilans zawodniczek MKS Perły w 2019 roku. Tym razem podopieczne trenera Roberta Lisa wygrały z Ruchem Chorzów. Miejscowe postawiły lubliniankom zdecydowany opór, ale tylko w pierwszej połowie

Owsiak wraca do prezesowania WOŚP! Apele płynęły do niego także z Lublina
film

Owsiak wraca do prezesowania WOŚP! Apele płynęły do niego także z Lublina 1650

#MuremZaOwsiakiem, Listy do Jurka Owsiaka - to tylko przykłady akcji w mediach społecznościowych, których celem było zachęcenie Jurka Owsiaka do zmiany decyzji. Apele i prośby o dalsze kierowanieFundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy płynęły też z Lublina. Udało się

Motor rozbił Lewart Lubartów aż 8:0 (zdjęcia)
galeria

Motor rozbił Lewart Lubartów aż 8:0 (zdjęcia) 13 2

Piłkarze Motoru rozgromili w drugim sobotnim sparingu Lewart Lubartów aż 8:0. Już do przerwy żółto-biało-niebiescy mieli w zapasie pięć goli.

Plaga kradzieży sprzętu w dyskontach. Już wiadomo, kto za nimi stał

Plaga kradzieży sprzętu w dyskontach. Już wiadomo, kto za nimi stał 2 5

To 24-letnia mieszkanka Lublina i jej 21-letni kolega od blisko dwóch ostatnich miesięcy kradli sprzęty gospodarstwa domowego z lubelskich dyskontów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.