Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 stycznia 2019 r.
15:10

Powietrze nad Puławami coraz gęstsze od pyłu. Tak źle jeszcze nie było

0 44 A A
(fot. Archiwum)

Według danych puławskiego systemu pomiaru jakości powietrza, sytuacja jest poważna. W niedzielny wieczór normy dotyczące pyłu PM 2,5 w centrum przekroczyły 880 proc. normy. Jeszcze gorzej było na Włostowicach. Zalecenie – „lepiej nie wychodzić z domu”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak źle, od kiedy uruchomiono system jakości powietrza, jeszcze nie było. W niedzielny wieczór ilość zawieszonego w powietrzu pyłu osiągnęła maksymalne wartości na skali. Kiedy ostatni raz zajmowaliśmy się tym problemem, kolor wykresu w najbardziej zanieczyszczonych miejscach Puław oscylował pomiędzy czerwienią, a kolorem bordowym (zielony oznacza czyste powietrze, żółty - lekko zanieczyszczone). Niestety, jak się okazało, normy przekroczone mogą być nie tylko o 300, czy 400 procent, ale nawet o ponad 1000.

Tak było w ostatni weekend, kiedy wskaźniki systemu „zaświeciły się” na fioletowo. Najgorsze powietrze (nawet ponad 1,1 tys. procent powyżej normy) było w okolicach ul. Kilińskiego na os. Włostowice. Niewiele lepiej oddychało się mieszkańcom w centrum (ponad 880 proc. powyżej normy) oraz innych części Puław. Ilość pyłu zawieszonego (szczególnie PM 2,5), czyli szkodliwych dla zdrowia mikrodrobinek z łatwością przedostających się do płuc, można było wtedy porównać jedynie do tego notowanego w okolicach Krakowa.

Co zatem robić? System, wykrywając tak duże stężenie pyłów, radzi, żeby po prostu nie wychodzić z domu. "Dłuższe przebywanie na zewnątrz może wpłynąć na Twoje zdrowie", "nie wychodź bez maseczki" - ostrzega aplikacja. I nie chodzi jedynie o ryzyko kaszlu, czy duszności. Jak wynika z komunikatów - oddychanie tak zanieczyszczonym powietrzem, może uszkodzić układ oddechowy, naczyniowo-sercowy i odpornościowy.

– To jest poważny i bardzo złożony problem. Ważnym krokiem, w celu jego rozwiązania, było zamontowanie w Puławach systemu czujników jakości powietrza, do czego jako radni poprzedniej kadencji przekonaliśmy prezydenta. Teraz wiemy o tym, że powietrze jest zanieczyszczone i powinniśmy wspólnie zastanowić się, co możemy z tym zrobić – mówi Paweł Matras, wiceprzewodniczący rady miasta, mieszkaniec os. Włostowice. – Na pewno będziemy kontynuować program wymiany pieców węglowych na gazowe. Być może potrzebne będą również nowe kampanie edukacyjne w szkołach. Istotna wydaje się także rola prezydenta, który może starać się pozyskiwać dotacje na walkę ze smogiem – dodaje.

O sprawę próbowaliśmy zapytać Sylwię Żądełek z Wydziału Ochrony Środowiska w puławskim Ratuszu. Kierownik poinformowała nas, że czujnikami jakości powietrza zajmuje się Straż Miejska. Inspektor Tomasz Jaraszek z SM potwierdza, że mieszkańcy Puław zgłaszają przypadki podejrzeń o spalanie w piecach (np. przez sąsiadów) niedozwolonych materiałów. 

– W ubiegłym roku kilka osób z tego powodu zostało ukaranych mandatami. W tym zanotowaliśmy już 6 zgłoszeń tego typu, ale po kontroli, żadne z nich się nie potwierdziło – przyznaje strażnik.

Puławska straż ma jednak dość ograniczone pole działania. Od dłuższego czasu nie wypożycza już drona (z operatorem), który może sprawdzać jakość spalin bezpośrednio znad komina. Poza tym, jeśli ktoś intensywnie "pyli" z powodu korzystania z wyjątkowej złej jakości węgla, to o ile został on kupiony z legalnego źródła, ukarać go nie można. Byłoby to również nieuzasadnione bo konsumenci mają prawo wyboru każdego legalnego opału, jaki jest dostępny na rynku. To, żeby spełniał on określone normy to już zadanie dla państwa.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 stycznia 2019 r. o 15:36
+18
Jakie lewactwo??? Człowieku idź na spacer wieczorem to zobaczysz....
Avatar
Gość / 21 stycznia 2019 r. o 17:27
+16
Więcej lasów pod budowę marketów i nowego przemysłu niech przeznacza władza.
Avatar
qw / 21 stycznia 2019 r. o 16:16
+11
Teraz jest nowa moda na... smog. Wcześniej na dziurę ozonową, 'ocieplenie klimatu', który zmienia się cyklicznie, itd.  Lewactwo wymyśla kolejne bożki.
Zapewniam Cię, że można mieć prawicowe poglądy i być astmatykiem duszącym się od syfu w powietrzu. Kiedyś nikt tego nie badał ani się nie przejmował, fakt, ale ludzie też żyli średnio krócej i nie było tyle wszechobecnej chemii w jedzeniu i środowisku.
Avatar
Gość / 21 stycznia 2019 r. o 15:37
+9
W niedzielny wieczór ok 19-40 w centrum Puław poziom pyłu PM 2,5 osiągnął 1188% normy - wynosił 297 µg/m³
Avatar
Gość / 21 stycznia 2019 r. o 18:24
+8
Jest po - 15 C w nocy to ludzie grzeją syfem. Jak latami w zimie było po 0-5 C to też był krzyk że jest zle. Teraz zima ostrzejsza i wielkie larum . Co bedzie przy minus 20 ?
Avatar
Twardym trza być / 21 stycznia 2019 r. o 21:18
+7
Teraz jest nowa moda na... smog. Wcześniej na dziurę ozonową, 'ocieplenie klimatu', który zmienia się cyklicznie, itd.  Lewactwo wymyśla kolejne bożki.
Zapewniam Cię, że można mieć prawicowe poglądy i być astmatykiem duszącym się od syfu w powietrzu. Kiedyś nikt tego nie badał ani się nie przejmował, fakt, ale ludzie też żyli średnio krócej i nie było tyle wszechobecnej chemii w jedzeniu i środowisku.
Prawilnego Prawaka Prawdziwego Polaka nic nie tyka bo twardy jest! Kratę Radomskich czy Extra Mocnych jeden za za drugim wypali zapije dyktą zgryzie dopalaczem i nic a co tam jakiś tam wydumany smog
Prawilnego Prawaka Prawdziwego Polaka nic nie tyka bo twardy jest! Kratę Radomskich czy Extra Mocnych jeden za za drugim wypali zapije dyktą zgryzie dopalaczem i nic a co tam jakiś tam wydumany smog rozwiń
Avatar
Starszy inspektor / 21 stycznia 2019 r. o 19:11
+5
Jak Straż Miejska sprawdza i jest ok, tu jest problem w jakości opału a nie w Straży inspektorze.......czytaj ze zrozumieniem......
Avatar
Ania / 21 stycznia 2019 r. o 15:42
+5
Po przeciwnej stronie bp palą czyściwem z wydzierżawionego warszytatu naprawy samochodów.
Avatar
Gość / 21 stycznia 2019 r. o 22:24
+4
Trzeba było myśleć o ochronie środowiska zanim zdecydowano zadłużyć miasto z powodu nowej hali sportowej. Młodzi uciekają z Puław na studia i tam szukają pracy, zanieczyszczonym powietrzem sami trujemy się, kto będzie uprawiał w nowej hali "sporty"? Wysypisko śmieci na Wólce już ledwo mieści śmieci. Może wreszcie radni podjęli by się tematu gdzie będziemy przez kolejne lata składować śmieci zanim spłacimy zadłużenie zaciągnięte na lata.
Avatar
Inspektor / 21 stycznia 2019 r. o 17:01
+4
Jestem w szoku po wypowiedzi Pani z Wydziału Ochrony Środowiska, za co ona bierze pieniądze? Włostowice powinna kontrolować Straż  Miejska w nocy,  ale oni wtedy nie pracują! Smog jest najważniejszym problemem w Puławach, dlatego nowy prezydent powinien wziąć sie do roboty, a nie pozorować reformy! Jak straż miejska nie wie jak to zwalczać, to ich rozwiązać i przeorganizować Wydział Ochrony Środowiska (wyznaczyć kompetentnych ludzi, a dotychczasowych zwolnić). Ciekaw jestem jak jest z: 1/.  SYSTEMEM OCHRONY LUDNOŚCI I DZIAŁANIEM W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH W PUŁAWACH !!!!!!!!!                                    2/. ZAROŻENIEM ZE STRONY ZAKŁADÓW CHEMICZNYCH.
Jestem w szoku po wypowiedzi Pani z Wydziału Ochrony Środowiska, za co ona bierze pieniądze? Włostowice powinna kontrolować Straż  Miejska w nocy,  ale oni wtedy nie pracują! Smog jest najważniejszym problemem w Puławach, dlatego nowy prezydent powinien wziąć sie do roboty, a nie pozorować reformy! Jak straż miejska nie wie jak to zwalczać, to ich rozwiązać i przeorganizować Wydział Ochrony Środowiska (wyznaczyć kompetentnych ludzi, a dotychczasowych zwolnić). Ciekaw jestem jak jest z: 1/.  SYSTEMEM OCHRONY LUDNOŚCI I DZIAŁANIEM W SYTUACJACH... rozwiń
Avatar
rt / 24 stycznia 2019 r. o 17:39
0
A ja podam prezydenta do sądu za nieskuteczną walkę ze smogiem!
Avatar
IG / 23 stycznia 2019 r. o 13:31
+1
W niedzielę ok godz. 16:00 jechałam z Kazimierza przez Włostowice. Z jednego domu wydobywały się kłęby czarnego dymu, jeszcze nie widziałam czegoś takiego, nie wiem czym ci ludzie palą w piecach.. Jakiś koszmar.
Avatar
Zainspirowany / 23 stycznia 2019 r. o 08:54
0
Teraz jest nowa moda na... smog. Wcześniej na dziurę ozonową, 'ocieplenie klimatu', który zmienia się cyklicznie, itd.  Lewactwo wymyśla kolejne bożki.
Co racja to racja. Oczywiście znajomi królika zarobią na wymianie pieców. Ktoś napisał,że ilość pyłu wynosiła 297ug/m3 to jest 0,000297 grama na metr sześcienny czyli 1000 litrów powietrza. Oczywiście nie cały pył musi pochodzić z kominów. To może byc np. pył z ulic które w okresie zimowym sypie się pisakiem i solą i może być unoszony przez przejeżdżające samochody. Pamietam, że w lecie czy na jesieni, kiedy przez dość długi czas utrzymywała się ładna, sloneczna i bezwietrzna pogoda, też pisano o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza. Wtedy też palili w piecach? Naprawde, czasem warto pomyśleć a nie bezmyślnie się nakręcać pod dyktando pismaków i aktualnej mądrości etapu.
Czyli to azoty i tam trzeba piece wymienić? Czy lepiej rozpocząć protest aby je w końcu zabrali w całości do tego Tarnowa?
Nawet o Azotach nie wspomiałem. Chodziło mi o coś zupełnie innego.
a to niby dlaczego o azotach nawet wspomnieć nie można? Czyżby tak nas okadzały że to jakiś temat tabu?
a to niby dlaczego o azotach nawet wspomnieć nie można? Czyżby tak nas okadzały że to jakiś temat tabu? rozwiń
Avatar
rafi / 22 stycznia 2019 r. o 22:59
0
Teraz jest nowa moda na... smog. Wcześniej na dziurę ozonową, 'ocieplenie klimatu', który zmienia się cyklicznie, itd.  Lewactwo wymyśla kolejne bożki.
Co racja to racja. Oczywiście znajomi królika zarobią na wymianie pieców. Ktoś napisał,że ilość pyłu wynosiła 297ug/m3 to jest 0,000297 grama na metr sześcienny czyli 1000 litrów powietrza. Oczywiście nie cały pył musi pochodzić z kominów. To może byc np. pył z ulic które w okresie zimowym sypie się pisakiem i solą i może być unoszony przez przejeżdżające samochody. Pamietam, że w lecie czy na jesieni, kiedy przez dość długi czas utrzymywała się ładna, sloneczna i bezwietrzna pogoda, też pisano o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza. Wtedy też palili w piecach? Naprawde, czasem warto pomyśleć a nie bezmyślnie się nakręcać pod dyktando pismaków i aktualnej mądrości etapu.
Czyli to azoty i tam trzeba piece wymienić? Czy lepiej rozpocząć protest aby je w końcu zabrali w całości do tego Tarnowa?
Nawet o Azotach nie wspomiałem. Chodziło mi o coś zupełnie innego. 
Nawet o Azotach nie wspomiałem. Chodziło mi o coś zupełnie innego.  rozwiń
Avatar
Zainspirowany / 22 stycznia 2019 r. o 22:23
+2
Teraz jest nowa moda na... smog. Wcześniej na dziurę ozonową, 'ocieplenie klimatu', który zmienia się cyklicznie, itd.  Lewactwo wymyśla kolejne bożki.
Co racja to racja. Oczywiście znajomi królika zarobią na wymianie pieców. Ktoś napisał,że ilość pyłu wynosiła 297ug/m3 to jest 0,000297 grama na metr sześcienny czyli 1000 litrów powietrza. Oczywiście nie cały pył musi pochodzić z kominów. To może byc np. pył z ulic które w okresie zimowym sypie się pisakiem i solą i może być unoszony przez przejeżdżające samochody. Pamietam, że w lecie czy na jesieni, kiedy przez dość długi czas utrzymywała się ładna, sloneczna i bezwietrzna pogoda, też pisano o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza. Wtedy też palili w piecach? Naprawde, czasem warto pomyśleć a nie bezmyślnie się nakręcać pod dyktando pismaków i aktualnej mądrości etapu.
Czyli to azoty i tam trzeba piece wymienić? Czy lepiej rozpocząć protest aby je w końcu zabrali w całości do tego Tarnowa?
Czyli to azoty i tam trzeba piece wymienić? Czy lepiej rozpocząć protest aby je w końcu zabrali w całości do tego Tarnowa? rozwiń
Avatar
rafi / 22 stycznia 2019 r. o 21:25
+1
Teraz jest nowa moda na... smog. Wcześniej na dziurę ozonową, 'ocieplenie klimatu', który zmienia się cyklicznie, itd.  Lewactwo wymyśla kolejne bożki.
Co racja to racja. Oczywiście znajomi królika zarobią na wymianie pieców. Ktoś napisał,że ilość pyłu wynosiła 297ug/m3 to jest 0,000297 grama na metr sześcienny czyli 1000 litrów powietrza. Oczywiście nie cały pył musi pochodzić z kominów. To może byc np. pył z ulic które w okresie zimowym sypie się pisakiem i solą i może być unoszony przez przejeżdżające samochody.  Pamietam, że w lecie czy na jesieni, kiedy przez dość długi czas utrzymywała się ładna, sloneczna i bezwietrzna pogoda, też pisano o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza. Wtedy też palili w piecach? Naprawde, czasem warto pomyśleć a nie bezmyślnie się nakręcać pod dyktando pismaków i aktualnej mądrości etapu.
Co racja to racja. Oczywiście znajomi królika zarobią na wymianie pieców. Ktoś napisał,że ilość pyłu wynosiła 297ug/m3 to jest 0,000297 grama na metr sześcienny czyli 1000 litrów powietrza. Oczywiście nie cały pył musi pochodzić z kominów. To może byc np. pył z ulic które w okresie zimowym sypie się pisakiem i solą i może być unoszony przez przejeżdżające samochody.  Pamietam, że w lecie czy na jesieni, kiedy przez dość długi czas utrzymywała się ładna, sloneczna i bezwietrzna pogoda, też pisano o wysokim poziomie zanieczyszc... rozwiń
Avatar
Gość / 22 stycznia 2019 r. o 17:15
0
Na Włostowicach jest problem, kiedy nie ma silniejszego wiatru, w tym dołku wszystko się kumuluje. Nie ma jak okna otworzyć wieczorem, kiedy wszyscy zaczynają palić.
Avatar
gość / 22 stycznia 2019 r. o 15:58
-2
Dymią kominy prywatne ale proszę poobsererwować kominy azotowe przez cały rok nie tylko wtedy kiedy jest to sprawdzane jakie idą dymy i napewno nie spalają tam węgla dobrej jakości i wszyscy siedzą cicho Ochrona środowiska i mieszkańcy . W lecie też zatyka wieczorami azotowy dym a będzie jeszcze bardziej po wybudowaniu nowej węglowej inwestycji i ogrzewanie nie tanieje ...to co dziwimy się pojedyńczym ludziom
Avatar
Jeremiasz / 22 stycznia 2019 r. o 15:57
0
A może Pan Maj powinien zająć stanowisko? Może OPEC powinien pociągnąć sieć?
Avatar
normalny polak.... / 22 stycznia 2019 r. o 15:02
0
Naród cierpi ale do Owsiakowej puszki lądują miliony co to by pokazać Polakom środkowy palec! Teraz Władza robi to co może dla nas wszystkich a nie tylko tych z pełnymi portfelami. Ale na wszystko nie starcza! ale to trzeba mieć trochę wiedzy na ten temat. Chyba że slowo patriotyzm nic chamstwu nie mówi!
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przystanki w Lublinie miały być zielone. Ale tej zieleni wciąż nie widać

Przystanki w Lublinie miały być zielone. Ale tej zieleni wciąż nie widać

Miały ładnie wyglądać i dawać chłodny cień w rozgrzanym śródmieściu, ale nie powstały, mimo obietnic. Do dziś nie wiadomo gdzie i urządzone zostaną zielone przystanki komunikacji miejskiej, które były zapowiedziane przez Ratusz w ramach zielonego budżetu. W kilku innych miastach już można je oglądać.

Harley Davidson wylądował w polu niedaleko Chełma

Harley Davidson wylądował w polu niedaleko Chełma

Na prostej drodze motocyklista zjechał z trasy i wjechał pole. Mężczyzna trafił do szpitala.

Malwina Kopron najlepsza w Kielcach

Malwina Kopron najlepsza w Kielcach

Pierwszy start w tym sezonie ma za sobą Malwina Kopron. Zawodniczka AZS UMCS Lublin może być zadowolona ze swojej postawy podczas XI Memoriału Zdzisława Furmanka. Na zawodach w Kielcach osiągnęła rezultat 71,88 metra.

Nie idź dziś do Wydziału Komunikacji. Padł system

Nie idź dziś do Wydziału Komunikacji. Padł system

Z powodu awarii systemu komputerowego sparaliżowana została dzisiaj działalność wydziałów komunikacji w urzędach w całej Polsce. Kierowcy nie mogą m.in. zarejestrować samochodu

Pijany szedł środkiem drogi i tłukł plecakiem w auta

Pijany szedł środkiem drogi i tłukł plecakiem w auta

Nie uniknie odpowiedzialności za swoje lekkomyślne zachowanie 33-latek, który szedł środkiem jezdni,pił piwo i uszkodził samochody

Angina - co powinieneś o niej wiedzieć? Jak wzmocnić odponość?

Angina - co powinieneś o niej wiedzieć? Jak wzmocnić odponość?

Złapała Cię angina? Nie bagatelizuje swojego stanu! Angina jest zakaźną chorobą, o której leczenie trzeba należycie zadbać. Jeśli bowiem jest leczona nieprawidłowo lub w ogóle, może często nawracać albo wywołać groźne powikłania. Angina - objawy, leczenie, prewencja. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc!

680 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło sześć osób

680 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło sześć osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci sześciu pacjentów. W całym kraju przybyło 680 zakażonych koronawirusem.

Telewizja z Internetem – najlepsze oferty dostawców

Telewizja z Internetem – najlepsze oferty dostawców

Dostawcy telewizji i Internetu prześcigają się w ofertach, wykorzystując coraz to nowsze technologie. Jak więc stwierdzić, który z nich zapewnia najlepsze łącze i telewizję? Zobacz, na co zwrócić uwagę, zanim podpiszesz umowę!

Koronawirus. Osiem nowych przypadków. Lublin, powiat parczewski, puławski, hrubieszowski, bialski

Koronawirus. Osiem nowych przypadków. Lublin, powiat parczewski, puławski, hrubieszowski, bialski

Służby informują o ośmiu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie lubelskim. Chorzy pochodzą z pięciu powiatów.

Tomaszów Lubelski. Dwóch chłopców w szpitalu. Jadąc rowerami zderzyli się na skrzyżowaniu

Tomaszów Lubelski. Dwóch chłopców w szpitalu. Jadąc rowerami zderzyli się na skrzyżowaniu

11-latek i o rok straszy chłopiec zostali zabrani do szpitala, po tym jak zderzyli się jadąc na rowerach.

Chełm. 100 tys. złotych na sprzęt do zdalnej nauki

Chełm. 100 tys. złotych na sprzęt do zdalnej nauki

Sprzęt komputerowy za blisko 100 tysięcy złotych trafi do końca tygodnia do 14 chełmskich szkół. Pozostały sprzęt będzie do dyspozycji młodzieży pod koniec września.

Wypadek koło Świdnika. Pijany rowerzysta wjechał pod motocykl

Wypadek koło Świdnika. Pijany rowerzysta wjechał pod motocykl

Przez kilka godzin droga krajowa była zablokowana. Pijany rowerzysta zderzył się z motocyklem.

Na szlak wyszli pierwsi lubelscy pielgrzymi. „Żebyśmy nie miały kwarantanny"
ZDJĘCIA
galeria
film

Na szlak wyszli pierwsi lubelscy pielgrzymi. „Żebyśmy nie miały kwarantanny"

Mogą iść tylko jeden dzień, z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych. Dziś na pątniczy szlak wyruszyły pierwsze trzy grupy lubelskich pielgrzymów. Tegoroczna 42. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, ze względu na zagrożenie koronawirusem wygląda zupełnie inaczej iż do tej pory.

MKS Perła zagra dzisiaj pierwszy sparing

MKS Perła zagra dzisiaj pierwszy sparing

Wreszcie wracają do gry! Na razie jednak przy okazji meczu kontrolnego. We wtorek MKS Perła zmierzy się w hali Globus z Eurobud JKS Jarosław. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17, ale będzie zamknięte dla publiczności.

Lubelskie. Tragiczny wypadek. Fiat wjechał wprost w ciężarówkę

Lubelskie. Tragiczny wypadek. Fiat wjechał wprost w ciężarówkę

Nie żyje 24-latek, który kierował fiatem. Nie wiadomo dlaczego nagle zmienił pas ruchu i czołowo zderzył się ciężarówką.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.