Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

1 października 2019 r.
18:29

Przedszkolanki dostaną 300 zł podwyżki. Skąd pieniądze? "To już zmartwienie prezydenta"

0 47 A A
Przedszkolanki będą otrzymywały dodatek za wychowawstwo w wysokości 300 zł brutto miesięcznie, z wyrównaniem od września<br />
<br />
Przedszkolanki będą otrzymywały dodatek za wychowawstwo w wysokości 300 zł brutto miesięcznie, z wyrównaniem od września

(fot. Archiwum)

Opiekunki grup przedszkolnych w puławskich placówkach publicznych dostaną wyższe dodatki funkcyjne za wychowawstwo. O ich podniesienie zabiegali radni. Ten gest będzie kosztował budżet miasta ponad 160 tys. zł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowe zapisy w Karcie Nauczyciela gwarantują wychowawcom w szkołach nową minimalną wysokość dodatku funkcyjnego. W Puławach wychowawcy klas od września z tego tytułu pobierają 300 zł brutto, zamiast dotychczasowych 180 zł. Decyzję o tym, czy dodatek ten podwyższać również nauczycielkom w przedszkolach ustawodawca zostawił samorządom.

W Puławach dotychczas dodatek był tej samej wysokości w szkołach i przedszkolach. Przeciwko zróżnicowaniu dodatków dla wychowawców i opiekunek grup przedszkolnych wystąpili radni, m.in. Sławomir Seredyn i Anna Kędziora z klubu Samorządowcy, a także Tomasz Kraszewski z PiS. Ich propozycja to wyrównanie dodatku dla przedszkolanek do 300 zł brutto była również oficjalnym wnioskiem komisji oświaty.

Podczas ostatniej sesji puławskiej rady miasta, wiceprezydent Paweł Szabłowski poinformował, że wniosek został zaopiniowany negatywnie. Przypomniał, że podwyżka na wychowawców klas została narzucona ustawowo, a wyrównanie dodatków opiekunkom przyniesie znaczne skutki dla budżetu.

Jak wyliczył, rocznie byłby to koszt rzędu 406 tys. zł, zamiast dotychczasowych 244 tys. zł. Z kolei prezydent Paweł Maj dodał, że miasto rocznie wydaje obecnie na oświatę coraz więcej. W tym roku będzie to prawie 90 mln zł, z czego dofinansowanie pokrywa jedynie połowę tej sumy.

Twarda postawa władz miasta rozzłościła radnych. – Od początku urzędowania pana prezydenta, zawsze nauczyciel dostaje po łapkach – oceniła radna Anna Kędziora z Samorządowców.

Paweł Maj w odpowiedzi zarzucił jej dzielenie mieszkańców Puław, posługiwanie się demagogią oraz „opowiadanie bzdur”.

Ostatecznie podwyżki, mimo oporu Ratusza, zostaną wprowadzone. Zdecydowali o tym sami radni przyjmując wniosek komisji oświaty zwiększający dodatki, a następnie projekt zmienionej uchwały. Uchwała o podniesieniu dodatków na opiekunek grup przedszkolnych została przyjęta. Od głosu wstrzymał się jedynie klub Niezależni.

Taka zmiana będzie kosztowała budżet Puław dodatkowe 162 tys. zł. Skąd wziąć tę sumę, to już – jak przyznaje radna Halina Jarząbek, szefowa klubu PiS – zmartwienie prezydenta.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 października 2019 r. o 20:10
+17
Pani Jarząbek niech się już pani nie kompromituje. Pani podejście jako radnej jest podłe i nieodpowiedzialne. To pani jako radna szefowa klubu PIS powinna wiedzieć skąd wziąć te pieniądze!
Avatar
Xlc / 1 października 2019 r. o 18:58
+16
Jak Szabłowski popierany przez PIS negatywnie opiniuje wniosek komisji a radni PIS popierają wniosek to są dopiero jaja. Poplątanie z pomieszaniem. PIS odwołać Szabłowskiego
Avatar
Vfhnv / 1 października 2019 r. o 20:22
+13
Pani Jarząbek niech się już pani nie kompromituje. Pani podejście jako radnej jest podłe i nieodpowiedzialne. To pani jako radna szefowa klubu PIS powinna wiedzieć skąd wziąć te pieniądze!
 Pani Jarząbek. Planując wydatki trzeba wiedzieć z czego je pokryć. Dziwię się jak z takim podejsciem przeszła pani przez życie i jak po takiej wypowiedzi jest pani jeszcze radną? 
Avatar
Gość / 1 października 2019 r. o 19:33
+13
Może populiści, pan Kraszewski powinien złożyć na sesji wniosek do rządu PIS by rząd zaczął wywiązywać się ze swoich zobowiązań wobec miasta i w pełni płacił subwencje oświatowa? Kiedy taki wniosek do rządu i posłów PiS?
Avatar
Gość / 1 października 2019 r. o 19:34
+11
A kogo z nich obchodzi skąd na to pieniądze?
Avatar
Gość / 1 października 2019 r. o 20:37
+10
Wynika z tego że PIS ma koalicję z Januszowymi. Co na to posel Szulowski?
Avatar
Gość / 1 października 2019 r. o 19:42
+10
Dopiero był o tym artykuł. Ile razy można co 3 dni odgrzewać ten sam temat ? W jakim celu ?
Avatar
Rada miasta / 1 października 2019 r. o 20:00
+9
Żeby wszyscy byli zadowoleni podwyżki muszą być dla wszystkich i dla prezydenta też tylko że dla niego to już nie jakieś 300zl a kto za to płaci - ja ty on pan pani no przecież nie prezydent tylko my to chyba oczywiste i nikt tu nikomu "łaski nie robi"
 Ale to on bedzie rozliczany z gigantycznego zadłużenia Puław. Oglądając komisję radnych stwierdzam że takie nam właśnie szykują puławscy krzykacze populiści. 
Avatar
Gość / 1 października 2019 r. o 20:52
+8
Taka zmiana będzie kosztowała budżet Puław dodatkowe 162 tys. zł. Skąd wziąć tę sumę, to już – jak przyznaje radna Halina Jarząbek, szefowa klubu PiS – zmartwienie prezydenta. W NORMALNYM KRAJU PO TAKIEJ WYPOWIEDZI TAKA RADNA PODAŁBY SIĘ DO DYMISJI
Avatar
Gość / 1 października 2019 r. o 19:30
+8
Słucham sesji i wyraźnie Maj mówi że będą podwyżki dla przedszkolanek tak że wszyscy będą zadowoleni.
Avatar
Jasio / 2 października 2019 r. o 23:24
0
Przedszkolanka to forma żeńska od słowa przedszkolak czyli dziecko-dziewczynka w wieku przedszkolnym. Czyli radni chcą dofinansowywać tylko dzieci płci żeńskiej? Ten "Sztandar Ludu" chyba ściemnia jak zwykle.
Avatar
Nikt chyba / 2 października 2019 r. o 19:15
0
Dlatego chce się dowiedzieć i proszę o szczegóły ponieważ pisać mozna wszystko i w ten sposób krzywdzić każdego do woli.  Proszę więc o konkrety.
 A kto jest krzywdzony?
Avatar
Młody / 2 października 2019 r. o 14:39
+6
Tytuł artykułu to albo celowe ludzi w błąd albo kolejny raz autor artykułu nie wie o czym pisze. Wychowawcy w szkołach i przedszkolach w Puławach otrzymywali do tej pory 180 zł brutto dodatku za wychowawstwo. Rząd szumnie zapowiedział że minimum jakie otrzyma każdy nauczyciel za wychowawstwo będzie na poziomie 300 zł brutto. Jednak przy wprowadzaniu przepisu rząd zatwierdził wersję w której dodatek w kwocie minimum 300 zł otrzymają tylko wychowawcy szkół a przedszkoli nie otrzymają takiego zapewnienia. Dlatego też tytuł artykułu wprowadza w błąd. jeżeli radni uchwalili, że wychowawcy przedszkoli również otrzymają 300 zł brutto dodatku, to tak naprawdę otrzymają 120 zł brutto podwyżki, czyli mniej więcej 90 zł netto. Ale zarówno krajowe media jaki autor tego artykułu w dzienniku wschodnim pisze sobie o podwyżce 300 zł dla nauczycieli. Dodatkowo, jeśli w takiej Warszawie dodatek jest na poziomie sporo wyższym niż te 300 zł, to rząd de facto nie zagwarantował żadnej podwyżki. Nie mówiąc już o tym, że obiecując gwarantowaną wysokość dodatku, nie dał samorządom na to pieniędzy, tak jak ma to miejsce w Puławach.
Tytuł artykułu to albo celowe ludzi w błąd albo kolejny raz autor artykułu nie wie o czym pisze. Wychowawcy w szkołach i przedszkolach w Puławach otrzymywali do tej pory 180 zł brutto dodatku za wychowawstwo. Rząd szumnie zapowiedział że minimum jakie otrzyma każdy nauczyciel za wychowawstwo będzie na poziomie 300 zł brutto. Jednak przy wprowadzaniu przepisu rząd zatwierdził wersję w której dodatek w kwocie minimum 300 zł otrzymają tylko wychowawcy szkół a przedszkoli nie otrzymają takiego zapewnienia. Dlatego też tytuł artykułu wprowadza w... rozwiń
Avatar
Gosc / 2 października 2019 r. o 12:04
-1
Rzad obiecal podwyzki bo do rzsdu a nie finansujacych oswiate samorzadow zwrocili sie nauczyciele.pomylili adresy.
Avatar
Gość / 2 października 2019 r. o 11:30
+2
Rząd obiecał podwyżki nauczycielom. Samorządom brakuje pieniędzy na wyższe wypłaty ***s://businessinsider.com.pl/wiadomosci/ile-zarabia-nauczyciel-wzrost-wynagrodzen-i-plac-w-oswiacie-od-wrzesnia-2019/c6kn1nq
Avatar
Gość / 2 października 2019 r. o 10:29
+1
Dlatego chce się dowiedzieć i proszę o szczegóły ponieważ pisać mozna wszystko i w ten sposób krzywdzić każdego do woli. Proszę więc o konkrety.
Avatar
Um / 2 października 2019 r. o 10:01
-2
Jak Szabłowski popierany przez PIS negatywnie opiniuje wniosek komisji a radni PIS popierają wniosek to są dopiero jaja. Poplątanie z pomieszaniem. PIS odwołać Szabłowskiego
Kopneli w d... nawet swojego ? Szablowskiego. Szok
Głupie by  były.!toż to doskonały materiał na prezydenta.
Tak doskonały że w konia robią go nawet właśni ludzie.
Ktoś tu chyba konkurencji się obawia.
Gdyby nie Szabłowski to w urzędzie miasta byłby totalny paraliż bo nie miałby kto podejmować rozsądnych nie opartych na emocjach i chorych ambicjach decyzji
Z tego co wiem zajmuje się on wyłącznie oświata . Więc które to takie zbawienne decyzje podjął? ,Sprawnie, przeprowadzane i powtarzane konkursy na dyrektorów szkół?
 To niewiele wiesz i w związku z tym szkoda czasu na dyskusję z Tobą. 
 To niewiele wiesz i w związku z tym szkoda czasu na dyskusję z Tobą.  rozwiń
Avatar
Hxfo / 2 października 2019 r. o 09:27
+5
Pani Jarząbek niech się już pani nie kompromituje. Pani podejście jako radnej jest podłe i nieodpowiedzialne. To pani jako radna szefowa klubu PIS powinna wiedzieć skąd wziąć te pieniądze!
Czy to nie jest też pycha buta i pogarda? Przerażające
 Arogancja władzy której cała najbliższa rodzina zatrudniona jest od lat w urzędach. 
Avatar
Rewq / 2 października 2019 r. o 09:27
+5
A jaka jest cena za masowanie ludzi? To może zaraz znajdziemy brakujące pieniądze
Avatar
Gość / 2 października 2019 r. o 09:16
+7
Pycha kroczy przed upadkiem.
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Policjanci z pięciu radiowozów kontra 46-latek bez maseczki. Co naprawdę wydarzyło się podczas interwencji?
film

Policjanci z pięciu radiowozów kontra 46-latek bez maseczki. Co naprawdę wydarzyło się podczas interwencji?

W sieci duże emocje wzbudza film, na którym widać interwencję policjantów, usiłujących wyprowadzić z samochodu mężczyznę. Czy rzeczywiście powodem działań funkcjonariuszy był brak maseczki? Sprawdziliśmy, co naprawdę wydarzyło się na miejscu.

Ekoporządki na cmentarzu. Tu można odstawić znicze nadające się do ponownego wykorzystania

Ekoporządki na cmentarzu. Tu można odstawić znicze nadające się do ponownego wykorzystania

Ekologiczna inicjatywa na komunalnym cmentarzu w Zamościu. Pojawił się regał, na który można odstawić znicze nadające się do ponownego wykorzystania. Zwykle mnóstwo takich szklanych pojemników trafia na śmietnik.

Atelier w foyer. W tym mieszkaniu w Lublinie zrobisz sesję fotograficzną

Atelier w foyer. W tym mieszkaniu w Lublinie zrobisz sesję fotograficzną

W mieście przybyła firma, której oferta skierowana jest do pasjonatów fotografii i zawodowców. Właścicielki uważają, że była nisza na rynku i zadebiutowały.

Autodemolka w parku krajobrazowym koło Łęcznej
galeria

Autodemolka w parku krajobrazowym koło Łęcznej

Kilka rodzin z Ciechanek w powiecie łęczyńskim męczy się z nielegalną firmą demontującą stare auta w Nadwieprzańskim Parku Krajobrazowym. Hałas, smród palonego plastiku i ciągły stres zaprowadził ich na skraj wyczerpania. Właściciel „szrotu” zatruwa życie mieszkańcom od blisko dwóch lat.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 października 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 października 2020 r.

Awantura o lubelskie łóżka od WOŚP. "Nie powinniśmy zastępować państwa"

Awantura o lubelskie łóżka od WOŚP. "Nie powinniśmy zastępować państwa"

Brońcie naszych łóżek! – zaapelował Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poszło o przekazywanie na walkę z Covid-19 łóżek, które fundacja kupiła dla zupełnie innych pacjentów. Sprawa dotyczy m.in. jednego z lubelskich szpitali.

Wisła – Lewart Lubartów 3:1. Półfinał Pucharu Polski dla puławian

Wisła – Lewart Lubartów 3:1. Półfinał Pucharu Polski dla puławian

Po 45 minutach wydawało się, że w półfinale okręgowego Pucharu Polski zagra Lewart. Ekipa z Lubartowa prowadziła na wyjeździe z Wisłą 1:0. Po zmianie stron gospodarze całkowicie zdominowali jednak rywali i ostatecznie wygrali 3:1

Stare Miasto i Czuby. Ludzie Hołowni ogłaszają swoje pomysły na Lublin

Stare Miasto i Czuby. Ludzie Hołowni ogłaszają swoje pomysły na Lublin

Budowa podziemnych śmietników na Starym Mieście i przebudowa dojazdu do jednej z największych szkół w dzielnicy Czuby – to pomysły przedstawione w ramach tzw. kontraktów obywatelskich przez lubelskich działaczy ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Propozycje lokalnych inwestycji zgłosili mieszkańcy.

Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski. Zasłynął rolą Boczka w "Kiepskich"

Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski. Zasłynął rolą Boczka w "Kiepskich"

Prowadził programy dla dzieci, był aktorem filmowym i dubbingowym. Dariusz Gnatowski zmarł w wieku 59 lat.

Chełm, Międzyrzec Podlaski, Lubartów, Ryki. W środę rolnicy wychodzą na drogi
galeria

Chełm, Międzyrzec Podlaski, Lubartów, Ryki. W środę rolnicy wychodzą na drogi

Ponad 200 protestów w kraju zapowiadają na środę rolnicy sprzeciwiający się ustawie chroniącej zwierzęta. Blokady dróg będą też w województwie lubelskim.

ZTM Lublin dubluje kursy, ale przyznaje: "Mamy ograniczone rezerwy autobusów"

ZTM Lublin dubluje kursy, ale przyznaje: "Mamy ograniczone rezerwy autobusów"

Dodatkowe autobusy trafiły we wtorek na wybrane linie komunikacji miejskiej, bo na niektórych kursach wyczerpane były limity pasażerów mogących przebywać jednocześnie w pojeździe. ZTM ostrzega, że nie ma już zbyt wielu autobusów do dołożenia

KUL nie ukarze Przemysława Czarnka za "nie są równi ludziom normalnym"

KUL nie ukarze Przemysława Czarnka za "nie są równi ludziom normalnym"

– Zatwierdzone orzeczenie weszło w życie z dniem dzisiejszym – informuje rzecznik katolickiej uczelni.

Koronawirus. W szpitalu w Lublinie zakażeni młodzi ludzie nie mają sił zejść z łóżka
Zdjęcia
galeria

Koronawirus. W szpitalu w Lublinie zakażeni młodzi ludzie nie mają sił zejść z łóżka

– Pracujemy po 12 godzin w maskach i kombinezonach. To nie jest łatwe. Nikomu korona by z głowy nie spadła, gdyby założył maseczkę idąc do sklepu czy do pracy - mówi nam jeden z medyków z SPSK 4 w Lublinie.

Wirus w Urzędzie Miasta Lublin. Zakażonych już 15 pracowników

Wirus w Urzędzie Miasta Lublin. Zakażonych już 15 pracowników

O nowym ognisku koronawirusa w Urzędzie Miasta poinformowała we wtorek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Zakażenie potwierdzono u czterech pracowników Wydziału Oświaty i Wychowania. Nie jest to pierwszy taki przypadek.

Siłownia w Lublinie jednak otwarta. Znalazła sposób na lockdown

Siłownia w Lublinie jednak otwarta. Znalazła sposób na lockdown

Mimo zakazu działalności siłowni i klubów fitness, część z nich otworzyła drzwi dla klientów. W salach do ćwiczeń prowadzą przygotowania zawodników klubów sportowych do startów, ale zawsze można… zapisać się do klubu. Niewykluczone, że rząd złagodzi przepisy i jeszcze w tym tygodniu baseny i siłownie zaczną działać.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.