Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

13 grudnia 2019 r.
18:57

Puławscy radni zmienili zdanie. Zaakceptowali podwyżki podatków zaproponowane przez prezydenta

4 197 A A
(fot. Radosław Szczęch / archiwum)

Podczas czwartkowej, nadzwyczajnej sesji, puławscy radni przyjęli nową uchwałę podnoszącą podatek od nieruchomości. Zanim poparli jej nowy, nieznacznie zmieniony projekt, poprosili o przerwę. W ciągu godziny wynegocjowano kompromis o wartości 26 tys. zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy pod koniec listopada Rada Miasta Puławy w całości odrzuciła projekt uchwały podnoszącej wysokość podatku od nieruchomości, wydawało się, że decyzja samorządowców jest ostateczna, a jej następstwem będzie spadek przychodu szacowany na ok. 1,1 mln zł. W ciągu ostatnich tygodni, radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy opowiadali się przeciwko podwyżkom, zaczęli jednak stopniowo zmieniać zdanie.

Na postawę samorządowców swój wpływ miały komisje, podczas których zapoznali się z potrzebami takich podmiotów jak Muzeum Czartoryskich, Dom Chemika, czy miejskich szkół podstawowych. Kontrola sanepidu w szkołach wykazała nowe potrzeby inwestycyjne, m.in. wymianę starych podłóg. Żeby sprostać zaleceniom, miasto będzie musiało wygospodarować dodatkowo nawet kilkaset tysięcy złotych.

– O wielu z tych rzeczy nasi radni nie mieli pojęcia. Głosując przeciw podwyżkom nie mieliśmy pełnej wiedzy w tym zakresie – przyznaje Halina Jarząbek, przewodnicząca klubu radnych PiS w radzie miasta Puławy.

Na czwartek prezydent Paweł Maj zwołał nadzwyczajną sesję, kładąc na stole nieznacznie poprawiony projekt odrzuconej w listopadzie uchwały podnoszącej podatek od nieruchomości. Dokument przywraca wszystkie podwyższone stawki poza tą dotyczącą lokali mieszkalnych. Miały one wzrosnąć z obecnych 0,70 zł do 0,76 zł za metr kw. rocznie (w listopadzie proponowano 0,80 zł). W efekcie, budżet miał odzyskać ponad milion złotych.

Radni PiS nie chcieli jednak poprzeć nowej uchwały bezwarunkowo. Tuż po rozpoczęciu sesji, poprosili o przerwę, w trakcie której przedstawili swoją "kompromisową propozycję". Narada trwała ponad godzinę. Po jej zakończeniu wiceprezydent Paweł Szabłowski, w imieniu prezydenta zgłosił autopoprawkę, tnąc podwyżkę podatku od lokali mieszkalnych do 0,74 zł za metr. Ta jedna zmiana (o 2 grosze) obniżyła przychody miasta o symboliczne 26 tys. zł w skali roku, zostawiając te środki w kieszeni mieszkańców.

Z punktu widzenia budżetu, najważniejsza była jednak zgoda na podwyżkę podatku od gruntów i budynków służących działalności gospodarczej. To właśnie one decydują o finansowej sile miasta, a ich proponowana podwyżka przyniesie miejskiej kasie oczekiwany prawie milion złotych więcej. Przypominamy, że z podatku od nieruchomości miasto otrzyma w nowym roku ponad 62 mln zł.

Podczas dyskusji na temat podatków, głos zabrała m.in. radna Ewa Wójcik z klubu Samorządowcy, która korzystając z okazji, skrytykowała nowy projekt budżetu miasta na 2020 roku m.in. za "chaotyczność", "przypadkowość", "brak poczucie optymalności" oraz niewystarczające sięganie do "rezerw", czyli obniżania kosztów utrzymania administracji.

Z kolei radny Mariusz Cytryński, radny Koalicji Samorządowej, zapowiedział przedstawienie autorskiej propozycji zmian podatkowych w formie interpelacji. Rzecz dotyczy możliwości zróżnicowania stawek podatkowych dla firm, nie wchodząc w tzw. pomoc de minimis.

Ostatecznie, nową uchwałę podwyższającą podatek od nieruchomości poparło 11 radnych, 4 było przeciw (klub Samorządowcy), a 3 wstrzymało się od głosu (Koalicja Samorządowa i Bożena Krygier z PiS).

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 197

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Artur / 13 grudnia 2019 r. o 19:39
Binczak jako wybitny specjalista od mimiki twarzy.
Skandal. Jak on tam sie znalazl? I bardzo interesujace jak znalazl prace w naszym kombinacie. Swoja wybitna mimika?
Avatar
Gosc / 13 grudnia 2019 r. o 19:33
Binczak jako wybitny specjalista od mimiki twarzy.
Avatar
Gosc / 13 grudnia 2019 r. o 19:18
A czemu wyszla z sesji pani Halina? Po przerwie znikla. Ciekawe czy diete wziela!
Avatar
miszk / 13 grudnia 2019 r. o 20:03
JAK WYBRALIŚCIE TAK MACIE! INFLACJA 2,6%, wg gus-u żywność drożeje prawie trzy razy szybciej (o 16,1 %), warzywa (16 %) i cena owoców wzrost 15%. No, emerytom to się poprawiło
Avatar
Gosc / 13 grudnia 2019 r. o 19:14
Od zawsze podwyzki byly wprowadzane, nagle przyszedl Majba PiS robi dym.
Avatar
Gosc / 13 grudnia 2019 r. o 20:42
Binczak jako wybitny specjalista od mimiki twarzy.
Skandal. Jak on tam sie znalazl? I bardzo interesujace jak znalazl prace w naszym kombinacie. Swoja wybitna mimika?
INS nie pozdrawia. Ciesze sie, ze juz go tam nie ma. Wspolczujemy kolegom z Zakladow. 
Avatar
tp / 15 grudnia 2019 r. o 15:26
"Głosując przeciw podwyżkom nie mieliśmy pełnej wiedzy w tym zakresie – przyznaje Halina Jarząbek, przewodnicząca klubu radnych PiS w radzie miasta Puławy". To za co babo bierzesz pieniądze!!!!!!!!!1
Avatar
Gosc / 14 grudnia 2019 r. o 01:09
Wlasnie jak to się stało, ze ta baba opuściła  sesje?
Wyszla tak sobie. Tak szanuje mieszkancow i swoich wyborcow. Wstyd
Avatar
Mieszkaniec / 14 grudnia 2019 r. o 00:37
Czy Halina dostanie dietę za te 5 minut?
Avatar
Gosc / 13 grudnia 2019 r. o 22:54
Binczak jako wybitny specjalista od mimiki twarzy.
Skandal. Jak on tam sie znalazl? I bardzo interesujace jak znalazl prace w naszym kombinacie. Swoja wybitna mimika?
INS nie pozdrawia. Ciesze sie, ze juz go tam nie ma. Wspolczujemy kolegom z Zakladow.
 Oooo to już radny zmienił posadkę? Interesujące . Pamiętam go z podstawówki. Miał ksywę " Bzyko"!
Avatar
Waldemar Kozak / 21 grudnia 2019 r. o 00:48
Muzea, pomniki, skwery i podatki, muzea pomniki, skwery i podatki, muzea, pomniki, skwery i podatki, muzea pomniki, skwery i podatki, muzea, pomniki, skwery i podatki, muzea pomniki, skwery i podatki, muzea, pomniki, skwery i podatki, muzea pomniki, skwery i podatki, muzea, pomniki, skwery i podatki, muzea pomniki, skwery i podatki, muzea, pomniki, skwery i podatki, muzea pomniki, skwery i podatki, muzea, pomniki, skwery i podatki, muzea pomniki, skwery i podatki, muzea, pomniki, skwery i podatki, muzea pomniki, skwery i podatki, i dopłacanie do nierobów, płacenie za ich czynsze, i Bóg wie za co jeszcze. Choroba toczy to państwo.
Muzea, pomniki, skwery i podatki, muzea pomniki, skwery i podatki, muzea, pomniki, skwery i podatki, muzea pomniki, skwery i podatki, muzea, pomniki, skwery i podatki, muzea pomniki, skwery i podatki, muzea, pomniki, skwery i podatki, muzea pomniki, skwery i podatki, muzea, pomniki, skwery i podatki, muzea pomniki, skwery i podatki, muzea, pomniki, skwery i podatki, muzea pomniki, skwery i podatki, muzea, pomniki, skwery i podatki, muzea pomniki, skwery i podatki, muzea, pomniki, skwery i podatki, muzea pomniki, skwery i podatki, i dopłaca... rozwiń
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 19:38
Polacy są pracowici i przedsiębiorczy, codziennie ciężko pracują dla budowy naszego dobrobytu. Niestety kolejne rządy i samorządy rzucają im kłody pod nogi zabierając w daninach publicznych większość owoców ich pracy oraz krępują inicjatywę biurokratycznym gorsetem. Całkowite opodatkowanie średniego wynagrodzenia wynosi obecnie około 40%, a z pozostałych 60% na każdym kroku płacimy mnóstwo innych podatków np. 23% podatku VAT przy zakupach. Czasem ich wysokość ociera się wręcz o grabież, jak w przypadku benzyny, której cena na stacji wynosi 5 zł, a podatki VAT, akcyzowy oraz opłata paliwowa stanowią ponad 50% jej ceny (2,6 zł). Składki ZUS dla przedsiębiorców to obecnie ponad 1300 zł miesięcznie i stale rosną. Podatki powinny być niskie i proste. Nie pozwólmy politykom korumpować nas za nasze własne pieniądze pochodzące z wygórowanych i skomplikowanych danin. Chcemy, żeby w rękach Polaków zostawało jak najwięcej owoców ich pracy. To obywatele, a nie urzędnicy, najlepiej wiedzą jak mądrze wydać własne pieniądze. 
Polacy są pracowici i przedsiębiorczy, codziennie ciężko pracują dla budowy naszego dobrobytu. Niestety kolejne rządy i samorządy rzucają im kłody pod nogi zabierając w daninach publicznych większość owoców ich pracy oraz krępują inicjatywę biurokratycznym gorsetem. Całkowite opodatkowanie średniego wynagrodzenia wynosi obecnie około 40%, a z pozostałych 60% na każdym kroku płacimy mnóstwo innych podatków np. 23% podatku VAT przy zakupach. Czasem ich wysokość ociera się wręcz o grabież, jak w przypadku benzyny, której cena na stacji wynosi 5... rozwiń
Avatar
Mama / 18 grudnia 2019 r. o 07:48
"ja bym proponował jeszcze wprowadzić podatek od psów dla wszystkich bo emeryci nie płacą a powinni i by miasto mialo kase" Popieram, zwierzę to odpowiedzialność. I przydałoby się żeby sprzątali kupska po pupilach, bo często zdarza się,  że idzie się po chodniku wysmarowanym kupą, nie wspomnę o trawnikach. To dotyczy przecież wszystkich. Szacun dla tych którzy sprzątają, inni powinni się wstydzić.
Avatar
Xd / 18 grudnia 2019 r. o 07:42
Nie przejmuj się. 
Avatar
Leo z Janowic / 18 grudnia 2019 r. o 03:59
Hahaha, Pakuła"nie zycze se" Do jakich szkół ona chodziła.... A racja matury przecież nie ma
Pani radno Pakuło - pycha niedługo Panią rozedmie do reszty. Nie znam drugiej osoby, której by tak władza i kasa uderzyły do głowy. Co sie z Pani zrobiło? Jak wójt wyrzucił Panią z roboty ze względu na brak studiów to była Pani taka słabiutka - "cienki Bolek" przysłowiowy. A teraz to się Pani pycha uszami ulewa, bo Maj wziął Panią na listę i zrobił wiceprzewodniczącą, bo nie miał kogo wstawić takich ma tuzów. Te Pani komentarze na sesjach...Można sie uśmiać. I ten Pani obciachowiec przy boku. Naprawdę wydaje się Pani, że jest ważna?  Ludzie mają niezłą bekę z Pani. Ale jak to się mówi: co się martwisz, co się smucisz ze wsi jesteś na wieś wrócisz. To widać, słychać i czuć jak spiewa klasyk
Pani radno Pakuło - pycha niedługo Panią rozedmie do reszty. Nie znam drugiej osoby, której by tak władza i kasa uderzyły do głowy. Co sie z Pani zrobiło? Jak wójt wyrzucił Panią z roboty ze względu na brak studiów to była Pani taka słabiutka - "cienki Bolek" przysłowiowy. A teraz to się Pani pycha uszami ulewa, bo Maj wziął Panią na listę i zrobił wiceprzewodniczącą, bo nie miał kogo wstawić takich ma tuzów. Te Pani komentarze na sesjach...Można sie uśmiać. I ten Pani obciachowiec przy boku. Naprawdę wydaje się Pani... rozwiń
Avatar
Nichsteze / 17 grudnia 2019 r. o 23:56
My zabulimy więcej a dług miasta i tak wzrośnie a wszyscy się cieszą olaboga
Avatar
Gość / 16 grudnia 2019 r. o 18:39
I bardzo dobrze że radni wreszcie podporządkowali się woli pana prezydenta i już robią to co im prezydent karze
Avatar
Gość / 16 grudnia 2019 r. o 17:41
A co radni  mają wyburzuc Marynki? Zaorać hale, skwer niepodległości dom chemika czy inne ininwestycje wymagające poprawy  i zaczęte za Janusza? Litości
 Tylko przypomnę że Janus zrządził z PiSem i tak jak Maj robił sobie zdjęcia z pisowskimi ministrami. 
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 r. o 19:17
Anonimowość komentarzy daje ludziom przeświadczenie, że mogą wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzają, włączają się w akcję hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Avatar
Bf / 15 grudnia 2019 r. o 19:12
A co u pana z tupecikiem ??
  Anonimowość komentarzy daje ludziom przeświadczenie, że mogą wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzają, włączają się w akcję hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Zobacz wszystkie komentarze 197

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 października 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 października 2022 r.

Yamahę grizzly ukradli mu cztery lata temu. Pan Marcin nie dał za wygraną i wytropił quada

Yamahę grizzly ukradli mu cztery lata temu. Pan Marcin nie dał za wygraną i wytropił quada

Marcin Mizak z Młynek nigdy nie pogodził się ze stratą swojego quada. Gdy przed czterema laty nieznani sprawcy wykradli maszynę z jego podwórka, rozpoczął własne śledztwo. Po latach wypatrzył ją w internecie i udał się do pasera. W akcji pomagali policjanci z dwóch województw.

Top 5 Open City 2022. Subiektywnie o najciekawszych pracach
galeria

Top 5 Open City 2022. Subiektywnie o najciekawszych pracach

Hasłem tegorocznego festiwalu jest „uformowanie”, rozumiane jako poszukiwanie nowych form i sensów dla miejskiej tkanki. Oto kilka propozycji, których szkoda by było przegapić.

Lubelskie. Nagle do urzędu gminy wpada policja z alkomatem. Kto doniósł?

Lubelskie. Nagle do urzędu gminy wpada policja z alkomatem. Kto doniósł?

Wystarczył telefon, by policjanci pojawili się z alkomatem w Urzędzie Gminy w Szastarce. Oprócz pracowników, przebadany został także wójt gminy. Promili nie znaleziono, ale wygląda na to, że piątkowa sprawa będzie mieć ciąg dalszy.

Altana chłodnicza na kwiaty? Tak, i to od rodzinnej firmy z Lublina

Altana chłodnicza na kwiaty? Tak, i to od rodzinnej firmy z Lublina

Od przeszło ćwierćwiecza rodzina Szymańskich produkuje meble chłodnicze. I chociaż na przestrzeni lat zmieniły się realia, a do kadry zarządzającej dołączyli przedstawiciele trzeciego już pokolenia właścicieli, w firmie obowiązują zasady, które zostały w niej ustalone na początku. Nieprzerwanie są to solidność i niezawodność.

Lublin. Skwery okazały się za drogie. Wszystko będzie później

Lublin. Skwery okazały się za drogie. Wszystko będzie później

Nie ma już szans na to, by przed końcem roku urządzony został osiedlowy skwer przy ul. Herbowej.

Jodek potasu już w magazynach. Kto powinien zapytać o zdanie lekarza?
Ulotka jodku potasu
galeria

Jodek potasu już w magazynach. Kto powinien zapytać o zdanie lekarza?

Tabletki z jodem potasu są już w magazynach gminnych w całym województwie. Dostanie je każdy chętny, tylko że nie każdy powinien je przyjmować, bo zamiast pomóc, mogą zaszkodzić. Wojewoda zaleca osobom starszym konsultację lekarską.

Lubelskie. Pierwsi Ukraińcy z zaświadczeniami po nauce języka polskiego

Lubelskie. Pierwsi Ukraińcy z zaświadczeniami po nauce języka polskiego

1800 Ukraińców będzie się uczyć polskiego dzięki wsparciu w ramach projektu „Lubelskie pomaga Ukrainie – nauka języka polskiego”. Koszt przedsięwzięcia – 2,5 mln zł.

Narcyzm sprzyja uzależnieniu od portali społecznościowych

Narcyzm sprzyja uzależnieniu od portali społecznościowych

Narcyzm jest pozytywnie powiązany ze skłonnością do uzależnienia od mediów społecznościowych. Uzależnienie to może rozwijać się nie tylko jako mechanizm kompensacyjny wśród osób o dużej wrażliwości interpersonalnej i słabych relacjach społecznych, ale także w wyniku nieumiejętnej samoregulacji wyrażającej się w antagonizmie i wrogości wobec innych - wykazało polskie badanie.

Jak idzie budowa obwodnic w Lubelskiem? Jest przetarg numer 2 na 7

Jak idzie budowa obwodnic w Lubelskiem? Jest przetarg numer 2 na 7

GDDKiA ogłasza przetarg na rozbudowę części drogi krajowej numer 74. Jednocześnie powstanie obwodnica Dzwoli.

Machina wystąpi w Radiu Lublin
7 października 2022, 19:00

Machina wystąpi w Radiu Lublin

W piątek, 7 października o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi rockowa formacja Machina.

Pierwszy taki mandat w Polsce. 5 tys. zł za przekroczenie prędkości

Pierwszy taki mandat w Polsce. 5 tys. zł za przekroczenie prędkości

Takie mandaty są możliwe od 17 września, kiedy w życie weszły przepisy surowiej podchodzące do drogowych recydywistów.

Podatki, miejsca pracy i promocja. To samorząd zawdzięcza Rodowitej z Roztocza
Złota setka

Podatki, miejsca pracy i promocja. To samorząd zawdzięcza Rodowitej z Roztocza

Amerykański kapitał i prawdziwy skarb ukryty w głębi roztoczańskiej ziemi – z tego połączenia mogło powstać tylko coś dobrego. W Grabniku pod Krasnobrodem przeszło trzy lata temu rozpoczęła działalność rozlewnia wody mineralnej Rodowita z Roztocza. Na jej uruchomieniu korzystają cały czas i właściciele, i miejscowi.

Lublin. Skrzyżowanie al. Witosa z ul. Doświadczalną podejście drugie

Lublin. Skrzyżowanie al. Witosa z ul. Doświadczalną podejście drugie

Miasto od nowa szuka firmy, która zaprojektuje i wykona przebudowę skrzyżowania al. Witosa z ul. Doświadczalną.

Maska na twarzy i ciężka butla na plecach. Tak strażacy z Lublina zdobywają 30 piętro w 7 minut
rozmowa

Maska na twarzy i ciężka butla na plecach. Tak strażacy z Lublina zdobywają 30 piętro w 7 minut

Siedem minut wystarczy, żeby zużyć połowę butli z powietrzem, którą niesie się na plecach. O tym, jak wbiega się na 30. piętro, mówi starszy brygadier Michał Badach z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium