Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 stycznia 2020 r.
7:50

Puławski start-up z szansą na miliony. Mają zamówienia z całego świata

264 13 A A
Róża Rutkowska i Josh Brito 15 stycznia odebrali dyplom za pierwsze zajęcie pierwszego miejsca w ogólnopolskim etapie konkursu <br />
Róża Rutkowska i Josh Brito 15 stycznia odebrali dyplom za pierwsze zajęcie pierwszego miejsca w ogólnopolskim etapie konkursu
(fot. Chivas Venture)

Młodzi naukowcy, którzy tworzą start-up MakeGrowLab zwyciężyli w konkursie Chivas Venture i będą reprezentowali Polskę w międzynarodowym finale w Toronto. Puławianie zajmują się tworzeniem biodegradowalnych materiałów. W Kanadzie powalczą o główną nagrodę. Do podziału czeka milion dolarów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zespół MakeGrowLab działający na co dzień w Puławskim Parku Naukowo Technologicznym tworzy dwójka młodych naukowców, Róża Rutkowska i Amerykanin, Josh Brito. Ich pasją są nowatorskie, ekologiczne materiały, które mogą być wykorzystywane m.in. jako alternatywa dla foliowych opakowań, papieru, skóry, czy tkanin sztucznych.

Obecny rok dla działalności MGL może okazać się przełomowy, a to za sprawą sukcesu, jaki puławski start–up odniósł 15 stycznia podczas ogólnopolskiego finału konkursu Chivas Venture. Decyzją jurorów, to właśnie MakeGrowLab został uznany najlepszym, zaangażowanym społecznie start–upem w Polsce. Puławianie otrzymali tym samym zaproszenie do udziału w tegorocznym finale tego konkursu do Toronto, gdzie będą reprezentować nasz kraj, rywalizując z 25 innymi młodymi firmami z całego świata.

Co ważne, w Chivas Venture liczy się nie tylko ekonomiczny potencjał proponowanych rozwiązań, ale także ich wpływ na problemy współczesnego świata. Promowane są projekty, które prowadzą do ograniczania zużycia paliw kopalnych, zanieczyszczeń, rozwój medycyny, recyklingu. Puławski start–up wpisuje się w te wymagania, bo jego celem jest produkcja nowatorskich materiałów biodegradowalnych pochodzenia naturalnego o szerokim zastosowaniu.

– Bardzo się cieszymy, że udało nam się awansować do światowego finału. Dla nas to już na tym etapie jest duży sukces i ogromna szansa na rozwój tego, co robimy. Oprócz pieniędzy, które są nam bardzo potrzebne, liczymy na profesjonalny mentoring oraz promocję – mówi Róża Rutkowska z MakeGrowLab.

Młoda firma weszła na drogę szybkiego rozwoju. Obecnie prowadzi rekrutację, by w już w lutym zatrudnić trójkę nowych pracowników. To ma pomóc z wywiązywaniem się z coraz większą ilością spływających z różnych stron świata zamówień. – Rośniemy, potrzebujemy więcej przestrzeni, kupujemy maszyny, sprzęt laboratoryjny. Mamy mnóstwo pracy – dodaje współwłaścicielka najlepszego start–upu Chivas Venture w Polsce.

Przypominamy, że światowy finał konkursu odbędzie się 23 czerwca podczas konferencji Collision w kanadyjskim Toronto. Pula nagród dla finalistów wynosi milion dolarów amerykańskich, czyli około czterech milionów złotych. Niewykluczone, że część z tej kwoty trafi do puławskiego MGL.

e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Bubel / 18 stycznia 2020 o 09:11
+16
A podobno ten park naukowy utworzony przez Grobla to takie samo zlo... brawo młodzi! Gratulacje
 A co to za laurka? Może napisz ile kosztuje utrzymanie tego architektonicznego, januszowego bubla!!! 
Avatar
Orlik Włosto / 18 stycznia 2020 o 10:25
+15
A podobno ten park naukowy utworzony przez Grobla to takie samo zlo... brawo młodzi! Gratulacje
 Co to za bełkot? Wczoraj oglądałem. TVN uwagę. Dlaczego Grobel nie powołał biegłego czy nawet świadka  w sprawie  boiska Orlika na Wlostowicach? Dlaczego nie stawił się jako świadek na rozprawie? Okazuje się że Miał stawiennictwo obowiązkowe A olał temat. Efekt? Teraz dzieci po szkole nie mają gdzie grać w piłkę! To go nie interesuje? 
Avatar
Gość / 18 stycznia 2020 o 10:40
+14
Spokojnie. Za chwile bedzie jakas pikieta protest przeciwko młodym ludziom . Teraz wszystko ludziom przeszkadza. Wieczne narzekanie nienawiść zazdrość. Oczekiwania ogromne i wszystko się należy. Wytoczyć proces. Zniszczyć odmówić zrównać z ziemia czyjś sukces i wiedzę. Zniszczyć człowieka. Do tego zgorzknialcy pierwsi.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2020 o 10:09
+9
Brawo Puławianie!
Avatar
Janusik / 18 stycznia 2020 o 08:33
+9
A podobno ten park naukowy utworzony przez Grobla to takie samo zlo... brawo młodzi! Gratulacje
 Od momentu jego otwarcia to faktycznie szał, inne zarządzanie i są efekty. Zostawił Janusz spadek to teraz trzeba go utrzymać. 
Avatar
Gość / 18 stycznia 2020 o 18:22
+8
Nawet pod takim artykułem jest hejt i nienawiść.
Avatar
Obserwator / 18 stycznia 2020 o 09:49
+7
Grobel nie ma nic do tego... Prezes Szymajda także! Do niedawna nie płacili za pomieszczenia w PPNT bo znaleźli się tam w ramach jakiegoś projetu- są o tym wcześniejsze artykuły.... I to był warunek żeby być w PPNT- w ten sposób mają jakieś firmy bo generalnie to tam absolutnie nic się nie dzieje.. Dobrze że e chociaż Ci młodzi ludzie mają możliwość reklamowania tego Parku bo marketing w tej Spółce to totalne dno! Dawno ta kierowniczka co na niczym się nie zna powinna być wywalona! Ale wiadomo od kogo jest więc.... Imprezy na Mikołaja czy Dzień dziecka wyglądają coraz to gorzej a tłumaczenie że strony PPNT że to wina Azotow to żenada..... Także brawo dla tych młodych i kreatywnych ludzi!!!
Grobel nie ma nic do tego... Prezes Szymajda także! Do niedawna nie płacili za pomieszczenia w PPNT bo znaleźli się tam w ramach jakiegoś projetu- są o tym wcześniejsze artykuły.... I to był warunek żeby być w PPNT- w ten sposób mają jakieś firmy bo generalnie to tam absolutnie nic się nie dzieje.. Dobrze że e chociaż Ci młodzi ludzie mają możliwość reklamowania tego Parku bo marketing w tej Spółce to totalne dno! Dawno ta kierowniczka co na niczym się nie zna powinna być wywalona! Ale wiadomo od kogo jest więc.... Imprezy na Mikołaja czy Dz... rozwiń
Avatar
Gość / 19 stycznia 2020 o 13:43
+6
Wróg publiczny co się dziwisz. Te szambo które tu się dzieje to wszystko jest chore. Tylko ze żaden lekarz na ludzka nienawiść i kompleksy nie pomoże.
Avatar
Popi / 18 stycznia 2020 o 09:01
+5
Park im wynajmuje tylko lokal. Nie ma wiecej wspolneglo z prowadtejcfiremk firemki.
Avatar
wróg publiczny #1 / 19 stycznia 2020 o 11:47
-2
Wszystkiego dobrego dla was tak w sprawach doczesnych, ale przede wszystkim w temacie zbawienia ...... Arthur Schawlow fizyk: 1981 nagroda Nobla z fizyki : "Wydaje mi się, że będąc skonfrontowani z cudami życia i wszechświata, należy zadać sobie pytanie dlaczego, a nie po prostu jak. Jedyne możliwe odpowiedzi są religijne... Znajduję potrzebę Boga we wszechświecie i swoim własnym życiu... Mamy szczęście, że mamy Biblię a szczególnie Nowy Testament, który mówi nam tak wiele o Bogu w szeroko dostępnych ludzkich kategoriach." _________ GOOGLE : " Cudowny zegar - 100 % dowód na istnienie Boga " __________ "Jezus Stwórcą życia - informacja w DNA" ________ "jedni coraz bliżej końca drudzy bliżej wieczności część 2 - najważniejsze pytanie życia "
 co mówią lekarze, jest nadzieja ?
 co mówią lekarze, jest nadzieja ? rozwiń
Avatar
Gość / 19 stycznia 2020 o 13:43
+6
Wróg publiczny co się dziwisz. Te szambo które tu się dzieje to wszystko jest chore. Tylko ze żaden lekarz na ludzka nienawiść i kompleksy nie pomoże.
Avatar
wróg publiczny #1 / 19 stycznia 2020 o 11:47
-2
Wszystkiego dobrego dla was tak w sprawach doczesnych, ale przede wszystkim w temacie zbawienia ...... Arthur Schawlow fizyk: 1981 nagroda Nobla z fizyki : "Wydaje mi się, że będąc skonfrontowani z cudami życia i wszechświata, należy zadać sobie pytanie dlaczego, a nie po prostu jak. Jedyne możliwe odpowiedzi są religijne... Znajduję potrzebę Boga we wszechświecie i swoim własnym życiu... Mamy szczęście, że mamy Biblię a szczególnie Nowy Testament, który mówi nam tak wiele o Bogu w szeroko dostępnych ludzkich kategoriach." _________ GOOGLE : " Cudowny zegar - 100 % dowód na istnienie Boga " __________ "Jezus Stwórcą życia - informacja w DNA" ________ "jedni coraz bliżej końca drudzy bliżej wieczności część 2 - najważniejsze pytanie życia "
 co mówią lekarze, jest nadzieja ?
 co mówią lekarze, jest nadzieja ? rozwiń
Avatar
Gość / 18 stycznia 2020 o 18:22
+8
Nawet pod takim artykułem jest hejt i nienawiść.
Avatar
Sami / 18 stycznia 2020 o 13:07
-3
Paweł chce Ci się samemu dalej pisać i te wrzuty na Grobla już się nudne robią. Weź się do roboty fejsbukowy włodarzu a nie na poprzednika wszystko zganiasz. Przez rok zero efektów
Avatar
Gość / 18 stycznia 2020 o 12:31
-5
Wszystkiego dobrego dla was tak w sprawach doczesnych, ale przede wszystkim w temacie zbawienia ...... Arthur Schawlow fizyk: 1981 nagroda Nobla z fizyki : "Wydaje mi się, że będąc skonfrontowani z cudami życia i wszechświata, należy zadać sobie pytanie dlaczego, a nie po prostu jak. Jedyne możliwe odpowiedzi są religijne... Znajduję potrzebę Boga we wszechświecie i swoim własnym życiu... Mamy szczęście, że mamy Biblię a szczególnie Nowy Testament, który mówi nam tak wiele o Bogu w szeroko dostępnych ludzkich kategoriach." _________ GOOGLE : " Cudowny zegar - 100 % dowód na istnienie Boga " __________ "Jezus Stwórcą życia - informacja w DNA" ________ "jedni coraz bliżej końca drudzy bliżej wieczności część 2 - najważniejsze pytanie życia "
Wszystkiego dobrego dla was tak w sprawach doczesnych, ale przede wszystkim w temacie zbawienia ...... Arthur Schawlow fizyk: 1981 nagroda Nobla z fizyki : "Wydaje mi się, że będąc skonfrontowani z cudami życia i wszechświata, należy zadać sobie pytanie dlaczego, a nie po prostu jak. Jedyne możliwe odpowiedzi są religijne... Znajduję potrzebę Boga we wszechświecie i swoim własnym życiu... Mamy szczęście, że mamy Biblię a szczególnie Nowy Testament, który mówi nam tak wiele o Bogu w szeroko dostępnych ludzkich kategoriach." ________... rozwiń
Avatar
Gość / 18 stycznia 2020 o 10:40
+14
Spokojnie. Za chwile bedzie jakas pikieta protest przeciwko młodym ludziom . Teraz wszystko ludziom przeszkadza. Wieczne narzekanie nienawiść zazdrość. Oczekiwania ogromne i wszystko się należy. Wytoczyć proces. Zniszczyć odmówić zrównać z ziemia czyjś sukces i wiedzę. Zniszczyć człowieka. Do tego zgorzknialcy pierwsi.
Avatar
Orlik Włosto / 18 stycznia 2020 o 10:25
+15
A podobno ten park naukowy utworzony przez Grobla to takie samo zlo... brawo młodzi! Gratulacje
 Co to za bełkot? Wczoraj oglądałem. TVN uwagę. Dlaczego Grobel nie powołał biegłego czy nawet świadka  w sprawie  boiska Orlika na Wlostowicach? Dlaczego nie stawił się jako świadek na rozprawie? Okazuje się że Miał stawiennictwo obowiązkowe A olał temat. Efekt? Teraz dzieci po szkole nie mają gdzie grać w piłkę! To go nie interesuje? 
Avatar
Gość / 18 stycznia 2020 o 10:09
+9
Brawo Puławianie!
Avatar
Obserwator / 18 stycznia 2020 o 09:49
+7
Grobel nie ma nic do tego... Prezes Szymajda także! Do niedawna nie płacili za pomieszczenia w PPNT bo znaleźli się tam w ramach jakiegoś projetu- są o tym wcześniejsze artykuły.... I to był warunek żeby być w PPNT- w ten sposób mają jakieś firmy bo generalnie to tam absolutnie nic się nie dzieje.. Dobrze że e chociaż Ci młodzi ludzie mają możliwość reklamowania tego Parku bo marketing w tej Spółce to totalne dno! Dawno ta kierowniczka co na niczym się nie zna powinna być wywalona! Ale wiadomo od kogo jest więc.... Imprezy na Mikołaja czy Dzień dziecka wyglądają coraz to gorzej a tłumaczenie że strony PPNT że to wina Azotow to żenada..... Także brawo dla tych młodych i kreatywnych ludzi!!!
Grobel nie ma nic do tego... Prezes Szymajda także! Do niedawna nie płacili za pomieszczenia w PPNT bo znaleźli się tam w ramach jakiegoś projetu- są o tym wcześniejsze artykuły.... I to był warunek żeby być w PPNT- w ten sposób mają jakieś firmy bo generalnie to tam absolutnie nic się nie dzieje.. Dobrze że e chociaż Ci młodzi ludzie mają możliwość reklamowania tego Parku bo marketing w tej Spółce to totalne dno! Dawno ta kierowniczka co na niczym się nie zna powinna być wywalona! Ale wiadomo od kogo jest więc.... Imprezy na Mikołaja czy Dz... rozwiń
Avatar
Bubel / 18 stycznia 2020 o 09:11
+16
A podobno ten park naukowy utworzony przez Grobla to takie samo zlo... brawo młodzi! Gratulacje
 A co to za laurka? Może napisz ile kosztuje utrzymanie tego architektonicznego, januszowego bubla!!! 
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najwięcej kolizji w Zamościu jest w piątki i poniedziałki. Wzrosła liczba wykrytych gwałtów, rozbojów i zabójstw

Najwięcej kolizji w Zamościu jest w piątki i poniedziałki. Wzrosła liczba wykrytych gwałtów, rozbojów i zabójstw 0 0

Uważajcie jutro na siebie. Najwięcej kolizji w Zamościu jest w piątki i poniedziałki. Na najbliższej sesji radni zapoznają się ze stanem bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście. Z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej w zeszłym roku było przestępstw kryminalnych. Strażnicy miejscy mówią o zagrożeniach w ruchu drogowym i piciu w niedozwolonych miejscach.

Azoty II Puławy – AZS UJK Kielce 27:35. Sześć goli w minutę

Azoty II Puławy – AZS UJK Kielce 27:35. Sześć goli w minutę 0 0

W zaległym meczu 13. kolejki rezerwy Azotów Puławy przegrały z AZS UJK Kielce 27:35

22 ofiary i największy proces o pedofilię w Polsce. Ruszyła sprawa księdza Mariana W.
film

22 ofiary i największy proces o pedofilię w Polsce. Ruszyła sprawa księdza Mariana W. 2 1

Nowy Targ (woj. małopolskie). Rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców, jednak postępowanie dotyczące połowy z nich zostało umorzone ze względu na przedawnienie. Jak mówi pełnomocnik części pokrzywdzonych, to jak dotąd największy tego typu proces.

Rozpoczyna się modernizacja magistrali wodociągowej w Świdniku

Rozpoczyna się modernizacja magistrali wodociągowej w Świdniku 0 0

Wymiana blisko 11 km rur wraz z wymianą armatury w 21 komorach zasuw. Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek w Świdniku rozpoczyna modernizację magistrali wodociągowej w mieście.

Kierowca ciężarówki zatarasował drogę krajową nr 48 w Dęblinie

Kierowca ciężarówki zatarasował drogę krajową nr 48 w Dęblinie 0 0

Kierujący samochodem ciężarowym z naczepą, zakończył jazdę w przydrożnym rowie i zablokował na ponad godzinę drogę krajową nr 48.

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób
film

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób 3 10

Hanau, Niemcy. Co najmniej 11 osób zginęło w dwóch strzelaninach na zachodzie Niemiec. Do obu zdarzeń doszło w środę (19.02) wieczorem w stutysięcznym mieście Hanau, leżącym niedaleko Frankfurtu nad Menem. Policja ustaliła, że pierwsza strzelanina miała miejsce w barze w centrum miasta. Zginęły tam trzy osoby.

Koncert karnawałowy w DK LSM
21 lutego 2020, 18:00

Koncert karnawałowy w DK LSM 0 1

Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku zaprasza 21 lutego o godz. 18 do Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) na koncert karnawałowy z udziałem Zespołu Wokalnego Pasjonatta oraz Społecznego Ogniska Baletowego.

Powstaje drugi tor linii kolejowej do Warszawy. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego

Powstaje drugi tor linii kolejowej do Warszawy. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego 2 18

Gotowa jest już spora część drugiego toru odnawianej linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem. Wczesną jesienią na nowy tor mają wjechać pociągi. Nie zanosi się jednak na szybkie powstanie miejskiego odcinka drogi do peronu Lublina Zachodniego.

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora
Reportaż Uwagi! TVN
film

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora 55 6

- Wesprzyjcie mnie, nie pozwólcie, żebym umarła – prosiła ze łzami w oczach. Historia 40-letniej matki dwójki dzieci zmagającej się z rzadkim nowotworem poruszyła tysiące osób. Jej choroba okazała się fikcją.

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork 0 1

W 22. kolejce spotkań LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z Mickiewiczem Kluczbork już w czwartek. Powodem przyspieszenia terminu meczu są kłopoty gospodarzy z halą w weekend

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu 0 1

Do wypadku doszło w miejscowości Stołpie (pow. chełmski) na trasie Lublin-Chełm na drodze krajowej nr 12. Jedna osoba została poszkodowana.

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę 0 12

Zatrzymano ponad 20 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT na masową skalę. W akcji brali udział policjanci z CBŚP, agencji ABW oraz celnicy. Według śledczych, podejrzani wyłudzili przynajmniej 35 mln zł.

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn 0 0

Totalna dominacja w Londynie i pogrom w Mediolanie. Tak można podsumować w skrócie środowe starcia 1/8 finału najlepszych europejskich rozgrywek

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia] 1 11

Ulica Staszica jest już zamknięta dla ruchu samochodów, ale piesi mogą się tędy przemieszczać.