Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 listopada 2016 r.
15:09

Puławy: Nowe muzeum ma pod górkę. Kto wysłał złe dokumenty do wojewody?

16 15 A A
Muzeum Czartoryskich w Puławach (fot. Radosław Szczęch)
Muzeum Czartoryskich w Puławach (fot. Radosław Szczęch)

Uchwała rady miasta powołująca nowe muzeum miejskie została odrzucona przez wojewodę z powodu błędów w statucie. W poniedziałek na wniosek klubu PiS zwołano sesję nadzwyczajną, by ten błąd naprawić.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przyjęta podczas październikowej sesji uchwała rady miasta o powołaniu Muzeum Czartoryskich zawierała błędy, których nie zauważyli ani radni, ani prawnicy Urzędu Miasta. Niezgodność załączonego statutu, z tym który wcześniej opiniował minister, wykryli natomiast pracownicy biura Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Czasu na nową uchwałę było mało, bo projekt budżetu miasta, zawierający pozycję dotyczącą finansowania muzeum, musiał być wysłany do zaopiniowania przez Regionalną Izbę Obrachunkową najpóźniej do 15 listopada.

W poniedziałek radni większością głosów unieważnili poprzednią uchwałę, a następnie przyjęli jej nową, poprawioną wersję. Korzystając z okazji, na wniosek radnego Artura Kwapińskiego wprowadzono także poprawkę dotyczącą daty rozpoczęcia działalności muzeum w organizacji, przesuwając ją z początku lutego, na początek stycznia.

– To, co się stało uważam za niepoważne wobec władz wojewódzkich. Cały ten niepotrzebny pośpiech wygląda tak, jakbyśmy sami stawiali się pod ścianą, co osłabia naszą pozycję w trakcie negocjacji dotyczących muzeum. Powstał chaos i zamieszanie, a nadal nie wiadomo, jakiej wysokości będzie czynsz, który przyjdzie nam płacić – krytykował radny Ryszard Stępień (Porozumienie Samorządowe Prawicy Puławskiej).

W roli adwokata zmian wcielił się wiceprezydent Tadeusz Kocoń, który zapewniał, że przyspieszenie daty rozpoczęcia działalności nie osłabi pozycji Puław. Dał również do zrozumienia, że miasto jest finansowo przygotowane do pokrycia kosztów prowadzenia miejskiego muzeum. Zapewnił, że zgodnie z założeniami, roczny koszt funkcjonowania miejskiego muzeum w pierwszym etapie jego działalności (tzn. do zakończenia projektu unijnego, czyli do października 2019 roku) ma nie przekroczyć 550 tys. złotych – czyli tej, która zostanie w budżecie po zaprzestaniu finansowania Muzeum Nadwiślańskiego.

Radny Artur Kwapiński (PiS) w rozmowie z nami wspomniał natomiast o efektach spotkania, które odbyło się 9 listopada w siedzibie IUNG, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, instytutu i Muzeum Nadwiślańskiego. Jak podkreślał, najważniejsze jest to, żeby muzeum w Puławach nie przerwało swojego funkcjonowania. Zdaniem radnego istnieje również szansa na to, że zbiory należące do Fundacji Czartoryskich nie zostaną odesłane do Krakowa. Za zamieszanie wywołane błędami w poprzedniej uchwale Kwapiński obwinia prawników Urząd Miasta. – Ktoś te uchwałę parafował, więc za to odpowiada – powiedział radny Kwapiński.

Podsumowując, nadal nie wiadomo, czy uda się zatrzymać zbiory Fundacji Czartoryskich w Puławach, ani to, czy władze miasta zdołają przekonać fundację do własnej koncepcji finansowania ich wynajmu. Ostatnie rozmowy wskazują natomiast na to, że realne staje się wypowiedzenie umowy pomiędzy IUNG i Muzeum Nadwiślańskim. Miejskie muzuem miałoby w tej sytuacji na dotychczasowych, preferencyjnych warunkach przejąć zarówno pomieszczenia w pałacu, jak i Świątynię Sybilli, Domek Aleksandryjski, czy Dom Gotycki (do jesieni 2019 roku). Po tym czasie, z uwagi na znaczną podwyżkę czynszu, miasto zredukuje ilość wynajmowanej powierzchni. Kluczowym zadaniem na dzisiaj jest zawarcie takiego porozumienia z Muzeum Nadwiślańskim, IUNG i Fundacją, żeby nowe Muzeum Czartoryskich nie zostało pozbawione zbiorów, a jego działalność nie została przerwana nawet na jeden dzień. Tylko wtedy instytut uniknie ryzyka konieczności zwrotu kilkumilionowego dofinansowania do trwającego projektu unijnego, a miasto kosztów ponownego sprowadzania eksponatów z Krakowa.

Pozostałe informacje

Wiemy już kim jest tajemnicza sokolica krążąca wokół lubelskiego gniazda
WIDEO
film

Wiemy już kim jest tajemnicza sokolica krążąca wokół lubelskiego gniazda

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny, znany ze swojego renesansowego uroku i malowniczych krajobrazów, skrywa również wiele tajemnic i legend. Te historie dodają miastu magicznej atmosfery i zachęcają do odkrywania jego ukrytych zakamarków.

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ergonomia w miejscach pracy oraz biurka z regulacją wysokości zyskują na popularność. Innowacje technologiczne pozwalają na zaprojektowanie mebli, które nie tylko ułatwiają wykonywanie obowiązków, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Tomek Makowiecki w Domu Kultury
20 kwietnia 2024, 19:00

Tomek Makowiecki w Domu Kultury

Tomasz Makowiecki rusza na „Bailando” po Polsce. Jego nowy album „Bailando” będziecie mogli usłyszeć na żywo już w najbliższą sobotę w lubelskim Domu Kultury. Artyście na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Dużo bardziej istotny start miał miejsce w Kanadzie, gdzie w Pucharze Świata w kolarstwie torowym walczono o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

W Lublinie rozpoczęły się konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+. Swoje uwagi dotyczące dokumentu można do ratusza kierować do 30 kwietnia. Dla zainteresowanych będzie zorganizowane także spotkanie konsultacyjne.

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!
Dzień Wschodzi
film

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!

Najważniejsi badacze mediów zjechali do Lublina na 15. jubileuszową konferencję naukową pt. "Współczesne Media". Tegorocznym hasłem przewodnim jest "nadawca-odbiorca-użytkownik".

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Na 6 lipca zaplanowano pierwszą imprezę z cyklu Indywidualnych Mistrzostw Polski. Jedna z czterech rund zostanie rozegrana w Lublinie.

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach
ZDJĘCIA
galeria

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach

Premiera filmu " Przysięga Ireny"  z udziałem twórców, odbyła się w środę w Chatce Żaka. Premiera polsko-kanadyjskiej produkcji w reżyserii Louise Archambaut, trafi do kin już 19 kwietnia. Fabuła dramatu wojennego oparta jest na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?
WIDEO

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?

Fani lubelskich sokołów obserwując gniazdo na kominie elektrociepłowni Wrotków zauważyli obcą samicę sokoła. To może być trop w zaginięciu Wrotki.

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

To sytuacja, której chyba jeszcze nie było. Aż czterech zawodników Orlen Oil Motoru będzie występować w cyklu Grand Prix. Do Bartosza Zmarzlika, Fredrika Lindgrena i Jacka Holdera dołączył na stałe jeszcze Dominik Kubera. Co więcej, w środę gruchnęła wieść, że podczas zawodów w Warszawie, które odbędą się 11 maja, z dziką kartą wystartuje dodatkowo Mateusz Cierniak!

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Posadzony z okazji 70-lecia uczelni dąb przezimował i teraz puszcza pierwsze wiosenne liście. Uczelnia ogłasza konkurs na imię dla niego.

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium