Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 grudnia 2019 r.
8:32

Puławy: Obywatele liczą na nowy pomnik w centrum miasta

1 91 A A
Marek Chrzanowski, pełnomocnik komitetu obywatelskiego dążącego do budowy nowego pomnika, liczy na akceptację projektu uchwały przez puławskich radnych<br />
Marek Chrzanowski, pełnomocnik komitetu obywatelskiego dążącego do budowy nowego pomnika, liczy na akceptację projektu uchwały przez puławskich radnych
(fot. rs )

Czy w miejscu po usuniętym pomniku „Wspólnych walk” na skwerze u zbiegu głównych ulic miasta stanie nowy monument majora Mariana Bernaciaka? W czwartek zajmą się tym puławscy radni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uchwały najczęściej przygotowuje Urząd Miasta, ale prawo do ich zgłaszania mają również obywatele. Warunkiem jest zdobycie odpowiedniej liczby podpisów. Z tej furtki skorzystał właśnie obywatelski komitet budowy nowego pomnika złożony z przedstawicieli puławskiego środowiska kombatantów. Reprezentują go m.in. Marek Chrzanowski, dyrektor I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego oraz Małgorzata Górska-Lenartowicz, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 10 w Puławach.

Inicjatorzy powstania monumentu przedstawiającego mjra Mariana Bernaciaka „Orlika” na działce położonej w ścisłym centrum Puław, na skwerze u zbiegu głównych ulic (Centralnej, Lubelskiej i Piłsudskiego), starają się o zgodę od kilku lat. W efekcie ich zamierzeń, puławscy radni już kilkukrotnie zablokowali kontr-pomysły na zagospodarowanie tego miejsca (np. podświetlany napis Puławy), wyrzucając je z budżetu obywatelskiego jeszcze przed etapem głosowania.

W efekcie działkę po usuniętym pomniku „Bohaterom wspólnych walk o wyzwolenie Puław” samorządowcom udało się nieformalnie zarezerwować na potrzeby komitetu inicjującego budowę nowego monumentu. W czwartek ta „rezerwacja” ma zostać już sformalizowana.

Jednym z punktów sesji będzie przyjęcie projektu obywatelskiej uchwały złożonej przez inicjatorów budowy nowego pomnika. Do projektu uchwały dołączono obszerne uzasadnienie, dzięki któremu radni mogą zapoznać się z biografią absolwenta puławskiego gimnazjum, bohatera Armii Krajowej, zwierzchnika organizacji „Wolność i Niezawisłość” zastrzelonego przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Z treści dokumentu wynika, że budowa pomnika mjra Bernaciaka ma być sfinansowana ze zbiórek publicznych i nie obciążać budżetu miasta.

Pomnik ma być otoczony utwardzoną nawierzchnią w kształcie półkola oraz zielenią. Oprócz samej postaci „Orlika”, zasugerowano powstanie w jego pobliżu elementów małej architektury oraz montaż multimedialnej tablicy informacyjnej.

Inicjatorzy zebrali już 1135 podpisów poparcia dla tego przedsięwzięcia.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 91

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Nie / 18 grudnia 2019 r. o 09:07
+42
Posrało Was z tymi pomnikami - na posesjach sobie stawiajcie! Za 10, 20 lat będziecie burzyć bo znowu komuś nie będzie pasowało... Lepiej pomyślcie o fajnych miejscach, wydarzeniach dla młodych żeby jak najwięcej zatrzymać. Ale z tego co widać "Obywatele", którzy niby liczą na nowy pomnik to tylko osoby w podeszłym wieku, a młodzi co na to...? Bo ja osobiście nie chciałabym aby został postawiony pomnik.
Avatar
KL / 18 grudnia 2019 r. o 09:13
+39
Najlepszy byłby pomnik świni puławskiej - najsłynniejszy wynalazek puławskich uczonych...
Avatar
gość / 18 grudnia 2019 r. o 09:43
+38
Nie chcemy pomnika Bernaciaka!  Nie chcemy żadnego! Chcemy zieleni w naszym mieście !
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 08:41
+37
Mieszkańcy chcą tam neonu Puławy i niech ten pan nie kłamie, bo to wstyd dla nauczyciela
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 08:45
+34
Nie, nie liczymy na nowy pomnik. Co za kłamstwa
Avatar
Miki / 18 grudnia 2019 r. o 09:16
+33
Mieszkańcy chcą tam pomnika kaczora na galopującym kocie.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 08:52
+33
"Z treści dokumentu wynika, że budowa pomnika mjra Bernaciaka ma być sfinansowana ze zbiórek publicznych i nie obciążać budżetu miasta", a późniejsze utrzymanie sfinansują zbiórki publiczne i pomysłodawcy budowy?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 09:32
+30
Ja prdl. To jest dyrektor Czartorycha? Wygląda (i ma poglądy) nawiedzonego prokuratora z IPN. Dyrektorowi Siekierskiemu z ZST Chemik mógłby buty czyścić. Dzizas, Puławy to jednak banda oszołomów prawicowych.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 09:26
+30
Pomnik to najmniej ważna rzecz jakiej obecnie potrzebuje to miasto ...
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 09:18
+30
Pomysł budowy pomnika i to w centrum od dawna forsuje jedna z radnych, bo major Bernaciak to jej kuzyn a wtedy można się chwalić że rodzina ma pomnik w centrum miasta. Dlaczego nie liczono się z głosami tych co nie chcą pomnika i tych co wskazują na inne miejsce bliżej budynku WKU. Ale teraz w Puławach to tylko pomniki będą przechodzić, bo ta radę na inne pomysły łączące ludzi i promujące miasto nie stać. Poczytajcie w ostatniej Wspólnocie Puławskiej. Z Urzędu Miasta odchodzą doświadczone pracownice bo nie da się obecnie nic konkretnego zrobić dla miasta, bo rada a w zasadzie jedna jej strona tylko pomniki stawia. Szkoda że do tego włącza się najbardziej utytułowane Liceum w Puławach szkoła powinna uczyć a nie stawać po jednej ze stron bo teraz nie wiadomo jak będą tam oceniać uczniów - kto za pomnikiem 5 z historii kto przeciw pała i łatwo zebrać wtedy podpisy ZA. Szkoda bo Puławy tracą z roku na rok na wizerunku -miasto ogarnia marazm.
Pomysł budowy pomnika i to w centrum od dawna forsuje jedna z radnych, bo major Bernaciak to jej kuzyn a wtedy można się chwalić że rodzina ma pomnik w centrum miasta. Dlaczego nie liczono się z głosami tych co nie chcą pomnika i tych co wskazują na inne miejsce bliżej budynku WKU. Ale teraz w Puławach to tylko pomniki będą przechodzić, bo ta radę na inne pomysły łączące ludzi i promujące miasto nie stać. Poczytajcie w ostatniej Wspólnocie Puławskiej. Z Urzędu Miasta odchodzą doświadczone pracownice bo nie da się obecnie nic konkretnego ... rozwiń
Avatar
Waldemar Kozak / 2 stycznia 2020 r. o 21:02
0
To dlaczego się nie przedstawisz, tylko używasz bf.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 r. o 11:32
+2
Może jakaś organizacja zacznie zbierać podpisy że nie chcemy tego pomnika. Tylko wcześniej trzeba zbieranie podpisów rozpropagować poprzez wywieszenie wielu plakatów na miejskich tablicach ogłoszeń i np w puławskiej telewizji. Tylko nie pod kościołami jak robi to kasta pisowska
Avatar
Waldemar Kozak / 21 grudnia 2019 r. o 00:38
0
A kto miałby za to zapłacić? Mój kuzyn był w oddziale Bernaciaka, ale jestem przeciwny stawianiu pomników za kasę podatników. Jeżeli tak bardzo ktoś chce, to proponuję wykonać tablicę z nazwiskami zamordowanych, zabitych w okresie II WŚ, i po wojnie, głównie z Puław i okolicznych miejscowości, ale za kasę prywatną, nie publiczną. Liczy się pamięć, ale czy pomnikowa. Najlepiej na cmentarzu komunalnym. Mur żelbetowy z tablicą, tablicami, liczy się upamiętnienie. kocham prostotę, a co komu powie pomnik Bernaciaka. a tak w ogóle jestem przeciwny burzeniu pomników, bo to jest niszczenie historii. Po prostu przy niektórych pomnikach wystarczyłaby tabliczka z informacją, taniej. Wyburzenie pomnika z czerwonego granitu kosztowało 30 tysięcy złotych polskich, a tabliczka ile? 200 zetów. jeszcze raz nie rozpi.....cie kasy publicznej. Podatki nie są na pomniki. Pamiętajcie radni z PiS-ancjum.
A kto miałby za to zapłacić? Mój kuzyn był w oddziale Bernaciaka, ale jestem przeciwny stawianiu pomników za kasę podatników. Jeżeli tak bardzo ktoś chce, to proponuję wykonać tablicę z nazwiskami zamordowanych, zabitych w okresie II WŚ, i po wojnie, głównie z Puław i okolicznych miejscowości, ale za kasę prywatną, nie publiczną. Liczy się pamięć, ale czy pomnikowa. Najlepiej na cmentarzu komunalnym. Mur żelbetowy z tablicą, tablicami, liczy się upamiętnienie. kocham prostotę, a co komu powie pomnik Bernaciaka. a tak w ogóle jestem przeciwny... rozwiń
Avatar
gość / 20 grudnia 2019 r. o 13:38
+3
Panśtwo: Szymańska, Bińczak, Smolak- dlaczego oddaliście głosy wstrzymujące się?  To nie jest w porządku wobec Waszego elektoratu. Wasze głosy miały decydujące znaczenie.  Satystyka zagłosowała za was- głosowaliście pod dyktando PiSu. 
Avatar
. / 20 grudnia 2019 r. o 13:31
+5
Pis perfidnie zaaranżował scenariusz głosowania. Na początku  rady wręczyli medal żołnierzowi AK a zaraz potem zrobili głosowanie nad pomikiem. Potraktowali starego człowieka instrumentalnie. Ohyda.
Avatar
gość / 20 grudnia 2019 r. o 13:21
+3
Pomnik będzie.  Taką sytuację zawdzięczmy  radnym: Pakuła, Wócik, Grobel, którzy stchórzyli i na czas głosowania dyskretnie zniknęli. Panie Kuszyk- szacunek. Głosował Pan wbrew swoim przekonaniom ale widać, że przekłada Pan sprawy miasta nad swoje.
Avatar
swój / 19 grudnia 2019 r. o 20:52
0
Nie pomnikom tylko znak ledowy Kocham Puławy
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 14:04
+6
Nie dla budowy pomnika. Nich pan dyrektor postawi sobie pomnik przed szkołą L. O. czart. tam ma dużo miejsca na swoje wymysły.
Avatar
gość / 19 grudnia 2019 r. o 12:47
+1
Bf, kto ci płaci za kiepskie próby rozmydlania wątków? Płaci widocznie mało bo twoja gowniana metoda nie skutkuje. Skup sie i wymyśl coś oryginalnego- dostaniesz premię.
Avatar
Bf / 19 grudnia 2019 r. o 12:41
-3
Może pan Chrzanowski zajął by się swoją szkołą? Pomnikomanię już mieliśmy za komuchów.
    Anonimowość komentarzy daje ludziom przeświadczenie, że mogą wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzają, włączają się w akcję hejtowania i szkalowania. To jest okropne.  
Zobacz wszystkie komentarze 91

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podczas rewitalizacji skweru wycięto 94 ze 140 drzew. "Trochę mniej cienia jest, ale za to nowocześniej"
Zdjęcia
galeria

Podczas rewitalizacji skweru wycięto 94 ze 140 drzew. "Trochę mniej cienia jest, ale za to nowocześniej"

Dobiega końca rewitalizacja centralnego skweru w Janowie Podlaskim. W miejscu, gdzie kiedyś rosły drzewa, stanęła m.in. wielka fontanna z końmi.

Kasia Kowalska w Radiu Lublin
25 czerwca 2021, 19:00

Kasia Kowalska w Radiu Lublin

Przed nami kolejny koncert z cyklu "Nie tylko rock’n’roll" w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2). 25 czerwca o godz. 19 na scenie rozgłośni wystąpi Kasia Kowalska.

Lublin. Ważą się losy rzeki i stadionu. List społeczników i odpowiedź prezydenta

Lublin. Ważą się losy rzeki i stadionu. List społeczników i odpowiedź prezydenta

Już w czwartek Rada Miasta Lublin ma głosować nad nową lokalizacją stadionu żużlowego. Prezydent chce przeznaczyć na ten cel część terenu po Lubelskim Klubie Jeździeckim. Kibice żużla mocno temu przyklaskują, tymczasem ponad 130 osób apeluje w liście otwartym do radnych, by nie poparli prezydenckiej propozycji. W Ratuszu zanosi się na burzliwy dzień.

Ponad kilometr niepotrzebnych barierek w Lublinie? Zaskakujący finał akcji
galeria

Ponad kilometr niepotrzebnych barierek w Lublinie? Zaskakujący finał akcji

Stawiane w nadmiarze barierki szpecą miasto – twierdzą autorzy środowej akcji, którzy wzięli na celownik wygrodzenia w pobliżu al. Solidarności oraz ul. Ćwiklińskiej. Na terenie Lublina doliczyli się ponad kilometra płotków, które ich zdaniem są zbędne.

Nowy kierownik w starostwie w Puławach. Z policji

Nowy kierownik w starostwie w Puławach. Z policji

Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności w puławskim starostwie wkrótce pokieruje nadkom. Marcin Koper, dotychczasowy naczelnik wydziału prewencji puławskiej policji. Pracę przy al. Królewskiej zwycięzca konkursu ma rozpocząć w przyszłym miesiącu.

Biała Podlaska: Prymusi ze złotymi piórami. Lista nagrodzonych uczniów
Zdjęcia
galeria

Biała Podlaska: Prymusi ze złotymi piórami. Lista nagrodzonych uczniów

W Białej Podlaskiej co roku najlepsi uczniowie dostają od prezydenta złote i diamentowe pióra. Dobre oceny nie wystarczą. Aby dostać to najwyższe wyróżnienie trzeba wykazać się też w działalności społecznej czy sportowej.

"Czas to miłość". Koncerty Filharmonii Lubelskiej w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
26 czerwca 2021, 17:00

"Czas to miłość". Koncerty Filharmonii Lubelskiej w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wraca cykl wyjątkowych letnich koncertów, podczas których artyści Filharmonii Lubelskiej będą występować w przestrzeni kaplicy w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Pierwszy z występów już 26 czerwca o godz. 17.

Znowu tylko o honor. Tak na mecz Polska-Szwecja reagowali kibice w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Znowu tylko o honor. Tak na mecz Polska-Szwecja reagowali kibice w Lublinie

W smutnych nastrojach fani opuszczali dziś wieczorem strefę kibica w klubie Playa Marina nad Zalewem Zembrzyckim w Lublinie. Reprezentacja Polski przegrała ze Szwecją 2:3 i pożegnała się z mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

Za gorąco. Nie sadzą

Za gorąco. Nie sadzą

Miasto wstrzymuje akcję sadzenia 25 drzew kupionych za pieniądze z budżetu obywatelskiego.

Euro 2020. Szwecja - Polska 3:2. Wracamy do domu
galeria

Euro 2020. Szwecja - Polska 3:2. Wracamy do domu

Reprezentacja Polski po bardzo zaciętym przegrała ze Szwecją, i zakończyła zmagania na ostatnim miejscu w grupie E z bilansem dwóch porażek i jednego remisu.

Śmiertelne pobicie na deptaku w Lublinie. Wyrok: 1,5 roku więzienia

Śmiertelne pobicie na deptaku w Lublinie. Wyrok: 1,5 roku więzienia

Jest wyrok sprawie śmiertelnego w skutkach pobicia na lubelskim deptaku. Młody mężczyzna po ciosie w twarz uderzył głową o chodnik i zmarł. Napastnik został za to skazany na 1,5 roku więzienia.

Artyści z niepełnosprawnościami zadebiutowali na scenie Teatru Muzycznego
galeria

Artyści z niepełnosprawnościami zadebiutowali na scenie Teatru Muzycznego

W miniony weekend w Lublinie odbyła się 31. edycja Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku. Po rocznej przerwie młodzi artyści z niepełnosprawnościami mogli się wreszcie spotkać i wystąpić przed publicznością, debiutując na scenie Teatru Muzycznego.

Straszny widok po pożarze. Strażacy ochotnicy z Kraśnika ruszyli z pomocą
ZDJĘCIA
galeria

Straszny widok po pożarze. Strażacy ochotnicy z Kraśnika ruszyli z pomocą

Około pół tony darów dotarło dzisiaj z Kraśnika do pogorzelców z Nowej Białej na Spiszu. Akcję pomocową zainicjowała Miejska OSP Kraśnik, za jej przykładem poszli inni strażacy ochotnicy. Z pomocą mieszkańców w ciągu 2 dni udało się zebrać m.in. długoterminową żywność i środki czystości.

Koniec roku szkolnego. Prezenty dla nauczycieli dzielą jak nigdy

Koniec roku szkolnego. Prezenty dla nauczycieli dzielą jak nigdy

Kwiaty, a może prezent? To co powinni dostać nauczyciele na koniec roku szkolnego zawsze wywoływało wśród rodziców duże emocje. W tym roku, w związku ze zdalną nauką opinie są jeszcze bardziej podzielone.

Lubelskie uczelnie lecą w dół. UMCS zaskoczony wynikami rankingu

Lubelskie uczelnie lecą w dół. UMCS zaskoczony wynikami rankingu

Uniwersytet Medyczny pozostaje najwyżej sklasyfikowaną uczelnią z Lublina w najnowszym Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy 2021”. Wyraźne spadki zanotowały Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytet Przyrodniczy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.