Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 listopada 2019 r.
15:44

Puławy: Opłata za śmieci rośnie o prawie 60 procent

0 172 A A
Radni w czwartek przyjęli uchwałę podnoszącą opłaty za odbiór śmieci w Puławach
Radni w czwartek przyjęli uchwałę podnoszącą opłaty za odbiór śmieci w Puławach (fot. Radosław Szczęch)

W przyszłym roku opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów segregowanych wzrośnie z obecnych 14 zł do 22 zł od osoby. Powodem jest skokowy wzrost kosztów składowania śmieci, jak również: nieszczelność systemu, brak spalarni, rosnące koszty zatrudnienia, energii elektrycznej i transportu. Problemom przyjrzy się nowy zespół.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas ostatniej sesji puławscy radni, po długiej dyskusji, przyjęli uchwałę ustalającą nowe opłaty za odbiór śmieci. Jak już zapowiadaliśmy, będzie drożej. Zamiast dotychczasowych 14 zł od osoby, za odpady segregowane puławianie zapłacą 22 zł miesięcznie, a zatem o ponad 57 proc. więcej. O blisko 80 proc. wzrośnie wysokość opłaty za śmieci niesegregowane (z 28 na 50 zł).

Dla przykładowej, trzyosobowej rodziny segregującej śmieci, zmiany oznaczają wzrost kosztów o blisko 290 zł rocznie. Żeby nie zrujnować budżetów domowych rodzin wielodzietnych, otrzymają one od miasta limit gwarantujący maksymalny miesięczny rachunek do 80 zł.

Opłaty, wynagrodzenia, paliwo, prąd

Skąd te podwyżki? Powodów jest wiele. Jeszcze cztery lata temu opłata marszałkowska (za składowanie tony odpadów) wynosiła 24 zł. Gdy w roku 2017 w Puławach debatowano nad obowiązującym obecnie stawkami za odbiór śmieci, opłata rosła właśnie do 140 zł. Obecnie wynosi (jeszcze) 170 zł za każdą tonę, a w przyszłym roku danina ta osiągnie 270 zł.

- Szacujemy, że na samą opłatę marszałkowską w przyszłym roku wydamy 2,5 mln zł, a jest to tylko część naszych kosztów. Do tego należy doliczyć 40-procentową podwyżkę kosztów energii elektrycznej, ponad 15-procentową podwyżkę płacy minimalnej, a także wyższe koszty transportu (wzrost liczby kursów śmieciarek przyp.) - wylicza Tomasz Wadas, prezes ZUK-u w Puławach.

Koszty spółki, która zgodnie z przepisami, musi się bilansować, szybko stają się kosztami po stronie budżetu miasta. A ten wkrótce zostanie obciążony nowym aneksem do umowy za zagospodarowanie odpadów, a także nową umową na ich transport. Ta ostatnia prawdopodobnie zostanie podpisana z ZUK-iem, jedynym oferentem w trwającym przetargu. Nowa cena jest średniorocznie o milion złotych wyższa od tej zaproponowanej dwa lata temu.

Brakująca spalarnia

Łączne koszty związane z utrzymaniem całego systemu, to jak wylicza Ratusz, w nowym roku będą o ponad 4 mln zł wyższe, niż obecnie. Żeby te lukę załatać, zaproponowano dość drastyczne podwyżki opłat za śmieci. Równolegle ZUK stara się pozwolenia na budowę spalarni. Jak obliczono, gdyby miasto dysponowało nią już teraz, podwyżka wyniosłaby około dwóch złotych, z 14 zł do 16 zł od mieszkańca. Niestety, jej koszt to ok. 60 mln zł, a bez zgody władz centralnych, budowa takiego zakładu jest obecnie niemożliwa. Szansa na zezwolenie ma się pojawić dopiero wiosną przyszłego roku.

Tymczasem radni debatując nad kształtem nowych opłat skupili się w większości na kwestii ich ściągalności. Radna Bożena Krygier (PiS) wygarnęła prezydentowi, że ten będąc radnym krytykował podwyżki i apelował o uszczelnienie systemu, a obecnie je popiera. Brak "wizji" zarzuciła mu natomiast radna Ewa Wójcik ("Samorządowcy).

- Oczekiwałabym od prezydenta działań wyprzedzających, przyjrzenia się różnym wariantom i przekazania radnym możliwości wyboru tego najwłaściwszego. Obecnie nie posiadamy żadnej alternatywy, otrzymaliśmy tylko proste przełożenie rosnących kosztów na mieszkańców - argumentowała była wiceprezydent.

Jak przekonać nieuczciwych?

Z kolei Halina Jarząbek (PiS), apelowała o uszczelnienie systemu. - Znaczna część mieszkańców nie zgłosiła się do systemu, to może być nawet 10 tys. osób. Nikt mi nie powie, że tyle wyjechało lub przebywa na wsi. Gdyby wszyscy płacili, nie powinniśmy mieć braków, a obecna kwota powinna wystarczyć - stwierdziła radna, sugerując poszukanie innej (niż podwyżki) metody załatania brakującej sumy.

Ze złudzeń o tym, że system można w łatwy i tani sposób uszczelnić, pozostałych radnych starał się wyrwać Ignacy Czeżyk (PiS). - Tego systemu do końca nie uszczelnimy. A nawet jeśli tak by się stało, to czy mamy pewność, że to rozwiąże problem, skoro opłata marszałkowska wzrosła już do 270 zł? Nie znajdziemy tutaj żadnego cudownego rozwiązania. Jedyne, co możemy zrobić to rozmawiać z mieszkańcami i przekazać im tę gorzką prawdę - mówił, nazywając śmieciowy problem "zmorą naszych czasów".

Za uchwałą i zespołem

Do poparcia uchwały podwyższającej opłaty starał się przekonywać radnych, prezydent. - Przy tragicznym stanie naszego budżetu nie możemy narażać go na dodatkowe straty. Nieprzyjęcie tej uchwały oznacza dla nas utratę 330 tys. zł miesięcznie - mówi Paweł Maj, który ostatecznie wyraził zgodę na powołanie specjalnego zespołu. Jego celem ma być poszukanie alternatywy dla kolejnych podwyżek i znalezienie sposobu na wzrost ściągalności podatku. 

Ostatecznie przeciwko podwyżkom nie opowiedział się żaden z radnych. Poparło je 8 osób (Niezależni i Koalicja Samorządowa) a 11 wstrzymało się od głosu (PiS i "Samorządowcy"). Tym samym uchwała o nowych stawkach za odbiór odpadów w Puławach została przyjęta.

e-Wydanie

Komentarze 172

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Telemaniak / 30 listopada 2019 o 06:15
+20
Obejrzcie nagranie z sesji. Najlepszy PIS i Halina Jarzabek. Żądają płatnego zespołu radbych bezradnych gdzie będą szukać rozwiązań w postaci płatności za smieci uzaleznionej  metrażem mieszkania i zużycia  wody a Halina pitoli cos żeby chodzić od mieszkania do mieszkania i sprawdzać kto mieszka i czy płaci za śmieci. Cyrk na kółkach
 Ogladalem: zacytowana była wypowiedź Maja z 2016 i 2017 jak był jeszcze radnym, w której grzmiał, że podwyżek nie należy wprowadzać, a wystarczy uszczelnić tylko system. Ale w jego ocenie poprzednia władza była zła dla mieszkańców i jedyne, co potrafi zrobić, to podnieść opłaty. Teraz robi dokładnie to, co wcześniej krytykował. Hipokryta, obludnik, ignorant. Przede wszystkim jest nieodpowiedzialne i nie nadaje się na samorządowca, a na prezydenta tym bardziej. Im wcześniej odejdzie, tym lepiej dla Puław...
 Ogladalem: zacytowana była wypowiedź Maja z 2016 i 2017 jak był jeszcze radnym, w której grzmiał, że podwyżek nie należy wprowadzać, a wystarczy uszczelnić tylko system. Ale w jego ocenie poprzednia władza była zła dla mieszkańców i jedyne, co potrafi zrobić, to podnieść opłaty. Teraz robi dokładnie to, co wcześniej krytykował. Hipokryta, obludnik, ignorant. Przede wszystkim jest nieodpowiedzialne i nie nadaje się na samorządowca, a na prezydenta tym bardziej. Im wcześniej odejdzie, tym lepiej dla Puław... rozwiń
Avatar
My / 30 listopada 2019 o 03:34
+16
Za podwyżka i głosowali radni od Maja, reszta się wstrzymała. Co zrobił Maj przez rok? Nic. Chwalił się inwestycjami poprzedniej kadencji. Ot. Takiego mamy prezydenta.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 o 23:24
+14
Co tam spalarnia śmieci i podwyżka opłat dla mieszkańców, ważne że będziemy mieli odpicowany dom Chemika i nowiuśką halę sportową
Avatar
Gość / 1 grudnia 2019 o 07:56
+12
Pan Maj i jego radni prezentujacy poziom ponizej zera oraz emeryci typu pan Czeżyk powinni byc w trybie pilnym odwołani! Majowcy poza lansowaniem sie na meczach i.pisaniem anonimowo komentarzy nie robia nic. Ale co sie dziwic jak przyklad daje pan Maj robiacy to samo. Pan Czezyk i inni z jego epoki rowniez poza sianiem zametu nic nie robia. A placimy im my - mieszkancy! Za co? W um nie da sie nic zalatwic. I jie z winy urzednikow ktorzy sa pomocni i profesjonalni, ale przez prezydenta i jego opoznienia i brak dzialania oraz chaos. To wszystko pozniej odbija sie na nas mieszkancach. W tej radzie miasta poza moze maksymalnie 5 osobami nikt nic nie robi. Siedza milcza przysypiaja czasem reke podniosa i biora kase. Żenada! Wezcie sie ludzie obudzcie i pogoncie te towarzystwo!
Pan Maj i jego radni prezentujacy poziom ponizej zera oraz emeryci typu pan Czeżyk powinni byc w trybie pilnym odwołani! Majowcy poza lansowaniem sie na meczach i.pisaniem anonimowo komentarzy nie robia nic. Ale co sie dziwic jak przyklad daje pan Maj robiacy to samo. Pan Czezyk i inni z jego epoki rowniez poza sianiem zametu nic nie robia. A placimy im my - mieszkancy! Za co? W um nie da sie nic zalatwic. I jie z winy urzednikow ktorzy sa pomocni i profesjonalni, ale przez prezydenta i jego opoznienia i brak dzialania oraz chaos. To wszystk... rozwiń
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 o 09:58
+12
Tak naprawdę to śmieci segregują głównie mieszkańcy domów jednorodzinnych. Niestety na osiedlach nikt nie jest w stanie sprawdzić kto segreguje odpady a kto nie. Potrzeba zmiany mentalności ludzi a z tym niestety jeszcze długo będzie słabo
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 o 00:18
+12
Za chwilę PIS wprowadzi podwyżki prądu, wody, jeszcze podkręci ogólnopolską opłatę za śmieci. Azoty znów za chwilę powyższą nam o kilka baniek opłatę za ciepło które i tak poszło by kominem. Dokąd naród Polski to udźwignie?
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 o 23:53
+12
Obejrzcie nagranie z sesji. Najlepszy PIS i Halina Jarzabek. Żądają płatnego zespołu radbych bezradnych gdzie będą szukać rozwiązań w postaci płatności za smieci uzaleznionej metrażem mieszkania i zużycia wody a Halina pitoli cos żeby chodzić od mieszkania do mieszkania i sprawdzać kto mieszka i czy płaci za śmieci. Cyrk na kółkach
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 o 23:18
+11
Kolejny "sukces" prezydenta. W poprzedniej kadencji grzmiał, a teraz jedyne co umie to zaproponować podwyżki
Avatar
Komisarz. / 1 grudnia 2019 o 00:56
+10
Panie Prezydencie, do roboty. Coś takiego. Jak rada ma smialosc krytykować nadetego prezydenta. Mądry Polak po szkodzie. Kogo ten suwerena wybrał. Masażysta co nie płacił podatków. Taka rzeczywistość. Szkoda Puław. A taki miał być ludzki. Nie podnosić podatków i opłat. Zrobić porządek z Cyganami, otwarty urząd. A tym czasem? Bałagan, bylejakosc i brak pomysłów na miasto.
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 o 10:10
+10
W Pulawach potrzebne sa miejsca pracy a tu ciagle krzyk gdzie postawic pomnik. Rada Miasta powinna byc odmlodzona. A tu wiekszosc po 70 lat.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 15:08
-1
Wszelkie skargi i wnioski prosimy wysyłać na Nowogrodzką z podziękowaniami dla Zniszczę Samorządy Jarosława i nie biadolić tylko płacić. Rozumu zabrakło nad urną.
  Pińćsetplusy też muszą z czegoś żyć.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 13:43
+2
ZA śmieci tyle co za zboże taniej jest w nie jednym 200 tysięcznym mieście na przykład TORUŃ . Śmieszne i żałosne ktoś nie potrafi zarządzać to ma problemy nie potrzeba spalarni a koszty funkcjonowania miejskiej spółki można obniżyć.
Avatar
Puławianka / 6 dni temu o 04:01
0
Wszelkie skargi i wnioski prosimy wysyłać na Nowogrodzką z podziękowaniami dla Zniszczę Samorządy Jarosława i nie biadolić tylko płacić. Rozumu zabrakło nad urną.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 01:42
-1
Podwyzki za smieci. od nowego roku beda w calej Polsce nie tylko w Pulawach. W Pulawach wzrost o 60 procent a w Warszawie o 300 procent.
Avatar
Pb / 1 grudnia 2019 o 23:55
0
Sprawa jest prosta. Trzeba zweryfikować deklaracje dotyczące ilości zamieszkujących z wykazem osób zameldowanych. I nie plećcie, że to niemożliwe z powodu rodo. Rodo jest po to żeby chronić uczciwych, a nie pomagać ukryć się oszystom i przestępcom. Jak będą płacili wszyscy to podwyżki okażą się zbędne, chyba że monopolista zuk chce mieć jeszcze wyższe zyski i uposażenie prezesa.  
Avatar
Gość / 1 grudnia 2019 o 22:47
-1
Dlaczego w dzienniku można wszystko? Kłamać znieważyć pomawiać
Avatar
Gość / 1 grudnia 2019 o 22:46
-1
Dlaczego w dzienniku można wszystko? Kłamać znieważyć pomawiać
Avatar
Gość / 1 grudnia 2019 o 22:46
-1
Dlaczego w dzienniku można wszystko? Kłamać znieważyć pomawiać
Avatar
Gość / 1 grudnia 2019 o 22:46
-1
Dlaczego w dzienniku można wszystko? Kłamać znieważyć pomawiać
Avatar
Gość / 1 grudnia 2019 o 22:46
-1
Dlaczego w dzienniku można wszystko? Kłamać znieważyć pomawiać
Zobacz wszystkie komentarze 172

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy 1 3

Straciliśmy wszystko, nawet wspomnienia poszły z dymem – mówi Angelika Michalska, dorosła córka pani Beaty. W czwartek samotnej matce z Miłocina spłonął dom. Sąsiedzi, urzędnicy, strażacy pospieszyli z pomocą

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców
galeria

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców 14 10

Dziś po południu nieznany sprawca uszkodził szyby i lusterka w dwóch zaparkowanych pojazdach.

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny 0 1

Można brać udział w konkursie „Anioły, gwiazdy, szopki i stroiki”. Autorzy prac mają jeszcze czas do 13 grudnia by dostarczyć je organizatorom

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski 184 19

Szymon Hołownia dziś na deskach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku podjął decyzję w sprawie startu w wyborach. Były prowadzący Mam Talent zdecydował, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta RP.

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora 0 1

Rozmowa z Mateuszem Dziembą, koszykarzem Startu Lublin

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie
galeria

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie 0 0

Pokaz rollballu w Centrum Handlowym E. Leclerc Tomasza Zana. W sobotę zaprezentowała się drużyna, która uczestniczyła w ostatnich mistrzostwach świata w tej dyscyplinie w Indiach.

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM
9 grudnia 2019, 18:00

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM 0 0

We wtorek, 9 grudnia o godz. 18 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprezentowane zostanie muzyczno-taneczne widowisko "Idą Święta" w wykonaniu Formacji Tańca Towarzyskiego Gamza.

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin
galeria

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin 6 0

W weekend ściany Centrum Kultury wypełniła muzyka jazzowa. Ta, w klasycznym rozumieniu i nowa, eksperymentalna. Koncerty zachwycały, wzruszały, a nawet hipnotyzowały.

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim"
Magazyn
galeria

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim" 0 2

Kupili aparat do mierzenia jakości powietrza i prowadzą codzienne pomiary. Mowa o uczniach Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, którzy są laureatami naszego ekologicznego konkursu

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020
Magazyn

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020 0 0

30 listopada odbyło się losowanie grup przyszłorocznych mistrzostw Europy, które po raz pierwszy w historii nie będą mieć jednego lub dwóch państw gospodarzy, a mecze będą rozsiane po całej Europie. Jakie szanse na przyszłorocznym czempionacie kadra narodowa prowadzona przez Jerzego Brzęczka i kogo najbardziej należy się obawiać?

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia]
galeria

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia] 9 7

Orszak św. Mikołaja jest dla mieszkańców Lublina okazją, by się rozerwać. Pełni też funkcję edukacyjną. Dzieci - oprócz tego, że dostaną prezenty - dowiadują się kim był święty Mikołaj.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia]
galeria

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia] 0 0

Na zakończenie pierwszej rundy sezonu zasadniczego Krispol 1. Ligi Siatkarzy LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:2

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia]
galeria

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia] 11 1

– Odwróciłam się dosłownie na kilka sekund i wtedy córka zrzuciła na siebie kubek z gorącą herbatą. Byłam w szoku – opowiada Agnieszka Niewęgłowska z Radzynia Podlaskiego. Jej trzyletnia córka Amelia z poważnym oparzeniem brzucha trafiła w ubiegłym roku do „oparzeniówki” w Łęcznej. – Córka była w szpitalu niecały tydzień, na szczęście wszystko się dobrze zagoiło.

Inaczej przejedziemy przez ul. Diamentową

Inaczej przejedziemy przez ul. Diamentową 0 6

W poniedziałek zmieniona ma być organizacja ruchu pod przebudowywanym wiaduktem kolejowym nad ul. Diamentową.

Poziom II Charytatywnego Turnieju w Siatkonogę będzie wyższy niż przed rokiem

Poziom II Charytatywnego Turnieju w Siatkonogę będzie wyższy niż przed rokiem 0 0

Wielkimi krokami zbliża się II Charytatywny Turniej w Siatkonogę. Jeżeli ktoś chce wziąć w nim udział, to musi się spieszyć, bo zgłosiło się już kilkanaście drużyn. Ponownie gospodarzem zawodów będzie hala im. Arkadiusz Gołasia w Kraśniku, a impreza odbędzie się 21 grudnia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.