Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 listopada 2019 r.
15:44

Puławy: Opłata za śmieci rośnie o prawie 60 procent

0 172 A A
Radni w czwartek przyjęli uchwałę podnoszącą opłaty za odbiór śmieci w Puławach
Radni w czwartek przyjęli uchwałę podnoszącą opłaty za odbiór śmieci w Puławach (fot. Radosław Szczęch)

W przyszłym roku opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów segregowanych wzrośnie z obecnych 14 zł do 22 zł od osoby. Powodem jest skokowy wzrost kosztów składowania śmieci, jak również: nieszczelność systemu, brak spalarni, rosnące koszty zatrudnienia, energii elektrycznej i transportu. Problemom przyjrzy się nowy zespół.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas ostatniej sesji puławscy radni, po długiej dyskusji, przyjęli uchwałę ustalającą nowe opłaty za odbiór śmieci. Jak już zapowiadaliśmy, będzie drożej. Zamiast dotychczasowych 14 zł od osoby, za odpady segregowane puławianie zapłacą 22 zł miesięcznie, a zatem o ponad 57 proc. więcej. O blisko 80 proc. wzrośnie wysokość opłaty za śmieci niesegregowane (z 28 na 50 zł).

Dla przykładowej, trzyosobowej rodziny segregującej śmieci, zmiany oznaczają wzrost kosztów o blisko 290 zł rocznie. Żeby nie zrujnować budżetów domowych rodzin wielodzietnych, otrzymają one od miasta limit gwarantujący maksymalny miesięczny rachunek do 80 zł.

Opłaty, wynagrodzenia, paliwo, prąd

Skąd te podwyżki? Powodów jest wiele. Jeszcze cztery lata temu opłata marszałkowska (za składowanie tony odpadów) wynosiła 24 zł. Gdy w roku 2017 w Puławach debatowano nad obowiązującym obecnie stawkami za odbiór śmieci, opłata rosła właśnie do 140 zł. Obecnie wynosi (jeszcze) 170 zł za każdą tonę, a w przyszłym roku danina ta osiągnie 270 zł.

- Szacujemy, że na samą opłatę marszałkowską w przyszłym roku wydamy 2,5 mln zł, a jest to tylko część naszych kosztów. Do tego należy doliczyć 40-procentową podwyżkę kosztów energii elektrycznej, ponad 15-procentową podwyżkę płacy minimalnej, a także wyższe koszty transportu (wzrost liczby kursów śmieciarek przyp.) - wylicza Tomasz Wadas, prezes ZUK-u w Puławach.

Koszty spółki, która zgodnie z przepisami, musi się bilansować, szybko stają się kosztami po stronie budżetu miasta. A ten wkrótce zostanie obciążony nowym aneksem do umowy za zagospodarowanie odpadów, a także nową umową na ich transport. Ta ostatnia prawdopodobnie zostanie podpisana z ZUK-iem, jedynym oferentem w trwającym przetargu. Nowa cena jest średniorocznie o milion złotych wyższa od tej zaproponowanej dwa lata temu.

Brakująca spalarnia

Łączne koszty związane z utrzymaniem całego systemu, to jak wylicza Ratusz, w nowym roku będą o ponad 4 mln zł wyższe, niż obecnie. Żeby te lukę załatać, zaproponowano dość drastyczne podwyżki opłat za śmieci. Równolegle ZUK stara się pozwolenia na budowę spalarni. Jak obliczono, gdyby miasto dysponowało nią już teraz, podwyżka wyniosłaby około dwóch złotych, z 14 zł do 16 zł od mieszkańca. Niestety, jej koszt to ok. 60 mln zł, a bez zgody władz centralnych, budowa takiego zakładu jest obecnie niemożliwa. Szansa na zezwolenie ma się pojawić dopiero wiosną przyszłego roku.

Tymczasem radni debatując nad kształtem nowych opłat skupili się w większości na kwestii ich ściągalności. Radna Bożena Krygier (PiS) wygarnęła prezydentowi, że ten będąc radnym krytykował podwyżki i apelował o uszczelnienie systemu, a obecnie je popiera. Brak "wizji" zarzuciła mu natomiast radna Ewa Wójcik ("Samorządowcy).

- Oczekiwałabym od prezydenta działań wyprzedzających, przyjrzenia się różnym wariantom i przekazania radnym możliwości wyboru tego najwłaściwszego. Obecnie nie posiadamy żadnej alternatywy, otrzymaliśmy tylko proste przełożenie rosnących kosztów na mieszkańców - argumentowała była wiceprezydent.

Jak przekonać nieuczciwych?

Z kolei Halina Jarząbek (PiS), apelowała o uszczelnienie systemu. - Znaczna część mieszkańców nie zgłosiła się do systemu, to może być nawet 10 tys. osób. Nikt mi nie powie, że tyle wyjechało lub przebywa na wsi. Gdyby wszyscy płacili, nie powinniśmy mieć braków, a obecna kwota powinna wystarczyć - stwierdziła radna, sugerując poszukanie innej (niż podwyżki) metody załatania brakującej sumy.

Ze złudzeń o tym, że system można w łatwy i tani sposób uszczelnić, pozostałych radnych starał się wyrwać Ignacy Czeżyk (PiS). - Tego systemu do końca nie uszczelnimy. A nawet jeśli tak by się stało, to czy mamy pewność, że to rozwiąże problem, skoro opłata marszałkowska wzrosła już do 270 zł? Nie znajdziemy tutaj żadnego cudownego rozwiązania. Jedyne, co możemy zrobić to rozmawiać z mieszkańcami i przekazać im tę gorzką prawdę - mówił, nazywając śmieciowy problem "zmorą naszych czasów".

Za uchwałą i zespołem

Do poparcia uchwały podwyższającej opłaty starał się przekonywać radnych, prezydent. - Przy tragicznym stanie naszego budżetu nie możemy narażać go na dodatkowe straty. Nieprzyjęcie tej uchwały oznacza dla nas utratę 330 tys. zł miesięcznie - mówi Paweł Maj, który ostatecznie wyraził zgodę na powołanie specjalnego zespołu. Jego celem ma być poszukanie alternatywy dla kolejnych podwyżek i znalezienie sposobu na wzrost ściągalności podatku. 

Ostatecznie przeciwko podwyżkom nie opowiedział się żaden z radnych. Poparło je 8 osób (Niezależni i Koalicja Samorządowa) a 11 wstrzymało się od głosu (PiS i "Samorządowcy"). Tym samym uchwała o nowych stawkach za odbiór odpadów w Puławach została przyjęta.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 172

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Telemaniak / 30 listopada 2019 r. o 06:15
+20
Obejrzcie nagranie z sesji. Najlepszy PIS i Halina Jarzabek. Żądają płatnego zespołu radbych bezradnych gdzie będą szukać rozwiązań w postaci płatności za smieci uzaleznionej  metrażem mieszkania i zużycia  wody a Halina pitoli cos żeby chodzić od mieszkania do mieszkania i sprawdzać kto mieszka i czy płaci za śmieci. Cyrk na kółkach
 Ogladalem: zacytowana była wypowiedź Maja z 2016 i 2017 jak był jeszcze radnym, w której grzmiał, że podwyżek nie należy wprowadzać, a wystarczy uszczelnić tylko system. Ale w jego ocenie poprzednia władza była zła dla mieszkańców i jedyne, co potrafi zrobić, to podnieść opłaty. Teraz robi dokładnie to, co wcześniej krytykował. Hipokryta, obludnik, ignorant. Przede wszystkim jest nieodpowiedzialne i nie nadaje się na samorządowca, a na prezydenta tym bardziej. Im wcześniej odejdzie, tym lepiej dla Puław...
 Ogladalem: zacytowana była wypowiedź Maja z 2016 i 2017 jak był jeszcze radnym, w której grzmiał, że podwyżek nie należy wprowadzać, a wystarczy uszczelnić tylko system. Ale w jego ocenie poprzednia władza była zła dla mieszkańców i jedyne, co potrafi zrobić, to podnieść opłaty. Teraz robi dokładnie to, co wcześniej krytykował. Hipokryta, obludnik, ignorant. Przede wszystkim jest nieodpowiedzialne i nie nadaje się na samorządowca, a na prezydenta tym bardziej. Im wcześniej odejdzie, tym lepiej dla Puław... rozwiń
Avatar
My / 30 listopada 2019 r. o 03:34
+17
Za podwyżka i głosowali radni od Maja, reszta się wstrzymała. Co zrobił Maj przez rok? Nic. Chwalił się inwestycjami poprzedniej kadencji. Ot. Takiego mamy prezydenta.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 23:24
+15
Co tam spalarnia śmieci i podwyżka opłat dla mieszkańców, ważne że będziemy mieli odpicowany dom Chemika i nowiuśką halę sportową
Avatar
Gość / 1 grudnia 2019 r. o 07:56
+12
Pan Maj i jego radni prezentujacy poziom ponizej zera oraz emeryci typu pan Czeżyk powinni byc w trybie pilnym odwołani! Majowcy poza lansowaniem sie na meczach i.pisaniem anonimowo komentarzy nie robia nic. Ale co sie dziwic jak przyklad daje pan Maj robiacy to samo. Pan Czezyk i inni z jego epoki rowniez poza sianiem zametu nic nie robia. A placimy im my - mieszkancy! Za co? W um nie da sie nic zalatwic. I jie z winy urzednikow ktorzy sa pomocni i profesjonalni, ale przez prezydenta i jego opoznienia i brak dzialania oraz chaos. To wszystko pozniej odbija sie na nas mieszkancach. W tej radzie miasta poza moze maksymalnie 5 osobami nikt nic nie robi. Siedza milcza przysypiaja czasem reke podniosa i biora kase. Żenada! Wezcie sie ludzie obudzcie i pogoncie te towarzystwo!
Pan Maj i jego radni prezentujacy poziom ponizej zera oraz emeryci typu pan Czeżyk powinni byc w trybie pilnym odwołani! Majowcy poza lansowaniem sie na meczach i.pisaniem anonimowo komentarzy nie robia nic. Ale co sie dziwic jak przyklad daje pan Maj robiacy to samo. Pan Czezyk i inni z jego epoki rowniez poza sianiem zametu nic nie robia. A placimy im my - mieszkancy! Za co? W um nie da sie nic zalatwic. I jie z winy urzednikow ktorzy sa pomocni i profesjonalni, ale przez prezydenta i jego opoznienia i brak dzialania oraz chaos. To wszystk... rozwiń
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 r. o 09:58
+12
Tak naprawdę to śmieci segregują głównie mieszkańcy domów jednorodzinnych. Niestety na osiedlach nikt nie jest w stanie sprawdzić kto segreguje odpady a kto nie. Potrzeba zmiany mentalności ludzi a z tym niestety jeszcze długo będzie słabo
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 r. o 00:18
+12
Za chwilę PIS wprowadzi podwyżki prądu, wody, jeszcze podkręci ogólnopolską opłatę za śmieci. Azoty znów za chwilę powyższą nam o kilka baniek opłatę za ciepło które i tak poszło by kominem. Dokąd naród Polski to udźwignie?
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 23:53
+12
Obejrzcie nagranie z sesji. Najlepszy PIS i Halina Jarzabek. Żądają płatnego zespołu radbych bezradnych gdzie będą szukać rozwiązań w postaci płatności za smieci uzaleznionej metrażem mieszkania i zużycia wody a Halina pitoli cos żeby chodzić od mieszkania do mieszkania i sprawdzać kto mieszka i czy płaci za śmieci. Cyrk na kółkach
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 23:18
+11
Kolejny "sukces" prezydenta. W poprzedniej kadencji grzmiał, a teraz jedyne co umie to zaproponować podwyżki
Avatar
Komisarz. / 1 grudnia 2019 r. o 00:56
+10
Panie Prezydencie, do roboty. Coś takiego. Jak rada ma smialosc krytykować nadetego prezydenta. Mądry Polak po szkodzie. Kogo ten suwerena wybrał. Masażysta co nie płacił podatków. Taka rzeczywistość. Szkoda Puław. A taki miał być ludzki. Nie podnosić podatków i opłat. Zrobić porządek z Cyganami, otwarty urząd. A tym czasem? Bałagan, bylejakosc i brak pomysłów na miasto.
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 r. o 10:10
+10
W Pulawach potrzebne sa miejsca pracy a tu ciagle krzyk gdzie postawic pomnik. Rada Miasta powinna byc odmlodzona. A tu wiekszosc po 70 lat.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 15:08
-1
Wszelkie skargi i wnioski prosimy wysyłać na Nowogrodzką z podziękowaniami dla Zniszczę Samorządy Jarosława i nie biadolić tylko płacić. Rozumu zabrakło nad urną.
  Pińćsetplusy też muszą z czegoś żyć.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 13:43
+3
ZA śmieci tyle co za zboże taniej jest w nie jednym 200 tysięcznym mieście na przykład TORUŃ . Śmieszne i żałosne ktoś nie potrafi zarządzać to ma problemy nie potrzeba spalarni a koszty funkcjonowania miejskiej spółki można obniżyć.
Avatar
Puławianka / 2 grudnia 2019 r. o 04:01
+1
Wszelkie skargi i wnioski prosimy wysyłać na Nowogrodzką z podziękowaniami dla Zniszczę Samorządy Jarosława i nie biadolić tylko płacić. Rozumu zabrakło nad urną.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 01:42
-4
Podwyzki za smieci. od nowego roku beda w calej Polsce nie tylko w Pulawach. W Pulawach wzrost o 60 procent a w Warszawie o 300 procent.
Avatar
Pb / 1 grudnia 2019 r. o 23:55
0
Sprawa jest prosta. Trzeba zweryfikować deklaracje dotyczące ilości zamieszkujących z wykazem osób zameldowanych. I nie plećcie, że to niemożliwe z powodu rodo. Rodo jest po to żeby chronić uczciwych, a nie pomagać ukryć się oszystom i przestępcom. Jak będą płacili wszyscy to podwyżki okażą się zbędne, chyba że monopolista zuk chce mieć jeszcze wyższe zyski i uposażenie prezesa.  
Avatar
Gość / 1 grudnia 2019 r. o 22:47
-1
Dlaczego w dzienniku można wszystko? Kłamać znieważyć pomawiać
Avatar
Gość / 1 grudnia 2019 r. o 22:46
-1
Dlaczego w dzienniku można wszystko? Kłamać znieważyć pomawiać
Avatar
Gość / 1 grudnia 2019 r. o 22:46
-1
Dlaczego w dzienniku można wszystko? Kłamać znieważyć pomawiać
Avatar
Gość / 1 grudnia 2019 r. o 22:46
-1
Dlaczego w dzienniku można wszystko? Kłamać znieważyć pomawiać
Avatar
Gość / 1 grudnia 2019 r. o 22:46
-1
Dlaczego w dzienniku można wszystko? Kłamać znieważyć pomawiać
Zobacz wszystkie komentarze 172

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Drogi zasypane pod śniegiem. Odśnieżarki wyjechały do pracy [raport drogowy]

Lubelskie: Drogi zasypane pod śniegiem. Odśnieżarki wyjechały do pracy [raport drogowy]

Od samego rana w całym województwie lubelskim pada śnieg. Ciągle obowiązuje drugi stopień zagrożenia pogodowego, a drogowcy już wyjechali do uprzątnięcia dróg w regionie.

Lublin: Sypnęło śniegiem. Są problemy z komunikacją

Lublin: Sypnęło śniegiem. Są problemy z komunikacją

Z powodu opadów śniegu pojawiają się problemy z obsługą podmiejskich linii autobusowych. Trasę jednej z linii tymczasowo skrócono. Bez większych problemów kursują natomiast pociągi

Janów Lubelski buduje z rządowym wsparciem. Na liście m.in. dworzec i lodowisko

Janów Lubelski buduje z rządowym wsparciem. Na liście m.in. dworzec i lodowisko

Trwają roboty budowlane w Rynku w Janowie Lubelskim, które dotyczą przebudowy dworca. Zmieni się również wygląd Parku Misztalec, zaś przy szkole podstawowej powstaną boiska. W mieście zostanie wybudowany też skate park. Będzie także mobilne sztuczne lodowisko, czyli takie, które będzie można rozstawić w różnych miejscach

Ruszają szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Najpierw seniorzy 70 plus

Ruszają szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Najpierw seniorzy 70 plus

Od poniedziałku formalnie ruszają w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymają teraz seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat.

U!NB AZS UMCS Start II Lublin – KS Kutno 100:41. Łatwiej niż się spodziewali

U!NB AZS UMCS Start II Lublin – KS Kutno 100:41. Łatwiej niż się spodziewali

Zawodnicy U!NB AZS UMCS Start II Lublin rozgromili KS Kutno

Postawią szlabany przy stadionie Arena Lublin. Bo parking się zużywa

Postawią szlabany przy stadionie Arena Lublin. Bo parking się zużywa

Popularny parking przy stadionie Arena Lublin nie będzie już ogólnodostępny – zapowiada Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który zarządza tym terenem. Wyjaśnia, że plac jest intensywnie wykorzystywany przez kierowców, co oznacza dla spółki dodatkowe koszty. Dlatego mają tutaj stanąć szlabany.

Oszukiwali „na policjanta” w Chełmie, a wpadli w Warszawie

Oszukiwali „na policjanta” w Chełmie, a wpadli w Warszawie

Najbliższe miesiące w areszcie spędzą dwaj oszuści, którzy podając się za policjantów, wyłudzili od trójki chełmian ponad 80 tysięcy złotych. Śledczy z Chełma namierzyli naciągaczy w Warszawie, pojechali po nich i aresztowali. Obaj byli już notowani.

Co się dzieje w departamencie Urzędu Marszałkowskiego? Pracownik: "Groźby stały się niemal codziennością"

Co się dzieje w departamencie Urzędu Marszałkowskiego? Pracownik: "Groźby stały się niemal codziennością"

Zastraszanie, grożenie zwolnieniem z pracy czy obniżeniem pensji. To zarzucają swojej przełożonej urzędnicy z jednego z marszałkowskich departamentów. Urząd twierdzi, że oficjalnie nikt się nie skarżył.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 stycznia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 stycznia 2021 r.

Puławy: Ratusz będzie trochę ładniejszy

Puławy: Ratusz będzie trochę ładniejszy

Urząd Miasta w tym roku czeka niewielki remont. Głównym założeniem jest przebudowa popękanych schodów od strony placu Chopina i Domu Chemika, podjazdu dla inwalidów oraz renowacja kolumn. W planie jest także wymiana uszkodzonego oświetlenia oraz naprawa elewacji.

Codziennie w NBP w Lublinie ogromna kolejka. Sami bankowcy także zaskoczeni
galeria

Codziennie w NBP w Lublinie ogromna kolejka. Sami bankowcy także zaskoczeni

Istne oblężenie przeżywa lubelski oddział Narodowego Banku Polskiego. Mieszkańcy Lublina masowo wyciągają drobne monety gromadzone niekiedy latami i wymieniają je na większe nominały w maszynie do zamiany bilonu. – Nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania – przyznają w NBP.

Chełm: Pożegnali nauczyciela i mentora. Pogrzeb Franciszka Świstowskiego

Chełm: Pożegnali nauczyciela i mentora. Pogrzeb Franciszka Świstowskiego

Absolwenci i przyjaciele oraz pogrążona w bólu rodzina odprowadzili w ostatnią drogę Franciszka Świstowskiego, wieloletniego dyrektora chełmskiego Technikum Mechanicznego, pedagoga i zapalonego regionalistę.

Lotniskowe sarny czekają na wyrok

Lotniskowe sarny czekają na wyrok

Regionalna Rada Ochrony Przyrody negatywnie zaopiniowała projekt uchwały zezwalającej odstrzał 30 saren odwiedzających trawiaste lotnisko w Świdniku. To jedna z trzech opinii, o jakie poprosił Urząd Marszałkowski, zanim głosowaniem w tej sprawie zajmą się radni sejmiku.

Ewa Dados z Radia Lublin z nagrodą im. Edwarda Wojtasa

Ewa Dados z Radia Lublin z nagrodą im. Edwarda Wojtasa

Ewa Dados, dziennikarka Radia Lublin to tegoroczna Laureatka Nagrody im. Edwarda Wojtasa. Wyróżnienie odebrała podczas Koncertu Noworocznego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

"Weź naszego kota do domu bez formalności". Lubelska kawiarnia z pomysłem na przetrwanie
galeria

"Weź naszego kota do domu bez formalności". Lubelska kawiarnia z pomysłem na przetrwanie

Daisy, Pirat i Dante z Mrau Cafe to pierwsi bohaterowie akcji „Weź naszego kota do domu bez formalności”. Poduszki z kocimi rezydentami to pomysł na promocję lokalu i przetrwanie lockdownu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.