Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

3 maja 2019 r.
13:17

Puławy pamiętają o rocznicy uchwalenia konstytucji

0 81 A A

Paweł Szabłowski, wiceprezydent Puław, w swoim debiutanckim przemówieniu na uroczystości trzeciomajowej, mówił o uniwersalnych wartościach, które przetrwały 228 lat. Kwiaty pod Pomnikiem Konstytucji złożyli dzisiaj m.in. samorządowcy, uczniowie szkół, harcerze, mundurowi i środowiska kombatanckie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mija blisko 230 lat od uchwalenia przełomowej Ustawy Zasadniczej, czyli Konstytucji 3 Maja. Dokumentu, który mógł pozwolić zreformować kraj i skierować Rzeczpospolitą na ścieżkę rozwoju. Niestety, jak wiemy, ta próba wzmocnienia władzy państwowej przy jednoczesnej budowie nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego, zakończyła się niepowodzeniem i dwoma kolejnymi rozbiorami. Warto również pamiętać, że sama konstytucja, chociaż była drugą na świecie (po amerykańskiej) obowiązywała jedynie 14 miesięcy, a po 2,5 roku została deregowana. 

W rocznicę jej uchwalenia (3 maja 1791 rok), w Puławach odbyły się oficjalne uroczystości, które rozpoczęła msza w kościele pw. św. Józefa na Włostowicach. Następnie, mieszkańcy miasta udali się na plac przed świątynią, gdzie znajduje się Pomnik Konstytucji. Na miejscu zgromadziły się poczty sztandarowe reprezentujące m.in. młodzież, harcerzy, kombatantów i służby mundurowe.

Zanim poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, swoje debiutanckie przemówienie okolicznościowe wygłosił z-ca prezydenta Puław, Paweł Szabłowski. - 228 lat temu, właśnie w naszej ojczyźnie narodziła się nadzieja na przełamanie politycznego i gospodarczego kryzysu. Ziściło się marzenie o wolności, niezależności i demokracji. Polska stała się prekursorem i drogowskazem dla kolejnych narodów, które chciały dołączyć do grona nowoczesnych i oświeconych państw - mówił wiceprezydent wskazując na uniwersalne wartości, jakie przyświecały pierwszej konstytucji. - To równość wobec prawa, tolerancja, sprawiedliwość społeczna i trójpodział władzy - wymieniał, przyznając, że Polacy potrafili zachować je mimo kolejnych prób destabilizacji własnego kraju. 

e-Wydanie

Komentarze 81

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Teresa / 3 maja 2019 o 17:25
+13
Pan Wawerski ma minę jakby kogoś zamordował. O panuGorgolu nawet szkoda wspominać
Avatar
Gość / 3 maja 2019 o 18:07
+12
To Wójcikowa nawet wiązanki nie kupiła?
Avatar
Puławianka / 3 maja 2019 o 17:19
+12
Ooooop, pisowskie trolle już wylewają pomyje na Prezydenta Maja. Mam wrażenie, że Pan Prezydent nie będzie chodził na waszej pisowskiej krótkiej smyczy. I słusznie.
Droga pani zapamiętaj sobie, że wasz Maj zawarł koalicję z pisem i chodzi na ich smyczy. Powołał wice z politycznego nadania pisowskiego, zorganizował za nasze pieniądze imprezę kampanijną dla pisowskiej kandydatki i musiał wbrew swoim przekonaniom wychwalał inwestycje z europejskich pieniędzy. Wiem trudno to przyjąć jego wyznawcom, ale to jest polityka dla dorosłych.
 Drogi Panie, błąd logiczny. Prezydent Maj nie jest moim Prezydentem, ale liczę na to, że pokaże PiSowi pazury i tego mu źyczę. A że przyjął Dudę? Myślę, źe nie miał specjalnie wyjścia. Za to dzisiaj miał wyjście i niego skorzystał
 Drogi Panie, błąd logiczny. Prezydent Maj nie jest moim Prezydentem, ale liczę na to, że pokaże PiSowi pazury i tego mu źyczę. A że przyjął Dudę? Myślę, źe nie miał specjalnie wyjścia. Za to dzisiaj miał wyjście i niego skorzystał rozwiń
Avatar
Puławianka / 3 maja 2019 o 14:09
+10
Ooooop, pisowskie trolle już wylewają pomyje na Prezydenta Maja. Mam wrażenie, że Pan Prezydent nie będzie chodził na waszej pisowskiej krótkiej smyczy. I słusznie. 
Avatar
Bez wstydu / 3 maja 2019 o 19:05
+9
To Wójcikowa nawet wiązanki nie kupiła?
Tylko przez ostatnie  4 lata w urzedzie zgarnęła 800 tyś. Zł. Starczyło więc tylko na cmentarny znicz? 
Avatar
Gość / 4 maja 2019 o 09:23
+8
Jesteście gorsi od hien. Do tej pory nic nikomu nie przeszkadzało. Janusz Grobel latami czytał z kartki i nawet słowem nikt o tym nie wspomniał. Teraz co się nie zadzieje źle. Wszystko źle i mielone setki razy byle ludziom wmówić nieprawdę i obrzydzić pewne osoby. Systematyczna i celowa robota dwóch trzech osob. Na szczęście ludzie nie są debilami.
Avatar
Gość / 3 maja 2019 o 18:26
+8
Zawsze czytał z kartki Grobel. Więc co się czepiacie Szablowskiego??? Bardzo dobre wystąpienie!!! Te forum to syf i muł anonimowych kryminalistów! 90 procent oszczerstw nadaje sie do prokuratury!
Avatar
Janina / 3 maja 2019 o 17:00
+8
Pracowity prezydent zostawil Pulawom bardzo duzy dlug.
Avatar
Bgf / 3 maja 2019 o 19:18
+6
Szablowski wiceprezydent powinien przy pomniku na Wlostowicach swoimi slowami przemowic te 4 zdania. W przerciwienstwie do Grobla to mlody czlowiek Tamten dukal. z kartki przemowienia. Obecny wiceprezydent powiedzial krotko ale tez dukajac.  Zobaczcie na prezydenta Polski. Tez prawnik troche pewnie starszy a nigdy mowiac nie ma k a rtki. Tak bylo i w Pulawach. Nic specjalnego ten zastepca prezydenta Pulaw.
A to Grobel nie był młodym człowiekiem? Mogl 3 Maja  przemawiac z glowy? Co mu przeszkadzało? A może wtedy nie bywał pod pomnikiem w dniu 3 maja bo był zastępcą naczelnika stanu wojennego  miasta Pulawy? Lepiej pluc na Szablowskiego?
 Więc od kiedy Pan Grobel bierze udział w patriotycznych uroczystościach 3 Maja???? Czy jako zastępca naczelnika stanu wojennego lub jako ostatni prezydent za czasów komuny, miał odwagę i honor wziąść wtedy udział i wystąpić patryjotycznie w tym lub innym miejscu w dniu i z okazji uchwalenia konstytucji 3 Maja? Czy dopiero jak upadła komuna??????
 Więc od kiedy Pan Grobel bierze udział w patriotycznych uroczystościach 3 Maja???? Czy jako zastępca naczelnika stanu wojennego lub jako ostatni prezydent za czasów komuny, miał odwagę i honor wziąść wtedy udział i wystąpić patryjotycznie w tym lub innym miejscu w dniu i z okazji uchwalenia konstytucji 3 Maja? Czy dopiero jak upadła komuna?????? rozwiń
Avatar
Komusz / 3 maja 2019 o 18:42
+6
Szablowski wiceprezydent powinien przy pomniku na Wlostowicach swoimi slowami przemowic te 4 zdania. W przerciwienstwie do Grobla to mlody czlowiek Tamten dukal. z kartki przemowienia. Obecny wiceprezydent powiedzial krotko ale tez dukajac.  Zobaczcie na prezydenta Polski. Tez prawnik troche pewnie starszy a nigdy mowiac nie ma k a rtki. Tak bylo i w Pulawach. Nic specjalnego ten zastepca prezydenta Pulaw.
 A to Grobel nie był młodym człowiekiem? Mogl 3 Maja  przemawiac z glowy? Co mu przeszkadzało? A może wtedy nie bywał pod pomnikiem w dniu 3 maja bo był zastępcą naczelnika stanu wojennego  miasta Pulawy? Lepiej pluc na Szablowskiego?
 A to Grobel nie był młodym człowiekiem? Mogl 3 Maja  przemawiac z glowy? Co mu przeszkadzało? A może wtedy nie bywał pod pomnikiem w dniu 3 maja bo był zastępcą naczelnika stanu wojennego  miasta Pulawy? Lepiej pluc na Szablowskiego? rozwiń
Avatar
Gość / 7 maja 2019 o 23:08
0
Co za różnica czy prezydent czy wice. Służbowy samochód nie należy się żadnemu. Miasto zadłużone na lata a oni rozbijają się służbowymi brykami i jeszcze nie wiadomo dokąd jeżdżą. Coś szybko władza w mieście rozpasała się.
Avatar
Gość / 6 maja 2019 o 22:28
+3
A ja myślałem że tu jest mowa o podręcznikowym, studenckim przykładzie zniesławienia. Już widzę jak ktoś bierze służbowe auto i znika na parę dni i nikt o tym nic nie wie. Rzygowiny
Avatar
moleq / 6 maja 2019 o 21:15
+1
On nie tylko nie potrafi sie wypowiedziec, ale i decyzji podjac nie umie. Dobrze, ze jest wice, bo miasto by sie musialo samo rzadzic. Bierze sluzbowe auto i na kilka dni bez slowa znika z urzedu. O Groblu mowcie co chcecie, ale to byl tytan pracy. Czesto w urzedzie byl pierwszy a wychodzil prawie że ostatni. Kto przechodzil kolo urzedu ten wie, opel astra II pana Grobla stala od wczesnych godzin rannych.
Co???? W naszym zadłużonym mieście pan wiceprezydent ma do wyłącznej dyspozycji służbowy samochód? Arogancja władzy w całej rozciągłości. Skandal!!!
 Kolego, tu jest mowa o prezydencie, a nie o wice...Czytanie ze zrozumieniem się kłania...
 Kolego, tu jest mowa o prezydencie, a nie o wice...Czytanie ze zrozumieniem się kłania... rozwiń
Avatar
ja z pulaw / 6 maja 2019 o 13:16
0
Bez pana Bednarza prezesa ZA ,puscił ta pana Andrzeja samego
Avatar
re / 5 maja 2019 o 21:18
+3
Puławianie jak "ciemny lud" uczestniczy w imprezach, które i ubliżają, zapominają że istnieją wartości za które ginęli Polacy, a teraz za 500+ lub 888 zł je sprzedają.
Avatar
Gość / 5 maja 2019 o 20:21
+4
Lepiej pisakom dac z miasta z 5 milionów złotych na szpital powiatowy niż zorganizować za 100 tyś fajna imprezę. Porażka
Avatar
Hgfthh / 5 maja 2019 o 20:19
+4
Wczesniej bylo 2 wiceprezydentow. obecnie wystarcza jeden. Sa oszczednosci. mieszkancy przy tym tez korzystaja.
Póki co to ani prezyden ani jego wice nie wystarcają. Takiego rozgardiaszu w mieście, urzędzie i spólkach mniejskich nie było nigdy wcześniej.
Mogę napisać wszystko. Nawet to że Ameryka jest biedniejsza od Sudanu. Nie wiem  skad biorą się takie kłamliwe .....
A ja wiem skąd i potwierdzam, że nie są kłamliwe. Maj nie ogarnia wszystkiego a najgorsze jest to, że nie nie umie pracować w zespole jako lider.
Ja potwierdze przed sądem dowodami że jest zupelnie inaczej. Więc wal konkretami albo jako mieszkaniec miasta Puławy które w ten sposób szkalujesz i plujesz na nie ,osobiście podam kłamstwa  i jarmarczne wymysły  niszczące miasto,  człowieka i jego rodzinę,  do sądu.
Proszę bardzo- pierwszomajowej imprezy w Marinie nie było w programie i nie było zaplanowanych na ten cel pieniędzy. Miasto dołozyło do niej 100 tys jako nieprzewidywany wydatek. Kosztem czego jeszcze nie wiadomo. Młody Cugowski został narzucony przez "górę". Na początku roku sporządzono w urzędzie kalendarz imprez w Puławach, zatwierdzony przez Maja- majówki w dokumencie nie ma. ***s://***pulawy.eu/pli/1204_KALENDARZ%20IMPREZ%20PU%C5%81AWY%202019_kolor.pdf
 To idź zabij Maja bo zorganizował imprezę na której moja córka i mnóstwo ludzi super sie bawiło. Zgadzam sie ze trwa niszczenie i obrzydzanie Maja wszelkimi sposobami. 
 To idź zabij Maja bo zorganizował imprezę na której moja córka i mnóstwo ludzi super sie bawiło. Zgadzam sie ze trwa niszczenie i obrzydzanie Maja wszelkimi sposobami.  rozwiń
Avatar
Gość / 5 maja 2019 o 20:12
+2
Nie. Griblowi nikt nie wypominał że czyta z kartki, że duka, że nie uczestniczył jako zastępca naczelnika miasta czy ostatni komunistyczny prezydent miasta Puławy w uroczystościach 3 mają czy 11 listopada ( a może uczestniczył?) że mówił o że cos zbudował a nie zbudował, a tak naprawdę nie mówił, że urząd czy spółki się walą, że chory że żyje i oddycha. Że żaba jest bocianem. To co tu się dzieje to czyste bandyctwo mające na celu zniszczyć człowieka
Avatar
Gość / 5 maja 2019 o 19:47
0
To co się tu anonimowo dzieje to bandyckie bagno. Celowe kłamstwo, manipulacja i wmawianie ludziom ze jest źle, a wszystko wina prezydenta lub vice. Wszystkie kłamstwem mielone setki razy byle ludziom wmówić nieprawdę i OBRZYDZIĆ prezydenta. Systematyczna i celowa robota dwóch trzech kryminalistów. Na szczęście ludzie nie są debilami.
  Paczpan, całkiem tak samo jak w poprzedniej kadencji przydu pasy pewnego niezależnego radnego wobec ówczesnego prezydenta.
Avatar
gość / 5 maja 2019 o 19:44
-1
Wczesniej bylo 2 wiceprezydentow. obecnie wystarcza jeden. Sa oszczednosci. mieszkancy przy tym tez korzystaja.
Póki co to ani prezyden ani jego wice nie wystarcają. Takiego rozgardiaszu w mieście, urzędzie i spólkach mniejskich nie było nigdy wcześniej.
Mogę napisać wszystko. Nawet to że Ameryka jest biedniejsza od Sudanu. Nie wiem  skad biorą się takie kłamliwe .....
A ja wiem skąd i potwierdzam, że nie są kłamliwe. Maj nie ogarnia wszystkiego a najgorsze jest to, że nie nie umie pracować w zespole jako lider.
 Ja potwierdze przed sądem dowodami że jest zupelnie inaczej. Więc wal konkretami albo jako mieszkaniec miasta Puławy które w ten sposób szkalujesz i plujesz na nie ,osobiście podam kłamstwa  i jarmarczne wymysły  niszczące miasto,  człowieka i jego rodzinę,  do sądu.
 Proszę bardzo- pierwszomajowej imprezy w Marinie nie było w programie i nie było zaplanowanych na ten cel pieniędzy. Miasto dołozyło do niej 100 tys jako nieprzewidywany wydatek. Kosztem czego jeszcze nie wiadomo. Młody Cugowski został narzucony przez "górę". Na początku roku sporządzono w urzędzie kalendarz imprez w Puławach, zatwierdzony przez Maja- majówki w dokumencie nie ma. ***s://***pulawy.eu/pli/1204_KALENDARZ%20IMPREZ%20PU%C5%81AWY%202019_kolor.pdf
 Proszę bardzo- pierwszomajowej imprezy w Marinie nie było w programie i nie było zaplanowanych na ten cel pieniędzy. Miasto dołozyło do niej 100 tys jako nieprzewidywany wydatek. Kosztem czego jeszcze nie wiadomo. Młody Cugowski został narzucony przez "górę". Na początku roku sporządzono w urzędzie kalendarz imprez w Puławach, zatwierdzony przez Maja- majówki w dokumencie nie ma. ***s://***pulawy.eu/pli/1204_KALENDARZ%20IMPREZ%20PU%C5%81AWY%202019_kolor.pdf rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 81

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Tu też przeszła trąba powietrzna? Zerwane dachy, połamane drzewa [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Tu też przeszła trąba powietrzna? Zerwane dachy, połamane drzewa [zdjęcia] 0 0

To mogła być trąba powietrzna. W gminach Uścimów, Ostrów Lubelski i Niedźwiada w poniedziałek wiatr uszkodził kilkadziesiąt dachów i powalił setki drzew. Uszkodzone zostały także linie energetyczne. Na miejscu pracują strażacy, którzy pomagają w łataniu poszyć na budynkach mieszkalnych.

Trąba powietrzna koło Lublina. Zobacz nagranie [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Trąba powietrzna koło Lublina. Zobacz nagranie [wideo, zdjęcia] 12 7

Zniszczone budynki, pozrywane dachy, wybite szyby w oknach, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne. W poniedziałek przez gminę Wojciechów (powiat lubelski) przeszła trąba powietrzna. Mieszkańcy Stasina i Palikij II ucierpieli najbardziej. – To był armagedon! – mówi Tadeusz Bartoszcze. – Nie życzę nikomu, aby coś takiego przeżył – dodaje Danuta Wojtaszko

W Lublinie powstaje nowe stowarzyszenie kibiców żużla

W Lublinie powstaje nowe stowarzyszenie kibiców żużla 0 2

Grupa sympatyków „czarnego sportu” z Lublina zakłada Stowarzyszenie Kibiców „Pierwszy Łuk”, żeby łatwiej im było zorganizować turniej na zakończenie tego sezonu. Obecnie są oni na etapie kompletowania niezbędnej dokumentacji

Piłkarki Górnika Łęczna wreszcie przełamały złą passę

Piłkarki Górnika Łęczna wreszcie przełamały złą passę 0 0

Górnik Łęczna, już pod wodzą Piotra Mazurkiewicza, wrócił na zwycięską ścieżkę. Mistrzynie Polski pokonały 3:2 AZS PWSZ Wałbrzych

Wrzuciła dziecko do pieca. Proces Agaty F. spod Lubartowa
galeria

Wrzuciła dziecko do pieca. Proces Agaty F. spod Lubartowa 0 5

Sąd powoła kolejnych biegłych w procesie Agaty F. – oskarżonej o zabójstwo swojego dziecka. Po porodzie 22-latka wrzuciła córeczkę do pieca i spaliła. Specjaliści mają wyjaśnić, czy dziecko urodziło się żywe i co dokładnie doprowadziło do jego śmierci.

Rośnie poziom wody w rzekach w Lubelskiem. Ostrzeżenie IMGW

Rośnie poziom wody w rzekach w Lubelskiem. Ostrzeżenie IMGW 0 0

Synoptycy prognozują wzrost stanu wód w rzekach w woj. lubelskim

„Polacy darzą Unię Europejską ogromnym zaufaniem”. Beata Szydło i Beata Mazurek w Lublinie

„Polacy darzą Unię Europejską ogromnym zaufaniem”. Beata Szydło i Beata Mazurek w Lublinie 0 10

– Trzeba postawić na ludzi, którzy będą bronili polskich interesów i polskich spraw – mówi Beata Szydło, która przyjechała we wtorek do Lublina. – Listy Prawa i Sprawiedliwości to listy ludzi sprawdzonych – wtóruje jej Beata Mazurek, lubelska „dwójka” z listy PiS w eurowyborach.

"To ważne wybory". Lider SLD odwiedził Lublin i poparł Riada Haidara

"To ważne wybory". Lider SLD odwiedził Lublin i poparł Riada Haidara 0 9

Riad Haidar, startujący w eurowyborach z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej z listy Koalicji Europejskiej, otrzymał wsparcie od Włodzimierza Czarzastego. Lider SLD przyjechał do Lublina, żeby poprzeć kandydata ze swojej partii.

Piotr Sadczuk (prezes Górnika): Runda wiosenna nauczyła mnie pokory

Piotr Sadczuk (prezes Górnika): Runda wiosenna nauczyła mnie pokory 0 2

Rozmowa z Piotrem Sadczukiem, prezesem Górnika Łęczna

Trąba powietrzna w gm. Wojciechów koło Lublina. Na miejscu jest premier Morawiecki [zdjęcia]
aktualizacja
galeria

Trąba powietrzna w gm. Wojciechów koło Lublina. Na miejscu jest premier Morawiecki [zdjęcia] 210 40

- To był armagedon! - mówi mieszkaniec Stasina. We wtorek trąba powietrzna siała spustoszenie w gm. Wojciechów.

Groźny wypadek na DK nr 12. Trzy osoby w szpitalu

Groźny wypadek na DK nr 12. Trzy osoby w szpitalu 11 5

Rodzice z czteroletnim dzieckiem w poważnym stanie trafili do puławskiego szpitala, po tym jak samochód dostawczy, którym jechali uderzył w tył ciężarówki. Do zdarzenia doszło dzisiaj rano, ok. godz. 6:40, na drodze krajowej nr 12, na wysokości Leokadiowa.

Pałac Potockich w końcu doczeka się rewitalizacji? Miasto stara się o dofinansowanie

Pałac Potockich w końcu doczeka się rewitalizacji? Miasto stara się o dofinansowanie 0 3

Radzyń Podlaski będzie starał się o środki na rewitalizację centrum miasta z pałacem Potockich. Jest szansa na 20 mln zł.

Trąba powietrzna w woj. lubelskim. Pozrywane dachy, zniszczone domy. "To był armageddon!" [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Trąba powietrzna w woj. lubelskim. Pozrywane dachy, zniszczone domy. "To był armageddon!" [zdjęcia, wideo] 410 23

Trąba powietrzna przeszła przez gminę Wojciechów i pozrywała dachy w domach i budynkach gospodarczych.

Zawsze klasyka: "Kameralnie" w DDK Węglin
23 maja 2019, 19:00

Zawsze klasyka: "Kameralnie" w DDK Węglin 0 0

Przed nami kolejna odsłona cyklu "Zawsze klasyka" w DDK Węglin (ul. Judyma 2a). 23 maja o godz. 19 odbędzie się koncert "Kameralnie" ukazujący twórczość Stanisława Moniuszki.

LUK Politechnika Lublin ma nowego zawodnika

LUK Politechnika Lublin ma nowego zawodnika 0 0

Lubelski beniaminek kompletuje skład na sezon 2019/2020. Nowym zawodnikiem będzie przyjmujący Lechii Tomaszów Mazowiecki 27-leni Paweł Rusin

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!