Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

25 sierpnia 2015 r.
9:31

Puławy: Samorząd pozbywa się drogi i mostu na Wiśle. Nie będą płacić za naprawę

0 13 A A
Most na Wiśle wymaga z pewnością remontu. Ale to już będzie kłopot władz województwa…
Most na Wiśle wymaga z pewnością remontu. Ale to już będzie kłopot władz województwa…

Nasze samorządy już oficjalnie pozbywają się niechcianej drogi i mostu. Radni Gminy Puławy odpowiednią uchwałę w tej sprawie podjęli w ostatnią środę. Radni miejscy zrobią to samo 27 sierpnia. Zarząd województwie nie będzie protestował.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Samorządowcy nie mają wątpliwości: droga, która trafiła na ich utrzymanie w 2008 r. powinna zostać włączona do zasobu Zarządu Dróg Wojewódzkich. Cały odcinek - od skrzyżowania z drogą nr 12 przez ulicę Centralną, Piłsudskiego, stary most na Wiśle i dalej, aż do obwodnicy, z chwilą jej oddania do użytku zgodnie z obowiązującym prawem został zdegradowany do roli drogi lokalnej. W konsekwencji bieżące naprawy, remonty, utrzymanie spadło na barki miasta i gminy.

Przed nimi stanęło także widmo horrendalnie drogiej naprawy mostu im. I. Mościckiego, czy przebudowy skrzyżowania w Górze Puławskiej. Do śmiechu z tego powodu nie było szczególnie władzom gminy, które tak bardzo przestraszyły się wydatków z tym związanych, że ubiegłoroczne inwestycje ograniczyły do minimum, a własne zadłużenie zredukowali do zera.

Na szczęście sędziowie Trybunału Konstytucyjnego ostatecznie (po 1,5 roku zastanawiania się) uznali, że nowelizacja ustawy o drogach jest zgodna z prawem. Nowe przepisy mówią, że byłymi drogami krajowymi nie powinny zajmować się gminy, a województwa.

W związku z tym, rady miast i gmin w całym kraju rozpoczęły masowo na drodze uchwał oddawać niechciane drogi. W ostatnią środę taką uchwałę jednomyślnie podjęli radni gminy Puławy. Podczas najbliższej, zaplanowanej na 27 sierpnia sesji, zrobią to także radni miejscy. Jej projekt jest już gotowy.

- Ta droga nie utraciła charakteru drogi ponadlokalnej i spełnia standardy drogi wojewódzkiej. Swoim przebiegiem obejmuje także most na Wiśle, który ma istotne znaczenie dla całego województwa - napisał w uzasadnieniu uchwały Andrzej Kramek, szef Wydziału Nadzoru Komunalnego i Spraw Lokalowych w UM Puławy.

Paweł Nakonieczny członek Zarządu Województwa Lubelskiego zapewnia, że przyjmą „prezent” od puławskich samorządów.

- To jest jednostronna decyzja gmin. My staniemy się zarządcą tej drogi. Co prawda, jeżeli dany odcinek nie spełniałby kryteriów drogi wojewódzkiej, prawo umożliwia nam przekazanie go powiatowi, ale w przypadku tej drogi nie będziemy się wygłupiać - mówi. - Nie cieszymy się z tego - dodaje.

Co stanie się z mostem? Czy województwo wyda na jego remont tę ogromną sumę pieniędzy, której tak bały się lokalne samorządy?

- Ten most nie jest w tak złym stanie, jak mówiono. Na pewno przyjrzymy się dokumentacji dotyczącej jego stanu oraz projektowi naprawy. Nie jesteśmy bogatym województwem, ale będziemy musieli sobie dać z tym radę - przyznaje Nakonieczny.

Brzeziński: To moja zasługa

Wójt gminy Puławy przekonuje, że zmiana prawa, która umożliwia przekazywanie byłych dróg krajowych województwom nie byłaby możliwa bez jego zaangażowania.

- To była moja batalia, być może najtrudniejsza w całej mojej działalności publicznej - mówi wójt Krzysztof Brzeziński, który twierdzi, że tegoroczna korzystna dla gmin decyzja Trybunału Konstytucyjnego popierająca nowelizację ustawy o drogach publicznych to efekt jest kilkuletnich starań.

- Inicjatywa nowelizacji ustawy była efektem konferencji, którą zorganizowałem w grudniu 2011 roku oraz wielu wystąpień w przeróżnych gremiach, w tym w Pałacu Prezydenckim, Sejmie i województwie. W rezultacie, z inicjatywy posła Jarosława Żaczka powstał projekt zmiany wadliwego prawa. - Przykład „starego mostu” i gminy Puławy stał się sztandarem w tej walce - dodaje.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
DZS / 25 sierpnia 2015 r. o 22:14
0

Konsekwencja wójta i jego ludzi doprowadziła do zmiany niemądrej ustawy, to jest po prostu fakt. Szkoda, że nawet w tej sprawie są ludzie, którzy zamiast pogratulować wolą anonimowo wyśmiewać. Mieszkańcy gminy wiedzą dobrze o co w tym wszystkim chodzi.

DOKŁADNIE!!! Dzięki za odwagę :)

Avatar
pńczoszanka / 25 sierpnia 2015 r. o 22:13
0

SZKODA, ŻE WÓJT NIE PAMIĘTA, ŻE TAM ISTNIEJE OGRANICZENIE TONAŻOWE - AUTOBUSY WYCIECZKOWE, CIĄGNIKI SIODŁOWE Z NACZEPĄ TO CODZIENNI UŻYTKOWNICY MOSTU. WYSTARCZY POSTAWIĆ PATROL STRAŻY MIEJSKIEJ I KASA NA REMONT MOSTU BĘDZIE NATYCHMIAST - ALE ŁATWIEJ BYĆ URAŻONYM KSIĘCIEM NIŻ POGONIĆ DO ROBOTY OBIBOKÓW ( POCIOTKÓW WÓJTA) ZA STRAŻY MIEJSKIEJ. NAJLEPIEJ ZARABIA SIĘ NA FOTORADARZE- DO CZASU DO KOŃCA TEGO ROKU.

szkoda, że nie doczytałeś nigdzie, że:'

1. to jest GMINA PUŁAWY więc nie może mieć straży miejskiej a jedynie gminną

2. W gminie Puławy nie ma straży gminnej, tym samym nie ma w niej ŻADNYCH zatrudnionych pociotków, a sugerowanie że wójt chroni kogoś, kogo nie ma to zwykła farsa i pomówienia

3. ograniczenie tonażowe nie dotyczy autobusów i mieszkańców. doczytaj przepisy.

Ale jak ktoś chce dop......ć to wymyśla bzdety.

Wójt zrobił raban na całą Polskę, były o tym programy w telewizji I O TYM TRZEBA MÓWIĆ GŁOŚNO!!! Doceniajmy ludzi którzy osiągają pozytywne efekty!!!

szkoda, że nie doczytałeś nigdzie, że:'

1. to jest GMINA PUŁAWY więc nie może mieć straży miejskiej a jedynie gminną

2. W gminie Puławy nie ma straży gminnej, tym samym nie ma w niej ŻADNYCH zatrudnionych pociotków, a sugerowanie że wójt chroni kogoś, kogo nie ma to zwykła farsa i pomówienia

3. ograniczenie tonażowe nie dotyczy autobusów i mieszkańców. doczytaj przepisy.

Ale jak ktoś chce dop......ć to wymyśla bzdety.

Wójt zrobił raban na całą Polskę, były o tym programy w telewizji I O TYM... rozwiń

Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 r. o 22:12
0
Konsekwencja wójta i jego ludzi doprowadziła do zmiany niemądrej ustawy, to jest po prostu fakt. Szkoda, że nawet w tej sprawie są ludzie, którzy zamiast pogratulować wolą anonimowo wyśmiewać. Mieszkańcy gminy wiedzą dobrze o co w tym wszystkim chodzi.
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 r. o 15:02
0
SZKODA, ŻE WÓJT NIE PAMIĘTA, ŻE TAM ISTNIEJE OGRANICZENIE TONAŻOWE - AUTOBUSY WYCIECZKOWE, CIĄGNIKI SIODŁOWE Z NACZEPĄ TO CODZIENNI UŻYTKOWNICY MOSTU. WYSTARCZY POSTAWIĆ PATROL STRAŻY MIEJSKIEJ I KASA NA REMONT MOSTU BĘDZIE NATYCHMIAST - ALE ŁATWIEJ BYĆ URAŻONYM KSIĘCIEM NIŻ POGONIĆ DO ROBOTY OBIBOKÓW ( POCIOTKÓW WÓJTA) ZA STRAŻY MIEJSKIEJ. NAJLEPIEJ ZARABIA SIĘ NA FOTORADARZE- DO CZASU DO KOŃCA TEGO ROKU.
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 r. o 14:34
0
Brawo Panie Wójcie, szkoda tylko że zawistnicy każdy Pana sukces próbują zdyskredytować.
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 r. o 12:44
0
Wygląda na to, że cała ta historia odbiła się zdrowym echem skoro władze gminy zredukowały zadłużenie własne do zera. Miejmy nadzieję, że zostaną wyciągniete wnioski na przyszłość :)
Avatar
DJ / 25 sierpnia 2015 r. o 12:40
0

Uczciwie zatrudnił dyrektora GOPSu, sekretarza, dyrektor SAPO z wyrokiem itd.

sekretarza, dyrektora zatrudnia gmina i jest komisja konkursowa!

A dyrektorka SAPO w momencie zatrudniania wyroku nie miała, teraz też nie jest jeszcze prawomocny i wszystko się może zdarzyć....

Avatar
dd / 25 sierpnia 2015 r. o 12:39
0

Narcyzm tego Brzezińskiego mnie poraża!

Jaki narcyzm?!?!?!?!?

Po prostu otwarcie mówi o tym co zrobił, żeby przypadkiem ktoś łasy ni przygarnął sobie Jego zasług, jak to wcześniej już bywało!!!

Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 r. o 10:55
0
To ja narcyz się nazywam :)
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 r. o 10:23
0
Uczciwie zatrudnił dyrektora GOPSu, sekretarza, dyrektor SAPO z wyrokiem itd.
Avatar
DZS / 25 sierpnia 2015 r. o 22:14
0

Konsekwencja wójta i jego ludzi doprowadziła do zmiany niemądrej ustawy, to jest po prostu fakt. Szkoda, że nawet w tej sprawie są ludzie, którzy zamiast pogratulować wolą anonimowo wyśmiewać. Mieszkańcy gminy wiedzą dobrze o co w tym wszystkim chodzi.

DOKŁADNIE!!! Dzięki za odwagę :)

Avatar
pńczoszanka / 25 sierpnia 2015 r. o 22:13
0

SZKODA, ŻE WÓJT NIE PAMIĘTA, ŻE TAM ISTNIEJE OGRANICZENIE TONAŻOWE - AUTOBUSY WYCIECZKOWE, CIĄGNIKI SIODŁOWE Z NACZEPĄ TO CODZIENNI UŻYTKOWNICY MOSTU. WYSTARCZY POSTAWIĆ PATROL STRAŻY MIEJSKIEJ I KASA NA REMONT MOSTU BĘDZIE NATYCHMIAST - ALE ŁATWIEJ BYĆ URAŻONYM KSIĘCIEM NIŻ POGONIĆ DO ROBOTY OBIBOKÓW ( POCIOTKÓW WÓJTA) ZA STRAŻY MIEJSKIEJ. NAJLEPIEJ ZARABIA SIĘ NA FOTORADARZE- DO CZASU DO KOŃCA TEGO ROKU.

szkoda, że nie doczytałeś nigdzie, że:'

1. to jest GMINA PUŁAWY więc nie może mieć straży miejskiej a jedynie gminną

2. W gminie Puławy nie ma straży gminnej, tym samym nie ma w niej ŻADNYCH zatrudnionych pociotków, a sugerowanie że wójt chroni kogoś, kogo nie ma to zwykła farsa i pomówienia

3. ograniczenie tonażowe nie dotyczy autobusów i mieszkańców. doczytaj przepisy.

Ale jak ktoś chce dop......ć to wymyśla bzdety.

Wójt zrobił raban na całą Polskę, były o tym programy w telewizji I O TYM TRZEBA MÓWIĆ GŁOŚNO!!! Doceniajmy ludzi którzy osiągają pozytywne efekty!!!

szkoda, że nie doczytałeś nigdzie, że:'

1. to jest GMINA PUŁAWY więc nie może mieć straży miejskiej a jedynie gminną

2. W gminie Puławy nie ma straży gminnej, tym samym nie ma w niej ŻADNYCH zatrudnionych pociotków, a sugerowanie że wójt chroni kogoś, kogo nie ma to zwykła farsa i pomówienia

3. ograniczenie tonażowe nie dotyczy autobusów i mieszkańców. doczytaj przepisy.

Ale jak ktoś chce dop......ć to wymyśla bzdety.

Wójt zrobił raban na całą Polskę, były o tym programy w telewizji I O TYM... rozwiń

Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 r. o 22:12
0
Konsekwencja wójta i jego ludzi doprowadziła do zmiany niemądrej ustawy, to jest po prostu fakt. Szkoda, że nawet w tej sprawie są ludzie, którzy zamiast pogratulować wolą anonimowo wyśmiewać. Mieszkańcy gminy wiedzą dobrze o co w tym wszystkim chodzi.
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 r. o 15:02
0
SZKODA, ŻE WÓJT NIE PAMIĘTA, ŻE TAM ISTNIEJE OGRANICZENIE TONAŻOWE - AUTOBUSY WYCIECZKOWE, CIĄGNIKI SIODŁOWE Z NACZEPĄ TO CODZIENNI UŻYTKOWNICY MOSTU. WYSTARCZY POSTAWIĆ PATROL STRAŻY MIEJSKIEJ I KASA NA REMONT MOSTU BĘDZIE NATYCHMIAST - ALE ŁATWIEJ BYĆ URAŻONYM KSIĘCIEM NIŻ POGONIĆ DO ROBOTY OBIBOKÓW ( POCIOTKÓW WÓJTA) ZA STRAŻY MIEJSKIEJ. NAJLEPIEJ ZARABIA SIĘ NA FOTORADARZE- DO CZASU DO KOŃCA TEGO ROKU.
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 r. o 14:34
0
Brawo Panie Wójcie, szkoda tylko że zawistnicy każdy Pana sukces próbują zdyskredytować.
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 r. o 12:44
0
Wygląda na to, że cała ta historia odbiła się zdrowym echem skoro władze gminy zredukowały zadłużenie własne do zera. Miejmy nadzieję, że zostaną wyciągniete wnioski na przyszłość :)
Avatar
DJ / 25 sierpnia 2015 r. o 12:40
0

Uczciwie zatrudnił dyrektora GOPSu, sekretarza, dyrektor SAPO z wyrokiem itd.

sekretarza, dyrektora zatrudnia gmina i jest komisja konkursowa!

A dyrektorka SAPO w momencie zatrudniania wyroku nie miała, teraz też nie jest jeszcze prawomocny i wszystko się może zdarzyć....

Avatar
dd / 25 sierpnia 2015 r. o 12:39
0

Narcyzm tego Brzezińskiego mnie poraża!

Jaki narcyzm?!?!?!?!?

Po prostu otwarcie mówi o tym co zrobił, żeby przypadkiem ktoś łasy ni przygarnął sobie Jego zasług, jak to wcześniej już bywało!!!

Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 r. o 10:55
0
To ja narcyz się nazywam :)
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2015 r. o 10:23
0
Uczciwie zatrudnił dyrektora GOPSu, sekretarza, dyrektor SAPO z wyrokiem itd.