Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 listopada 2019 r.
19:48

Rowery pokradzione albo zdewastowane. Tak się skończył pierwszy sezon "roweru miejskiego" w Puławach

80 43 A A
Tak wyglądało uruchomienie systemu rowerów
Tak wyglądało uruchomienie systemu rowerów (fot. Materiały prasowe)

Udostępnione przed wyborami rowery do bezpłatnego poruszania się po mieście jeździły przez 1,5 miesiąca. Niestety, kilka z nich skradziono, a wiele zostało uszkodzonych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uruchomienie czterech stacji z rowerami było inicjatywą Pawła Nakoniecznego, polityka Platformy Obywatelskiej oraz stowarzyszenia „Nowe perspektywy”, które otrzymało na ten cel dotację (5 tys. zł) w ramach konkursu sieci handlowej TESCO. Drugie tyle wyłożył pomysłodawca akcji, były kandydat na posła, który wspólnie z żoną zajął się obsługą techniczną dwudziestu jednośladów. Stacje działały przy Tesco, Bricko, na Skwerze Niepodległości oraz przy Galerii Zielonej.

Większość pojazdów dotrwała do końcówki października, kiedy zostały zabrane na posesję polityka w Gołębiu. Niestety trzy rowery zniknęły, a z jednego została tylko rama (większość pozostałych części wykorzystano do bieżących napraw pozostałych jednośladów). Rozkradziono także wszystkie lampki.

To był jedyny sezon?

Inicjator akcji, który chciał udowodnić, że za stosunkowo niewielkie pieniądze da się uruchomić „rower miejski” przyznaje dzisiaj, że sam nie jest w stanie kontynuować obsługi tego systemu w przyszłym sezonie. Jak mówi, poświęcił sporo czasu i energii na przykręcanie kierownic, regulację opuszczonych siodełek, zakładanie łańcuchów, wymianę przebitych dętek itp.

Do tego dochodził transport, bo wielu użytkowników zostawiało rowery w przypadkowych miejscach, np. w lesie. Warto wspomnieć również o setkach wysłanych SMS-ów z odpowiednimi kodami do zapięć, nad czym czuwała żona polityka.

– Mówiąc szczerze nie damy rady robić tego sami w przyszłym roku. Liczę na to, że uda się stworzyć jakąś grupę wsparcia. Mam zamiar zorganizować w styczniu spotkanie w tej sprawie, rodzaj „okrągłego stołu”. Mam nadzieję, że znajdą się osoby, stowarzyszenia, które zaangażują się w ten projekt – przyznaje Paweł Nakonieczny.

Polityk nie żałuje jednak swojego pomysłu. – To było bardzo budujące, jak podchodzili do mnie mieszkańcy, gdy uruchamialiśmy pierwsze stacje, pytając z niedowierzaniem, czy korzystanie z tych rowerów będzie naprawdę za darmo – wspomina. – Poza tym ważne jest to, żeby zachęcać ludzi do korzystania innych środków transportu, ograniczając w ten sposób natężenie ruchu na ulicach – dodaje.

Bez szacunku dla społecznego prezentu

Niedawno pisaliśmy o wyrwanych gniazdach do ładowania telefonów na placu Chopina. W przypadku „obywatelskiego roweru” zachowanie, szczególnie dzieci i młodzieży, również pozostawiało sporo do życzenia. Wiele jednośladów było niszczonych z premedytacją, rzucano nimi o ziemię, stawano na bagażnikach, wyrywano zamki zabezpieczające, niszczono poszczególne części itp. Sprawa nie została zgłoszona organom ścigania.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 r. o 20:04
To chyba czas to zgłosić i egzekwować odszkodowania, bo przyszła młoda elita Polski zachowuje się jak przysłowiowe bydlęta. Ale cóż tu dużo pisać... Polak potrafi. A w domu nikt nie wychowuje tylko zarabia i tak się później dzieje.
Avatar
vlad_de_sade / 8 listopada 2019 r. o 22:37
Puławy do getto przesiedleńców z okolicznych wsi. To stan umysłu chłopa folwarcznego który nigdy nic nie miał własnego i którego komuna przeniosła z czworaków do mieszkania w bloku.Mieszkałęm tam 7 lat z uwagi na pracę mojej żony. W końcu z ulgą wróciliśmy do Lublina. Samo miasto bardzo ładne i wygodne do życia, szkoda że zasiedlone takim społeczeństwem. 
Avatar
Ja. / 8 listopada 2019 r. o 21:33
Niestety, jak cos jest za darmo to ludzie tego nie szanuja... powinien byc system rejestracji uzytkownikow zeby nikt nie byl anonimowy oraz oplaty (nawet symboliczne)... Przez taka patologie ludziom odechciewa sie robic cos dla innych... po prostu rece opadaja
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 r. o 20:34
Dla kogo i po cokolwiek robić? Żeby wszystko zniszczyć? To samo z ładowarką miejską. Wyrwane, pomazane, obsr...ne. Bydło.
Avatar
8888 / 9 listopada 2019 r. o 08:01
Hej mieszkańcy Puław, trochę wstyd co nie? Wiem, że nigdzie nie jest idealnie ale równajcie w górę a nie w dół... wstyd na całą Polskę. To tak "reklamuje" się lubelskie??
Avatar
anka / 8 listopada 2019 r. o 23:05
Wścibska, jesteś pewna, że winna jest młodzież?
 Winni są ci, co tę młodzież/młodych wychowali. Starsi ludzie w większości jeżdżą własnymi rowerami, a jak nawet miejskimi, to nie widzą sensu niszczenia dla niszczenia. Nie będą brać roweru i nim rzucać.  Jak wiadomo młodość ma swoje prawa i czasami z tych praw nie zawsze korzystało się jak należy, ale takiej młodzieży bez kultury, zasad moralnych, uważających się za pępków świata, jak mamy obecnie, to nigdy nie było. Co gorsza będzie jeszcze gorzej, bo pokolenie dzisiejszych 40-50 latków wychowało współczesnych troglodytów (skutek zapracowania rodziców i wówczas wchodzącego w modę bezstresowego wychowania), a ci wychowują swoich, bo w sumie, co niby mieliby przekazać? Dzisiaj młody nie wie, kto pierwszy wchodzi, kto wychodzi, kto komu powinien się ukłonić, itd. Jedyne co, to zna swoje prawa, bo cudze prawa to dla niego świat abstrakcji. 
 Winni są ci, co tę młodzież/młodych wychowali. Starsi ludzie w większości jeżdżą własnymi rowerami, a jak nawet miejskimi, to nie widzą sensu niszczenia dla niszczenia. Nie będą brać roweru i nim rzucać.  Jak wiadomo młodość ma swoje prawa i czasami z tych praw nie zawsze korzystało się jak należy, ale takiej młodzieży bez kultury, zasad moralnych, uważających się za pępków świata, jak mamy obecnie, to nigdy nie było. Co gorsza będzie jeszcze gorzej, bo pokolenie dzisiejszych 40-50 latków wychowało współczesnych troglodytów ... rozwiń
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 r. o 20:37
Te rowery zrzucane były specjalnie z wiaduktu przez bezstresowo wychowaną patologie tylko po to by je niszczyć.
Avatar
anka / 8 listopada 2019 r. o 22:11
Ludzie płacą ogromne pieniądze za swoje mieszkania, a nie szanują terenu wspólnego, ani klatek schodowych, bo są wspólne, a zatem niszczenie rowerów za które płacą wszyscy było czymś do przewidzenia.
Avatar
koko / 8 listopada 2019 r. o 22:32
Hołota... Zrobić obowiązkową rejestrację i opłaty (50 zł) i nie będą używać gamonie, którzy niczego nie szanują.
Avatar
krajan prymityw / 8 listopada 2019 r. o 22:25
Jesteśmy jeszcze strasznie prymitywnym społeczeństwem. Mówię to również we własnym imieniu
Avatar
Gość / 10 listopada 2019 r. o 19:31
Niemożliwe nasze terytorialne wojsko pińcet plus na rowerach nie jeździ
Avatar
Greg / 9 listopada 2019 r. o 20:07
Suweren Pińcet Plus jak zawsze w formie.
Avatar
Gość / 9 listopada 2019 r. o 19:58
Gdyby tam księżyc niżej schodził to też by ukradli
Avatar
Gość / 9 listopada 2019 r. o 19:28
Pokolenie plus :)
Avatar
Seba / 9 listopada 2019 r. o 17:32
Czyli to wcale nie jest tak tanie jak przed wyborami głosił pomysłodawca. Taka przedwyborcza akcja jednorazowa. Można by powiedzieć, że Tesco wsparło przedwyborczy pomysł kandydata w kwocie 5000PLN Czy nie trzeba będzie tej kwoty oddać skoro wyszła klapa?. Powinien publicznie przyznać, że się mylił, ze stosunkowo niskim budżetem nie można uruchomić roweru miejskiego. Potrzebni są pracownicy, zaplecze techniczne, części zamienne, transport, system komputerowy itd. Trzeba się przyznać do błędu.
  I dobże, tsza tyh lewakuf ot roweruf gunić. Tylko bmw!
  I dobże, tsza tyh lewakuf ot roweruf gunić. Tylko bmw! rozwiń
Avatar
Gość / 9 listopada 2019 r. o 16:48
Niech sobie Pan Nakonieczny odbierze rower bo stoi na Norwida 1 za żabką bo straży miejskiej nie chciało się pojechać bo jak zwykle ich nie ma. P
Avatar
zzzz / 9 listopada 2019 r. o 12:32
To są następstwa braku kar w szkołach, błędów wychowawczych rodziców, zmian "lepszego sortu", napływowej ciemnoty itp. Rowery, ławka z ładowarkami, brud..... Gdzież te stare Puławy przedazotowe???????
Avatar
Zenon / 9 listopada 2019 r. o 12:13
Widać, że suweren w Puławach nie dorósł jeszcze do rozwiązań powszechnych w świecie bardziej cywilizowanym.
Avatar
t / 9 listopada 2019 r. o 11:23
a jednak jest jakaś korzyść z takiego stanu rzeczy. Kto o tym jeszcze nie wiedział może sprawdzić ile kosztuje coś, co jest "za darmo ". Tudaj 20 niby darmowych rowdrów a w tle 10 tysięcy wydanych bez sensu...plus praca społecznika...Podobnie tylko na większą skalę działa "darmowa " służba zdrowia ..a raczej " służba zdrowia "
Avatar
wróg publiczny #1 / 9 listopada 2019 r. o 11:21
a podobno to miasto inteligencji, pewnie w czasach rozkwitu instytutów naukowych tak było, ale teraz mieszńkacy puław to w większości potomkowie chłopów pańszczyżnianych  z okolicznych wsi, wystarczy pojechać pod kaufland, tam wyraźnie widać portret przeciętnego puławianina z lekka o aparycji neandertalczyka, pracującego na zakładach, jeżdzącego bmw
 bmw to jeżdżą buraki z Lublina jak już, choc jeżdżą to za dużo powiedziane bo nie potrafią jezdzić, a ty jakie masz korzenie " entelegencie " ? UB, SB, może UPA ?