Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 listopada 2017 r.
12:02

Sprawdzić, a nie zabrać. „Puławianie” o pieniądzach na Dom Chemika

0 55 A A
Dom Chemika
Dom Chemika (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

W „Dzienniku Wschodnim” ukazał się artykuł autorstwa Pana Radosława Szczęcha dotyczący złożonej przez nasze stowarzyszenie skargi do Komisji Europejskiej. Niniejszym chcielibyśmy się ustosunkować do tez w nim zawartych.

Aktualizacja artykułu: 29 listopada 2017 r. 14:29
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Polemika z artykułem: „Puławianie” chcą odebrać miastu 14 milionów złotych

Po przeczytaniu tytułu artykułu - „Puławianie” chcą odebrać miastu 14 milionów złotych” w zasadzie można zakończyć jego lekturę. W polskich realiach społecznych zwrot „chcą odebrać” wywołuje jednoznacznie negatywne skojarzenie. Jeżeli chcą odebrać to znaczy zabrać coś co się należy. Jeżeli dorzucimy to tego informację, że chodzi o 14 milionów i wskażemy „winowajcę” już w samym tytule, to autor uzyskuje gotową tezę, do której w dalszej kolejności dopisze fakty.

A więc wyjaśnijmy. Tak, Stowarzyszenie złożyło skargę do Komisji Europejskiej dotyczącą przyznania funduszy europejskich na sfinansowanie części przebudowy Domu Chemika. Skargę, bo taka jest jedyna formalna możliwość uzyskania wyjaśnień, za to dostępna dla każdego mieszkańca kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Informacyjnie tylko pragniemy wskazać, iż skargę do Komisji Europejskiej dotyczącą naruszenia prawa unijnego może złożyć każdy obywatel albo organizacja z kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Stosowny formularz znajduje się na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Chcemy sprawdzić legalność działań puławskiego samorządu w związku z uzyskaniem dofinansowania na przebudowę Domu Chemika. Sprawdzić, a nie zabrać. Przecież, jeżeli wszystko odbyło się zgodnie z prawem to po zbadaniu sprawy skarga zostanie oddalona. A jeżeli tak nie jest - to czy jest to wina Stowarzyszenia czy urzędników składających wniosek? Dowiedzmy się, czy fundusze się należały, czy nie.

Prowadzimy działalność w sposób transparentny i wszelkie aktywności prezentujemy na naszym otwartym profilu na portalu społecznościowym Facebook. Podejmując decyzję o złożeniu skargi, braliśmy pod uwagę fakt że może na nas spaść w związku z tym fala krytyki, braku zrozumienia i zwyczajnej niechęci do podejmowanych działań. Nie sądziliśmy jednak, że w pierwszej kolejności będziemy borykali się z całkowitym przeinaczeniem działań i intencji przez autora artykułu.

Stąd bierze się konieczność podjęcia polemiki z jego tezami.

Autor cytuje wprawdzie zamieszczoną na naszym profilu wypowiedź, że kwestionujemy fakt przyznania finansowania dla przebudowy Domu Chemika oraz motywy, którymi kierowała się instytucja decydujących o przydziale środków unijnych, ale niestety nie pokusił się już o przedstawienie konkretnych zarzutów naruszenia prawa unijnego, które podnieśliśmy. A te wydają się nam dosyć istotne. Pierwszy zarzut związany jest z przyznaniem finansowania na przebudowę Domu Chemika w ramach zadania unijnego obejmującego „Ochronę Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego”. Dziwi nas fakt uzyskania finansowania z tego tytułu, przy założeniu tak daleko posuniętej destrukcji istniejącego budynku. Od dawna podnosiliśmy że budynek ma wartość historyczną, co zostało niedawno potwierdzone opinią Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jak w tym świetle wyglądać ma realizacja wskazanego wyżej zadania polegającego na ochronie dziedzictwa kulturowego?

Drugi nasz zarzut odnosi się do postępowania instytucji, która zdecydowała o przyznaniu finansowania. Zgodnie z prawem unijnym instytucja ta (w tym przypadku zarząd województwa lubelskiego) ma obowiązek zapewnić aby inwestycje na które przydzielane jest finansowanie realizowały zadania w ramach których są finansowane. Tymczasem, w publicznej wypowiedzi członek zarządu województwa wprost stwierdził ze słyszał o głosach podnoszących wartości historyczne Domu Chemika ale trzeba iść z duchem z czasu. W świetle tej wypowiedzi mamy zasadnicze wątpliwości czy wniosek o dofinansowanie przebudowy Domu Chemika został oceniony prawidłowo.

Z dalszej części artykułu dowiemy się, że, zdaniem stowarzyszenia, przebudowa doprowadzi do usunięcia materiałów używanych w latach 80-tych. Wydaje nam się, że taką tezę autor tekstu wysnuł z następującego zdania w języku angielskim zawartego w skardze: „According to the plans all valuble interior design will be removed and replaced with modern standard materials”. Zgodnie z naszą znajomością języka angielskiego zdanie to oznacza „Zgodnie z planami, cały wartościowy wystrój wnętrza zostanie usunięty i zastąpiony przez współczesne standardowe materiały”. Naprawdę nie wiemy w jaki sposób autor artykułu doszedł do wniosku, że skarżymy się na usunięcie materiałów używanych w latach 80-tych.

Dodajmy, że autor artykułu nigdy nie kontaktował się w kwestiach w nim poruszanych z przedstawicielem naszego stowarzyszenia.

Dwa ostatnie akapity zawierają zestawienie, które zmusza nas do zadania pytania o intencje i rzetelność przekazu. W pierwszym z nich znajdziemy wypowiedź przedstawiciela puławskiego urzędu miasta, z której wynika, że puławscy urzędnicy chcą powstania nowoczesnego i funkcjonalnego ośrodka kultury. Z drugiego akapitu dowiemy się, że nasze stowarzyszenie chce aby Dom Chemika pełnił funkcję zabytku. Wniosek dla przeciętnego czytelnika może być tylko jeden. Urząd Miasta chce zapewnić mieszkańcom Puław nowoczesny i funkcjonalny ośrodek kultury a nasze stowarzyszenie chce zachować budynek w obecnej formie jako modernistyczny zabytek, bez funkcji użytkowych. Nic bardziej mylnego. Nigdy nie sprzeciwialiśmy się remontowi Domu Chemika jako takiemu, widzimy jego konieczność. Od ponad dwóch lat postulujemy tylko aby remont został przeprowadzony z poszanowaniem wartości architektonicznych i historycznych Domu Chemika, (potwierdzonych niedawną opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa). W rezultacie takiego remontu powstałby obiekt nowoczesny i funkcjonalny, zachowujący jednoczenie najcenniejsze elementy architektury i wystroju wnętrz poprzednika. I taki jest powód naszych działań. Zabieranie: 14 milionów miastu to chwytliwy temat. Szkoda, że na chwytliwości się skończyło.

Szymon Karczewski

Przedstawiciel Stowarzyszenia „Puławianie”

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 

Od autora tekstu „Puławianie” chcą odebrać miastu 14 milionów złotych

Po pierwsze, tytuł "Puławianie" chcą odebrać miastu 14 milionów złotych" jest zgodny z prawdą i wbrew temu, co usiłuje zarzucić mu przewodniczący tego stowarzyszenia, niczego ponad to, co w istocie oznacza, nie sugeruje.

Przypominam. W piątek, 17 listopada, władze Puław podpisują umowę z Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie przebudowy Domu Chemika. Jej wysokość wynosi ok. 14,6 mln złotych. Dwa dni później, w niedzielę, Szymon Karczewski, w imieniu stowarzyszenia "Puławianie" składa przez internet skargę do Komisji Europejskiej tłumacząc to działanie opublikowanym w sieci wpisem. Oto jego fragment:

"Naszym zdaniem przyznanie finansowania na dewastację Domu Chemika w ramach tego zadania stanowi naruszenie prawa Unii Europejskiej. (...) W związku z tym złożyliśmy formalną skargę do KE, w której kwestionujemy fakt przyznania finansowania na jego przebudowę oraz motywy, którymi kierowała się instytucja decydująca o przydziale funduszy na tę inwestycję".

Nazywając więc rzeczy po imieniu, "Puławianie" liczą na odebranie (bo już przyznanej przecież) dotacji dla Puław, w związku z podejrzeniem o naruszenie prawa przy jej przyznaniu właśnie. I nawet jeśli Szymon Karczewski będzie rozkładał na czynniki pierwsze każdy wyraz w tytule "Puławianie chcą odebrać miastu 14 mln zł" doszukując się w nim negatywnych skojarzeń, czy zacznie pseudosocjologiczne rozważania dotyczące tego, co "w polskich realiach społecznych" oznacza słowo "odebrać", to istota rzeczy pozostaje nadal w tym samym miejscu.

Tą istotą nie jest, wbrew najnowszym tłumaczeniom pana Karczewskiego, chęć weryfikacji procedury przyznania pieniędzy dla zdobycia pewności, że ta została przeprowadzona zgodnie z prawem. Tłumacząc złożenie skargi polemizujacy z moim artykułem "Puławianin" sam przyznał, że jego zdaniem prawo to zostało naruszone. Innymi słowy - stowarzenie oczekuje nie tyle, potwierdzenia legalności przyznania dotacji, ile potwierdzenia, że była ona nielegalna i należy ją wycofać.

Po drugie. Jako autor artykułu nie polemizowałem z prawem do składania skargi. Wręcz przeciwnie, użyłem nawet wypowiedzi rzecznika Urzędu Marszałkowskiego, która to prawo do skarżenia potwierdziła. To oczywiste, że każdy obywatel ma prawo taką skargę złożyć. Ma również prawo (chociaż wydaje się, że nie wszyscy z niego korzystają) do zastanowienia się nad tym, z jaką reakcją społeczną spotka się działanie tego typu. Na szczęście "Puławianie" jak przyznaje pan Karczewski, sami brali pod uwagę, że może na nich spaść "fala krytyki, braku zrozumienia i niechęci".

Co do zarzutu o brak przedstawienia argumentów świadczących o naruszeniu prawa - to zapytam, a gdzie są te argumenty? Stowarzyszenie nie podważało wniosku złożonego do Urzędu Marszałkowskiego, kiedy ten był składany. Nie pamiętam również, żeby pan Karczewski wysuwał jakieś konkretne uwagi w kierunku sposobu, czy mechanizmu aplikowania o środki.

Teraz w swojej tzw. polemice stara się wyjaśnić, że chodzi o tytuł zadania mówiący o ochronie dziedzictwa kulturowego. Ten, jak rozumiem, jego zdaniem, nie pasuje do inwestycji. W porządku. Być może unijni urzędnicy również dostrzegą ten przykład "naruszenia prawa". Z kolei to, w jaki sposób lakoniczna wypowiedź wicemarszałka przy okazji podpisania umowy pomiędzy dwoma stronami może być brana jako dowód na łamanie prawa unijnego, zostawię bez komentarza.

I na koniec ciekawe zdanie. "Naprawdę nie wiemy, w jaki sposób autor artykułu doszedł do wniosku, że skarżymy się na usunięcie materiałów używanych w latach 80-tych". Doprawdy? Czyżby "Puławianie" zapałali miłością do współczesnych matariałów, porzucając swoją mantrę o wyższości tych z lat PRL-u (czyli m.in. z lat 80-tych, w których to właśnie DCH został zbudowany)? Rozumiem, że było to przejęzyczenie.

Po trzecie. Odniosę się jeszcze do zarzutu o sformułowanie "funkcja modernistycznego zabytku", które to zdaniem "Puławian" jest krzywdzące. Otóż nie kto inny, jak to stowarzyszenie złożyło wniosek do konserwatora o wpisanie DCH na listę zabytków, a podstawą do tego ma być jego modernistyczna architektura. Stąd funkcja zabytku - co rzecz jasna, nie przekreślałoby możliwości jego remontu, ale też po pierwsze - nie ułatwiałoby tego zadania. Po drugie - oznaczałoby to de facto: porzucenie aktualnej koncepcji jego przebudowy, rezygnację z unijnej dotacji, rezygnację z całej, zebranej dokumentacji, rozwiązanie umowy z wykonawcą, narażenie się na karę finansową za zerwanie tej umowy i rozpoczęcie całej procedury od zera. Oznaczałoby to, że przebudowa Domu Chemika, mimo poparcia ze strony mieszkańców, radnych, władz miejskich i wojewódzkich - stanęłaby pod znakiem zapytania. Czy nie o to Wam chodzi, drodzy "Puławianie"?

Radosław Szczęch

Komentarze 55

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 23:24
0
Bdb niech się dalej boją
Avatar
gość / 2 grudnia 2017 o 21:12
0
Postępowanie administracyjne w Polsce jest dwuinstancyjne. Autor poprzedniego wpisu może wracać do szkoły.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 14:15
0
Przebudowa ruszyła. Konserwator wydał decyzję. Karczewski może wracać do USA
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 14:31
0
A co oni się tego Waszego startu tak obawiają, jak diabeł wody święconej??? Narazie nikt się do wyborów nie zgłosił - MIESZKAŃCY ORGANIZUJCIE SIĘ SAMI !!!!
Avatar
gość / 1 grudnia 2017 o 13:51
0
Ani stowarzyszenie ani jego członkowie nie planują udziału w wyborach do pulawskiego samorzadu. Koniec i kropka.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 13:34
0
Ja też. I mam też nadzieję, że fanboye prl z upolitycznionego stowarzyszenia puławianie zostaną zapamiętani jako ci źli, co utrudni im wygraną w wyborach samorządowych.
Avatar
e / 1 grudnia 2017 o 13:08
0
beny napisał:
Udało się zdobyć 14 milionów na projekt. Jest to ogromny sukces. Trzymam kciuki za jego powodzenie. Miasto się rozwija a w samym centrum został taki prlowski potworek. Niektórym tęskno jednak do prl i za przykładem tuska i jego kolegów donoszą na własnych rodaków.
 Teren remontu już odgrodzony. Mam nadzieję, że modernizacja pójdzie sprawnie.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 10:26
0
Bardzo ciekawa analiza zaisniałej sytuacji: "(...) teorie, która jest tylko teorią, praktyka i rzeczywistość rządzą się swoimi prawami. Widać to również w Puławach. (...) Rzeczywistość jest bardziej złożona niż teoria i żaden akt prawny jej nie uprości." ... Czy według Pana oznacza to, że w Puławach nie działa się na podstawie i w granicach obowiązującego prawa i "prawo prawem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie"?
Avatar
abc / 1 grudnia 2017 o 08:44
0
gość napisał:
Pierwszy wniosek w wpis do rejestru zostal złozony przez inne stowarzyszenie w 2015 r.  Obecny wniosek został złozony w marcu 2017 a konserwator sam wystapił do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o opinie dot. Domu Chemika. Konserwator nie jest od chronienia procesow inwestycyjnych tylko od ochrony zabytków. A tym bardziej nie jego zadaniem angazowanie się praktyki znane z inwestycji o charakterze gangstersko-deweloperskim
 Tylko, że ten wniosek został odrzucony z przyczyn formalnych - z tego co pamiętam.  Dalszy ciąg Pana wypowiedzi opisuje teorie, która jest tylko teorią, praktyka i rzeczywistość rządzą się swoimi prawami. Widać to również w Puławach. Tak, tak znowu wraca temat dawnej poczty oraz domu zakonnego. Ochrona konserwatorska dawnego kasyna  również wygląda tak, że budynek zamiast służyć stoi pusty, ale zabytek jest, tylko po co komu taki zabytek, który co? no właśnie co robi? Kiedyś kasyno służyło wojsku, potem mieszkańcom miasta i okolic, a teraz? Oby z DCH tak się nie stało. Rzeczywistość jest bardziej złożona niż teoria i żaden akt prawny jej nie uprości.
 Tylko, że ten wniosek został odrzucony z przyczyn formalnych - z tego co pamiętam.  Dalszy ciąg Pana wypowiedzi opisuje teorie, która jest tylko teorią, praktyka i rzeczywistość rządzą się swoimi prawami. Widać to również w Puławach. Tak, tak znowu wraca temat dawnej poczty oraz domu zakonnego. Ochrona konserwatorska dawnego kasyna  również wygląda tak, że budynek zamiast służyć stoi pusty, ale zabytek jest, tylko po co komu taki zabytek, który co? no właśnie co robi? Kiedyś kasyno służyło wojsku, potem mieszkańcom miasta i ... rozwiń
Avatar
gość / 30 listopada 2017 o 18:04
0
Pierwszy wniosek w wpis do rejestru zostal złozony przez inne stowarzyszenie w 2015 r. Obecny wniosek został złozony w marcu 2017 a konserwator sam wystapił do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o opinie dot. Domu Chemika. Konserwator nie jest od chronienia procesow inwestycyjnych tylko od ochrony zabytków. A tym bardziej nie jego zadaniem angazowanie się praktyki znane z inwestycji o charakterze gangstersko-deweloperskim
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 23:24
0
Bdb niech się dalej boją
Avatar
gość / 2 grudnia 2017 o 21:12
0
Postępowanie administracyjne w Polsce jest dwuinstancyjne. Autor poprzedniego wpisu może wracać do szkoły.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 14:15
0
Przebudowa ruszyła. Konserwator wydał decyzję. Karczewski może wracać do USA
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 14:31
0
A co oni się tego Waszego startu tak obawiają, jak diabeł wody święconej??? Narazie nikt się do wyborów nie zgłosił - MIESZKAŃCY ORGANIZUJCIE SIĘ SAMI !!!!
Avatar
gość / 1 grudnia 2017 o 13:51
0
Ani stowarzyszenie ani jego członkowie nie planują udziału w wyborach do pulawskiego samorzadu. Koniec i kropka.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 13:34
0
Ja też. I mam też nadzieję, że fanboye prl z upolitycznionego stowarzyszenia puławianie zostaną zapamiętani jako ci źli, co utrudni im wygraną w wyborach samorządowych.
Avatar
e / 1 grudnia 2017 o 13:08
0
beny napisał:
Udało się zdobyć 14 milionów na projekt. Jest to ogromny sukces. Trzymam kciuki za jego powodzenie. Miasto się rozwija a w samym centrum został taki prlowski potworek. Niektórym tęskno jednak do prl i za przykładem tuska i jego kolegów donoszą na własnych rodaków.
 Teren remontu już odgrodzony. Mam nadzieję, że modernizacja pójdzie sprawnie.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 10:26
0
Bardzo ciekawa analiza zaisniałej sytuacji: "(...) teorie, która jest tylko teorią, praktyka i rzeczywistość rządzą się swoimi prawami. Widać to również w Puławach. (...) Rzeczywistość jest bardziej złożona niż teoria i żaden akt prawny jej nie uprości." ... Czy według Pana oznacza to, że w Puławach nie działa się na podstawie i w granicach obowiązującego prawa i "prawo prawem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie"?
Avatar
abc / 1 grudnia 2017 o 08:44
0
gość napisał:
Pierwszy wniosek w wpis do rejestru zostal złozony przez inne stowarzyszenie w 2015 r.  Obecny wniosek został złozony w marcu 2017 a konserwator sam wystapił do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o opinie dot. Domu Chemika. Konserwator nie jest od chronienia procesow inwestycyjnych tylko od ochrony zabytków. A tym bardziej nie jego zadaniem angazowanie się praktyki znane z inwestycji o charakterze gangstersko-deweloperskim
 Tylko, że ten wniosek został odrzucony z przyczyn formalnych - z tego co pamiętam.  Dalszy ciąg Pana wypowiedzi opisuje teorie, która jest tylko teorią, praktyka i rzeczywistość rządzą się swoimi prawami. Widać to również w Puławach. Tak, tak znowu wraca temat dawnej poczty oraz domu zakonnego. Ochrona konserwatorska dawnego kasyna  również wygląda tak, że budynek zamiast służyć stoi pusty, ale zabytek jest, tylko po co komu taki zabytek, który co? no właśnie co robi? Kiedyś kasyno służyło wojsku, potem mieszkańcom miasta i okolic, a teraz? Oby z DCH tak się nie stało. Rzeczywistość jest bardziej złożona niż teoria i żaden akt prawny jej nie uprości.
 Tylko, że ten wniosek został odrzucony z przyczyn formalnych - z tego co pamiętam.  Dalszy ciąg Pana wypowiedzi opisuje teorie, która jest tylko teorią, praktyka i rzeczywistość rządzą się swoimi prawami. Widać to również w Puławach. Tak, tak znowu wraca temat dawnej poczty oraz domu zakonnego. Ochrona konserwatorska dawnego kasyna  również wygląda tak, że budynek zamiast służyć stoi pusty, ale zabytek jest, tylko po co komu taki zabytek, który co? no właśnie co robi? Kiedyś kasyno służyło wojsku, potem mieszkańcom miasta i ... rozwiń
Avatar
gość / 30 listopada 2017 o 18:04
0
Pierwszy wniosek w wpis do rejestru zostal złozony przez inne stowarzyszenie w 2015 r. Obecny wniosek został złozony w marcu 2017 a konserwator sam wystapił do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o opinie dot. Domu Chemika. Konserwator nie jest od chronienia procesow inwestycyjnych tylko od ochrony zabytków. A tym bardziej nie jego zadaniem angazowanie się praktyki znane z inwestycji o charakterze gangstersko-deweloperskim
Zobacz wszystkie komentarze 55

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka – Wiślanie Jaśkowice 2:0. Ciągle mają komplet!

Chełmianka – Wiślanie Jaśkowice 2:0. Ciągle mają komplet! 0 0

zwalniają tempa piłkarze Artura Bożyka. Chełmianka w niedzielę zanotowała trzecie zwycięstwo z rzędu. Tym razem biało-zieloni pokonali na własnym boisku ekipę Wiślan Jaśkowice 2:0

Car Gwarant Start Gniezno – Speed Car Motor Lublin 47:43. Przegrana w oparach skandalu

Car Gwarant Start Gniezno – Speed Car Motor Lublin 47:43. Przegrana w oparach skandalu 1 0

Speed Car Motor poniósł drugą porażkę z rzędu. Podopieczni Dariusza Śledzia nie sprostali Car Gwarant Startowi Gniezno na wyjeździe i przegrali 43:47. Lublinianie wystartowali jednak w szóstkę, bez Oskara Bobera

Praca w Lublinie. "Niewolnictwo było popularne 100 lat temu". Wasze reakcje na nasz artykuł

Praca w Lublinie. "Niewolnictwo było popularne 100 lat temu". Wasze reakcje na nasz artykuł 16 2

Nasz czwartkowy artykuł o problemach ze znalezieniem pracowników wywołał duży odzew. Internauci zamieściliście wiele komentarzy na naszym forum, były listy i telefony do redakcji. Bardzo wiele osób chciało się podzielić swoja historią

Oskar Bober ze Speed Car Motoru Lublin wykluczony za alkohol

Oskar Bober ze Speed Car Motoru Lublin wykluczony za alkohol 38 11

Do skandalu doszło dziś w hicie 1 ligi żużlowej, w którym wicelider Start Gniezno podejmował lidera lubelski Speed Car Motor.

Dla dzieci: Teatrzyk Warzywny w Lublinie
26 sierpnia 2018, 12:00

Dla dzieci: Teatrzyk Warzywny w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Sztuczka zaprasza najmłodszych widzów na wyjątkowe przedstawienie kulinarne, które odbędzie się 26 sierpnia o godz. 12 przy ul. Dolnej Panny Marii 8. Wstęp wolny.

Obiad po lubelsku. Co proponują szefowie kuchni z Lublina?
Kulinarna Mapa Lubelszczyzny
galeria

Obiad po lubelsku. Co proponują szefowie kuchni z Lublina? 0 2

Poprosiliśmy lubelskich szefów kuchni o pomysły na obiad po lubelsku. Składający się z przystawki, zupy i dwóch dań głównych do wyboru. Przepisy powstały dla przewodnika „100 dań lubelskich”, który ukaże się we wrześniu na Europejskim Festiwalu Smaku. Książka ma w podtytule „Przewodnik dla szefów kuchni i turystów”. Powstała, by wypromować lubelskie dania wśród szefów kuchni w całej Polsce. I po to, żeby zagraniczni turyści mogli zamawiać w Lublinie regionalne dania

Przybysz | Przybysz - koncert w Centrum Spotkania Kultur
5 listopada 2018, 20:00

Przybysz | Przybysz - koncert w Centrum Spotkania Kultur 1 1

Co Gdzie Kiedy. Paulina i Natalia Przybysz po latach wracają do wspólnego koncertowania. Już 5 listopada o godz. 20 siostry wystąpią na scenie Centrum Spotkania Kultur!

Car Gwarant Start Gniezno - Speed Car Motor Lublin 47:43. Lublinianie jechali bez Bobera [zapis relacji na żywo]

Car Gwarant Start Gniezno - Speed Car Motor Lublin 47:43. Lublinianie jechali bez Bobera [zapis relacji na żywo] 13 8

Rozbiła auto na drzewie, pasażer w szpitalu. Jechała po alkoholu

Rozbiła auto na drzewie, pasażer w szpitalu. Jechała po alkoholu 10 2

Wypadek w Nałęczowie. Kobieta kierująca po alkoholu straciła panowanie nad autem. Samochód rozbił się na drzewie.

Chcieli przejść przez ulicę, zostali potrąceni. Dwa tragiczne wypadki

Chcieli przejść przez ulicę, zostali potrąceni. Dwa tragiczne wypadki 5 0

W sobotę doszło do dwóch tragicznych wypadków z udziałem pieszych.

Nie mowiliśmy, że jesteśmy zdecydowanym faworytem, czyli opinie po meczu Motor - Soła

Nie mowiliśmy, że jesteśmy zdecydowanym faworytem, czyli opinie po meczu Motor - Soła 21 8

Nie tak pierwszy mecz w roli gospodarze wyobrażali sobie kibice i piłkarze Motoru. Lublinianie tylko zremisowali z Sołą Oświęcim 1:1. Jak zawody oceniają trenerzy obu ekip?

Ciało chłopca w Bałtyku. To trzecie dziecko, które porwały fale w Darłówku?
film

Ciało chłopca w Bałtyku. To trzecie dziecko, które porwały fale w Darłówku? 9 3

Darłówek (woj. zachodniopomorskie). W sobotę (18.08) w Darłówku znaleziono ciało kilkunastoletniego chłopca. Ratownicy wyłowili je na wysokości wschodniego falochronu.

Pożar w suszarni chmielu. Ogień rozniósł się na dwa sąsiednie budynki
zdjęcia
galeria

Pożar w suszarni chmielu. Ogień rozniósł się na dwa sąsiednie budynki 6 1

Spłonęła cała suszarnia oraz dwa budynki gospodarcze z przeznaczeniem do przechowywania warzyw i owoców.

World Wide 2018: Międzynarodowy folklor przed pałacem [zdjęcia, wideo]
galeria
film

World Wide 2018: Międzynarodowy folklor przed pałacem [zdjęcia, wideo] 1 1

Tańce i pieśni ludowe w sobotnie popołudnie, przed Pałacem Czartoryskich w Puławach zaprezentowały zespoły z ośmiu krajów świata. Tym samym, drugi już międzynarodowy festiwal "World Wide 2018", został oficjalnie otwarty.

Festiwal Organowy w Puławach: Koncert Ireny Wisełki-Cieślar
20 sierpnia 2018, 19:00

Festiwal Organowy w Puławach: Koncert Ireny Wisełki-Cieślar 1 0

9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach powoli dobiega końca. 20 sierpnia odbędzie się przedostatni już koncert. O godz. 19 w kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Irena Wisełka-Cieślar.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.