Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

6 grudnia 2015 r.
8:58

Statek-zabawka za 143 tys. zł. Radni: To za dużo

0 37 A A
Ten statek kosztował 143 tys. złotych. Według radnych z komisji rewizyjnej to za dużo (fot. Radosław Szczęch)
Ten statek kosztował 143 tys. złotych. Według radnych z komisji rewizyjnej to za dużo (fot. Radosław Szczęch)

Licznie uchybienia techniczne znaleźli radni kontrolujący budowę nowego skweru przy ul. 6 Sierpnia w Puławach. Komisja rewizyjna twierdzi ponadto, że zapłata 143 tysięcy złotych za statek-zabawkę to o wiele za dużo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Za budowę skweru nad Wisłą miasto zapłaciło ponad 730 tysięcy złotych. Główny element, którym jest statek-zabawka kosztował 143 tys. zł. – Ten statek jest ładny, ale za drogi. Według mojego rozeznania, taki statek można było zrobić za 30 tysięcy. Koszty kamieni na tym skwerze też przekraczają ludzki rozsądek – mówił podczas ostatniej sesji radny Mieczysław Turski.

Według radnych na skwerze nasadzono za mało roślinności w stosunku do planu. – Projektowana powierzchnia nasadzenia szałwii wynosi 14 mkw. W rzeczywistości nasadzono 11,2 mkw – stwierdzono w raporcie.

Skrytykowano także użycie nawierzchni trawiastej w tzw. strefie bezpieczeństwa tuż przy statku. Zdaniem radnych, lepszym rozwiązaniem byłby piasek lub tartan. Radni zwrócili uwagę także na kosze wypełnione kamieniami.

– Między materiałem kamiennym istnieją liczne szczeliny i wolne przestrzenie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas wylewów Wisły, będą się one wypełniać mułem i szczątkami organicznymi. Materiał kamienny, szaro-brązowy gnejs łamany z powodu wilgoci może porastać mchem, a szczeliny-roślinnością. Zastosowanie tego materiału było niewłaściwe. Zauważamy także wysoki koszt takiego rozwiązania – alarmują radni.

W zaleceniach pokontrolnych samorządowcy radzą, by przy w przyszłości wykluczać rozwiązania niepraktyczne, niedostosowane do zastanych warunków oraz wymagające wysokich kosztów utrzymania. Zwracają także uwagę na to, by wykonywane elementy zawsze były zgodne z projektem. Pod dokumentem podpisali się: Paweł Maj, Artur Kwapiński, Ryszard Stępień i Mieczysław Turski.

Projekt skweru powstał na podstawie koncepcji przygotowanej przez Biuro Zieleni Miejskiej. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy kierownik Izabelę Giedrojć. – My nie decydujemy o wyborze materiałów, z których wykonany ma być ten, czy inny skwer. To zależy od projektanta, architekta krajobrazu. Nie mamy uprawnień do tego, by w taki projekt ingerować. Byłoby to naruszenie praw autorskich. Możemy wypowiadać się jedynie w sprawach dotyczących zieleni, ale nie możemy niczego projektantowi narzucać – odpowiada Izabela Giedrojć.

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 o 01:53
0

To po co w takim razie do przetargu robiona jest Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia? Od tak sobie? I kto nad tym czuwa? Gdzie jest nadzór ze strony zamawiającego, czyli UM Puławy?

Chcesz powiedzieć, że nie tylko, że jest drogo, to jeszcze w urzędzie panuje bajzel? 

"Ot, tak sobie" nie "Od tak sobie"

Avatar
łubudubu / 7 grudnia 2015 o 15:41
0

Niech mi ktoś do jasnej cholery wytłumaczy te ceny w zamówieniach publicznych????? Mi to wygląda na wyciąganie kasy. Przecież ten szmelc tyle nie kosztuje!!!! Za tyle to można postawić dom w stanie surowym z dachem. Na Boga, o co chodzi????

Nie bądźmy Peweksami i nie mieszajmy  dwóch różnych systemów walutowych. Pieniądze państwowe, a tym bardziej unijne są przecież niczyje i leżą na drodze   tych, którzy potrafią się po nie pochylić ;) o wkładzie tzw. własnym nie będziemy rozmawiać ze względu na ich znikomość w budżecie projektu. Za kilka lat mogą być niezłe, kosmiczne jaja jak UE zapyta o racjonalność wydatkowania swojego wkładu w te "inwestycje", ale to już będą inne gremia i niech się one martwią no nie?

Nie bądźmy Peweksami i nie mieszajmy  dwóch różnych systemów walutowych. Pieniądze państwowe, a tym bardziej unijne są przecież niczyje i leżą na drodze   tych, którzy potrafią się po nie pochylić ;) o wkładzie tzw. własnym nie będziemy rozmawiać ze względu na ich znikomość w budżecie projektu. Za kilka lat mogą być niezłe, kosmiczne jaja jak UE zapyta o racjonalność wydatkowania swojego wkładu w te "inwestycje", ale to już będą inne gremia i niech się one martwią no nie?

rozwiń
Avatar
Prezes Ochócki Miś znaczy / 7 grudnia 2015 o 15:26
0

Jestem stolarzem zrobie taki statek za 30 tyś

I kto na tym zarobi? Prawdziwe pieniądze zarabia się na dużych, słomianych inwestycjach..., a potem robi się protokół zniszczenia i sobie miś (statek) gnije na polach pod Olsztynem. A nas stać na podwójny koniak jako konsultantów od całkowicie legalnego zamówienia. Bareja wiecznie żywy!

Avatar
Znafca / 7 grudnia 2015 o 12:03
0

Jestem stolarzem zrobie taki statek za 30 tyś

Trzeba było startować w przetargu - lub po ogłoszeniu wyniku skontaktować się z wykonawcą i zaoferować mu swoje usługi. Powodzenia następnym razem.

Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 11:43
0
30% więcej za wodę wyrówna rachunek :)
Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 11:32
0
Za takie pieniądze można postawić domek murowany rodzinny ok. 150 m kw w stanie surowym zamkniętym .lub kupić 3 auta nowe średniej klasy.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 10:31
0
Jestem stolarzem zrobie taki statek za 30 tyś
Avatar
guest / 7 grudnia 2015 o 09:51
0

Bzdura!!! Inwestor nie ma wpływu na zastosowane rozwiązania i materiały, od kiedy tak jest?


To po co w takim razie do przetargu robiona jest Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia? Od tak sobie? I kto nad tym czuwa? Gdzie jest nadzór ze strony zamawiającego, czyli UM Puławy?

Chcesz powiedzieć, że nie tylko, że jest drogo, to jeszcze w urzędzie panuje bajzel? 

Avatar
guest / 7 grudnia 2015 o 09:50
0

Bzdura!!! Inwestor nie ma wpływu na zastosowane rozwiązania i materiały, od kiedy tak jest?


To po co w takim razie do przetargu robiona jest Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia? Od tak sobie? I kto nad tym czuwa? Gdzie jest nadzór ze strony zamawiającego, czyli UM Puławy?

Chcesz powiedzieć, że nie tylko, że jest drogo, to jeszcze w urzędzie panuje bajzel? 

Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 09:17
0
Bzdura!!! Inwestor nie ma wpływu na zastosowane rozwiązania i materiały, od kiedy tak jest?
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 o 01:53
0

To po co w takim razie do przetargu robiona jest Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia? Od tak sobie? I kto nad tym czuwa? Gdzie jest nadzór ze strony zamawiającego, czyli UM Puławy?

Chcesz powiedzieć, że nie tylko, że jest drogo, to jeszcze w urzędzie panuje bajzel? 

"Ot, tak sobie" nie "Od tak sobie"

Avatar
łubudubu / 7 grudnia 2015 o 15:41
0

Niech mi ktoś do jasnej cholery wytłumaczy te ceny w zamówieniach publicznych????? Mi to wygląda na wyciąganie kasy. Przecież ten szmelc tyle nie kosztuje!!!! Za tyle to można postawić dom w stanie surowym z dachem. Na Boga, o co chodzi????

Nie bądźmy Peweksami i nie mieszajmy  dwóch różnych systemów walutowych. Pieniądze państwowe, a tym bardziej unijne są przecież niczyje i leżą na drodze   tych, którzy potrafią się po nie pochylić ;) o wkładzie tzw. własnym nie będziemy rozmawiać ze względu na ich znikomość w budżecie projektu. Za kilka lat mogą być niezłe, kosmiczne jaja jak UE zapyta o racjonalność wydatkowania swojego wkładu w te "inwestycje", ale to już będą inne gremia i niech się one martwią no nie?

Nie bądźmy Peweksami i nie mieszajmy  dwóch różnych systemów walutowych. Pieniądze państwowe, a tym bardziej unijne są przecież niczyje i leżą na drodze   tych, którzy potrafią się po nie pochylić ;) o wkładzie tzw. własnym nie będziemy rozmawiać ze względu na ich znikomość w budżecie projektu. Za kilka lat mogą być niezłe, kosmiczne jaja jak UE zapyta o racjonalność wydatkowania swojego wkładu w te "inwestycje", ale to już będą inne gremia i niech się one martwią no nie?

rozwiń
Avatar
Prezes Ochócki Miś znaczy / 7 grudnia 2015 o 15:26
0

Jestem stolarzem zrobie taki statek za 30 tyś

I kto na tym zarobi? Prawdziwe pieniądze zarabia się na dużych, słomianych inwestycjach..., a potem robi się protokół zniszczenia i sobie miś (statek) gnije na polach pod Olsztynem. A nas stać na podwójny koniak jako konsultantów od całkowicie legalnego zamówienia. Bareja wiecznie żywy!

Avatar
Znafca / 7 grudnia 2015 o 12:03
0

Jestem stolarzem zrobie taki statek za 30 tyś

Trzeba było startować w przetargu - lub po ogłoszeniu wyniku skontaktować się z wykonawcą i zaoferować mu swoje usługi. Powodzenia następnym razem.

Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 11:43
0
30% więcej za wodę wyrówna rachunek :)
Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 11:32
0
Za takie pieniądze można postawić domek murowany rodzinny ok. 150 m kw w stanie surowym zamkniętym .lub kupić 3 auta nowe średniej klasy.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 10:31
0
Jestem stolarzem zrobie taki statek za 30 tyś
Avatar
guest / 7 grudnia 2015 o 09:51
0

Bzdura!!! Inwestor nie ma wpływu na zastosowane rozwiązania i materiały, od kiedy tak jest?


To po co w takim razie do przetargu robiona jest Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia? Od tak sobie? I kto nad tym czuwa? Gdzie jest nadzór ze strony zamawiającego, czyli UM Puławy?

Chcesz powiedzieć, że nie tylko, że jest drogo, to jeszcze w urzędzie panuje bajzel? 

Avatar
guest / 7 grudnia 2015 o 09:50
0

Bzdura!!! Inwestor nie ma wpływu na zastosowane rozwiązania i materiały, od kiedy tak jest?


To po co w takim razie do przetargu robiona jest Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia? Od tak sobie? I kto nad tym czuwa? Gdzie jest nadzór ze strony zamawiającego, czyli UM Puławy?

Chcesz powiedzieć, że nie tylko, że jest drogo, to jeszcze w urzędzie panuje bajzel? 

Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 09:17
0
Bzdura!!! Inwestor nie ma wpływu na zastosowane rozwiązania i materiały, od kiedy tak jest?
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 78 13

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 21 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 3

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!