Na dachu Banku Spółdzielczego w Końskowoli zamontowano panele fotowoltaiczne o powierzchni około 200 mkw. Wytwarzają tyle prądu, że w lecie rachunki za energię spadną nawet o 70 procent. Kosztowały sporo, ale to inwestycja na lata.
– Jesteśmy pierwszym eko-bankiem w naszym województwie. Żadna inna placówka nie ma czegoś takiego – chwali się Krzysztof Zawadzki, prezes BS w Końskowoli. Jak mówi, panele działają od miesiąca i w tym czasie wytworzyły 4 tysiące KWh energii.
– Panele zaczynają pracować już wczesnym rankiem. To dodatkowe źródło jest nam najbardziej potrzebne w lecie, gdy działają prądożerne klimatyzatory. Bez fotowoltaiki płaciliśmy rachunki po 2,7 tys. zł miesięcznie. Teraz liczymy, że będą one wynosiły ok. 700-800 złotych – przyznaje prezes.
Takie wyniki są możliwe z kilku powodów. Po pierwsze mamy do czynienia z najbardziej nasłonecznionym okresie w ciągu roku, w trakcie letniego przesilenia. Po drugie, ostatni miesiąc był dość pogodny, a sprawność urządzeń, z racji tego, że są nowe, jest wysoka. Jak będzie wyglądać efektywność nowej instalacji w zimie i po kilku latach – tego na razie nie wiadomo.
Cały system kosztował 70 tys. złotych, ale Bank Spółdzielczy (jako jedyna placówka bankowa w woj. lubelskim) pozyskał na ten cel środki unijne. Dotacja otrzymana z Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości wyniosła 70 procent, chociaż jak przyznaje prezes Zawadzki, łatwo o nią nie było.
– Należało wykonać projekt, złożyć wniosek, wypełnić wszystkie wymagane załączniki, przystąpić do konkursu, a nawet otrzymać zgodę konserwatora zabytków. Musieliśmy go przekonywać, że instalacje nie oszpecą naszego budynku – opowiada szef BS, który nie kryje zadowolenia, że cały ten proces udało się doprowadzić do końca.
Końskowolski bank na inwestycjach w fotowoltaikę nie kończy. W planach jest już rozwój kolejnych usług informatycznych dla klientów, a także zakup tzw. mobilnych wysp, czy stanowisk promocyjnych, które mogłyby stanąć w galeriach handlowych. – Chodzi o miejsce, z którego można byłoby złożyć wniosek o kredyt, założyć u nas rachunek, czy lokatę. Jeśli pojawi się możliwość aplikowania o środki na taki cel, na pewno się o to postaramy – zapewnia Krzysztof Zawadzki.
Radosław Szczęch
Dach Banku Spółdzielczego w Końskowoli pokrył się panelami, które produkują energię elektryczną z promieni słonecznych
fot. BS