Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 kwietnia 2018 r.
20:08

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni

0 117 A A
Za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w całym mieście po godz. 23:00, nie wyłączając stacji paliw i hipermarketów, zagłosowało 17 z 19 obecnych na sali radnych
Za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w całym mieście po godz. 23:00, nie wyłączając stacji paliw i hipermarketów, zagłosowało 17 z 19 obecnych na sali radnych (fot. Radosław Szczęch / Archiwum)

Puławscy radni podczas czwartkowej sesji niemal jednomyślnie przyjęli uchwałę zakazującą sprzedaży alkoholu w całym mieście pomiędzy godz. 23 a 6 rano. Za jej wprowadzeniem zagłosowało 17, a przeciw było 2 radnych.

Aktualizacja artykułu: 28 kwietnia 2018 r. 11:34
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tej sprawie cała koalicja PiS-PSPP była zgodna. Uznała, że zakaz należy wprowadzić i to zrobiła. Za kilka tygodni, gdy zacznie obowiązywać, alkoholu w Puławach nie będzie można kupić nocą w żadnym sklepie, ani na stacji benzynowej. Jak tłumaczyła podczas dzisiejszej sesji wiceprezydent Ewa Wójcik, nowe prawo nie jest wymierzone w nikogo.

– To jest tylko pewien regulator życia społecznego. Przecież każdy, kto zechce kupić alkohol, nadal będzie mógł to robić w innych godzinach. Ale dzięki temu pomożemy tym, którzy mają pecha mieszkać przy sklepach całodobowych – tłumaczyła.

Podobne zdanie miała radna Marzanna Pakuła, która przytaczała przykłady problemów z hałasami przy ul. Prusa, a wcześniej 3 Maja. – My nie odbieramy prawa do zakupu alkoholu tylko dajemy prawo do wypoczynku i snu wielu mieszkańcom Puław – mówiła.

Artur Kwapiński przyznał natomiast, że o kwestię zakazu pytał mieszkańców. – Większość z nich była zdecydowania za jego wprowadzeniem – poinformował.

Z kolei radny Sławomir Przeździecki (PSPP) przytaczał wysoką ilość policyjnych interwencji w ciągu ostatnich pięciu lat (120) tylko do nocnego zakłócania spokoju. – A należy pamiętać, że to nie jest równoznaczne z ilością zdarzeń, bo wielu z nas nie dzwoni po policję, zaczeka z nadzieją, że hałasujący pójdą sobie w końcu – argumentował.

Za wprowadzeniem ograniczeń wypowiedział się także Włodzimierz Walecz-Majewski, przewodniczący zarządu wspólnoty przy ul. Wróblewskiego 3. – Nie rozumiem tego, że ktoś może zagłosować przeciw tej uchwale, bo ona zakłóca jego poczucie wolności osobistej. Niech powie to tym, którzy nie śpią od pięciu lat w lecie przy otwartym oknie, którego dzieci są wybudzane ze snu. Obok mojego bloku ludzie imprezują do późnych godzin, a przed postawieniem płotu, zostawiali nam fekalia pod klatkami. Działy się sceny dantejskie – mówił.

Podobnego zdania był Roman Dytłof, przedstawiciel społeczności romskiej, który namawiał radnych do tego, by sklepy z alkoholem były zamykane już od godz. 18.

Po przeciwnej stronie sporu znalazł się radny Paweł Maj, który co prawda wyraził współczucie dla tych, którzy cierpią z powodu zakłócania porządku i ciszy nocnej, ale uchwały nie poparł. – Rozumiem tych mieszkańców, ale spokój powinny zapewnić odpowiednie organy państwa. Nie wyobrażam sobie, żeby w 48 tys. mieście nie można było przez całą dobę kupić sobie tego, co się chce. Należy szukać rozwiązań, a nie wprowadzać nowe restrykcje – tłumaczył.

Przeciwny wprowadzeniu częściowej prohibicji był także radny Piotr Sadurski (PO), pytając o skuteczność interwencji policji i straży miejskiej, która to jego zdaniem była niewystarczająca.

Do dyskusji włączył się także poseł Jakub Kulesza (Kukiz 15'), który próbował przekonywać samorządowców, że zakaz, jaki wprowadzają to zły pomysł. – Tym sposobem nie unikniemy problemy piijanych osób, którzy będą odpowiadać za incydenty. Mam więc pytanie, czy jeśli to prawo okaże się nieskuteczne, to czy następnym ruchem będzie wprowadzenie godziny policyjnej? Przecież chodzenie po ulicy po godz. 23 również nie jest naszą pierwszą potrzebą, możemy siedzieć w domu – ironizował parlamentarzysta.

Jego uwaga została uznana za niestosowną przez przewodniczącą rady miasta, Bożenę Krygier.

Ostatecznie za wprowadzeniem zakazu nocnej sprzedaży alkoholu zagłosowało 17 radnych, przeciw był Paweł Maj i Piotr Sadurski.

"Archaiczna i niezrozumiała decyzja"

Jerzy Czajkowski, współwłaściciel sklepu "Alkohole" przy ul. Sieroszewskiego 20.

Decyzja rady miasta o wprowadzeniu tej uchwały jest dla mnie archaiczna i niezrozumiała. Wydaje mi się, że rada chciała się czymś wykazać, a prawdopodobnie nie ma czym, więc zrobiła coś takiego. Przecież takie sklepy jak nasz, na co dzień rywalizują z supermarketami, które po prostu koszą drobną konkurencję. Gdy one się zamykały, to właśnie swoją całodobowością mogliśmy zapracować na swoje utrzymanie. A chciałbym dodać, że długo pracowaliśmy razem z żoną na to, żeby przy sklepie był spokój. I to nam się udało, klienci zachowują się grzecznie. Mam tylko nadzieję, że skoro zostanie wprowadzony ten zakaz, będzie on przestrzegany przez wszystkich, także przez stacje benzynowe.

"Skandal i niesprawiedliwość"

Urszula Adamczyk, współwłaścicielka sklepu całodobowego przy ul. Prusa 10

To co się stało jest bardzo niesprawiedliwe, bo my, w odróżnieniu od klubów, alkoholu pijanym ani nieletnim nie sprzedajemy. Mało tego, sama wielokrotnie, słysząc hałasy pod blokiem, wychodziłam i uspokajałam młodzież wracającą z różnych lokali. Ryzykowałam zdrowie, a na policję nie zawsze można było liczyć. Tłumaczyłam, żeby byli cicho, bo ludzie chcą spać. Nasi klienci nikomu nie przeszkadzali. Uważam, że to co teraz zrobiły nasze władze to skandal. Jestem zawiedziona, bo Puławy miały być miastem dla ludzi, dla przedsiębiorców. Płakać mi się chce, bo nie wiem co teraz będzie. W dzień w sklepie prawie nie ma ruchu, a ja mam tysiąc złotych emerytury. Ten zakaz nic nikomu nie da. Pijani nadal będą nocami spacerować po mieście wracając z lokali, gdzie mogą pić do woli.

Komentarze 117

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2018 o 22:31
+3
Pan Maj i pan Sadurski wykazali się większą dozą rozsądku głosujac przeciw tej ustawie bo ona nic nie zmieni - zmienić sytuację może jedynie egzekwowanie istniejącego Prawa przez Stróżów Prawa czyli przez Policję i Straż Miejską. Problemem nie jest nocny sklep z alkoholem bo np. i w okolicy kebabu całodobowego też często słychać w nocy krzyki i zbyt głośne jak na nocną porę rozmowy i przekleństwa - czy zatem następnym krokiem Radnych będzie zamknięcie wszystkich lokali czynnych po godzinie 22? Paranoja tych Radnych/Bezradnych chcących tworzyć nowe Prawo zamiast egzekwować obecne stawia ich na równi z Policją Obyczajową krajów arabskich a wybory samorządowe już za parę miesięcy.
Pan Maj i pan Sadurski wykazali się większą dozą rozsądku głosujac przeciw tej ustawie bo ona nic nie zmieni - zmienić sytuację może jedynie egzekwowanie istniejącego Prawa przez Stróżów Prawa czyli przez Policję i Straż Miejską. Problemem nie jest nocny sklep z alkoholem bo np. i w okolicy kebabu całodobowego też często słychać w nocy krzyki i zbyt głośne jak na nocną porę rozmowy i przekleństwa - czy zatem następnym krokiem Radnych będzie zamknięcie wszystkich lokali czynnych po godzinie 22? Paranoja tych Radnych/Bezradnych chcących tworzy... rozwiń
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2018 o 21:26
+3
Maj na prezydenta!
Avatar
Albercik / 26 kwietnia 2018 o 22:51
+2
Brawo panie Maj - tak trzymać i nie ustępować w swoim zdaniu. Jedyny silny i naprawdę niezależny Radny w mieście. 
Avatar
jhshs / 26 kwietnia 2018 o 22:05
+2
undefined napisał:
Maj stracił oj stracił ja i moja rodzina i znajomi zmieniamy zdanie. To Pan jest za pijaństwem Panie Maj?
 Tak na pewno jest za pijanstwem wredna pijawko i zakłamańcu. Tak jak ty jestes za prawdą i obiektywizmem.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2018 o 21:29
+2
Kwapinski o zakazie picia alkoholu. Obłuda sięga zenitu!
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2018 o 20:36
+2
Rozkwitną meliny...
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2018 o 20:33
+2
No na stacji to już przesada. I bez wyjątku, na orlenie nie można, to zaraz Obajtek wszystko mogę rozliczy pisowskich radnych. Bójcie się już.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2018 o 20:31
+2
radny kwapiński to ekspert ds. alkoholu ;)
Avatar
???? / 27 kwietnia 2018 o 09:46
+1
undefined napisał:
Radny Kwapinski hahaha no w tej kwestii bliżej dna się nie da.
Radny Kwapiński nie musiał kupować alkoholu po nocy, kiedy to po pijaku narażając życie naszych dzieci rozbił auto w rowie narażając życie naszych dzieci W tę noc alkoholem poił sie na imprezie organizowanej za nasze miejskie pieniądze przez Janusza Grobla. Tego samego Janusza  który teraz jest pomysłodawcą  zakazu sprzedazy alko w godz 23-6 rano. Nie przeszkadzało to wcześniej organizować po godz 23 Januszowi  popijawy z wódą i innym alkoholem? A wszystko to za pieniądze nas wszystkich mieszkańców miasta Puławy
Radny Kwapiński nie musiał kupować alkoholu po nocy, kiedy to po pijaku narażając życie naszych dzieci rozbił auto w rowie narażając życie naszych dzieci W tę noc alkoholem poił sie na imprezie organizowanej za nasze miejskie pieniądze przez Janusza Grobla. Tego samego Janusza  który teraz jest pomysłodawcą  zakazu sprzedazy alko w godz 23-6 rano. Nie przeszkadzało to wcześniej organizować po godz 23 Januszowi  popijawy z wódą i innym alkoholem? A wszystko to za pieniądze nas wszystkich mieszkańców miasta Puławy rozwiń
Avatar
Cezary Kruk / 27 kwietnia 2018 o 09:22
+1
To jest chore! Taka absurdalna ustawa to rozkwit melin handlujących w nocy nielegalnie alkoholem! Cezary Kruk
Avatar
Gość / 5 dni temu o 01:25
0
Ciekawe co Przedstawiciel romskiej społeczności i Jego ziomki powiedzieliby na zakaz sprzedaży fajek po 18ej ;d
Avatar
Gość / 15 lipca 2018 o 08:28
0
Witam wszystkich. Jestem z Białej Podlaskiej gdzie po Waszym mieście wprowadzają tą nocną prohibicję. Pytanie jest o to czy to coś zmieniło u Was?
Avatar
Gość / 12 maja 2018 o 01:45
0
Martwy przepis. Żeby wszedł w życie musi zostać opublikowany w wojewódzkim rejestrze urzędowym, a to prawdopodobnie nie nastąpi nigdy.
Avatar
Gość / 2 maja 2018 o 13:44
0
Tak czytam te komentarze i nie wierzę. Czy w Puławach sami uzależnieni od alkoholu mieszkaja? Czy już nie można wytrzymać tych parę godzin? Pan Maj jak zwykle pod publiczkę na komisji za zakazem a na sesji przeciw. A przecież w marcu grzmiał jak mogli radni zmienić zdanie w sprawie okręgów. Toż to było przestępstwo. Nie odniósł się do Pana Posła ale stosuje tanie metody. Sami w sejmie uchwalili i zepchnęli na samorząd a teraz się dziwi jak to możliwe. Ta godzina policyjna to był tani chwyt. Głosującym za uchwałą gratuluję odwagi. Nie daliście sie tym co w nocy piją. I na koniec w barach nadal można kupić alkohol po 23. Tyle że tam pije się z kulturą przy stole a nie pod oknem ludzi którym należy się wypoczynek po ciężkiej pracy.
Tak czytam te komentarze i nie wierzę. Czy w Puławach sami uzależnieni od alkoholu mieszkaja? Czy już nie można wytrzymać tych parę godzin? Pan Maj jak zwykle pod publiczkę na komisji za zakazem a na sesji przeciw. A przecież w marcu grzmiał jak mogli radni zmienić zdanie w sprawie okręgów. Toż to było przestępstwo. Nie odniósł się do Pana Posła ale stosuje tanie metody. Sami w sejmie uchwalili i zepchnęli na samorząd a teraz się dziwi jak to możliwe. Ta godzina policyjna to był tani chwyt. Głosującym za uchwałą gratuluję odwagi. Nie daliści... rozwiń
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2018 o 17:21
0
Jest takie powiedzenie: "Kobiety nie można zmienić, ale można zmienić kobietę". Czy zmiana miejscowych przepisów coś zmieni? Nie!, niczego nie zmieni bo nie nie zmieni tych którzy pili, piją i będą pić!
Avatar
Pulawizja / 29 kwietnia 2018 o 00:44
0
dedykacja dla wszystkich mieszkańców puław, którzy mają szczęście nie mieszkać w pobliżu sklepów typu "alkohole 24h". uwaga! nagrania 18+ ***s://***youtube.com/watch?v=akh5gm9coom
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2018 o 10:24
0
PiS to katokomuna, uchwalona za komuny ustawa o przeciwdzialaniau alkoholizmowi i wychowaniu w trzezwosci ma sie bardzo dobrze a pisowcy maja juz nowe pomysly na ograniczanie obywateli (bo sami w tej dziedzinie sie nie ograniczaja - oj nie haha); zwykly obywatel nie moze sobie wypic piwa na lawce ale juz ksiadz w kosciele moze sie poic winem mszalnym (przypominam, ze kosciol to rowniez miejsce publiczne).
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2018 o 08:49
0
Porostu durnie i alkoholicy uchwalili idiotyczny zakaz....Durnie zPulaw
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2018 o 23:31
0
Badania wskazują, że klientami nocnym sklepów z alkoholem i urządzający burdy są głównie mężczyźni w wieku 17 do 65 lat, notorycznie niepracujący i nie uczący się, czasami dorywczo wykonujący prace fizyczne, będący na zasiłkach w MOPSACH i GOPSASCH, zabierający renty i emerytury swoim rodzicom, często mieszkający kątem u rodziców. Taką część społeczeństwa określa się mianem PATOLOGIA. I właśnie to dla patologii stworzono w Puławach uchwałę i ją przegłosowano, a normalni ludzie, którzy w nocy śpią, bo w dzień uczą się lub pracują i gdy np. wracają z drugiej zmiany do domu nie kupią sobie piwa żeby ugasić pragnienie, albo bo pan doktor urolog zalecił im spożycie tego złotego trunku na kamienie nerkowe. Brawo radni!
Badania wskazują, że klientami nocnym sklepów z alkoholem i urządzający burdy są głównie mężczyźni w wieku 17 do 65 lat, notorycznie niepracujący i nie uczący się, czasami dorywczo wykonujący prace fizyczne, będący na zasiłkach w MOPSACH i GOPSASCH, zabierający renty i emerytury swoim rodzicom, często mieszkający kątem u rodziców. Taką część społeczeństwa określa się mianem PATOLOGIA. I właśnie to dla patologii stworzono w Puławach uchwałę i ją przegłosowano, a normalni ludzie, którzy w nocy śpią, bo w dzień uczą się lub pracują i gdy np. wr... rozwiń
Avatar
antypisomoher / 27 kwietnia 2018 o 22:04
0
Obywatel napisał:
nareszcie wróci normalność do tego miasta
 tiaa,jeszcze niech przestaną walić w dzwony od świtu i będzie oki.
Zobacz wszystkie komentarze 117

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2018 roku 0 0

Samochodem pod prąd na ekspresówce [wideo]
film

Samochodem pod prąd na ekspresówce [wideo] 1 7

- Takie zdarzenie przytrafiło mi się na wjeździe na ekspresówkę od strony Warszawy - napisał do nas Czytelnik i przesłał film. Widać na nim jak auto jedzie pod prąd.

Mieszkańcy chcą korzystać z nowej ulicy i parkingu

Mieszkańcy chcą korzystać z nowej ulicy i parkingu 0 1

Mieszkańcy Białej Podlaskiej dopytują kiedy miasto udostępni nowy parking i przedłużenie ulicy Pocztowej. Urząd miasta zapowiada że w przyszłym tygodniu.

Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi za reklamę

Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi za reklamę 1 18

Port Lotniczy Lublin zapłaci liniom lotniczym Wizz Air za reklamę i promocję połączeń wykonywanych przez nie z lubelskiego lotniska. Kwoty, na jaką będzie opiewać umowa, spółka nie ujawnia.

Kandydat na prezydenta obiecuje działki za złotówkę

Kandydat na prezydenta obiecuje działki za złotówkę 95 21

Dariusz Grabczuk, kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Chełma podkreśla, że najważniejsza dla niego jest dbałość o lokalnych przedsiębiorców. Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami zapowiedział, że jeśli wygra to powoła Radę Biznesu i Centrum Obsługi Inwestora.

Jest kara za plakaty antyaborcyjne z zakrwawionymi płodami w centrum Lublina

Jest kara za plakaty antyaborcyjne z zakrwawionymi płodami w centrum Lublina 82 11

Organizator pikiety antyaborcyjnej został ukarany za publiczne sianie zgorszenia. Uczestnicy manifestacji w centrum Lublina prezentowali zdjęcia zakrwawionych płodów ludzkich

Konrad Gaca nie żyje. "Zdolny człowiek", "Mogę powiedzieć, że zmienił moje życie"
galeria

Konrad Gaca nie żyje. "Zdolny człowiek", "Mogę powiedzieć, że zmienił moje życie" 113 6

W czwartek rano w swoim domu pod Lublinem zmarł nagle Konrad Gaca, znany promotor zdrowego stylu życia i właściciel kilku salonów fitness. Miał zaledwie 42 lata

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym
18 sierpnia 2018, 18:00

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 18 sierpnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym (Rynek 1) odbędzie się koncert w hołdzie Zygmuntowi Noskowskiemu O, Wielki Poemacie Natury!

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup 9 0

Od piątku do niedzieli Azoty Puławy wezmą udział w turnieju Szczypiorno Cup, który rozegrany zostanie w Kaliszu

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest 33 9

Policjanci rozszerzają swój protest. Od czwartku akcja przyjęła formę „strajku włoskiego”. Mundurowi będą więc wyjątkowo skrupulatnie wykonywać wszystkie czynności. Nie przestaną też zastępować mandatów pouczeniami

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom 0 11

Monitorowanie kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta i radnych w Lublinie zapowiedziała dbająca o przejrzystość finansów publicznych Fundacja Wolności. Jej działacze szukają osób, które nie należą do partii politycznych i nie będą kandydować w wyborach.

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu 0 0

Do zdarzenia doszło w środę około godz 13 w miejscowości Kaniwola (pow. łęczyński).

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin
24 sierpnia 2018, 19:00

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 24 sierpnia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja L.Stadt.

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista 2 2

Do wypadku doszło w środę przed godz. 13 na ul. Siedleckiej w Janowie Podlaskim.

Zmysły Ogrodu Saskiego
25 sierpnia 2018, 0:00

Zmysły Ogrodu Saskiego 5 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 25-26 sierpnia w przestrzeni Ogrodu Saskiego zorganizowane zostanie nietypowe wydarzenie kulturalne. Zmysły Ogrodu Saskiego to wystawy, spotkania, piknik i koncerty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!