Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

14 listopada 2014 r.
10:45
Edytuj ten wpis

Wybierz sobie prezydenta Puław. Kandydaci odpowiadają na nasze pytania

0 2 A A

Czym zajmą się na stanowisku prezydenta Puław, jak zamierzają zbudować nową halę sportową i jak spędzają czas wolny - o to i jeszcze więcej zapytaliśmy kandydatów na prezydenta Puław.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Pierwszą decyzją jaką podejmę, jeśli zostanę prezydentem Puław będzie...
Michał Godliński (PiS): Trudno powiedzieć jaka będzie ta pierwsza decyzja merytoryczna, na pewno będzie wynikała z bieżącego funkcjonowania Urzędu Miasta. Jedną z pierwszych i ważnych, będzie musiało być powołanie Wiceprezydentów oraz określenie zakresu Ich kompetencji i odpowiedzialności.
Janusz Grobel (PSPP): Praca prezydenta to ciągłe decyzje podejmowane w oparciu o rachunek finansowy, plany, strategie i oczywiście bieżącą sytuację. Jeśli mieszkańcy ponownie obdarzą mnie zaufaniem chciałbym kontynuować realizację zamierzeń zapisanych czy to w Strategii Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 z kierunkiem do 2030, czy w innych dokumentach. Myślę, że nie będzie to żadna spektakularna decyzja tylko wynikająca z codziennej pracy, bardzo prawdopodobne, że będzie dotyczyła projektu budżetu na przyszły rok, bo aktualnie trwa jego przygotowywanie.

• Jaka infrastruktura jest najbardziej potrzebna w Puławach? Proszę wymienić pięć najważniejszych projektów.
Michał Godliński: Dla istnienia i funkcjonowania miasta oraz wygody mieszkańców muszą istnieć wszystkie podstawowe rodzaje infrastruktury: drogi i transport publiczny, sieci: wodno-kanalizacyjne, energii elektrycznej, cieplnej, gazowej, zbieranie i utylizacja śmieci, edukacja i wychowanie, (przedszkola i szkoły), opieka medyczna, instytucje, urządzenia i obiekty zapewniające dostęp do kultury, turystyki, sportu i wypoczynku, opieka społeczna. Do najważniejszych potrzeb w tym zakresie należących do zadań Miasta, należą: * ukończenie południowej obwodnicy Puław (ul. Ceglana), * rozwój infrastruktury drogowej i komunalnej na terenach przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe, * dalsza rozbudowa sieci ścieżek rowerowych oraz remont istniejącej do Zakładów Azotowych, * wyrównanie warunków nauki i opieki w szkołach i przedszkolach, * remont Puławskiego Ośrodka Kultury "Dom Chemika”, * rewitalizacja parku puławskiego.
Janusz Grobel: Po pierwsze II etap obwodnicy Puław. Po drugie realizacja układu komunikacyjnego tworzącego obwodnicę Włostowic, a także budowa i modernizacja ulic w mieście. Po trzecie remont Mostu im. Ignacego Mościckiego. Po czwarte kontynuacja projektu przywracającego Wisłę mieszkańcom - użeglowienie od Janowca do Gołębia i stworzenie warunków dla rozwoju usług turystycznych związanych z rzeką. Po piąte projekty kulturalne i sportowe, m.in. nowoczesna biblioteka miejska, remont Domu Chemika, rewitalizacja skateparku, zagospodarowanie błoni, bezpieczne place zabaw dla dzieci, budowa hali widowiskowo- sportowej.
Waldemar Kowalczyk: Poziom infrastrukturalny w mieście jest od wielu lat na wysokim poziomie. Dotyczy to zarówno infrastruktury wodnej, kanalizacyjnej czy powstałej ostatnio infrastruktury informatycznej. Istotnymi z punktu widzenia funkcjonalności miasta są inwestycje drogowe. Dokończenie drugiego etapu obwodnicy pozwoli odciążyć miasto. Budowa jednolitej sieci ścieżek rowerowych to zagadnienie poprawiające funkcjonalność wewnętrzną miasta. Pierwszorzędną potrzebą w obecnym czasie jest niewystarczająca ilość terenów inwestycyjnych dla powstawania nowych firm. Natomiast starzejące się demograficznie miasto powoduje konieczność przewidzenia zjawisk w efekcie których niezbędnym staje się budowa zespołu domów opieki spokojnej starości. W ten sposób zapewnimy osobom starszym możliwość spędzenia godnej starości w naszym mieście razem z nami.

Czy wszystkie miejskie inwestycje ostatnich lat były potrzebne? Czy zostały prawidłowo przeprowadzone? Jeśli nie, to proszę je wymienić.
Michał Godliński: Zdecydowana większość inwestycji była potrzebna, choć często słyszałem negatywne uwagi na temat Mariny czy nowego stadionu. Niektóre z tych inwestycji nie ustrzegły się błędów, które ujawniły się podczas eksploatacji. Na przykład błotnista nawierzchnia alejek na skwerze Niepodległości czy też brak bramek komunikacyjnych między widownią a płytą stadionu co poważnie utrudnia sędziowanie zawodów w lekkiej atletyce. Zbędne wydaje się też instalowanie sygnalizacji świetlnej na niektórych skrzyżowaniach o minimalnym natężeniu ruchu np. ul. Gościńczyk. Nie są to jednak uchybienia, których nie można by usunąć.
Janusz Grobel: Nigdy nie podjąłbym decyzji o realizacji inwestycji gdybym nie miał przekonania, że jest potrzebna. Wszystkie inwestycje ostatniej kadencji były poprzedzone konsultacjami społecznymi i zgodą Rady Miasta. Najlepszym po-twierdzeniem zasadności inwestycji jest to jak służy mieszkańcom: z kompleksu stadionowego do tej pory skorzystało ok. 280 tysięcy osób, z Bulwaru Nadwiślańskiego ponad 230 tysięcy, w Parku Naukowo- Technologicznym lokują się innowacyjne firmy, które już dziś zatrudniają i wciąż będą dawać nowe miejsca pracy, nowo wybudowane drogi dają impuls dla rozwoju działalności gospodarczej- przy samej ulicy Fieldorfa "Nila” powstało blisko 40 nowych podmiotów gospodarczych.
Waldemar Kowalczyk: Szczególnie trafną okazała się inwestycja w Puławski Park Naukowo Technologiczny, która powstała przy znacznym udziale środków europejskich. To bardzo nowoczesne narzędzie, które może w przyszłości dać przewagę w wyścigu o pozyskanie nowych inwestorów.

• Jak ocenia Pan pracę Straży Miejskiej w Puławach? Czy Straż Miejska powinna obsługiwać fotoradary?
Michał Godliński: Myślę, że Straż Miejska z nałożonych zadań wywiązuje się właściwie. Jeśli chodzi o obsługę fotoradarów mobilnych to mam mieszane uczucia wynikające z wniosków pokontrolnych NIK. Gdyby ich ustawianie miało służyć poprawie bezpieczeństwa na puławskich ulicach to jest to ze wszech miar potrzebne. Jeśli jednak miałoby to służyć "reperowaniu” budżetu Miasta, to jestem temu przeciwny.
Janusz Grobel: Zdaję sobie sprawę jaki wizerunek Straży Miejskiej funkcjonuje obecnie w przestrzeni medialnej. Zawsze uważałem, że celem funkcjonowania Straży Miejskiej nie powinny być działania represyjne tylko prewencyjne, dlatego Straż Miejska w Puławach szczególny nacisk kładzie na akcje profilaktyczne prowadzone w szkołach i przedszkolach (w chwili obecnej prowadzonych jest 13 programów), działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego (m.in. fotoradar przy ulicy Centralnej, który spełnia swoje zadanie), dbałość o bezpieczeństwo społeczne (rozbudowa systemu monitoringu). Jeżeli chodzi o uprawnienia Straży Miejskiej do obsługi fotoradarów - obecny stan prawny dopuszcza taką możliwość, jeśli przepisy się zmienią dostosujemy się do nich. Znam ostatnie stanowisko pokontrolne NIK-u, ale działania Straży Miejskiej w Puławach nigdy nie były nastawione na zysk kosztem kierowców, tylko na poprawę bezpieczeństwa, zapewniam, że tak pozostanie.
Waldemar Kowalczyk: Funkcja pomocy obywatelom to najważniejszy wyróżnik jaki powinien charakteryzować tą służbę. Wykluczam funkcje dochodowe często przypisywane tej formacji przy okazji obsługi fotoradarów. To co się dzieje w Polsce w tym obszarze to obłęd. Naszą Straż Miejską należy ograniczać do absolutnego minimum pod tym względem.

• Czy w centrum Puław powinna powstać strefa płatnego parkowania? (Ewentualnie w jaki inny sposób rozwiązać problem braku miejsc parkingowych?)
Michał Godliński: Trudno określić jaki obszar kryje się pod pojęciem centrum miasta. Jestem przeciwnikiem tworzenia takiej strefy i podnoszenia kosztów życia mieszkańcom Puław . Zniechęcać to będzie również przyjezdnych. Myślę, ze mógłby powstać parking wielopoziomowy wyposażony również w miejsca abonamentowe dla właścicieli aut, którzy nie mają żadnej możliwości parkowania w pobliżu miejsca zamieszkania, za opłatą miesięczną 30-50 zł.
Janusz Grobel: Generalnie problem miejsc parkingowych powstaje systemowo przy nagromadzeniu punktów usługowych. Obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego regulują kwestię parkingów w ramach realizowanych inwestycji, na przykład na teren dawnego "Manhattanu” plan miejscowy nakłada obowiązek realizacji parkingu podziemnego. Dzięki objęciu terenów w mieście planem zagospodarowania nowy inwestor ma obowiązek zapewnić odpowiednią ilość miejsc postojowych. Samochodów w naszym mieście przybywa, dlatego przy każdej budowie i modernizacji dróg staramy się maksymalizować liczbę miejsc parkingowych. W ostatniej kadencji przybyło ich ok. 400- przykładem jest choćby wybudowane ostatnio przedłużenie ulicy Krańcowej do Biblioteki Miejskiej. Lokalizacyjnie istnieje także możliwość powstania parkingów wielopoziomowych, natomiast sprawą otwartą pozostaje wybór inwestora i formy finansowania.
Waldemar Kowalczyk: Rozwiązaniem tego problemu są wielopoziomowe parkingi. Większość miejsc parkingowych jest pożądana w obszarach naszego zamieszkania, a te z kolei położone są na obszarach będących własnością spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot. Rola miasta powinna w tych przypadkach zawierać się w przygotowywaniu miejscowych planów zagospodarowania, tak aby takie inwestycje były możliwe.
• Czy Puławom jest potrzebna nowa hala sportowa? Jeśli tak, to jak ją sfinansować?
Michał Godliński: Puławom potrzebna jest hala z widownią na 1000-1500 osób, bo taka jest ilość kibiców puławskiej drużyny piłki ręcznej a przyjeżdżają przecież rówież goście. Możliwe są dwa scenariusze zrealizowania tego zamierzenia. Jeden to budowa nowej hali widowiskowo- sportowej, a drugi to przebudowa i modernizacja starej. Pierwszy wariant szacowany jest na około 70 mln złotych i raczej jest nie do zrealizowania ze środków budżetu miasta. Dlatego należałoby szukać partnerów w montażu finansowym dla takiej inwestycji. Mogliby nimi być: K.S. Azoty, ZA Puławy, Ministerstwo Sportu i Totalizator Sportowy. Drugie rozwiązanie wymaga określenia przez architektów technicznej możliwości wykonania takiej przebudowy i sporządzenia kosztorysu prac. Zaletą tego wariantu jest to, że nie ma problemu z utrzymaniem dwóch budynków lub rozbiórką budynku starej hali.
Janusz Grobel: Środowisko sportowe w Puławach od kilku lat postuluje budowę nowego obiektu na miarę XXI wieku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sportowców i kibiców zakupiliśmy działkę po tartaku z myślą o przeznaczeniu jej pod budowę nowej hali. Miasto własnymi siłami nie jest w stanie wybudować kompleksowego, nowoczesnego obiektu, ale w nadchodzącej perspektywie unijnej może pojawić się możliwość pozyskania środków na ten cel poprzez program rewitalizacji. Drugą możliwością sfinansowania tej inwestycji jest tryb partnerstwa publiczno- prywatnego. Oprócz środków na budowę trzeba też pomyśleć o późniejszym utrzymaniu tego obiektu- konieczna jest budowa hali wielofunkcyjnej, która ma szansę obrosnąć w różnego rodzaju podmioty gospodarcze- nie może to być tylko sala gier, ale miejsce, w którym będzie można organizować targi, wystawy czy duże koncerty. Otwartym pytaniem pozostaje co po wybudowaniu nowej hali zrobić ze starą, myślę, że w najbliższym czasie czeka nas dyskusja publiczna na ten temat.
Waldemar Kowalczyk: Jeśli chodzi o halę sportową musimy najpierw przeprowadzić debatę społeczną. To ważne ob-szary dla społeczności miasta, ale nie najważniejszy. Musimy pamiętać o konieczności późniejszego utrzymywania takich obiektów w przyszłości. W obecnej chwili dla miasta to duży wydatek. Dlatego nie powinniśmy tego obiecywać i rozbudzać nadziei.

• Czy w mieście powinna zostać ograniczona ilość sklepów sprzedających alkohol?
Michał Godliński: Tego rodzaju regulacje administracyjne zwykle nie przynoszą zamierzonych efektów. Sądzę, że wystarczy, aby te sklepy, które już istnieją oraz które potencjalnie powstaną spełniały ściśle wymogi ustawy "o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi”.
Janusz Grobel: Jeżeli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej najlepszym regulatorem ilości sklepów z takim czy innym asortymentem powinien być rynek. Kwestia sklepów z alkoholem wykracza jednak poza tę zasadę w związku z licznymi protestami mieszkańców, którzy w pobliżu takich sklepów mieszkają. Z jednej strony działalność przedsiębiorców nie powinna być reglamentowana, ale z drugiej strony należy brać pod uwagę głos mieszkańców. W rozwiązaniu problemu zakłócania spokoju w pobliżu sklepów z alkoholem z pewnością pomogłaby zmiana przepisów pozwalająca na skuteczniejsze odbieranie koncesji w przypadku występowania nieprawidłowości.
Waldemar Kowalczyk: Już została ograniczona do ilości wydanych zezwoleń. Samo ograniczanie nie spowoduje rozwiązania problemu. Tak długo jak będzie istniało zapotrzebowanie, będzie istniała oferta sprzedaży. To problem medyczny, lub socjologiczny, którego nie rozwiąże się zarządzeniami administracyjnymi.

Jak zatrzymać młodych ludzi w Puławach?
Michał Godliński: Receptę na powrót młodych ludzi do Polski miał 7 lat temu w kampanii wyborczej do sejmu i senatu Donald Tusk. Co z tego wyszło wiemy dobrze, tak jak z innymi obietnicami. Dzisiaj dla młodych ludzi głównym warunkiem decydującym o wyborze miejsca do życia jest praca. Jeśli ona jest zostają, jeśli jej nie ma jadą jej szukać. Samorządy w tym zakresie mają bardzo ograniczone możliwości, gdyż nie tworzą nowych miejsc pracy. Jednak mogą i powinny stwarzać warunki i ułatwiać przedsiębiorcom ich tworzenie z korzyścią dla siebie i dla rozwoju Puław. W naszym mieście znajduje się Park Naukowo-Technologiczny, którego potencjał jest imponujący, jednak jedynie w połowie wykorzystany. Należy poprzez działania promocyjne i marketingowe szeroko propagować jego bogatą infrastrukturę ułatwiającą start firmom, których produkty potrzebują badań naukowych i wdrożeniowych, gdyż założeniem Parku jest zetknięcie nauki z biznesem. Konieczne jest też zainteresowanie wyższych uczelni i instytutów z dużych ośrodków akademickich. Skutecznie należy też sięgać po środki zewnętrzne, by " przerabiać” je na rynku puławskim przez miejscowych przedsiębiorców.
Janusz Grobel: Najistotniejszym czynnikiem mającym wpływ na to aby młodzi ludzie chcieli pozostać w Puławach są atrakcyjne miejsca pracy. Na tle regionu wskaźniki dotyczące bezrobocia w mieście nie są alarmujące, ale chciałbym by były jeszcze lepsze. Miasto nie może wybudować fabryki i zatrudnić w niej pracowników bo nie jest podmiotem rynkowym i ma ściśle określone w ustawie zadania, nie może także wprost decydować o powstaniu takiego czy innego przedsiębiorstwa, natomiast może wspierać rozwój przedsiębiorczości poprzez tworzenie odpowiedniej infrastruktury okołobiznesowej, ale nie tylko. Konieczny jest stały rozwój miasta i dostępnych w nim usług: żaden inwestor nie zdecyduje się na rozpoczęcie swojej działalności w mieście, w którym nie ma zaplecza kulturalnego, sportowego czy społecznego- stwarzanie warunków do prowadzenia biznesu było i jest dla mnie priorytetem. W ostatniej kadencji udało nam się stworzyć i wyposażyć Puławski Park Naukowo- Technologiczny, przygotować miejskie tereny pod inwestycje i włączyć je do Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wprowadziliśmy także ulgi podatkowe dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy. Teraz nadszedł czas żeby zintensyfikować działania promocyjne i budować przyjazną atmosferę dla inwestorów wokół narzędzi, które już mamy. Myślę, że właściwe i pełne wykorzystanie potencjału gospodarczego miasta może zatrzymać młodych ludzi w Puławach i zachęcać do powrotu tych, którzy wyjechali.
Waldemar Kowalczyk: Praca, praca i jeszcze raz praca. To podstawa do zatrzymania młodych ludzi w naszym mieście. Tworząc sprzyjające warunki dla biznesu zwiększamy szanse na powstanie nowych miejsc pracy, a te zachęcą młodzież do związania się trwale z miastem.

• Czym porusza się Pan po mieście?
Michał Godliński: W zależności od dystansu jaki muszę pokonać poruszam się głównie pieszo lub własnym autem, rzadziej środkami komunikacji miejskiej.
Janusz Grobel: Ze względu na oszczędność czasu moim podstawowym środkiem lokomocji jest samochód, ale kiedy tylko mam możliwość nie unikam spacerów. Dużo czasu poświęcam analizie dokumentacji technicznej, ale lubię także osobiście zobaczyć postępy prac w różnych miejscach miasta. Wtedy przychodzą mi do głowy różne ciekawe rozwiązania dotyczące konkretnego terenu.
Waldemar Kowalczyk: Najczęściej chodzę na piechotę, ale jeżdżę też samochodem. Puławy swoją wielkością sprawiają wrażenie idealnego do poruszania się rowerem, jednak brak jednorodnej sieci ścieżek rowerowych sprawia, że jest to trudne.

• Jak (gdzie) spędza Pan czas wolny?
Michał Godliński: Czasu wolnego mam niewiele. Preferuję aktywny wypoczynek, lubię spacery po Puławach (często z psem) i wycieczki za miasto. Lubię literaturę faktu z zakresu historii najnowszej i polityki oraz transmisje z dużych imprez sportowych. Często sędziuję zawody lekkoatletyczne, gdyż ta dyscyplina sportowa jest moją pasją.
Janusz Grobel: Muszę przyznać, że rzadko miewam wolny czas, ale jeśli uda mi się wygospodarować chwilę staram się poświęcić ją rodzinie. Jak w każdym domu tak i u mnie jest wiele prac remontowo-porządkowych, które muszę wykonać. Wieczorami natomiast lubię poczytać dobrą książkę.
Waldemar Kowalczyk: Od czasu jak rzuciłem palenie, a później schudłem 12 kg aktywność fizyczna stała się dominująca w wypełnianiu czasu wolnego. Biegam, ćwiczę na siłowni, jeżdżę rowerem. Kiedy tylko mogę wyjeżdżam w góry.

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
nie wyborca / 14 listopada 2014 o 22:55
0
Nie idę na wybory a p. Grobel to na emeryturę razem z p. Wójcik niech idą. Bo znów ta pani będzie chciała likwidować Szkoły.
Avatar
Ojciec małych dzieci / 14 listopada 2014 o 12:14
0

Panie Prezydencie,

jeśli chcemy zatrzymać młodych w mieście to zacznijmy od rzeczy podstawowych.

Czy opłaty za żłobek i przedszkole muszą być tak wysokie?

Czy naszego miasta nie stać na to, żeby były niższe?

Stać nas na wybudowanie i utrzymanie Mariny to i na to powinny znaleźć się pieniądze!

Avatar
nie wyborca / 14 listopada 2014 o 22:55
0
Nie idę na wybory a p. Grobel to na emeryturę razem z p. Wójcik niech idą. Bo znów ta pani będzie chciała likwidować Szkoły.
Avatar
Ojciec małych dzieci / 14 listopada 2014 o 12:14
0

Panie Prezydencie,

jeśli chcemy zatrzymać młodych w mieście to zacznijmy od rzeczy podstawowych.

Czy opłaty za żłobek i przedszkole muszą być tak wysokie?

Czy naszego miasta nie stać na to, żeby były niższe?

Stać nas na wybudowanie i utrzymanie Mariny to i na to powinny znaleźć się pieniądze!

Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Orzeł Czemierniki rozpoczął przygotowania do rundy rewanżowej

Orzeł Czemierniki rozpoczął przygotowania do rundy rewanżowej 0 0

Z konieczności w kadrze zespołu dojdzie do zmian

Malarstwo Bartłomieja Flisa w Galerii Sztuki A10
31 stycznia 2020, 18:00

Malarstwo Bartłomieja Flisa w Galerii Sztuki A10 0 0

Prace malarskie Bartłomieja Flisa, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, będzie można podziwiać w Galerii Sztuki A10 (ul. Muzyczna 10a). Wernisaż ekspozycji nastąpi 31 stycznia o godz. 18.

71-latek z Ukrainy chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech

71-latek z Ukrainy chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech 0 0

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali wczoraj na przejściu granicznym w Hrebennem 71-latka z Ukrainy, który chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech. Dostawczy Renault Master był wyceniony na 60 tys. zł.

Bułgarzy sprzedawali podrabiane ubrania na giełdzie w okolicy Zamościa. Teraz grozi im odsiadka

Bułgarzy sprzedawali podrabiane ubrania na giełdzie w okolicy Zamościa. Teraz grozi im odsiadka 0 2

Dwoje Bułgarów - 31-latek i 54-latka - odpowie za handel odzieżą z podrobionymi znakami towarowymi. Swoje "produkty" sprzedawali na terenie giełdy w miejscowości Mokre (pow. zamojski). Grozi im kara do 2 lat więzienia.

Kultura w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice zostanie na dłużej

Kultura w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice zostanie na dłużej 0 1

Nawet przez dziesięć kolejnych lat może działać przy ul. Hutniczej filia Dzielnicowego Domu Kultury Bronowice, o ile pozwoli na to Rada Miasta Lublin.

Mieszkańcy Wąwolnicy nie wierzyli w to, co widzą. Po ulicy biegał uciekinier z mini zoo

Mieszkańcy Wąwolnicy nie wierzyli w to, co widzą. Po ulicy biegał uciekinier z mini zoo 15 4

Mieszkańcy Wąwolnicy, którzy dzisiaj ok. godz. 7 wyjrzeli przez okno, mieli prawo być zaskoczeni. Po ich miejscowości biegała zebra. Zwierzę zostało już schwytane i oddane w ręce właściciela.

Por Fiesta/Fuente - koncert w Radiu Lublin
31 stycznia 2020, 19:00

Por Fiesta/Fuente - koncert w Radiu Lublin 0 0

Ostatniego dnia stycznia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się koncert muzyki flamenco w wykonaniu zespołów Por Fiesta i Fuente.

Unia Białopole minimalnie słabsza od Kryształu Werbkowice

Unia Białopole minimalnie słabsza od Kryształu Werbkowice 0 1

Mistrz jesieni Unia Białopole ma już za sobą pierwszy mecz kontrolny. Drużynę nadal prowadzi Tomasz Hawryluk

Biłgoraj: Prowadził auto po pijanemu. Nie miał też prawa jazdy

Biłgoraj: Prowadził auto po pijanemu. Nie miał też prawa jazdy 0 5

23-latek z Biłgoraja wsiadł za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu, a na dodatek nie miał prawa jazdy. Policjanci zatrzymali go do kontroli drogowej. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem - grozi mu do dwóch lat więzienia oraz wysoka grzywna.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm 38 12

Szpitale w całej Polsce dostały polecenie, by informować sanepid o każdym pacjencie, którego choroba może mieć związek z używaniem e-papierosów. O ich szkodliwości ostrzega już oficjalnie Światowa Organizacja Zdrowia. Według niej elektroniczne papierosy zwiększają ryzyko chorób płuc i serca.

Ciąg dalszy: spotkanie z Iloną Wiśniewską
31 stycznia 2020, 18:00

Ciąg dalszy: spotkanie z Iloną Wiśniewską 0 0

Reporterka Ilona Wiśniewska będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Ciąg dalszy" w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16). Spotkanie odbędzie się 31 stycznia o godz. 18.

Za nami 62. gala rozdania nagród Grammy. Oto zwycięzcy tegorocznej edycji
film

Za nami 62. gala rozdania nagród Grammy. Oto zwycięzcy tegorocznej edycji 0 0

62. gala rozdania nagród Grammy zdominowana przez Billie Eilish. Młodziutka wokalistka zgarnęła aż 5 statuetek za: album roku, najlepszy debiut, piosenkę roku, nagranie roku oraz najlepszy album popowy.

Nadal pamiętamy o ofiarach Holokaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia 2020, 12:00

Nadal pamiętamy o ofiarach Holokaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 0 2

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tradycyjnie do uroczystości przyłącza się Państwowe Muzeum na Majdanku.

Smog w Lublinie. GIOŚ oznaczył jakość powietrza jako złą

Smog w Lublinie. GIOŚ oznaczył jakość powietrza jako złą 16 54

Normy pyłów zawieszonych PM10 oraz PM 2.5 ponownie zostały przekroczone - wynika z danych z czujnika umieszczonego przy ul. Obywatelskiej. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oznaczył jakość powietrza w Lublinie jako złą.

Potok Sitno wznowił treningi po zimowej przerwie

Potok Sitno wznowił treningi po zimowej przerwie 0 0

W zeszłym sezonie Potok Sitno rzutem na taśmę po dwumeczu barażowym zapewnił sobie utrzymanie w zamojskiej "okręgówce". W obecnej kampanii zespół trenera Marka Gnypa chce zapewnić sobie spokój zdecydowanie wcześniej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.