W środę odbyła się ostatnia w tej kadencji sesja Rady Powiatu Puławskiego. Zapytaliśmy radnych jak oceniają pracę zarządu powiatu oraz samej rady. Poprosiliśmy ich o oceny w szkolnej skali, czyli od 1 do 6.
To był dla nas bardzo dobry okres. Jeśli chodzi o sukcesy, to najważniejsze są chyba te związane z oświatą. Mimo niżu demograficznego, szkoły powiatowe w ciągu ostatnich czterech lat świetnie sobie radziły. W naszym regionie należymy do ścisłej czołówki jeśli chodzi o wyniki matur, a lepszych szkół zawodowych być może nie ma w całym województwie. Udały nam się też inwestycje: internat w Kęble oraz rozpoczęcie budowy nowoczesnej hali sportowej przy Zespole Szkół Technicznych. W końcu zaczęło też się coś dziać na drogach powiatowych, świetną inwestycją była np. "schetynówka” w Kazimierzu Dolnym. Te cztery lata oceniam również przez pryzmat współpracy z radnymi, a ta była świetna. Mimo różnych poglądów członkowie rady wspólnie potrafili rozwiązywać problemy, w komisjach praca radnych była merytoryczna.
Sławomir Kamiński, SIS "Teraz”, ocena kadencji 3-
Sukcesy to projekt Euroszkoła oraz budowa internatu w Kęble. Szkoda, że są to projekty z poprzedniej kadencji. Niestety, porażek obecnie rządzący zaliczyli więcej. To wyprzedawanie majątku powiatowego w Żyrzynie i Kazimierzu Dolnym, zadłużenie SPZOZ na 60 mln zł. A to nie jedyny problem ze szpitalem. Placówka zlikwidowała pralnię i kuchnię i zatrudniła firmę zewnętrzną, co okazało się nieopłacalne. Szpital z powodu niekorzystnej umowy z Ośrodkiem Kardiologii Inwazyjnej Ikardia stracił 1,2 mln zł. Niepokojący jest również fakt podpisania umowy na wydzierżawienie stacji dializ na 20 lat. Co do oświaty: powiat zamknął Zespół Szkół w Żyrzynie, a brak nadzoru powiatu nad edukacją może zakończyć się koniecznością zwrotu kilku milionów subwencji do Skarbu Państwa. Kolejnym błędem był brak odpowiedniej reakcji na przejęcie puławskich Azotów przez Zakłady Azotowe w Tarnowie.
To były rekordowe cztery lata jeśli chodzi o inwestycje drogowe. W ciągu kadencji pojawiło się 42 km nowej nawierzchni asfaltowej, wystarczy wymienić takie drogi jak: Końskowola-Celejów, Wąwolnica-Poniatowa, Baranów-Żyrzyn. Wyremontowaliśmy też chodniki, wybudowaliśmy mnóstwo dróg lokalnych w gminie Puławy, za co należą się też podziękowania wójtowi gminy. Zainwestowaliśmy w budowle mostowe w Baranowie i Wąwolnicy, 50 proc. kosztów tych inwestycji to dotacja z ministerstwa. Bardzo się też cieszę z powstającej, pełnowymiarowej hali sportowej, z której korzystać może każdy kto chce, nie tylko uczniowie. Sporo ciepłych słów należy się samorządom gminnym za współpracę z powiatem przy budowie dróg. Pochwalę też opozycję, w porównaniu do wcześniejszych kadencji była bardzo zrównoważona, rozsądna i merytoryczna.
Krzysztof Zawadzki, PiS, ocena kadencji 4
Godne podziwu są inwestycje drogowe tej kadencji, nieźle też jest z oświatą, dużo gorzej wygląda sprawa służby zdrowia. Dyrektor SP ZOZ wolała skupiać się na polityce i personalnych walkach, a nie na rozwijaniu działalności placówki. Nie udało nam się wypracować jednej dziedziny, z której słynąłby szpital i przyciągał chorych z innych miast. Muszę też pochwalić współpracę z gminami oraz umiejętne pozyskiwanie funduszy przez zarząd. Co do oświaty: z jednej strony działa świetny Zespół Szkół Technicznych, z drugiej zamknięto szkołę w Żyrzynie, czemu byłem bardzo przeciwny. Dałoby się to rozwiązać inaczej, np. zachęcić Zakłady Azotowe do inwestowania w placówkę, a wybrana została najłatwiejsza droga: sprzedać i tyle. Dużym plusem tej kadencji była też znakomita współpraca między radnymi różnych frakcji, widoczna zwłaszcza na komisjach.