Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 sierpnia 2019 r.
14:47

Zmiany w radzie przy Muzeum Czartoryskich w Puławach

Autor: Zdjęcie autora rs
0 15 A A
Wnętrza Świątyni Sybilli
Wnętrza Świątyni Sybilli (fot. Radosław Szczęch / archiwum)

Ireneusz Rzepkowski i Ewa Wójcik zrezygnowali z dalszego zasiadania w radzie puławskiego Muzeum Czartoryskich. Zgodnie z decyzją nowych władz zastąpią je dwie nowe osoby: Bożena Krygier i Marzanna Pakuła. Nowych przedstawicieli w poniedziałek zaakceptowała komisja kultury i promocji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z przepisami, przy muzeach muszą działać oceniające ich działalność rady społeczne. Ta przy puławskiej placówce składa się z sześciu osób. W jej skład wchodzi: Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Anna Fic-Lazor - dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz, kierownik Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, a także dwoje przedstawicieli miasta Puławy. 

Dotychczas funkcję tę sprawowali Ireneusz Rzepkowski (z ramienia rady miasta) oraz Ewa Wójcik (przedstawicielka prezydenta). Oboje złożyli rezygnację z dalszego reprezentowania miasta. Rzepkowski po ostatnich wyborach znalazł się w zarządzie powiatu, opuszczając tym samym puławski samorząd. Ewa Wójcik jest co prawda miejską radną, ale do muzealnej rady powołał ją jeszcze b. prezydent Janusz Grobel.

Po rezygnacji nowe władze miasta wybrały ich następców. Radni komisji kultury i promocji, którzy w ostatni poniedziałek opiniowali projekt uchwały, nie mieli dużego wyboru. Bożena Krygier, przewodnicząca rady miasta (PiS) przyznała, że prezydent Paweł Maj poprosił ją o wytypowanie przedstawiciela tejże rady.

– Zdecydowałam więc, że wytypuję siebie – stwierdziła radna. Jak wyjaśniła w rozmowie z nami, jako przewodnicząca miała do tego prawo. – To należy do moich kompetencji, a poza tym byłam jedną z osób, które w największym stopniu przyczynili się do powołania Muzeum Czartoryskich - podkreśla. 

Kandydatką wskazaną przez prezydenta została natomiast Marzanna Pakuła, radna z klubu „Niezależnych”. Mimo tego, że radni nie otrzymali możliwości w pełni demokratycznego wskazania swojego przedstawiciela, oporu wobec nowych kandydatek nie było. Projekt uchwały poparła niemal cała komisja promocji. Od głosu wstrzymali się jedynie Mariusz Cytryński i Waldemar Kowalczyk.

e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Koko / 21 sierpnia 2019 o 19:21
+16
Wybrałam siebie... Hahahahaha...
Avatar
Gopsowiec / 21 sierpnia 2019 o 21:36
+8
Pakułowa niech liźnie kultury, może wreszcie będzie umiała się zachować
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2019 o 22:37
+7
Jak mozna napisać zdanie że radni nie otrzymali możliwości demokratycznego wskazania swojego przedstawiciela? ????Skoro prawnie to przewodniczaca wskazuje przedstawiciela!!! Nie Radni !!!! Więc niczego nie zostali pozbawieni !!!! Ten artykuł to wredne insynuacje i atak na Bożene Krygier. Wywołuje tylko nienawiść i hejt. Skłóca ludzi. W jakim celu jest to robione ?????!!!!!
Avatar
My / 21 sierpnia 2019 o 21:52
+7
Pakułowa niech liźnie kultury, może wreszcie będzie umiała się zachować
 Cała prawda!!!
Avatar
Zdegustowany / 21 sierpnia 2019 o 21:35
+7
Żenada i tyle... Wybrałam siebie, co za buta. 
Avatar
puławiak / 22 sierpnia 2019 o 09:10
+6
Pakuła a co ona potrafi jakie ma wykształcenie. Szok
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2019 o 14:54
+6
Dream Team :-)
Avatar
Lubelak / 21 sierpnia 2019 o 23:25
+5
A park wygląda jak zasyfiony skwer..... bylismy ostatnio i szok... taki potencjał.... nie ma gospodarza to miejsce zupelnie....
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2019 o 22:28
+4
Kolejni specjaliści od muzealnictwa, sztuki i turystyki.
Avatar
To lek / 21 sierpnia 2019 o 21:38
+4
- Mimo tego, że radni nie otrzymali możliwości demokratycznego wskazania swojego przedstawiciela, oporu wobec nowych kandydatów nie było - stronnicza podła opinia nie mająca nic wspólnego z prawda! Pisane tylko dla hejtu żeby uderzyć A Bożene Krygier!
 Nie trzeba uderzać, sama przyznała w jaki sposób dokonała wyboru, czego możesz posłuchać, bo komisje są nagrywane i tu już słowa się nie cofnie. 
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2019 o 11:34
0
ludzie piszą farmazony, albo z urzędu broniące władzę, a nie znają ustawy o Muzeach oraz organizowaniu i działalności kulturalnej. Wszędzie dyletanctwo i prowizorka. Wykształcenie Pani Dyrektor, fakt, z mgr to teraz sprzedają w kasie supermarketów.
Avatar
Julia / 22 sierpnia 2019 o 10:54
-1
Czy oni wiedza co to jet muzeum XXI wieku? Należy dokonać zmian w tym muzeum, bo nie przynosi chluby nazwisku Czartoryskich. Protokół NIK-u pokazuje, czym dysponuje, a o potencjale intelektualnym tego przybytku świadczą "tłumy zwiedzających", niszczejący Pałac Marynki, ilość i ranga eksponatów, no i przede wszystkim mało innowacyjna, ze słabym wykształceniem dyrektorka. PiS przejął Muzeum Nadwiślańskie, teraz kolei na puławskie, a po działalności Ministerstwa Sprawiedliwości zaczynam się bać o instytucje przejęte przez tą partię. Radze wrócić tej partii do konkursów, do profesjonalizmu, a nie do mianowania swoich. A gdzie obiecany konkurs na stanowisko dyrektora, ta Pani została mianowana przez poprzedników podobno na rok, a latka i mizeria leci dalej. A nowy prezydent obiecywał zmiany i naprawę błędów poprzedników, a tego nie widać w Muzeum i Domu Chemika! A Rada Muzeum powinna składać się z liderów, a nie z przypadkowych osób.
Czy oni wiedza co to jet muzeum XXI wieku? Należy dokonać zmian w tym muzeum, bo nie przynosi chluby nazwisku Czartoryskich. Protokół NIK-u pokazuje, czym dysponuje, a o potencjale intelektualnym tego przybytku świadczą "tłumy zwiedzających", niszczejący Pałac Marynki, ilość i ranga eksponatów, no i przede wszystkim mało innowacyjna, ze słabym wykształceniem dyrektorka. PiS przejął Muzeum Nadwiślańskie, teraz kolei na puławskie, a po działalności Ministerstwa Sprawiedliwości zaczynam się bać o instytucje przejęte przez tą partię... rozwiń
Avatar
puławiak / 22 sierpnia 2019 o 09:10
+6
Pakuła a co ona potrafi jakie ma wykształcenie. Szok
Avatar
Lubelak / 21 sierpnia 2019 o 23:25
+5
A park wygląda jak zasyfiony skwer..... bylismy ostatnio i szok... taki potencjał.... nie ma gospodarza to miejsce zupelnie....
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2019 o 22:45
+3
No to teraz będą w muzeum obiecane przez Krygirową w kampanii wyborczej Rembranty
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2019 o 22:37
+7
Jak mozna napisać zdanie że radni nie otrzymali możliwości demokratycznego wskazania swojego przedstawiciela? ????Skoro prawnie to przewodniczaca wskazuje przedstawiciela!!! Nie Radni !!!! Więc niczego nie zostali pozbawieni !!!! Ten artykuł to wredne insynuacje i atak na Bożene Krygier. Wywołuje tylko nienawiść i hejt. Skłóca ludzi. W jakim celu jest to robione ?????!!!!!
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2019 o 22:28
+4
Kolejni specjaliści od muzealnictwa, sztuki i turystyki.
Avatar
Kultura / 21 sierpnia 2019 o 22:23
0
To są kompetencje Prezydenta i Przewodniczącej. I tyle. Jedna osobę wskazuje prezydent, drugą przewodnicząca. Ma prawo wskazać siebie. Poza tym, jest radna, która przyczyniła się do powstania tego muzeum, więc nic dziwnego, że wskazała siebie. Przecież nie radnych, którzy nawet nigdy w tym muzeum nie byli.
Avatar
My / 21 sierpnia 2019 o 21:52
+7
Pakułowa niech liźnie kultury, może wreszcie będzie umiała się zachować
 Cała prawda!!!
Avatar
To lek / 21 sierpnia 2019 o 21:38
+4
- Mimo tego, że radni nie otrzymali możliwości demokratycznego wskazania swojego przedstawiciela, oporu wobec nowych kandydatów nie było - stronnicza podła opinia nie mająca nic wspólnego z prawda! Pisane tylko dla hejtu żeby uderzyć A Bożene Krygier!
 Nie trzeba uderzać, sama przyznała w jaki sposób dokonała wyboru, czego możesz posłuchać, bo komisje są nagrywane i tu już słowa się nie cofnie. 
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biała Podlaska: Niepełnosprawni przygotowują filmy na festiwal
24 października 2019, 10:00

Biała Podlaska: Niepełnosprawni przygotowują filmy na festiwal 0 0

Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej już po raz ósmy organizują Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Tegoroczna edycja odbędzie się 24 października o godz. 10.00 w kinie Merkury w Białej Podlaskiej.

Amerykańska firma informatyczna otworzyła nowe biuro w Lublinie. Zatrudni więcej osób
galeria

Amerykańska firma informatyczna otworzyła nowe biuro w Lublinie. Zatrudni więcej osób 0 1

Od piątku w Lublinie działa nowe biuro amerykańskiej firmy informatycznej Team International. W tym momencie zatrudniają 26 osób, ale chcą przyjąć dwa razy więcej.

KUL zainaugurował rok akademicki. Na uczelni kształci się coraz więcej obcokrajowców [zdjęcia]
galeria

KUL zainaugurował rok akademicki. Na uczelni kształci się coraz więcej obcokrajowców [zdjęcia] 3 0

3427 nowych studentów rozpoczęło naukę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wśród nich jest coraz liczniejsze grono obcokrajowców – na co zwrócił uwagę podczas dzisiejszej inauguracji roku akademickiego rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.

Biała Podlaska: Ulica Podmiejska doczeka się remontu. Dojazd do szkoły "Ananas" też

Biała Podlaska: Ulica Podmiejska doczeka się remontu. Dojazd do szkoły "Ananas" też 3 1

Pracownicy oraz rodzice prywatnej szkoły "Ananas" apelują do władz miasta o utwardzenie dojazdu do placówki. Okazuje się, że inwestycja będzie zrealizowana w przyszłym roku.

Rondo na ul. Grygowej będzie mieć nową nazwę

Rondo na ul. Grygowej będzie mieć nową nazwę 0 4

Nowe rondo na ul. Grygowej (przy zjeździe do ul. Rataja) ma dostać imię Geodetów.

Wjechał wypożyczonym samochodem w księgarnię w centrum Lublina. Kierowca uciekł [zdjęcia]
galeria

Wjechał wypożyczonym samochodem w księgarnię w centrum Lublina. Kierowca uciekł [zdjęcia] 15 6

Ktoś wjechał wypożyczonym samochodem w witrynę księgarni przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Po przyjeździe na miejsce policjantów osoby, która kierowała toyotą już nie było.

„Seks, wóda, polibuda!” Czy jest szansa na przyszłość kultury studenckiej w Lublinie?
galeria

„Seks, wóda, polibuda!” Czy jest szansa na przyszłość kultury studenckiej w Lublinie? 5 1

– Studenci są dziś zabiegani, zapracowani. Wybieramy łatwiejsze formy rozrywki, ale nie wszyscy – przekonywała studentka na seminarium „Czy jest szansa na przyszłość kultury studenckiej?” w ACK Chatka Żaka. Nad obecnym kształtem i kierunkami rozwoju studenckiej kultury zastanawiali dyrektorzy państwowych i samorządowych instytucji kulturalnych, pracownicy ACK, przedstawiciele ministerstwa kultury i studenckiego samorządu.

Pogoń – Górnik 3:4. Strzeleckie szaleństwo w Siedlcach!

Pogoń – Górnik 3:4. Strzeleckie szaleństwo w Siedlcach! 0 2

Ten mecz kibice będą wspominać miesiącami. Górnik Łęczna po szalonym spotkaniu pokonał na wyjeździe Pogoń Siedlce 4:3 mimo, że do przerwy przegrywał 0:2

Victoria Żmudź – Kryształ Werbkowice 1:4. Wracają na właściwe tory

Victoria Żmudź – Kryształ Werbkowice 1:4. Wracają na właściwe tory 0 0

Druga wygrana z rzędu Kryształu Werbkowice. Tym razem drużyna Piotra Welcza pokonała na wyjeździe Victorię Żmudź 4:1. Dzięki temu wreszcie wydostali się ze strefy spadkowej

DK12. Zderzyły się trzy samochody. Są ranne osoby

DK12. Zderzyły się trzy samochody. Są ranne osoby 1 1

Utrudnienia na trasie Puławy – Zwoleń. W miejscowości Leokadiów doszło do zderzenia ciężarówki i dwóch samochodów osobowych. Droga krajowa nr 12 jest zablokowana. Policja wyznaczyła objazdy.

Lublinianka – Włodawianka 1:2. Funkcjonowali źle jako drużyna [zdjęcia]
galeria

Lublinianka – Włodawianka 1:2. Funkcjonowali źle jako drużyna [zdjęcia] 0 0

Słaby mecz Lublinianki. Po porażce w Lubartowie piłkarze Dariusza Bodaka przegrali u siebie z Włodawianką 1:2. Goście w pełni zasłużenie wywalczyli trzy punkty.

Nowy sezon dla hokeistów LHT Lublin zbliża się wielkimi krokami

Nowy sezon dla hokeistów LHT Lublin zbliża się wielkimi krokami 0 0

Trenowali „na sucho” na lubelskiej Rollmanii, ale odliczają już dni do powrotu na lodowisko. Hokeiści LHT Lublin przygotowują się do nowego sezonu w II lidze. Drużyna ma jednak nieco wyższe aspiracje niż tylko zdobycie trofeum na tym poziomie

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na DK2. Nie żyje 36-letni motocyklista

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na DK2. Nie żyje 36-letni motocyklista 0 4

W wypadku drogowym zginął dzisiaj 36-letni mieszkaniec gminy Terespol (powiat bialski). W miejscowości Kobylany motocyklista zderzył się z samochodem marki BMW. Kierowca auta prawdopodobnie wymusił pierwszeństwo przejazdu.

Kabaret Neo-Nówka w Zamościu i Biłgoraju
15 listopada 2019, 17:30

Kabaret Neo-Nówka w Zamościu i Biłgoraju 0 0

Kabaret Neo-Nówka powraca z nowym programem komediowym - "Żywot Mariana". Komicy wystąpią 15 listopada Biłgoraju i Zamościu.

Puławy. Tężnie solankowe już działają. Produkują korzystną dla zdrowia "mgiełkę"

Puławy. Tężnie solankowe już działają. Produkują korzystną dla zdrowia "mgiełkę" 24 6

Dwie małe tężnie solankowe w pobliżu Miejskiego Przedszkola nr 10, zostały włączone. To pierwsze tego typu konstrukcje w Puławach. W tym roku będą działały tylko do końca października, więc zainteresowani mają niewiele czasu aby przekonać się o ich skuteczności.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!