Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

2 sierpnia 2019 r.
12:05

"Ileż jeszcze czasu mamy być tym feudalnym chłopem?" Spółka z woj. lubelskiego ma już 11 mln zł długu

31 14 A A
Od 2012 r. Grupa FruVitaLand otrzymała blisko 37 mln zł unijnej pomocy. W jej skład wchodzi 121 członków-rolników. Zajmuje się głownie magazynowaniem owoców
Od 2012 r. Grupa FruVitaLand otrzymała blisko 37 mln zł unijnej pomocy. W jej skład wchodzi 121 członków-rolników. Zajmuje się głownie magazynowaniem owoców (fot. Maciej Kaczanowski)

Spółka FruVitaLand z Piotrawina donosi do prokuratury na dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tle wstrzymana wypłata ponad 4 mln zł unijnej dotacji. A w centrum sporu kilkuset rolników, który sprzedali spółce owoce, ale nie dostali za to pieniędzy. Dług spółki względem wszystkich dostawców sięga 11 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Najpierw członkiem grupy FruVitaLand był mój tata, później ja. Wtedy też zaczęły się problemy, czyli jakieś 2-3 lata temu.
Dług, jaki ma grupa wobec mnie, sięga ok. 240 tys. zł – mówi Mateusz Jurak, jeden z rolników, który sprzedał owoce spółce FruVitaLand, ale pieniędzy nie otrzymał.

W podobnej sytuacji są też inni sadownicy. – Ileż jeszcze czasu mamy być tym feudalnym chłopem? – denerwuje się Edyta Niezgoda, której mąż należy do grupy. – Firma jest nam winna ok. 50 tys. zł za dostarczone jabłka, czereśnie i wiśnie. Faktury były wystawiane z terminem płatności ponad pół roku, więc był czas na uregulowanie płatności. Część bieżących faktur było uregulowanych po interwencji u zarządcy (spółka jest w restrukturyzacji – red.).

Poszkodowanych rolników jest więcej. – Sprzedaliśmy jabłka na kwotę 200 tys. zł. Po telefonach udało się nam odzyskać 90 tys. zł – mówi Sylwia Mazur. Sprawa trafiła do sądu. – Sąd wydał nakaz zapłaty. Tyle że ze powodu omyłki pracownika sądu wszystko zostało unieważnione. Sprawa wraca na wokandę.

Winna Agencja

Zarząd Grupy FruVitaLand przyznaje, że ma nieuregulowane zobowiązania wobec ponad 400 dostawców – rolników, ale też dostawców opakowań i usług.

– Kwota wynosi ok. 11 mln zł, z czego udział członków grupy to ok. 4,5 mln zł – przyznaje Rafał Szmit, prezes Grupy, który tłumaczy, że spółka bez restrukturyzacji zobowiązań nie jest w stanie spłacać rolników z bieżącej działalności, bo są również koszty stałe. – Między innymi już od 7 lat samych kredytów spłacamy rocznie ok. 2 mln zł – podaje Szmit.

Władze spółki za całą sytuację obwiniają Agencję. Zdaniem zarządu problemy spółki zaczęły się od niewypłaconej przez ARiMR części dofinansowania do inwestycji grupy z 2016 roku. Chodzi o ok. 4,5 mln zł.

– Jeśli ktoś otrzymuje zwrot do inwestycji w wysokości 75 proc. kosztów kwalifikowanych, to musimy ocenić, jaki był rzeczywisty koszt zrealizowanej inwestycji – zaznacza Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR. – Ile w rzeczywistości kosztował grunt, na którym stanął budynek, szczególnie w sytuacji, kiedy pojawiają się wątpliwości co do rzetelności sporządzenia wyceny inwestycji przez grupę.

W konsekwencji dyr. Gałaszkiewicz w 2017 r. odmówił przyznania dotacji. Od tej decyzji grupa odwołała się do prezesa ARiMR. Ten uchylił decyzję lubelskiego dyrektora i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Prokuratura i sąd

W międzyczasie do Prokuratury Rejonowej w Lublinie wpłynęło zawiadomienie w sprawie spółki dotyczące usiłowania doprowadzenia Agencji do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, jak też poświadczenia nieprawdy w dokumentach. – Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w postaci wyłudzenia dofinansowania wniosła policja – podkreśla dyrektor Gałaszkiewicz.

Tyle że prokuratura nie dopatrzyła się znamion czynu zabronionego i śledztwo umorzyła. – Jeśli postępowanie odwoławcze od decyzji o zawieszeniu płatności zostanie zakończone przez prezesa ARiMR, wtedy będziemy procedować wniosek i wydawać decyzję w trybie administracyjnym – zapowiada dyrektor Gałaszkiewicz.

Tymczasem spółka złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dyrektora lubelskiej agencji.

– Każdy obywatel ma prawo złożyć takie zawiadomienie. Będzie to badać prokuratura – komentuje Gałaszkiewicz. – Jako dyrektor muszę dbać o unijne pieniądze, czyli tak naprawdę pieniądze wszystkich podatników.

Członkowie zarządu FruVitaLand zapowiadają też, że złożą pozew w sądzie. – Złożenie pozwu cały czas jest blokowane przez ARiMR, który pomimo wyroku sądu i wysłanych ponagleń do dnia dzisiejszego się nie wypowiedział. Przez tak bezkarne działania dziś cierpi kilkuset rolników i firm. Będziemy dodatkowo walczyć o odszkodowanie w kwocie co najmniej 8 mln zł – zapowiada Szmit.

e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 13:39
+25
Kto normalny handluje z odbiorca ktory wystawia fv na pół roku. Majster jak do ciebie przyjdzie to chce zaliczke z góry. Sami sie dajecie dymać..
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 13:44
+19
Szmit zamiast stawiać chatę za kilka mln mógłby spłacić dług a, drugi przez głupka udaje
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 13:26
+15
Idzie duży kryzys na świece i ciężkie czasy . Długi są tak absurdalne że kilka pokoleń musiało by to spłacać. Musi być wielkie BUMM i zaczniemy od nowa.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 12:37
+14
Czy ZSL SAWICKI -nadal twierdzi że rolnicy t ofrajerzy?
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 22:09
+5
To cena ziemi w Piotrawinie jak w centrum Warszawy ? A 6 milionów to co wyparowało bo była susza ?
Avatar
Aasf / 2 sierpnia 2019 o 23:21
+4
Tam są takie długo że nawet 8 takich dotacji by tej firmy nie uratowalo. Tego nie trzeba ratować bo jak upadnie to odzyskasz część pieniędzy A może i całość A jak będzie funkcjonować to przy gospodarności szmit i  jego kolesi to jeszcze większe długi się zrobią. Ale jak chcesz im udzielać nieoprocentowanego kredytu to twój wybór. 
Avatar
gość / 2 sierpnia 2019 o 15:07
+2
Ludzie powinni pojechać pod ARiMR w Lublinie, rozłożyć namioty i koczować kilka dni. Może wtedy PiS przekazałby należną dotację. Fruvitaland trzeba ratować, a bez dotacji brak jest środków na obrót .... Wstyd dla ARiMR i PiS!
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2019 o 15:45
+1
Do BEKA -----ARiMR teraz nie ma innego wyjścia tylko sprawdzić i wycenić od początku. Tylko czy nie zawieruszyły się kosztorysy oj może być ciekawie , chyba chłopaki na własne życzenie pchają się przepaść. Tym bardziej że wykonawca jest dobrze "znany" Armirowi.
Avatar
Beka / 3 sierpnia 2019 o 14:39
+1
Fruvitaland straszy armir pozwani przecież jak oni zaczną to realnie wycenić to ich wszystkich zamkną w pi.... Hehe koszty inwestycji 60 mln dotacje 37 mln przecież ta cała nieruchomość w piotrawi ie 10 mln nie jest wart
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 07:17
0
Bardzo przejmujący był wczorajszy reportaż w Polsacie, jak mówi Kołodziejczyk - ten człowiek (szmit) nie wygląda na oszusta... tylko nie pasuje mi parę rzeczy: Jeżeli agencja nie wypłaciła 5mln to skąd dług podawany przez szmit 11 mln? I dalej, jeżeli rzekomy dług 11 mln A firma warta 60mln to dlaczego szmit powiedział, że jak firma upadnie to nikt nie dostanie pieniędzyz przecież po sprzedaży zostanie 49mln? Po trzecie po ile tam docenili ziemię w piotrawinie, że sama różnica z operatów to 700tys, jak dobrze kojarzę to ta działka po cenach rynkowych to cała była warta Max 500tys. Ktoś tu chyba jest klamczuszkiem, ale mam nadzieję, że zrobi się z tego dym A szmit, zietek i grzeszczak trafia do prokuratury bo to jest szczyt bezczelności. Chłopcy prezesa i są tylko z nazwy A biznes jako tako szedł bo agencja dopłacala, jak potem trzeba było samemu zacząć zarabiać to niestety ale panów to przerosło... nie ten prezesem co na Facebooku wstawia zdjęcia mercedesa albo że był na zagranicznych targach tylko ten co jest w stanie wszystko ogarnąć żeby przynosiło zysk A nie stratę.
Bardzo przejmujący był wczorajszy reportaż w Polsacie, jak mówi Kołodziejczyk - ten człowiek (szmit) nie wygląda na oszusta... tylko nie pasuje mi parę rzeczy: Jeżeli agencja nie wypłaciła 5mln to skąd dług podawany przez szmit 11 mln? I dalej, jeżeli rzekomy dług 11 mln A firma warta 60mln to dlaczego szmit powiedział, że jak firma upadnie to nikt nie dostanie pieniędzyz przecież po sprzedaży zostanie 49mln? Po trzecie po ile tam docenili ziemię w piotrawinie, że sama różnica z operatów to 700tys, jak dobrze kojarzę to ta działka po cenac... rozwiń
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 07:17
0
Bardzo przejmujący był wczorajszy reportaż w Polsacie, jak mówi Kołodziejczyk - ten człowiek (szmit) nie wygląda na oszusta... tylko nie pasuje mi parę rzeczy: Jeżeli agencja nie wypłaciła 5mln to skąd dług podawany przez szmit 11 mln? I dalej, jeżeli rzekomy dług 11 mln A firma warta 60mln to dlaczego szmit powiedział, że jak firma upadnie to nikt nie dostanie pieniędzyz przecież po sprzedaży zostanie 49mln? Po trzecie po ile tam docenili ziemię w piotrawinie, że sama różnica z operatów to 700tys, jak dobrze kojarzę to ta działka po cenach rynkowych to cała była warta Max 500tys. Ktoś tu chyba jest klamczuszkiem, ale mam nadzieję, że zrobi się z tego dym A szmit, zietek i grzeszczak trafia do prokuratury bo to jest szczyt bezczelności. Chłopcy prezesa i są tylko z nazwy A biznes jako tako szedł bo agencja dopłacala, jak potem trzeba było samemu zacząć zarabiać to niestety ale panów to przerosło... nie ten prezesem co na Facebooku wstawia zdjęcia mercedesa albo że był na zagranicznych targach tylko ten co jest w stanie wszystko ogarnąć żeby przynosiło zysk A nie stratę.
Bardzo przejmujący był wczorajszy reportaż w Polsacie, jak mówi Kołodziejczyk - ten człowiek (szmit) nie wygląda na oszusta... tylko nie pasuje mi parę rzeczy: Jeżeli agencja nie wypłaciła 5mln to skąd dług podawany przez szmit 11 mln? I dalej, jeżeli rzekomy dług 11 mln A firma warta 60mln to dlaczego szmit powiedział, że jak firma upadnie to nikt nie dostanie pieniędzyz przecież po sprzedaży zostanie 49mln? Po trzecie po ile tam docenili ziemię w piotrawinie, że sama różnica z operatów to 700tys, jak dobrze kojarzę to ta działka po cenac... rozwiń
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2019 o 19:07
0
To jest Grupa która kupuje od swoich członków/włascicieli 40 % a pozostałe to co działalność handlowa. Co mają powiedzieć Ci co prowadzą działalność gospodarczą handlując płodami rolnymi i nie mają dopłaty 10% do wartości towaru i płacą podatki od nieruchomości itp. Nie mają dopłaty 75% do inwestycji. Wstyd Panowie menadżerowie z Fruwitalandu. Tylko ciągle mało ?
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2019 o 15:45
+1
Do BEKA -----ARiMR teraz nie ma innego wyjścia tylko sprawdzić i wycenić od początku. Tylko czy nie zawieruszyły się kosztorysy oj może być ciekawie , chyba chłopaki na własne życzenie pchają się przepaść. Tym bardziej że wykonawca jest dobrze "znany" Armirowi.
Avatar
Beka / 3 sierpnia 2019 o 14:39
+1
Fruvitaland straszy armir pozwani przecież jak oni zaczną to realnie wycenić to ich wszystkich zamkną w pi.... Hehe koszty inwestycji 60 mln dotacje 37 mln przecież ta cała nieruchomość w piotrawi ie 10 mln nie jest wart
Avatar
Aasf / 2 sierpnia 2019 o 23:21
+4
Tam są takie długo że nawet 8 takich dotacji by tej firmy nie uratowalo. Tego nie trzeba ratować bo jak upadnie to odzyskasz część pieniędzy A może i całość A jak będzie funkcjonować to przy gospodarności szmit i  jego kolesi to jeszcze większe długi się zrobią. Ale jak chcesz im udzielać nieoprocentowanego kredytu to twój wybór. 
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 22:09
+5
To cena ziemi w Piotrawinie jak w centrum Warszawy ? A 6 milionów to co wyparowało bo była susza ?
Avatar
gość / 2 sierpnia 2019 o 15:07
+2
Ludzie powinni pojechać pod ARiMR w Lublinie, rozłożyć namioty i koczować kilka dni. Może wtedy PiS przekazałby należną dotację. Fruvitaland trzeba ratować, a bez dotacji brak jest środków na obrót .... Wstyd dla ARiMR i PiS!
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 13:44
+19
Szmit zamiast stawiać chatę za kilka mln mógłby spłacić dług a, drugi przez głupka udaje
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 13:39
+25
Kto normalny handluje z odbiorca ktory wystawia fv na pół roku. Majster jak do ciebie przyjdzie to chce zaliczke z góry. Sami sie dajecie dymać..
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 13:26
+15
Idzie duży kryzys na świece i ciężkie czasy . Długi są tak absurdalne że kilka pokoleń musiało by to spłacać. Musi być wielkie BUMM i zaczniemy od nowa.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Parczew: Prowadził samochód kompletnie pijany i w dodatku bez prawa jazdy

Parczew: Prowadził samochód kompletnie pijany i w dodatku bez prawa jazdy 0 1

53-latek miał ponad 2,5 promila alkoholu we krwi, a mimo to kierował samochodem. Dodatkowo nie posiadał prawa jazdy. Teraz za jazdę „pod wpływem” grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

Ksiądz Kachnowicz ukarany suspensą. Nie może wykonywać czynności kapłańskich

Ksiądz Kachnowicz ukarany suspensą. Nie może wykonywać czynności kapłańskich 5 15

Po tym jak ks. Łukasz Kachnowicz oznajmił, że jest gejem kuria lubelska nałożyła na niego suspensę. Nie może on teraz wykonywać obowiązków kapłańskich. Poinformował za pomocą mediów społecznościowych rzecznik archidiecezji lubelskiej ks. Adam Jaszcz.

Tak było w sobotę podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Sprawdź co się będzie działo w niedzielę [zdjęcia]
galeria

Tak było w sobotę podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Sprawdź co się będzie działo w niedzielę [zdjęcia] 0 0

Pierogi, sery, kasza. Co było najsmaczniejsze na Festiwalu Gryczaki?
galeria

Pierogi, sery, kasza. Co było najsmaczniejsze na Festiwalu Gryczaki? 1 0

Szesnaście pierogów gryczanych, czternaście dań na bazie kaszy, dwanaście serów i dwanaście deserów zaprezentowało się na kulinarnym konkursie podczas Festiwalu Gryczaki 2019 w Janowie Lubelskim. Wybraliśmy dla was najbardziej łakome kąski.

Śpiewa Karel Gott jeden z najwybitniejszych czechosłowackich muzyków

Śpiewa Karel Gott jeden z najwybitniejszych czechosłowackich muzyków 0 3

Swoim głosem zawojował Europę i Amerykę lat 60, 70 i 80. W USA był nazywany „Ciekawostką zza żelaznej kurtyny” i „Sinatrą Wschodu”. A w organizację niedawnych 80. urodzin Karela Gotta włączył się osobiście sam prezydent Czech.

Wojna z bolszewikami była sprawą narodową

Wojna z bolszewikami była sprawą narodową 0 1

Rozmowa z prof. dr. hab. Marcinem Kruszyńskim, naczelnikiem Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Lublinie, kierownikiem Zakładu Historii i Wychowania Patriotycznego LAW w Dęblinie.

Śmiertelny wypadek w okolicach Biłgoraja [zdjęcia]
galeria

Śmiertelny wypadek w okolicach Biłgoraja [zdjęcia] 4 7

W okolicach 4 nad ranem BMW uderzyło w ogrodzenie. 27-latek nie żyje. Droga 858 jest zablokowana.

Motor kontra Orlęta Spomlek, czyli już w niedzielę trzecia kolejka III ligi

Motor kontra Orlęta Spomlek, czyli już w niedzielę trzecia kolejka III ligi 0 9

Tydzień temu ruszył sezon 2019/2020 w grupie czwartej III ligi. A już w niedzielę odbędzie się trzecia kolejka. Ponownie czeka nas derbowa seria gier. Motor Lublin gra z Orlętami Spomlek (godz. 19), Wisła Puławy z Chełmianką, a Stal Kraśnik podejmuje Avię Świdnik (oba mecze godz. 17).

Nowoczesność wchodzi do oczyszczalni

Nowoczesność wchodzi do oczyszczalni 0 0

Po ponad 20 latach użytkowania jedyna w gminie oczyszczalnia ścieków w Hutkach będzie modernizowana. Pierwsze prace mają się rozpocząć w tym roku.

Radzyń Podlaski: Odwołany prezes nie wyklucza sprawy sądowej

Radzyń Podlaski: Odwołany prezes nie wyklucza sprawy sądowej 0 3

Odwołany w lipcu prezes radzyńskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sławomir Sałata nie wyklucza sprawy sądowej. Burmistrz Radzynia Podlaskiego odwołanie tłumaczył zatrudnieniem prezesa w konkurencyjnej firmie dla PUK.

Potrzebni lektorzy do plenerowego czytania

Potrzebni lektorzy do plenerowego czytania 3 5

Biblioteka Miejska w Puławach szuka lektorów, którzy chcieliby wziąć udział w akcji "Narodowego Czytania". Odbędzie się ona 7 września przy ul. Głębokiej w Puławach. Czytane będą polskie nowele.

Śmigłowiec lądował na osiedlu Borek. Co się stało?

Śmigłowiec lądował na osiedlu Borek. Co się stało? 0 7

Niecodziennie lądowanie śmigłowca zaobserwował nasz czytelnik.

Pierwszy żłobek w gminie Józefów. Trwają prace budowlane

Pierwszy żłobek w gminie Józefów. Trwają prace budowlane 0 0

Pierwszy żłobek samorządowy w Józefowie przyjmie najmłodszych od 1 września. Wszystkie przetargi, związane z przygotowaniem nowej placówki są rozstrzygnięte, część umów już jest realizowana, a większość pieniędzy na ten cel gmina Józefów pozyskała z Unii Europejskiej

Paweł Miesiąc: Jestem zadowolony z tego, że mogę tu jeździć
Magazyn

Paweł Miesiąc: Jestem zadowolony z tego, że mogę tu jeździć 63 3

ROZMOWA z Pawłem Miesiącem, żużlowcem Speed Car Motoru Lublin

Po dwóch latach stadion już gotowy.  Jak zakończył się pierwszy mecz ligowy?

Po dwóch latach stadion już gotowy. Jak zakończył się pierwszy mecz ligowy? 80 8

Efektownie wypadł debiut nowego stadionu w Opolu Lubelskim. Miejscowy MKS Opolanin pokonał w pierwszym meczu ligi okręgowej LKS Stróża 5:1. W Opolu piłkarze cieszą się grą na najładniejszym stadionie w okręgówce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.