Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

6 grudnia 2017 r.
20:01

Lubelskie: Wielu rolników zrezygnowało z hodowli. Teraz jadą protestować do Warszawy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 28 A A
Przed siedzibę ministerstwa ma nadciągnąć 3 tys. producentów trzody, głównie z województwa lubelskiego i podlaskiego
Przed siedzibę ministerstwa ma nadciągnąć 3 tys. producentów trzody, głównie z województwa lubelskiego i podlaskiego (fot. EB/archiwum)

W czwartek rolnicy z naszego województwa rozbiją „zielone miasteczko” przed Ministerstwem Rolnictwa. Nie przekonała ich przyjęta właśnie specustawa o ASF. Resort zatwierdził budowę zasieków wzdłuż wschodniej granicy. Zapowiada też płatne urlopy dla myśliwych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mamy pozwolenie na protest od 7 do 15 grudnia. Ile w rzeczywistości to potrwa, zależy od tego, co zagwarantuje nam minister – mówi Adam Olszewski rolnik ze wsi Zasiadki i związkowiec z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

Pod siedzibę ministerstwa ma nadciągnąć 3 tys. producentów trzody, głównie z województwa lubelskiego i podlaskiego.

– Część rolników nie dostała ani rekompensat, ani odszkodowań za wybite świnie. Praktycznie codziennie wpływają wnioski do gminy o rozłożenie w czasie lub umorzenie zaległości podatkowych. To oznacza, że kilkadziesiąt rodzin jest pozbawionych środków do życia – mówił na ostatnim spotkaniu przed wyjazdem do Warszawy Krzysztof Adamowicz, wójt gminy Międzyrzec Podlaski.

Na terenie powiatu bialskiego wszystkie ogniska ASF zostały wygaszone. Ponad 1300 rolników zrezygnowało z hodowli trzody chlewnej. Jak podaje Radomir Bańko, powiatowy lekarz weterynarii, spośród 42 gospodarstw, w których stwierdzono ogniska wirusa, 37 nie spełniło określonych wymogów więc odszkodowań nie otrzyma.

Tymczasem, we wtorek rząd przyjął projekt specustawy w sprawie ASF, który zakłada m.in. budowę zapory wzdłuż wschodniej granicy, aby uniemożliwić migrację dzików z państw sąsiednich.

– Nie będzie to zwykła siatka, ale ogrodzenie stabilizowane w gruncie. Jego długość ma wynieść 1020 km, a koszt budowy szacowany jest na 130 mln zł – zapowiedział wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. 

Prace rozpoczną się w 2018 roku. Resort zapowiada też płatne urlopy dla myśliwych. To ma zachęcić ich do odstrzału sanitarnego.

Specustawa reguluje również kwestie polowań w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody.

To nie jest rozwiązanie. Nie tego oczekujemy. To są głównie ułatwienia dla myśliwych, którzy i tak nie wywiązali się z odstrzałów sanitarnych. NIK również negatywnie ocenił walkę z ASF w Polsce – stwierdza Olszewski.

Rolnicy w Warszawie będą domagać się wypłaty odszkodowań, skutecznego odstrzału sanitarnego, przyspieszenia prac nad projektem ustawy o prawie łowieckim, a także zakazu egzekucji komorniczych u rolników.

Według wyliczeń Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, w powiecie bialskim należało odstrzelić ponad 2 100 dzików. Tymczasem, do tej pory w ramach odstrzału sanitarnego zabito tylko 254 dziki.

Blokada drogi krajowej. Ubiegłoroczny protest rolników

Czytaj więcej o:

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 12:30
0
To nie rolnicy a obszarnicy i politycy. Najpierw zniszczyli rolnictwo indywidualne zawłaszczając ziemię biednym chłopom, dostali się do władzy, mają setki ha, a teraz płaczą że interes im zmalał. Otóż drodzy PSL-owcy, a raczej zsl-owcy, interes jest najważniejszy w młodości a wy to już STARE DZIADY, czas myśleć krus-ie.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 12:19
0
a nie będą protestować przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, farmer.pl?
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 11:05
0
Bzdurą jest sianie propagandy że za rozprzestrzenianie ASF winę ponoszą wyłącznie dziki czy nawet działania lub zaniechania któregokolwiek rządu. Jak zwykle winna jest pazerność i głupota zachłannych cwaniaków. Można opracować najlepsze procedury ochronne, sposoby na walkę z wirusem, metody postępowania. Ale co z tego, jak zawsze znajdzie się osobnik który wykalkuluje se, że można niepewną świnkę gdzieś zachachmęcić, dać na przechowanie szwagrowi w sąsiedniej wsi, albo inny kupi okazyjnie za parę złotych - i już jakiś pieniądz zarobiony, łapki zacieramy, a że choroba posuwa się dalej? A ch... mnie to obchodzi. Gdyby kilku takich cwaniaków przyłapać i puścić z torbami, raz dwa zaraza przestała by przeskakiwać z gminy do gminy.
Bzdurą jest sianie propagandy że za rozprzestrzenianie ASF winę ponoszą wyłącznie dziki czy nawet działania lub zaniechania któregokolwiek rządu. Jak zwykle winna jest pazerność i głupota zachłannych cwaniaków. Można opracować najlepsze procedury ochronne, sposoby na walkę z wirusem, metody postępowania. Ale co z tego, jak zawsze znajdzie się osobnik który wykalkuluje se, że można niepewną świnkę gdzieś zachachmęcić, dać na przechowanie szwagrowi w sąsiedniej wsi, albo inny kupi okazyjnie za parę złotych - i już jakiś pieniądz zarobiony, łap... rozwiń
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 10:44
0
Rolnicy to leniuchy, żyją za nasze pieniądze, zawsze protestują i zawsze dostają. Maszyny rolnicze z dopłatą 50%, a resztę w małych ratach też umarzanych przez banki. Jak się nie podoba to sprzedawać co macie i przenoście się do miast. Zobaczycie jak się żyje bez dotacji i bez dodatkowych ochron , ale za to z kasami fiskalnymi z podatkiem od dochodów. Zwykli cwaniacy i tyle. Do roboty a nie strajkować i pikietować.
Avatar
se / 7 grudnia 2017 o 10:38
0
Gdyby nie Kalinowski to tych mizernych dopłat nie byłoby, bo SLD za wszelką cenę chciało do UE a miłościwie panująca nam partia miała w nosie dopłaty tylko chciała w armię finansować.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 10:07
0
Rolnicy musicie o swoje walczyć, ludzie sie boja juz tego co sie dzieje tylko w was nadzieja!
Avatar
czyt / 7 grudnia 2017 o 09:48
0
130 mln zł – zapowiedział wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.  2018 roku. Resort zapowiada też płatne urlopy dla myśliwych"" wszystkim, tylko nie rolnikom, jaj jakieś. Litości dla hodowców świń. Płot i tak nie zatrzyma wirusa ASF, za duże oczka. A myśliwi - trzeba im mocniej dotować hobby zabijanie? Nie płacą odszkodowań, mogą polować za grosze na olbrzymim terytorium. Stado już dawno powinno być odporne na wirusa, to tylko wirus. Kliki myśliwskie znikną, lub rolnicy - wtedy będziemy jeść ryż.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 09:14
0
dobrze tym wieśniakom niech dalej chwalą i glosują na pis. Jeszcze za hodowców byków i naciągaczy wyłudzających dopłaty z uni trzeba się wziąć
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 08:43
0
PSL najpierw sprzedał polską wieś unii za pół darmo. Dotacje wynegocjowali mizerne, chociaż musieliśmy konkurować z bogaczami z Francji i Niemiec. Oczywiście chłop polski przegrał i stracił na tym. Teraz politycy psl robią tylko zadymy i wkładają rządowi nóż w plecy donosząc razem z platformą w Brukseli na reformy - które są niezbędne. Dlaczego Smolarz, Kalinowski i Pawlak siedza w radzie lotniska Lublin? Co oni tam mają do roboty? Koszenie trawy czy raczej siana? Tylko siano się liczy?
Avatar
chłop / 7 grudnia 2017 o 07:38
0
Ileż jest pogardy w zwolennikach PiSu dla Polskiej wsi i ludzi którzy pracują na roli. Powinni to czytać, bo wtedy może by otrzeźwieli i zrozumieli na kogo głosowali i kogo tak mocno popierają. Czytając te komentarze jakbym słyszał przedwojennych właścicieli majątków, którzy ciężko pracujących ludzi mieli w pogardzie. Tyle tylko, że dziś tak mówi leniwe dziadostwo, których rodzice za komuny jeździli na wieś po kontygenty i któremu się wydaje, że jest lepsze od ludzi którzy przez cały PRL żywili ich tatusiów i byli okradani przez komunę ze swojej własność.
Ileż jest pogardy w zwolennikach PiSu dla Polskiej wsi i ludzi którzy pracują na roli. Powinni to czytać, bo wtedy może by otrzeźwieli i zrozumieli na kogo głosowali i kogo tak mocno popierają. Czytając te komentarze jakbym słyszał przedwojennych właścicieli majątków, którzy ciężko pracujących ludzi mieli w pogardzie. Tyle tylko, że dziś tak mówi leniwe dziadostwo, których rodzice za komuny jeździli na wieś po kontygenty i któremu się wydaje, że jest lepsze od ludzi którzy przez cały PRL żywili ich tatusiów i byli okradani przez komunę ... rozwiń
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 12:30
0
To nie rolnicy a obszarnicy i politycy. Najpierw zniszczyli rolnictwo indywidualne zawłaszczając ziemię biednym chłopom, dostali się do władzy, mają setki ha, a teraz płaczą że interes im zmalał. Otóż drodzy PSL-owcy, a raczej zsl-owcy, interes jest najważniejszy w młodości a wy to już STARE DZIADY, czas myśleć krus-ie.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 12:19
0
a nie będą protestować przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, farmer.pl?
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 11:05
0
Bzdurą jest sianie propagandy że za rozprzestrzenianie ASF winę ponoszą wyłącznie dziki czy nawet działania lub zaniechania któregokolwiek rządu. Jak zwykle winna jest pazerność i głupota zachłannych cwaniaków. Można opracować najlepsze procedury ochronne, sposoby na walkę z wirusem, metody postępowania. Ale co z tego, jak zawsze znajdzie się osobnik który wykalkuluje se, że można niepewną świnkę gdzieś zachachmęcić, dać na przechowanie szwagrowi w sąsiedniej wsi, albo inny kupi okazyjnie za parę złotych - i już jakiś pieniądz zarobiony, łapki zacieramy, a że choroba posuwa się dalej? A ch... mnie to obchodzi. Gdyby kilku takich cwaniaków przyłapać i puścić z torbami, raz dwa zaraza przestała by przeskakiwać z gminy do gminy.
Bzdurą jest sianie propagandy że za rozprzestrzenianie ASF winę ponoszą wyłącznie dziki czy nawet działania lub zaniechania któregokolwiek rządu. Jak zwykle winna jest pazerność i głupota zachłannych cwaniaków. Można opracować najlepsze procedury ochronne, sposoby na walkę z wirusem, metody postępowania. Ale co z tego, jak zawsze znajdzie się osobnik który wykalkuluje se, że można niepewną świnkę gdzieś zachachmęcić, dać na przechowanie szwagrowi w sąsiedniej wsi, albo inny kupi okazyjnie za parę złotych - i już jakiś pieniądz zarobiony, łap... rozwiń
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 10:44
0
Rolnicy to leniuchy, żyją za nasze pieniądze, zawsze protestują i zawsze dostają. Maszyny rolnicze z dopłatą 50%, a resztę w małych ratach też umarzanych przez banki. Jak się nie podoba to sprzedawać co macie i przenoście się do miast. Zobaczycie jak się żyje bez dotacji i bez dodatkowych ochron , ale za to z kasami fiskalnymi z podatkiem od dochodów. Zwykli cwaniacy i tyle. Do roboty a nie strajkować i pikietować.
Avatar
se / 7 grudnia 2017 o 10:38
0
Gdyby nie Kalinowski to tych mizernych dopłat nie byłoby, bo SLD za wszelką cenę chciało do UE a miłościwie panująca nam partia miała w nosie dopłaty tylko chciała w armię finansować.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 10:07
0
Rolnicy musicie o swoje walczyć, ludzie sie boja juz tego co sie dzieje tylko w was nadzieja!
Avatar
czyt / 7 grudnia 2017 o 09:48
0
130 mln zł – zapowiedział wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.  2018 roku. Resort zapowiada też płatne urlopy dla myśliwych"" wszystkim, tylko nie rolnikom, jaj jakieś. Litości dla hodowców świń. Płot i tak nie zatrzyma wirusa ASF, za duże oczka. A myśliwi - trzeba im mocniej dotować hobby zabijanie? Nie płacą odszkodowań, mogą polować za grosze na olbrzymim terytorium. Stado już dawno powinno być odporne na wirusa, to tylko wirus. Kliki myśliwskie znikną, lub rolnicy - wtedy będziemy jeść ryż.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 09:14
0
dobrze tym wieśniakom niech dalej chwalą i glosują na pis. Jeszcze za hodowców byków i naciągaczy wyłudzających dopłaty z uni trzeba się wziąć
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 08:43
0
PSL najpierw sprzedał polską wieś unii za pół darmo. Dotacje wynegocjowali mizerne, chociaż musieliśmy konkurować z bogaczami z Francji i Niemiec. Oczywiście chłop polski przegrał i stracił na tym. Teraz politycy psl robią tylko zadymy i wkładają rządowi nóż w plecy donosząc razem z platformą w Brukseli na reformy - które są niezbędne. Dlaczego Smolarz, Kalinowski i Pawlak siedza w radzie lotniska Lublin? Co oni tam mają do roboty? Koszenie trawy czy raczej siana? Tylko siano się liczy?
Avatar
chłop / 7 grudnia 2017 o 07:38
0
Ileż jest pogardy w zwolennikach PiSu dla Polskiej wsi i ludzi którzy pracują na roli. Powinni to czytać, bo wtedy może by otrzeźwieli i zrozumieli na kogo głosowali i kogo tak mocno popierają. Czytając te komentarze jakbym słyszał przedwojennych właścicieli majątków, którzy ciężko pracujących ludzi mieli w pogardzie. Tyle tylko, że dziś tak mówi leniwe dziadostwo, których rodzice za komuny jeździli na wieś po kontygenty i któremu się wydaje, że jest lepsze od ludzi którzy przez cały PRL żywili ich tatusiów i byli okradani przez komunę ze swojej własność.
Ileż jest pogardy w zwolennikach PiSu dla Polskiej wsi i ludzi którzy pracują na roli. Powinni to czytać, bo wtedy może by otrzeźwieli i zrozumieli na kogo głosowali i kogo tak mocno popierają. Czytając te komentarze jakbym słyszał przedwojennych właścicieli majątków, którzy ciężko pracujących ludzi mieli w pogardzie. Tyle tylko, że dziś tak mówi leniwe dziadostwo, których rodzice za komuny jeździli na wieś po kontygenty i któremu się wydaje, że jest lepsze od ludzi którzy przez cały PRL żywili ich tatusiów i byli okradani przez komunę ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Kłopot z placem zabaw przy Przedszkolu Integracyjnym nr 39

Lublin: Kłopot z placem zabaw przy Przedszkolu Integracyjnym nr 39 0 0

Urządzenia do zabaw, także dla dzieci niepełnosprawnych, miały się pojawić obok Przedszkola Integracyjnego nr 39 przy ul. Balladyny.

Andrzej Duda: Polska powinna podnosić wydatki na wojsko
film

Andrzej Duda: Polska powinna podnosić wydatki na wojsko 0 2

– Cieszymy się z tego, że jest także na mocy porozumień bilateralnych silna obecność armii Stanów Zjednoczonych w naszym kraju, ale chcielibyśmy, żeby była to obecność stała. Ale naszą ambicją jest to, aby polska armia była jak najsilniejsza, aby w jak największym stopniu była w stanie zabezpieczyć samodzielnie nasze bezpieczeństwo - mówił prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem Wielkiej Defilady Niepodległości w Warszawie.

Kino Bajka w Lublinie do tej pory miało tylko jedną salę. Powstaje druga, z innym repertuarem

Kino Bajka w Lublinie do tej pory miało tylko jedną salę. Powstaje druga, z innym repertuarem 26 2

To jeszcze odrapane pomieszczenie ale jesienią będzie tu nowoczesna sala kinowa. Bajka urządza nową przestrzeń dla widzów. – Będę miał miejsca i na filmy ambitne, i na te bardziej kasowe – planuje szef placówki. Chce żeby to widzowie nadali nazwy obu salom.

Za jednym razem dostał sześć mandatów na ponad 7 tys. zł. "Przykład bezgranicznej nieodpowiedzialności"

Za jednym razem dostał sześć mandatów na ponad 7 tys. zł. "Przykład bezgranicznej nieodpowiedzialności" 7 1

Sześć mandatów na kwotę 7 350 zł za naruszenia czasu pracy dla kierowcy, a także możliwe 10 tys. zł kary dla właściciela firmy przewozowej. Tak zakończyła się poniedziałkowa kontrola inspektorów ITD w Lublinie.

Lublin: Nie będzie zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego z Inżynierską

Lublin: Nie będzie zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego z Inżynierską 0 1

Ratusz nie zmieni organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego z Inżynierską.

Włodawa: Pod kurtyną dużo chłodniej

Włodawa: Pod kurtyną dużo chłodniej 0 0

Na upały mieszkańcy dostali zraszacz i pierwszą w mieście kurtynę wodną.

John Del Toro Richardson gwiazdą Puławskiego Lata Bluesowego [program]
21 sierpnia 2018, 0:00

John Del Toro Richardson gwiazdą Puławskiego Lata Bluesowego [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już 21 sierpnia w Puławach rozpocznie się kolejna edycja warsztatów dla młodych bluesmanów - Puławskie Lato Bluesowe. Wybitni instruktorzy i ciekawe zajęcia to jednak nie jedyne atrakcje imprezy, będą też wieczorne jam sessions i niezwykłe koncerty. Jedną z gwiazd festiwalu będzie John Del Toro Richardson z Teksasu.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie. Piknik na Błoniach pod Zamkiem [zdjęcia]
galeria

Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie. Piknik na Błoniach pod Zamkiem [zdjęcia] 4 4

Najpierw złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Litewskim.

500 kleszczy w ciele niewielkiego psa. Właścicielka z zarzutami
film

500 kleszczy w ciele niewielkiego psa. Właścicielka z zarzutami 0 1

Jelenia Góra (woj. dolnośląskie). Był wygłodzony i odwodniony, a jego ciało było pokryte kleszczami. Przykuty do łańcucha pies leżał na dolnośląskiej posesji. Był w tak złym stanie, że nie miał siły się ruszać. Weterynarze z Lubania wyjęli z jego ciała pół tysiąca kleszczy.

Pogoda na długi weekend. Największe upały już za nami?

Pogoda na długi weekend. Największe upały już za nami? 0 0

Lato szybko nas nie opuści. W najbliższym czasie możemy spodziewać się gorących dni, chociaż największe upały już za nami.

Soła – Stal Kraśnik 3:0, Podlasie – Hutnik Kraków 1:4. Nie poszli za ciosem

Soła – Stal Kraśnik 3:0, Podlasie – Hutnik Kraków 1:4. Nie poszli za ciosem 2 3

Po zwycięstwach na inaugurację piłkarze Stali Kraśnik i Podlasia Biała Podlaska szybko musieli przełknąć gorzkie pigułki. Beniaminek przegrał w Oświęcimiu 0:3. Z kolei bialczanie dostali lanie od innego nowicjusza – Hutnika Kraków i to u siebie 1:4.

Policjant zabrał kluczyki. Kierowca rzucił się na niego z nożem i śrubokrętem

Policjant zabrał kluczyki. Kierowca rzucił się na niego z nożem i śrubokrętem 4 2

Pijany kierowca rzucił się na policjanta z nożem i śrubokrętem. Zdenerwował się, bo mundurowy odebrał mu kluczyki.

Kazimierski Festiwal Organowy - Daniele Feretti
18 sierpnia 2018, 19:30

Kazimierski Festiwal Organowy - Daniele Feretti 2 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami 7. koncert w ramach tegorocznej edycji Kazimierskiego Festiwalu Organowego. W sobotę, 18 sierpnia o godz. 19.30 w Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym wystąpi Daniele Feretti.

Święto Wojska Polskiego: Kwiaty, wystawy i koncert w Puławach
zdjęcia
galeria

Święto Wojska Polskiego: Kwiaty, wystawy i koncert w Puławach 4 5

Delegacje złożone m.in. z przedstawicieli służb mundurowych, samorządowców i kombatantów złożyły dzisiaj kwiaty przed tablicą Józefa Piłsudskiego na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich w Puławach. Trwa 98. rocznica Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego.

Nie żyje 14-latek, którego porwała fala. Rodzeństwa nie odnaleziono
Tragedia w Darłówku
film

Nie żyje 14-latek, którego porwała fala. Rodzeństwa nie odnaleziono 101 6

Darłówko (woj. zachodniopomorskie). W Darłówku woda porwała rodzeństwo, dwóch chłopców i dziewczynkę. Tylko 14-latka udało się wydobyć na brzeg, ale zmarł w szpitalu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.