Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

16 listopada 2019 r.
11:37

Jedna gmina chce zabrać 20 hektarów drugiej. W tle gra o duże pieniądze

22 6 A A
Poza oczyszczalnią i wojennym cmentarzem (do odrestaurowania), Dęblin chce przejąć szereg działek pod zabudowę mieszkaniową. Jeśli staną na nich domy, podatki trafią do miasta. Ze stratą dla Stężycy.
Poza oczyszczalnią i wojennym cmentarzem (do odrestaurowania), Dęblin chce przejąć szereg działek pod zabudowę mieszkaniową. Jeśli staną na nich domy, podatki trafią do miasta. Ze stratą dla Stężycy. (fot. Urząd Miasta)

Władze Dęblina chcą poszerzyć granice administracyjne miasta o nowe terytorium. Chodzi o ponad 20 hektarów znajdujących się w obrębie sąsiedniej gminy Stężyca. Jej samorządowcy nie chcą o tym słyszeć. W tle tego sporu są duże pieniądze z podatku płynącego od oczyszczalni ścieków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rada miejska w Dęblinie pod koniec października podjęła uchwałę upoważniającą burmistrza do zmiany granic administracyjnych miasta. Lokalne władze chcą przejąć ziemie na południowy - zachód od ul. Mickiewicza (drogi prowadzącej do Stężycy) naprzeciwko Przelotnej i Kościuszki.

To grunty należące do sąsiedniej gminy, na której znajduje się dęblińska oczyszczalnia ścieków. Obiekt przechodzi właśnie kosztowną modernizację za ok. 36 mln zł, przez co wzrośnie jego wartość. Jest to o tyle istotne, że od tej wartości naliczane są podatki, które obecnie, z racji położenia, płyną do budżetu gminy Stężyca. Rocznie to ponad 200 tys. zł, a po zakończeniu rozbudowy - nawet dwa razy więcej.

- Za te pieniądze moglibyśmy zbudować nowe chodniki, wyremontować ulice. Wykonać wiele inwestycji, których oczekują nasi mieszkańcy - wylicza Leopold Świetliński, wiceprzewodniczący dęblińskiej rady miasta.

Radni podnoszą szereg argumentów za włączeniem wskazanych ziem (ok. 20 hektarów) do miasta. Oprócz kwestii oczyszczalni i podatków, które komunalna spółka zaczęłaby płacić miastu, w grę wchodzi m.in. odrestaurowanie znajdującego się na tym obszarze cmentarza wojennego, czy też "uporządkowanie" własności.

- Obecnie jest tak, że po jednej stronie ulicy Mickiewicza mamy miasto, a po drugiej łąki gminy Stężyca. To stwarza nielogiczny podział, który może wprowadzać w błąd. Chcemy to po prostu uporządkować - przekonuje Świetliński.

Terenowe zakusy sąsiada na razie nie robią wrażenia na Stężycy. - Nic nie wiedziałem o tej uchwale Dęblina. Już rok temu robili takie podchody, ale nic z tego nie wyszło. Teraz widocznie po cichu próbują robić to ponownie - ocenia Andrzej Wąsik, sekretarz gminy. - Wiem jedno, nasi radni nawet nie chcą o tym słyszeć. Nie ma żadnych szans na naszą zgodę w tej sprawie - dodaje.

Problem w tym, że Dęblin wcale na tę zgodę nie oczekuję. Miejscy samorządowcy mają inny plan. Najpierw chcą przeprowadzić konsultacje ze swoimi mieszkańcami (zebrania, ankiety).

W przypadku wyrażenia woli aneksji sąsiedniej gminy przed dęblinian, postarają się o uzyskanie zgody na taki krok od wojewody, a następnie przypieczętowanie zmiany granic przez władze krajowe.

- Nie mamy pewności, czy nam się to uda, ale próbujemy. Wyszliśmy z taką inicjatywą - przyznaje Maciej Krygrowski, przewodniczący rady miejskiej. - To była jedna z naszych obietnic wyborczych - zaznacza.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium