Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

9 lipca 2020 r.
19:50

Radna PiS „pomogła” głosować staruszce. „Dla mnie to wygląda podejrzanie"

34 7 A A
(fot. Zdjęcie ilustracyjne)

Pani Janina ma 86 lat. Nie brała udziału w pierwszej turze wyborów. W drugiej zagłosowała korespondencyjnie. Pomogła jej w tym radna miejska z klubu PiS. Syn seniorki zgłosił sprawę na policję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Tego już za wiele. Najpierw przypadkiem przyjeżdża do nas radna miejska, która akurat ma przy sobie dokumenty zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego, a kilka dni później, pod moją nieobecność, przyjeżdża kuzyneczka i „pomaga” mamie zagłosować. Dla mnie to wygląda podejrzanie, dlatego zgłosiłem tę sprawę na policję – opowiada nam pan Aleksander, mieszkaniec Ryk.

Jak dodaje, w niedzielę miał w planach zawieść mamę na głosowanie tradycyjnie.

– Mama pojechałaby normalnie, samochodem – tłumaczy. I dodaje: – Gdyby jeszcze były to osoby neutralne, apolityczne, mógłbym to zrozumieć, ale mi to wygląda na polityczną agitację jednej opcji. Jestem pewien, że nie był to odosobniony przypadek.

Radną, która pomogła złożyć wniosek o głosowanie korespondencyjne, była członkini klub Prawa i Sprawiedliwości w ryckiej radzie miasta Halina Jeżewska.

– Nie zrobiłam nic złego. Uważam, że każdy ma prawo głosować w wyborach. Wiedziałam, że pani Janina nie mogła wziąć udział w pierwszej turze, więc gdy przejeżdżając obok zauważyłam ją na podwórku, zatrzymałam się, żeby porozmawiać. Ta pani wyraziła zgodę, podpisała się. Gdyby nie ja, mogłaby zostać pozbawiona prawa wyborczego, nie ze swojej winy – tłumaczy radna. – Pomogłam w ten sposób kilku starszym mieszkańcom. Nie ma tutaj mowy o naruszeniu prawa. Nawet gdybym przy tym namawiała do głosowania na konkretnego kandydata. Ale zapewniam, że tego nie robiłam.

Nie wiemy, jak wyglądał sam proces głosowania. Według pana Aleksandra, jego mama mogła zostać zmanipulowana przez dalszych członków rodziny, którzy mieli jej pomóc dokonać formalności. Ona sama przekonuje, że w pełni świadomie poparła jednego z kandydatów. Innego, niż życzyłby sobie tego jej syn.

– Z tego, co mówi policja, prawo nie zostało złamane, ale ja mam wątpliwości, czy takie chodzenie po domach, do starszych osób, szczególnie pod nieobecność dzieci jest właściwe – podsumowuje pan Aleksander.

Sam o swoich poglądach politycznych woli nie mówić. – Ryki to specyficzne miasto, a nie chciałbym zatrudniać szklarza – śmieje się nasz rozmówca.

Tymczasem całą sprawę bada już policja: - Potwierdzam, iż zgłoszono interwencję związaną z głosowaniem korespondencjnym. Będący na miejscu dzielnicowy w rozmowie min. z głosującą korespondencyjnie nie stwierdził naruszenia prawa. Ustalam szczegóły – mówi  asp. Radosław Żmuda, rzecznik ryckiej policji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Adam_z_Lublina / 9 lipca 2020 r. o 20:50
+28
Cały czas dochodzą nowe doniesienia, ze sympatycy i politycy PiS jakoś dziwnie "pomagają" przy wyborach. Może niech oni lepiej nikomu nie "pomagają" !
Avatar
Janusz_Paliwas / 9 lipca 2020 r. o 19:58
+14
I słusznie. Ale na miejscu syna bym teraz uważał...
Avatar
Zgredek Edek / 10 lipca 2020 r. o 08:52
+9
Dlatego przewiduję, że głosowanie na tak lub nie dla złotego cielca nie zakończy się 12 lipca. Przerażenie i Szok zrobi wszystko, żeby zachachmęcić wyniki, nie oddać władzy. Kryterium uliczne nadal realne, niestety....
Avatar
Harpagan / 10 lipca 2020 r. o 08:25
+9
Pamiętajcie że oni nazwali się prawo i sprawiedliwość tak dal niepoznaki. Wszystko co robią okazuje się nieprawe i niesprawiedliwe. Kłamią, oszukują, manipulują, kombinują, kręcą lody, rozniecają konflikty, sieją nienawiść, lżą i pomawiają. Kwintesencja PiS. Oni po prostu uczciwie nie potrafią. Jak komuniści.
Avatar
Zgredek Edek / 9 lipca 2020 r. o 22:12
+9
Bełkot, bełkot bełkot. Kompletny bełkot skundlonego burka z zapyziałego chełmskiego podwórka. Nie pierwszy zresztą...Co chlapnie jęzorem to wtopa....A ja znam tamtejszy kołtuński ludek i jego legendarną wręcz ciemnotę....Nie dziwi nic...Są zdolni do największego sk....syństwa. Brud, nędza i ubóstwo, roboty i perspektyw żadnych, więc najchętniej zaje...li by tym, którzy coś mają. To bardzo podatna gleba na jad nienawiści sączony przez pisiorów....
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 10 lipca 2020 r. o 07:15
+6
Dzielnicowy - to może badać kradzież kury , ale nie sprawę wyborów. To ma sprawdzać Prokurator.
Avatar
fillip75 / 9 lipca 2020 r. o 21:40
-30
Syn zabrał dowód, a tu taka wtopa. Ciekawe jakiż to dowód przedstawi? Aż mnie skręca z ciekawości. Nie chciał młody pomóc mamie, to mama mu pokazała. Lemingoza nieuleczalna. Mama pamięta komunistów i ich miłość do Polski i Polaków. Brawo Ja! Brawo mama!
Avatar
Zgredek Edek / 10 lipca 2020 r. o 08:52
+9
Dlatego przewiduję, że głosowanie na tak lub nie dla złotego cielca nie zakończy się 12 lipca. Przerażenie i Szok zrobi wszystko, żeby zachachmęcić wyniki, nie oddać władzy. Kryterium uliczne nadal realne, niestety....
Avatar
Harpagan / 10 lipca 2020 r. o 08:25
+9
Pamiętajcie że oni nazwali się prawo i sprawiedliwość tak dal niepoznaki. Wszystko co robią okazuje się nieprawe i niesprawiedliwe. Kłamią, oszukują, manipulują, kombinują, kręcą lody, rozniecają konflikty, sieją nienawiść, lżą i pomawiają. Kwintesencja PiS. Oni po prostu uczciwie nie potrafią. Jak komuniści.
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 10 lipca 2020 r. o 07:15
+6
Dzielnicowy - to może badać kradzież kury , ale nie sprawę wyborów. To ma sprawdzać Prokurator.
Avatar
Zgredek Edek / 9 lipca 2020 r. o 22:12
+9
Bełkot, bełkot bełkot. Kompletny bełkot skundlonego burka z zapyziałego chełmskiego podwórka. Nie pierwszy zresztą...Co chlapnie jęzorem to wtopa....A ja znam tamtejszy kołtuński ludek i jego legendarną wręcz ciemnotę....Nie dziwi nic...Są zdolni do największego sk....syństwa. Brud, nędza i ubóstwo, roboty i perspektyw żadnych, więc najchętniej zaje...li by tym, którzy coś mają. To bardzo podatna gleba na jad nienawiści sączony przez pisiorów....
Avatar
fillip75 / 9 lipca 2020 r. o 21:40
-30
Syn zabrał dowód, a tu taka wtopa. Ciekawe jakiż to dowód przedstawi? Aż mnie skręca z ciekawości. Nie chciał młody pomóc mamie, to mama mu pokazała. Lemingoza nieuleczalna. Mama pamięta komunistów i ich miłość do Polski i Polaków. Brawo Ja! Brawo mama!
Avatar
Adam_z_Lublina / 9 lipca 2020 r. o 20:50
+28
Cały czas dochodzą nowe doniesienia, ze sympatycy i politycy PiS jakoś dziwnie "pomagają" przy wyborach. Może niech oni lepiej nikomu nie "pomagają" !
Avatar
Janusz_Paliwas / 9 lipca 2020 r. o 19:58
+14
I słusznie. Ale na miejscu syna bym teraz uważał...
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Teleporada lekarska zawiodła. Miał być liszaj, grzyb a to była borelioza

Teleporada lekarska zawiodła. Miał być liszaj, grzyb a to była borelioza

Najpierw lekarz zdiagnozował liszaj, potem grzyb, a następnie półpasiec – skarży się pacjentka jednej z lubelskich przychodni, która zachorowała na boreliozę. To nie jedyna ofiara systemu teleporad, które w czasie pandemii zastąpiły wizyty w lekarskich gabinetach.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 sierpnia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 sierpnia 2020 r.

Nowe osiedle w Świdniku z najlepszymi układami mieszkań. Sprawdź!
galeria

Nowe osiedle w Świdniku z najlepszymi układami mieszkań. Sprawdź!

Doświetlone wnętrza, ustawne pomieszczenia, przestronne salony – tak można opisać mieszkania na Osiedlu 4 Pory Roku w Świdniku. Są to lokale idealne do zamieszkania dla rodziny czy singla, a także doskonałe pod inwestycję.

INFORMACJA PREZYDENTA MIASTA LUBLIN

INFORMACJA PREZYDENTA MIASTA LUBLIN

Toksyczne odpady koło Lublina. Koszt likwidacji tej bomby to nawet 250 tys. złotych

Toksyczne odpady koło Lublina. Koszt likwidacji tej bomby to nawet 250 tys. złotych

Już dziewięć miesięcy na terenie byłej kopalni piachu w Osówce zalegają niebezpieczne chemikalia. O tykającej ekologicznej bombie byłoby cicho, gdyby tematu nagłośnili młodzi ludzie z pobliskiej Dąbrówki.

Kazimierski Park czekają zmiany. Sprawdzą co tam mieszka i rośnie

Kazimierski Park czekają zmiany. Sprawdzą co tam mieszka i rośnie

Specjaliści z Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska oraz naukowcy z UMCS wezmą pod lupę Kazimierski Park Krajobrazowy. Zinwentaryzują faunę i florę, wypracują sposoby ochrony dzikiej przyrody i pochylą się nad korektą granic parku.

Dziennikarz TVP3 Lublin wyjmuje ze śmietnika odpady, żeby zrobić materiał o brudnym placu Lecha Kaczyńskiego [wideo]

Dziennikarz TVP3 Lublin wyjmuje ze śmietnika odpady, żeby zrobić materiał o brudnym placu Lecha Kaczyńskiego [wideo]

Dziennikarz lubelskiej telewizji sięga do ulicznego kosza, wyjmuje z niego śmieci i rozrzuca je wokół pojemnika, a powstały w ten sposób bałagan filmuje stojący obok kamerzysta. Później na antenie pojawia się materiał o zaśmieconym placu. Taką „pracę” dziennikarzy zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu.

Czyja prababcia chodziła boso po Nałęczowie? [stare zdjęcia]
galeria

Czyja prababcia chodziła boso po Nałęczowie? [stare zdjęcia]

„Kolonja letnia Wydziału Opieki Społecznej Magistratu m. Lublina” głosi napis nad głowami bosych dzieciaków, które wypoczywały w Nałęczowie. To jedna z najstarszych fotografii przechowywanych w archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Autorem zdjęć jest urodzony 2 sierpnia 1890 roku Zbigniew Czarkowski, który przekazał je w formie darowizny. Jak informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, szklane negatywy zostały zeskanowane przy współpracy z Politechniką Lubelską. Fotografie wykonane w końcu I wojny światowej i początkach II RP przedstawiają między innymi sceny z codziennego życia ludzi związanych z Nałęczowem i kuracjuszy.

Lubelskie. Nowa metoda oszustów? Na strażnika granicznego

Lubelskie. Nowa metoda oszustów? Na strażnika granicznego

Nasza Czytelniczka podejrzewa, że złodzieje zaczęli działać nowa metodą - na strażnika granicznego. Jej tato rano miał podejrzaną wizytę dwóch mężczyzn podających się za strażników.

"Kot w butach" Teatru Muzycznego w Skansenie
16 sierpnia 2020, 11:00

"Kot w butach" Teatru Muzycznego w Skansenie

W niedzielę, 16 sierpnia o godz. 11 Teatr Muzyczny zaprosi wyjątkowo do Muzeum Wsi Lubelskiej na plenerowy pokaz spektaklu "Kot w butach".

Wielu chętnych do budowy sali gimnastycznej dla „Staszica"

Wielu chętnych do budowy sali gimnastycznej dla „Staszica"

W środę otwarte zostały oferty firm rywalizujących o miejskie zlecenie na budowę hali sportowej i boisk przy I LO im. Stanisława Staszica. Chętnych nie brakuje i nie powinno zabraknąć również pieniędzy, bo tylko jedna spółka nie zmieściła się w budżecie, więc Ratusz może wydać znacznie mniej niż się spodziewał.

Kurów. „Wróg Polski” zniknął. Wójt wymienił kostkę brukową

Kurów. „Wróg Polski” zniknął. Wójt wymienił kostkę brukową

- Mam nadzieję, że to był jednorazowy incydent, który więcej się nie powtórzy - mówi Arkadiusz Małecki, wójt Kurowa. Polecił wymienić kostkę brukową przed domem, na której ktoś napisał „wróg Polski”. To była kara za wywieszenie plakatu Rafała Trzaskowskiego.

Koronawirus. Biała Podlaska „żółtą” strefą. „Nie ma zaskoczenia. Spodziewaliśmy się”
Covid-19
galeria

Koronawirus. Biała Podlaska „żółtą” strefą. „Nie ma zaskoczenia. Spodziewaliśmy się”

Właścicielka znanej w Białej Podlaskiej mówi, że można się było spodziewać tego, że miasto w końcu zostanie uznane za „żółte”. Szef innego lokalu dodaje, że jeśli ograniczenia potrwają dłużej niż dwa tygodnie, to będzie musiał zamknąć interes. - Ludzie przestaną wychodzić na miasto. Przestraszą się – komentuje.

Mecz faworytów na początek chełmskiej okręgówki: Brat-Cukrownik kontra Granica

Mecz faworytów na początek chełmskiej okręgówki: Brat-Cukrownik kontra Granica

W rozpoczynającym się w weekend nowym sezonie o miejsca w czołówce walczyć będą zespoły z Siennicy Nadolnej i Dorohuska. Czarnym koniem może być Ogniwo Wierzbicy lub Agros Suchawa

Wypadek na trasie Lublin - Warszawa. Zablokowany jeden pas ruchu
galeria

Wypadek na trasie Lublin - Warszawa. Zablokowany jeden pas ruchu

W okolicy miejscowości Bogucin doszło do zderzenia ciężarówki i dwóch samochodów. Na drodze ekspresowej numer 12 zablokowany jest lewy pas ruchu w stronę Lublina.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!