Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

13 lipca 2021 r.
12:53

Rząd ma swoją loterię, wójt z Lubelszczyzny chce mieć swoją. Bo za mało osób się szczepi

0 2 A A
Akcja szczepień w Sernikach
Akcja szczepień w Sernikach (fot. Maciej Kaczanowski)

Samorządy, jak tylko mogą, zachęcają do szczepień. Były weekendowe akcje z nagrodami, a jeden z wójtów chce uruchomić loterię.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

11 czerwca w całym kraju wykonano ponad 480 tys. zastrzyków ze szczepionką na COVID-19. W ostatni piątek - niemal o połowę mniej, tylko 258 tys. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi o niepokojącej tendencji, jeśli chodzi o przyjmowanie drugiej dawki preparatu. Jak wyliczył, od rozpoczęcia akcji szczepień do końca maja w wyznaczonym terminie na drugie szczepienie nie zgłosiło się osiem tysięcy osób. Od 1 czerwca do ostatniego czwartku takich przypadków zanotowano 44 tysiące.

- Tutaj widać, że ten okres wakacyjny, ale prawdopodobnie też okres tego, że mamy obniżoną liczbę zakażeń, co też powoduje, że to poczucie zagrożenia pandemią pozornie maleje – są czynnikami, które oddziałują na to, że niestety tych niezgłoszeń jest więcej – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej Niedzielski. I dodał: - Przyjęcie drugiej dawki rzeczywiście warunkuje skuteczność przebiegu całego procesu szczepienia i nie możemy z tych dawek rezygnować, a takie niepokojące zjawisko widzimy.

Minister zdrowia został też zapytany o dodatkowe zachęty do szczepień. Podano tu przykład Grecji. Tamtejszy rząd zapowiedział wprowadzenie bonów o wartości 150 euro dla osób w wieku 18-25 lat, które zdecydują się przyjąć choć jedną dawkę szczepionki. Pieniądze będzie można wydać na bilety lotnicze, kolejowe czy wejściówki na koncerty. – Pomysł grecki przyciągnął naszą uwagę. Analizujemy go, ale nie ma żadnych decyzji, czy będzie realizowany – przyznał Niedzielski.

Na podobne akcje – na miarę swoich możliwości – decydują się niektóre samorządy. Coraz częściej organizują plenerowe akcje szczepień, w których zastrzyk można dostać od ręki, po krótkiej konsultacji medycznej, bez zapisów.

Tak było w ostatnią niedzielę w Końskowoli, gdzie taki punkt ustawiono przy okazji Święta Róż.

- Każda forma szczepienia zbliża nas do zdrowia. Uważam, że należy się szczepić. Każdy powinien to zrobić, bo to co przed nami, to co nadchodzi, będzie poważnym zagrożeniem dla wszystkich. A wiem, co mówię, bo pracowałam z chorymi na Covid-19 - mówi Barbara Smaga, pielęgniarka Gminnego Ośrodka Zdrowia.

- Myślę, że taki punkt to dobry pomysł. Szczególnie dla ludzi, którzy dużo pracują poza domem i trudno im umówić się na konkretny termin szczepienia. Ja na co dzień pracuję w Niemczech, więc chętnie skorzystam z tej oferty. Można powiedzieć, że szczepionka to jeden z powodów mojego przyjazdu w tym terminie - podkreśla Robert Mazurek, mieszkaniec gminy Końskowola. Jak każdy, kto tego dnia zgłosił się na szczepienie, mógł liczyć na słodki poczęstunek i pamiątkową różę.

Z nieco większym rozmachem do szczepień zachęcał Tomaszów Lubelski. Podczas trwających w ostatni weekend dni miasta każdy, kto zdecydował się zaszczepić w plenerowym punkcie, otrzymywał wejściówkę na basen lub do kina. – Chcieliśmy wykorzystać to, że na imprezie pojawiło się dużo gości. Zgłosiło się ponad 75 osób. Z pewnością będziemy myśleli o kolejnych formach zachęcania do szczepień – mówi Janusz Brodowski, sekretarz miasta.

O swojej loterii szczepionkowej myślą już także w Sernikach w powiecie lubartowskim. To w tej gminie zaszczepiło się do tej pory zaledwie 19 proc. mieszkańców. To drugi najgorszy wynik w województwie. Na razie na loterię nie ma jeszcze pieniędzy, ale wójt liczy na wsparcie rządowe na promocję szczepień. – Tylko przez szczepienia możemy dojść do normalności – zapewnia Paweł Woźniak, wójt Sernik.

Na żadne miejskie bonusy dla osób zaszczepionych nie zanosi się w Lublinie. – Obecnie nie planujemy wprowadzenia benefitów w formie np. zniżek do miejskich placówek sportowych czy kulturalnych dla osób zaszczepionych przeciwko Covid-19 – stwierdza Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. Podkreśla przy tym, że nie każdy chętny może przyjąć szczepionkę, np. ze względu na stan zdrowia, a samo szczepienie nie jest obowiązkowe. – Dlatego jakiekolwiek różnicowanie mieszkańców pod względem dodatkowych korzyści wynikających z zaszczepienia się mogłoby być możliwe jedynie w oparciu o przepisy rangi krajowej.

Zobacz także. Mobilny punkt szczepień przed Urzędem Gminy w Sernikach

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium