Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

12 lipca 2021 r.
20:35

W tej gminie prawie wcale nie chcą się szczepić. "Skusił mnie milion. Zdrowie na drugim miejscu"

161 16 A A

Niektórych przekonał milion do wygrania w loterii, innych ułatwienia w przekraczaniu granic. Wciąż jednak w Sernikach większość nie chce się szczepić. Jak dotąd nie zaszczepił się nawet wójt, chociaż on, jak twierdzi, na pewno to zrobi. I zapowiada własną loterię dla szczepiących się.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Senne poniedziałkowe przedpołudnie w Sernikach w powiecie lubartowskim. Na parkingu obok Urzędu Gminy stoi szczepieniobus wysłany w region przez wojewodę lubelskiego. Bus z lekarzem i pielęgniarką od początku lipca odwiedza te miejscowości, w których jest problem ze szczepieniami. W Sernikach do wczoraj zaszczepiło się zaledwie 18,9 proc. mieszkańców. To drugi najgorszy wynik w województwie, zaraz po Tereszpolu w powiecie biłgorajskim. Pod namiotem na krzesełkach siedzi kilka osób. Ale nie wszyscy czekają na szczepienie, niektórzy korzystają z cienia, bo żar leje się z nieba. W 2,5 godziny od rozpoczęcia akcji zaszczepiło się tu jedynie 27 osób.

Pan Józef, rocznik 1955, podczas ukłucia przez pielęgniarkę trochę się krzywi. Kiedy pytam czy bolało, zaprzecza.

– W ogóle nie bolało i nie boli, mówię poważnie – śmieje się głośno. – Przyszedłem bo byłem przejazdem, wiozłem żonę do lekarza w Lubartowie i przy okazji zobaczyłem, że szczepią.

Czemu nie zaszczepił się wcześniej? – A wybrać się gdzieś, wie pan, jak to na wsi. Jechać gdzieś do Lubartowa, czy jeszcze dalej – tłumaczy. Do szczepień podchodzi jednak pozytywnie. Żona, którą wiózł do lekarza, swoją dawkę ma umówioną na sobotę, w Lubartowie.

Pan Zdzisław przed chwilą przyjął szczepionkę, a teraz czeka kwadrans pod namiotem na wszelki wypadek, gdyby jego organizm źle przyjął ukłucie.

– Skusił mnie milion – nie owija w bawełnę.

A zdrowie? – dopytuję.

– A zdrowie to na drugim miejscu – odpowiada.

Jak dodaje, wcześniej bał się szczepienia: – Różnie się o tym mówi. Dopiero ten milion mnie zmobilizował.

– Dużo jest osób z wątpliwościami dotyczącymi szczepień. Przychodzą osoby, które opowiadają o negatywnych skutkach po szczepieniach. My te mity staramy się prostować i mówimy jak to wygląda naprawdę, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne i nie trzeba tak bardzo się ich obawiać – mówi Aleksander Sławiński, lekarz z Instytutu Medycyny Wsi, który od początku lipca jest w tournee szczepionkowym po regionie.

Potrzebna promocja z ambony

– Zdarzają się sytuacje, gdzie już od samego rana ustawiają się do nas kolejki. Tak było np. w Łukowie i Stoczku Łukowskim, kiedy w ciągu kilku godzin zaszczepiliśmy w każdej z gmin około 150 osób. Natomiast zdarzają się również gminy, gdzie tych chętnych do szczepień nie ma – dodaje Sławiński.

Dlaczego w Sernikach szczepienia idą opornie? – Jesteśmy gminą rolniczą, był sezon truskawkowy, ludzie nie mieli za bardzo czasu – tłumaczy Paweł Woźniak, wójt Sernik. Przekonuje, że znaczenie ma również spadek liczby zakażeń w Polsce, co powoduje zmniejszone zainteresowanie szczepionkami. Sam wójt również jeszcze się nie zaszczepił. Przeszedł zakażenie koronawirusem więc ma odporność jako ozdrowieniec. Chciał nawet zaszczepić się w poniedziałek, ale ostatecznie musiał poczekać, bo w przyszłym tygodniu organizuje akcję honorowego oddawania krwi, w której sam również chce wziąć udział. A od lekarza usłyszał, że gdyby się zaszczepił, nie mógłby oddać krwi. – Ale zaszczepię się zaraz potem. Innych też do tego namawiam – przekonuje Woźniak.

Lekarz ze szczepieniobusa przekonuje, że duże znaczenie w powodzeniu takich akcji ma promocja. – W internecie, lokalnych mediach, ale również w kościołach. Słyszymy od mieszkańców, że to jest duży czynnik motywujący aby pójść na szczepienie – przekonuje Aleksander Sławiński.

– Jak tylko w czwartek dowiedziałem się, że w poniedziałek mamy busa to zaraz powiesiliśmy ogłoszenia w całej gminie, też na stronie internetowej i Facebooku. Byłem też u księdza proboszcza, który ogłaszał w niedzielę – przekonuje wójt Woźniak. I dodaje, że myśli o własnej „sernickiej” loterii, jak tylko dostanie pieniądze z rządu na promocję szczepień.

We wtorek szczepieniobus będzie w Kamionce (9-13) i Abramowie (14-17) oraz w Janowie Lubelskim (9-16).

Tu był już szczepieniobus. Statystyki

Powiat łukowski, 5-11 lipca – 770 osób zaszczepionych

  • Serokomla – 107 osób zaszczepionych;
  • Adamów – 64;
  • Wojcieszków – 59;
  • Krzywda – 71;
  • Stanin – 45;
  • Wola Mysłowska – 38 osób;
  • Stoczek Łukowski – 154;
  • Łuków – 155;
  • Trzebieszów – 77.

Powiat janowski, 7-9 lipca – 68 osób

  • Batorz – 9;
  • Modliborzyce – 8;
  • Potok Wielki – 18;
  • Godziszów – 28;
  • Chrzanów – 5.

Weekend, 10-11 lipca, imprezy w regionie – 86 osób

  • Wojciechów – 13;
  • Janowiec – 29;
  • Rososz – 44.

Mobilny punkt w kontenerze w Chełmie – 477 osób.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium