Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

17 czerwca 2019 r.
6:24

Są wyniki egzaminów do szkół średnich. I pierwsze ofiary reformy edukacji

75 90 A A
(fot. Paweł Buczkowski /archiwum)

Dziś uczniowie mają ostatni dzień na zmianę wyboru szkoły średniej. Wyniki egzaminów (ósmoklasisty i gimnazjalnego) poznali w piątek. – Moje dziecko jest jedną z pierwszych ofiar reformy oświaty. Obawiam się, że w lipcu, gdy szkoły wywieszą listy przyjętych, takich ofiar będzie znacznie więcej – denerwuje się jedna z mam

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dla gimnazjalistów najłatwiejszy okazał się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym (średnia to 68 proc.) Niewiele gorzej (63 proc.) poszedł im z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie (59 proc.). Większe problemy przyniósł język angielski na poziomie rozszerzonym (53 proc.), podstawowy język niemiecki (51 proc.) oraz przedmioty przyrodnicze (49 proc.).

Z matematyki i rozszerzonego języka niemieckiego uczniowie zdobywali średnio 43 proc.

Porównywalne są wyniki ósmoklasistów. Egzamin z języka polskiego zaliczyli oni średnio na 63 proc., język angielski na 59 proc., niemiecki - 42 proc., a matematykę - 45 proc.

– Wyniki wszystkich egzaminów syna mieszczą się między 40 a 50 proc. – mówi pani Ewa, mama ucznia SP nr 10 w Lublinie. – Z jednej strony to dobrze, bo jest w średniej, ale z drugiej dopiero teraz czujemy lęk przed rekrutacją. Skoro jest średniakiem to na przyjęcie do najlepszych szkół liczyć nie może. Chce więc zmienić preferencje i zrezygnować z nauki w liceum na rzecz technikum.

Obawy mają też najlepsi. – Dwa egzaminy na 100 proc. i mimo to niewielkie szanse, na dostanie się do najbardziej prestiżowych szkół – denerwuje się pan Piotr, ojciec ósmoklasisty z Lublina. – Jestem wściekły na polityków, którzy podcinają naszym dzieciom skrzydła.

W tym roku o przyjęcie do szkół średnich stara się tzw. zdublowany rocznik. Miejsc w szkołach jest mniej, bo klasy muszą być podzielone dla absolwentów obu typów szkół, którzy będą się uczyć na podstawie zupełnie innych programów.

To sprawia, że w rekrutacja jest wyjątkowo trudna. W I LO w Lublinie o 160 miejsc dla absolwentów podstawówek konkuruje 619 osób, w IV LO na 160 miejsc jest 1455 chętnych, a w V LO aż 1628 (mniej jest uczniów z tzw. pierwszego wyboru. To odpowiednio 274, 269 i 235 osób – red.). Zainteresowanych nauką w prawdopodobniej najbardziej obleganej w Lublinie klasie: biologiczno-chemiczno-angielskiej w V LO są 764 osoby, z czego 85 z pierwszego wyboru. Tym czasem miejsc jest 32.

– Dziecko płacze od kilku dni, bo nie dostało się do wymarzonej szkoły plastycznej – denerwuje się mieszkanka Lublina. – Co mam mu powiedzieć? Jak pocieszyć? Co go obchodzi, że nie miał szans, bo reforma oświaty sprawiła, że miejsc w szkole było w tym roku znacznie mniej.

– W ubiegłym roku na gimnazjalistów czekały dwie klasy pierwsze. W tym roku ponieważ nabór prowadzony jest do dwóch typów szkół: liceum czteroletniego i nowego liceum pięcioletniego (dla absolwentów gimnazjalistów) mogliśmy stworzyć tylko jedną, w której naukę rozpocząć może tylko 15 osób – przyznaje Krzysztof Dąbek, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie. – Nie mamy miejsca w pracowniach ani dodatkowych etatów żeby móc przyjąć więcej uczniów.

O 15 miejsc konkurowało więc 69 osób. Dla porównania w ubiegłym roku tyle samo osób konkurowało o 50 miejsc.

– Moje dziecko jest jedną z pierwszych ofiar reformy oświaty – denerwuje się mama. – Nie mam pretensji do szkoły, ale do polityków. Obawiam się, że w lipcu, gdy wszystkie szkoły wywieszą listy przyjętych, takich ofiar będzie znacznie więcej.

Są szkoły, gdzie chętnych brak

Mimo tzw. zdublowanego rocznika nie we wszystkich szkołach panuje tłok. W LO w Kazimierzu Dolnym do klasy pierwszej zapisało się zaledwie 11 uczniów (3 pierwszego wyboru) po podstawówce i 10 (3 pierwszego wyboru) po gimnazjum. Oblegane nie są też szkoły uczące zawodu.

Możesz sprawdzić

Jeśli uczniowie lub ich rodzice nie zgadzają się z wynikiem egzaminu mogą wystąpić do OKE o wgląd do sprawdzonej pracy. Mają na to 6 miesięcy od dnia wydania zaświadczenia o wyniku. Pracę będą mogli obejrzeć w ciągu pięciu dni od złożenia wniosku.

Będą ją też mogli sfotografować lub zrobić notatki. Potem, jeśli uznają że popełniono błędy, w ciągu dwóch dni mogą złożyć wniosek o weryfikacje sumy punktów. Stanie się to w ciągu maksymalnie 7 dni.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Miasta na niebiesko”. Ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na rzadką i ciężko wykrywalną chorobę.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Mariusz Zańko nowym starostą powiatu włodawskiego. – Bezpieczeństwo, stabilizacja i rozwój. To trzy filary tej kadencji – ogłosił na dzisiejszej sesji nowy starosta z PiS.

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Urząd Miasta Lublin rozstrzygnął konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. 25 lubelskich placówek otrzyma nawet do 7,5 tys. zł.

Z konstytucją na rowerze

Z konstytucją na rowerze

Uczczą święto 3 maja pokonując kilometry na rowerze. Gminy Trzydnik Duży i Gościeradów zapraszają na trzeci już Rajd "Z konstytucją na rowerze".

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Maluchy Wrotki i Czarta mają szansę otrzymać nowoczesne nadajniki, które pozwolą w przyszłości śledzić ich wędrówki. Potrzeba jednak ponad 18 tys. zł, a na razie udało się zebrać jedną trzecią całej kwoty.

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód
Foto/wideo
galeria
film

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód

Ulicami Lublina przeszedł korowód studencki i zainaugurował Dni Kultury Studenckiej. W tym roku motywem przewodnim był Dziki Zachód.

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania
terminy

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania

Wybory samorządowe za nami. W przyszłym tygodniu prezydenci miast i nowi radni złożą ślubowania. Podajemy terminy sesji w największych samorządach województwa lubelskiego.

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

W meczach 22. kolejki LKS Milanów rozgromił Tytana Wisznice 11:0, Orlęta Łuków pokonały Victorię Parczew 6:0. Nie odbyło się spotkanie Lutni Piszczac z Młodzieżówką Radzyń Podlaski, goście nie przyjechali na mecz. W smeczu Orła Czemierniki z Kujawiakiem Stanin goście w drugiej połowie ukarani zostali trzema czerwonymi kartkami. To konsekwencja pokazanych w pierwszej części żółtych kartoników

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła
galeria

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła

Na majówkę prace przystopowały, ale zaraz po niej znów ruszą pełną parą. Pod koniec kwietnia rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, popularnie zwanym Elektrykiem.

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień
ZDJĘCIA
galeria

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień

Z okazji Dnia Flagi biało-czerwona dumnie powiewa na maszcie na lubelskim ratuszu.

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury zrezygnował ze stanowiska. A przy okazji z Facebooka zniknął oficjalny profil ośrodka. Wszystko to dzieje się tuż przed zmianą władzy w mieście. Jerzy Rębek z PiS oddaje stery w ręce Jakuba Jakubowskiego.

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Kierowcy, uważajcie na trasie z Siedlec do Łukowa. Na drodze krajowej numer 63 zderzyły się dwa samochody.

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Skazywana na pożarcie Unia Hrubieszów z nowym trenerem Piotrem Stadnickim przegrała 0:2 z Hetmanem Zamość, ale wstydu nie przyniosła. Kolejną niespodziankę sprawił Graf Chodywańce kończąc świetną serię Gromu Różaniec

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium