Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

2 lipca 2024 r.
17:37

Stracili nawet pół tysiąca miejsc pracy. Zabrakło działek

W Lubartowie mogły powstać cztery nowe zakłady przemysłowe oferujące setki miejsc pracy. Niestety, miasto nie zdążyło uzbroić terenów inwestycyjnych, a nieużytkami bez dróg i mediów firmy nie były zainteresowane
W Lubartowie mogły powstać cztery nowe zakłady przemysłowe oferujące setki miejsc pracy. Niestety, miasto nie zdążyło uzbroić terenów inwestycyjnych, a nieużytkami bez dróg i mediów firmy nie były zainteresowane (fot. Miasto Lubartów/FB)

Deficyt dużych, uzbrojonych terenów inwestycyjnych to jeden z kluczowych problemów lubartowskiego Ratusza. Przez brak działek miasto każdego roku traci potencjalnych inwestorów. Urzędnicy przyznają, że czterech z nich mogło zatrudnić nawet 500 osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto Lubartów mogłoby rozwijać się znacznie szybciej, gdyby nie brak uzbrojonych nieruchomości, które samorząd mógłby zaoferować przedsiębiorcom. W ostatnich latach firm zainteresowanych budową nowych zakładów przemysłowych nie brakowało, ale rozmowy z nimi zakończyły się fiaskiem.

Jak przyznaje Piotr Turowski, szef wydziału strategii i rozwoju w lubartowskim magistracie, tylko czterech z nich mogło utworzyć w Lubartowie 500 nowych miejsc pracy. Na działkach na skraju miasta i gminy wiejskiej Lubartów planowali zakłady produkujące: rolety, przedmioty z tektury, falowniki do instalacji elektrycznych oraz wyroby ze zbóż.

Jak wyglądają rozmowy z przedsiębiorcami podczas ostatniej sesji radnym opowiedział burmistrz miasta, Krzysztof Paśnik.

- Przyjeżdża do nas duży inwestor skierowany tutaj przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i prosi o pokazanie tego terenu z broszury. Wtedy wsiadamy w samochody, jedziemy oglądać tę ziemię i co widzimy? Dziewicza łąki, pola, samosiejkę, brzeziny, łowną zwierzynę przebiegającą wśród traw. Nie ma ani drogi, ani sieci energetycznej, wody, kanalizacji, gazu. Nie ma nic - opisywał burmistrz. - Żeby zachęcić jakiegokolwiek inwestora musimy mu coś pokazać. Żeby brano nas pod uwagę ten teren musi być uzbrojony - tłumaczył.

Nie znaczy to jednak, że zbrojenie terenów inwestycyjnych to pomysł, na jaki lokalne władze wpadły dopiero teraz. Tylko przy ul. Strefowej uzbrojono i sprzedano około 30 hektarów. Niestety nie wszyscy nowi właściciele tych gruntów zdecydowali się na ich zabudowę. Inwestor z Chin, który kupił od miasta 3 ha, nadal zwleka z budową zakładu opraw oświetleniowych. Lubartowskie władze nie wykluczają skorzystania z prawa odkupienia tej ziemi.

Problem z niedostatkiem atrakcyjnych obszarów pod przemysł miała rozwiązać nowa droga otwierająca ponad 10 ha w mieście oraz niemal drugie tyle w sąsiedniej gminie. Jej lokalizację samorządowcy ostatecznie zmienili. Nowy odcinek znalazł się w pobliżu ul. Koźmińskiego, gdzie plan nie przewiduje przemysłu, ale handel i usługi. - Dlatego dzisiaj szukamy inwestora np. na biurowiec - przyznaje Piotr Turowski.

Lubartowscy urzędnicy krytycznie oceniają przeniesienie wspomnianej drogi, właśnie przez zahamowanie rozwoju terenów przemysłowych. Na rozwoju przemysłu zależy również radnym. - Kolarstwo, czy pumptracki są ważne, ale to nie da nam przyszłości. Bez stefy inwestora miasto będzie wymierało - zauważyła radna Beata Pasikowska.

Mimo utraty kilku inwestorów i wycofania ofert dotyczących działek, których zbrojenie wstrzymano, nastroje w Lubartowie nie są złe. Lokalne władze wierzą w to, że położenie miasta, czy zbliżająca się budowa S19, sprawią, że przedsiębiorstw zainteresowanych lokalizacją swoich zakładów w tym mieście nie zabraknie. Żeby nie tracić kolejnych, samorządowcy będą musieli przyspieszyć pozyskiwanie gruntów i rozbudowę infrastruktury.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium