Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

5 kwietnia 2019 r.
16:20

Uniwersytet Przyrodniczy zmienia zasady kształcenia doktorantów. "Musimy postawić na jakość"

(fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z prof. dr. hab. Zbigniewem Grądzkim, prorektorem ds. nauki, wdrożeń i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Senat Uniwersytetu Przyrodniczego zaopiniował pozytywnie wniosek rektora o utworzenie szkoły doktorskiej w dziedzinie nauk rolniczych. Jesteście gotowi na to wyzwanie?

– Jesteśmy, aczkolwiek jest to dla nas wielki eksperyment, podobnie zresztą jak dla większości uniwersytetów. Planujemy zorganizować tę szkołę pod nazwą „Produkcja żywności o podwyższonych walorach prozdrowotnych” w dziedzinie nauk rolniczych, obejmującej cztery spośród pięciu dyscyplin. Chodzi o: rolnictwo i ogrodnictwo, technologię żywności i żywienia, weterynarię oraz zootechnikę i rybactwo.

• Co zmieni się w zakresie kształcenia przyszłych doktorów?

– Musimy postawić na jakość, a nie na ilość. To była podstawowa wada dotychczasowego systemu. Przyjmowano wiele osób, studia kończyło niewiele, a i nie wszyscy z nich uzyskiwali stopień doktora. Można powiedzieć bez ogródek, że to w wielu przypadkach była strata czasu i pieniędzy. Musimy stworzyć system projakościowy i te osoby tak wykształcić, żeby później zasiliły nasze kadry. To jest nasza inwestycja na przyszłość. Od kandydatów oczekujemy już pewnego dorobku naukowego związanego np. z działalnością w kołach naukowych, stażami zagranicznymi czy udziałem w projektach badawczych. Podkreślamy to w zasadach rekrutacji. Ponadto w regulaminie pojawia się zapis, że każdy doktorant w trakcie cyklu kształcenia będzie musiał zrealizować przynajmniej trzymiesięczny staż zagraniczny. Czymś zupełnie nowym będzie też obowiązkowa śródokresowa ocena słuchaczy szkół doktorskich. Obecnie na studiach doktoranckich czegoś takiego nie ma.

• Nowością są także stypendia dla wszystkich doktorantów.

– Tuż po rozpoczęciu kształcenia doktorant nie będzie mógł otrzymać mniej niż wynosi równowartość 37 proc. wynagrodzenia zasadniczego na stanowisku profesora. Po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne będzie to 2104 zł. Jeśli ocena śródokresowa wypadnie pozytywnie, stypendium wzrośnie do 57 proc. wspomnianej kwoty, czyli 3242 zł „na rękę”. Rektor uczelni będzie mógł przyznać wyższe wsparcie uzależnione od osiągnięć naukowych doktoranta, jeśli oczywiście będzie dysponował odpowiednimi środkami.

• Co z osobami, które nie planują kariery naukowej, ale chcą zrobić doktorat, żeby podnieść swoje kwalifikacje czy wzbogacić CV? Już nie będą miały takiej możliwości?

– Będą, ale chcielibyśmy, żeby absolwenci szkoły doktorskiej zasilili nasze kadry. Chcemy stworzyć im jak najlepsze warunki, by zostali na uczelni. Niemniej kwalifikacje zdobyte podczas kształcenia w szkole doktorskiej będą przydatne absolwentom także przy podejmowaniu pracy poza środowiskiem akademickim.

• Podsumowując, o doktorat będzie teraz łatwiej, czy trudniej?

– W mojej opinii będzie trudniej. W procesie kształcenia stawiamy nie na ilość, tylko na jakość oraz dążenie do doskonałości naukowej. Założeniem jest uzyskiwanie przez doktorantów wysokich kompetencji badawczych oraz dużej samodzielności naukowej, w tym do pozyskiwania środków finansowych na badania ze źródeł zewnętrznych. Dlatego w górę idą wymagania rekrutacyjne i zobowiązania doktorantów wobec szkoły. Ale to będzie z korzyścią nie tylko dla uniwersytetu, ale też dla tych młodych ludzi, którzy będą mogli zasilić rynek pracy dysponując wysokimi kwalifikacjami.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Drift za 3000 zł

Skończyli szkołę i driftowali na rondzie. Ile ich to kosztowało?

18-latek z Tomaszowa Lubelskiego dostał mandat (3 000 złotych) i 10 pkt karnych. 19-latka z gminy Tomaszów Lubelski dostała dwa mandaty (300 złotych) i łącznie 23 punkty karne.

Egzamin ustny
Foto
galeria

Egzamin dojrzałości, czyli matura. Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Od poniedziałku (5 maja) zaczynają się egzaminy maturalne. Pierwszego dnia obowiązkowo będzie zdawany egzamin pisemny z języka polskiego. Egzaminy potrwają do 24 maja. Zobaczmy jak dawniej wyglądały egzaminy maturalne.

Lublin świętuje godność i równość niepełnosprawnych – uroczysty korowód wyruszy po weekendzie

Lublin świętuje godność i równość niepełnosprawnych – uroczysty korowód wyruszy po weekendzie

W najbliższy poniedziałek, 5 maja, ulice Lublina wypełnią się solidarnością, równością i radością. Tego dnia obchodzony będzie Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Viva la musica! Niech żyje zabawa
foto
galeria

Viva la musica! Niech żyje zabawa

Noc w El Cubano była pełna niepowtarzalnej energii, która porwała wszystkich do zabawy. W tym wyjątkowym wieczorze nie zabrakło niespodzianek i zaskakujących momentów. Zza konsolety rządził Dj, który zapewnił strumień gorących clubowych hitów. Tłum roztańczonych gości, świetlne efekty i pulsujący beat tworzyły niezapomnianą atmosferę. Zobaczcie, jak się bawił Lublin w El Cubano.

Przygotowałem miejsce w piwnicy, wniosłem meble, zamówiłem szyld, a żonie powiedziałem, że od tej pory jestem kustoszem – odpowiada Marek Naumiuk

Winyle i gramofony: Żonie powiedziałem, że od tej pory jestem kustoszem

Uwielbiam przywracać życie zabytkowym urządzeniom, które trafiły na śmietnik historii – Marek Naumiuk włącza patefon. Charakterystyczny trzask i dźwięk są nie do opisania. I zaczyna swoją opowieść...

Podlasie Biała Podlaska musiała uznać wyższość Podhala Nowy Targ

Podlasie Biała Podlaska gorsze od Podhala Nowy Targ

Podhale Nowy Targ lepsze o bramkę od Podlasia Biała Podlaska

Dziś Dzień Strażaka

Dziś Dzień Strażaka

Dziś przed południem na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędą się centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka.

Twoja krew ratunkiem dla kogoś innego. Sprawdź, gdzie będą odbywać się akcje krwiodawstwa w Lubelskiem

Twoja krew ratunkiem dla kogoś innego. Sprawdź, gdzie będą odbywać się akcje krwiodawstwa w Lubelskiem

Krew jest cennym lekarstwem, którego nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Dlatego tak ważne jest dzielenie się nią. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza na cotygodniowe akcje oddawania krwi. Zwłaszcza że zaczyna się sezon wakacyjny i w magazynach zaczynają się braki.

Avia Świdnik tylko zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik dwukrotnie odrabiała straty w meczu z Czarnymi Połaniec: z 1:2 i z 2:3. W doliczonym czasie Paweł Uliczny nie strzelił rzutu karnego. Ostatecznie spotkanie zakończyło remisem 3:3

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik show. Lider Orlen Oil Motoru Lublin zaprezentował wyborną formę i wygrał Grand Prix Niemiec w Landshut. Z dobrej strony zaprezentowali się także inni zawodnicy trzykrotnych mistrzów Polski

Poradnik wyborcy – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Poradnik wyborcy – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Kalendarz wyborczy nie tylko podaje terminy pierwszej i ewentualnie drugiej tury wyborów prezydenckich, ale określa też dokładne daty czynności, jakie muszą wykonać komitety, a także wyborcy, jeśli np. chcą mieć nieodpłatny transport lub zamierzają głosować poza swoim okręgiem.

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Rada Miasta Chełm jednogłośnie przyjęła kompleksowy plan działania, mający przygotować miasto na różnorodne zagrożenia – zarówno militarne, jak i cywilne. Plan przewiduje powołanie Korpusu Obrony Cywilnej.

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik
galeria

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin nie miał problemów z pokonaniem Innpro ROW Rybnik. Lubelskie "Koziołki" wygrały 63:27 i umocniły się na pierwszym miejscu w stawce. Jak mecz podsumowali jego główni bohaterowie?

Wisła Puławy sprawiła sensację wygrywając w Krakowie z Wieczystą

Sensacja w Krakowie. Wisła Puławy ograła Wieczystą!

Za takie historie kibice kochają piłkę nożną. W sobotę skazywana na porażkę Wisła Puławy pokonała w Krakowie tamtejszą Wieczystą i wciąż jest blisko uniknięcia degradacji

36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia,
RAPORT

Hulajnogi na chodnikach: nie jest bezpiecznie

W Lublinie mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. W Puławach 40-latek jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Był nietrzeźwy i trafił do szpitala. W Chełmie 12-latka jadąca hulajnogą uderzyła w tył samochodu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium