Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

8 lutego 2019 r.
17:09

Zimowa rekrutacja na studia w Lublinie. Jakie kierunki można wybrać?

Nie tylko latem szkoły wyższe szukają kandydatów na studia. Na lubelskich uczelniach trwa zimowa rekrutacja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

UMCS

Do połowy lutego czas na podjęcie decyzji mają osoby zainteresowane studiami drugiego stopnia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

– W tym roku podczas zimowego naboru oferujemy kandydatom studia stacjonarne z zakresu gospodarki przestrzennej, fizyki technicznej oraz inżynierii nowoczesnych materiałów. Internetowa rejestracja na te kierunki potrwa do 15 lutego, a wydawanie decyzji i przyjmowanie dokumentów odbędzie się między 18 a 22 lutego – informuje Beata Wielowińska-Pawlak z biura prasowego UMCS.

O przyjęcie na studia z gospodarki przestrzennej mogą się ubiegać absolwenci kierunków inżynierskich z gospodarki przestrzennej oraz z zakresu architektury i urbanistyki. Postępowanie kwalifikacyjne jest prowadzone na podstawie konkursu ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych. Jeśli kandydatów będzie mniej niż wynosi ustalony limit 50 osób, do przyjęcia wystarczy złożenie kompletu dokumentów.

Podobnie będzie na dwóch pozostałych kierunkach.

W przypadku fizyki technicznej o indeks mogą starać się posiadacze dyplomów ukończenia studiów pierwszego stopnia z fizyki, fizyki technicznej, albo kierunku pokrewnego w zakresie nauk ścisłych, technicznych lub przyrodniczych. Jeśli chodzi o inżynierię nowoczesnych materiałów, możliwość składania dokumentów poza absolwentami tego kierunku na studiach magisterskich bądź magisterskich z takich dyscyplin jak: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, biologia czy biotechnologia.

Na największej lubelskiej uczelni trwa także rekrutacja na kilkanaście kierunków studiów podyplomowych.

– Warto zaznaczyć, że w tej ofercie proponujemy trzy nowe kierunki: psychologię sportu dla trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego, psychologię sportu dla psychologów oraz zarządzanie transportem-spedycją-logistyką – wylicza Wielowińska-Pawlak.
Termin składania dokumentów jest różny dla poszczególnych kierunków.

KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski prowadzi obecnie nabór na trzy kierunki studiów drugiego stopnia. Chodzi o architekturę krajobrazu i gospodarkę przestrzenną w Lublinie oraz na inżynierię środowiska w Stalowej Woli. Na każdym w tych kierunków przygotowano po 20 miejsc.

Uczelnia zamierza również otworzyć trzy nowe kierunki studiów podyplomowych. Pierwsza z propozycji dotyczy doradztwa kariery i przedsiębiorczości. Kolejna to studia w zakresie bezpieczeństwa obrotu dokumentami. Ostatnia to psychoonkologia, przeznaczona dla absolwentów następujących kierunków studiów: psychologii, medycyny, pielęgniarstwa, teologii, pedagogiki, dietetyki, socjologii, pracy socjalnej, rehabilitacji. Słuchacze zdobędą specjalistyczną wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności z zakresu medycyny oraz psychologii klinicznej. Uzyskają kompetencje niezbędne do pracy z osobami chorymi na chorobę nowotworową, członkami ich rodzin, a także do pracy z personelem medycznym placówek hospicyjnych i szpitalnych w zakresie psychoprofilaktyki stresu i wypalenia zawodowego.

– Rekrutacja na te kierunki planowana jest jeszcze w tym miesiącu – zapowiada Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.

Politechnika Lubelska

Do 13 lutego trwa rekrutacja na studia drugiego stopnia. Wyjątkiem są kierunki oferowane przez Wydział Podstaw Techniki, gdzie nabór potrwa o cztery dni dłużej. Kandydaci mają do wyboru 13 kierunków stacjonarnych, ponadto budownictwo proponowane jest także w systemie zaocznym.

– Studia rozpoczną się w semestrze letnim obecnego roku akademickiego. Trwają trzy lub cztery semestry w zależności od danego kierunku i kończą się obroną pracy magisterskiej. Ukończenie tych studiów pozwala m.in. kontynuować naukę na studiach doktoranckich – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej. – Oferta edukacyjna na studia II stopnia kierowana jest głównie do absolwentów studiów I stopnia kończących kształcenie w miesiącach styczeń/luty, chcących kontynuować naukę bez przerw w odbywaniu studiów.

Jak dodaje rzeczniczka, limit miejsc uzależniony jest od danego kierunku, na każdym obowiązuje zasada przyjęć wg kolejności zgłoszeń. Na obleganych kierunkach uczelnia może podjąć decyzję o uruchomieniu dodatkowych grup.

Uniwersytet Przyrodniczy

Do 17 lutego zimowy nabór na studia magisterskie prowadzi Uniwersytet Przyrodniczy.

– Ogółem przygotowaliśmy 800 miejsc. Oprócz kierunku dietetyka, który kończy się uzyskaniem tytułu magistra, oferujemy głównie kierunki kończące się zdobyciem tytułu magistra inżyniera – mówi Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy uczelni.

W tegorocznej ofercie jest 26 propozycji. Jedną z nowości jest horse usage, czyli specjalność w języku angielskim na kierunku hipologia i jeździectwo. Wśród nowych kierunków znajdziemy ponadto: hortitechniki precyzyjne, zielona urbanistyka studia w języku polskim i angielskim (odpłatnie), zielarstwo i fitoprodukty.

Pozostałe informacje

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety
galeria

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują za 3 dni. Zostały jeszcze ostanie bilety na piątek lub sobotę. Kto pierwszy, ten lepszy.

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)
galeria
film

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)

Tylko na ten zwiastun czekało więcej ludzi niż na premiery innych gier w ogóle. Wreszcie jest nowy zwiastun gry Grand Theft Auto VI.

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium