Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

26 stycznia 2006 r.
14:11
Edytuj ten wpis

Deszcz €uro dla Świdnika

0 0 A A

Mamy szansę na ogromną dotację z Unii Europejskiej. Pieniądze trafią do Regionalnego Parku Przemysłowego, który powstaje w mieście. Warunek? -Trzeba szybko przygotować i złożyć dobry projekt na wykorzystanie eurofunduszy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Budowa parku zaczęła się w 1999 r. Ze wschodniej części WSK wydzielono 44 hektary, na których ma powstać ogromne centrum przemysłowo-inwestycyjne. Już teraz na terenie parku działa ok. 30 firm zatrudniających ponad tysiąc osób. Ale to dopiero początek.
- Chcemy stworzyć całe miasteczko przemysłowe, które przyciągnie inwestorów do naszego miasta - tłumaczy Artur Soboń, rzecznik Urzędu Miasta. - W planach mamy modernizację całego obszaru tej części miasta. Zamierzamy zbudować drogi i postawić nowe obiekty. M.in. centrum konferencyjno-hotelowe na obiektach Avii.
Skąd Świdnik zdobędzie na to wszystko pieniądze? - Pozyskaniem środków ma się zająć spółka Regionalny Park Przemysłowy, którą specjalnie do tego powołaliśmy - mówi Soboń. Udziałowcami spółki zostali PZL-Świdnik, miasto Świdnik, Zakład Narzędziowy, Urząd Wojewódzki w Lublinie i Starostwo Powiatowe w Świdniku.
Pierwsze efekty już widać. - Gotowe są m.in. drogi dojazdowe od północy i południa - wylicza rzecznik. Część pieniędzy na budowę udało się dostać z Unii Europejskiej. O kolejne unijne dotacje spółka dopiero zamierza się ubiegać. A jest o co.
Unia przewidziała w budżecie na lata 2007-2013 ekstrapieniądze dla pięciu najbiedniejszych regionów w naszym kraju. Podkarpackie, Podlaskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie i Lubelskie dostaną do podziału 882 mln euro. - To na poprawę sytuacji w najbiedniejszej części zjednoczonej Europy - wyjaśnia Wiesław Kamieński, doradca premiera Kazimierza Marcinkiewicza ds. Polski wschodniej.
Na co dodatkowe pieniądze będą przeznaczone? - Na budowę dróg wojewódzkich i ulic w największych miastach naszego regionu, na informatyzację tej części Polski, ale także na poprawę atrakcyjności inwestycyjnej - wyjaśnia Kamieński. Pieniądze zasilą m.in. budowę Parku Naukowo-Technologicznego w Lublinie i... Parku Przemysłowego w Świdniku!
- Unia chce wspierać takie inwestycje - podkreśla Ryszard Boguszewski, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. - Parki przemysłowe i technologiczne to znakomita szansa do rozwoju całego regionu. Dlatego świdniki park może liczyć na solidne wsparcie unijne.
Warunek? - Spółka Regionalny Park Przemysłowy musi przygotować i złożyć dobry projekt - tłumaczy Boguszewski. - Pierwsze pieniądze będą wypłacane już na początku 2008 r.
Co ważne, Świdnik może liczyć na unijne fundusze nie tylko z ekstrapuli dla pięciu województw. W latach 2007-2013 Lubelszczyzna dostanie 1,4 miliarda euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, który zastąpi dotychczasowy Zintegrowany Operacyjny Program Rozwoju Regionalnego.
Za pieniądze z RPO samorządy będą mogły zbudować drogi, mosty czy oczyszczalnie ścieków. Ale nie tylko. Mają być przeznaczone także na ochronę zdrowia, kulturę i turystykę.
A co Państwo sądzą o naszym parku przemysłowym? Czy dzięki niemu Świdnik ma szansę na szybszy rozwój? Czekamy na Wasze opinie pod nr 081 46 26 813 lub 46 26 816

Pozostałe informacje

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium