Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

20 sierpnia 2023 r.
10:08

Jedna wielka niepewność. Jak to z liceum w Piaskach było

Autor: Zdjęcie autora agdy
Do Zespołu Szkół w Piaskach wraca ogólniak
Do Zespołu Szkół w Piaskach wraca ogólniak (fot. Fot. FB/Marcin Najda)

Podjęłam tę walkę dla córki a potem to się zrobił priorytet dla wszystkich – mówi mama Natalii. Po kilkunastoletniej przerwie do Piask (powiat świdnicki) wraca liceum. Rodzice ósmoklasistów i sami uczniowie będą długo wspominać rekrutację do LO. Poruszono powiat i miasto, żeby podlegająca starostwu placówka została reaktywowana

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zespół Szkół w Piaskach jest najstarszą ponadpodstawową placówką w powiecie. Liceum w jej długiej historii pojawiało się i zanikało. Ostatni maturzyści zdawali tu egzamin dojrzałości osiem lat temu. W zeszłym roku mieszkańcy, których dzieci zastanawiały się nad wyborem miejsca dalszej nauki zasugerowali ponowne uruchomienie ogólniaka.

Wtedy samo umarło

 - Wychodząc naprzeciw społecznym potrzebom, szkoła zabiegała o nabór do liceum i klasa już drugi rok jest w arkuszu organizacji. Rozmawialiśmy z członkami Zarządu Powiatu Świdnickiego, z kuratorium i zapadła decyzja: możecie otwierać, róbcie nabór. Reaktywowanie liceum po kilku latach przerwy jest bardzo trudne. Mimo szerokiej promocji jaką prowadziła szkoła, nie zebraliśmy nawet dziesięciu osób i wówczas umarło to śmiercią naturalną – wspomina Elżbieta Kulisz, wicedyrektor Zespołu Szkół w Piaskach.

W ubiegłym roku planowano organizację klasy ogólnej, teraz trwa nabór do klasy o profilu administracyjno-celnym i to może być powodem większego zainteresowania nauką.

Tegoroczną rekrutację uczniowie, którzy wybrali piasecką szkołę, ich rodzice, pracownicy szkoły i samorządowcy zapamiętają na długo. Chyba można zaryzykować stwierdzenie, że była to najbardziej burzliwa rekrutacja w historii Zespołu Szkół w Piaskach a może i w historii powiatowych placówek.

Córki nie ma

Niezbyt często się zdarza, by o naborze dyskutowali podczas nadzwyczajnej sesji powiatowi radni i żeby stanowisko w sprawie powiatowej szkoły zajmowali radni miejscy. A do tego podczas wakacyjnych miesięcy doszło.

-Odezwała się do mnie jedna z mam, której dziecko wskazało klasę w LO w Piaskach jako trzeci wybór. Była zdziwiona, że nazwiska jej córki nie ma w systemie. Sprawdziłam czy na liście jest moja. Mojej też nie było – wspomina Katarzyna Tracichleb.

Zaniepokojona zadzwoniła do ZS, gdzie usłyszała, że szkoły nie ma w systemie. W Starostwie Powiatowym w Świdniku, które jest organem prowadzącym dowiedziała się, że 11 osób wskazało LO jako szkołę pierwszego wyboru a to za mało by utworzyć klasę. I ta właśnie została „zdjęta”.

- Próbowałam tłumaczyć, że są jeszcze dzieci z drugiego czy trzeciego wyboru ale rozmowa utknęła na niczym. W kuratorium mi powiedziano, że jest nabór w wersji papierowej, zaczęliśmy tę informację upubliczniać w mediach społecznościowych. Przez ten czas niektóre dzieci się wykruszyły, przestraszone, że klasy nie ma. To była jedna wielka niepewność – opowiada pani Katarzyna, która sama jest absolwentką tutejszego ogólniaka i wyraża się o ZS w samych superlatywach.

Rodzice ósmoklasistów i sami uczniowie byli zdezorientowani. Tłumaczenie, że nadal trwa nabór „papierowy” ich nie uspokoiło i nie dawało gwarancji, że szkoła będzie.

Myślę pozytywnie

Mieszkańcy Piask i okolicznych miejscowości poruszyli niebo i ziemię, szukając rozwiązania. Docierali do radnych powiatowych. Napisali pismo do władz miasta. 

- Podjęłam tę walkę, a potem to się zrobił priorytet dla wszystkich. Wiele osób, w ramach czasu i możliwości angażowało się w starania o szkołę – wspomina pani Katarzyna, która przyznaje, że robiła to dla córki, która złożyła papiery do LO. Był to jej pierwszy i jedyny wybór.

- Wolałabym już nie mówić o tych nieprzyjemnych sytuacjach, myślę pozytywnie. Wszystko idzie w dobrym kierunku, rodzice są uspokojeni, że klasa będzie. My jesteśmy spokojni, możemy patrzeć perspektywicznie na arkusz organizacyjny szkoły – mówi wicedyrektor Kulisz, pytana czy szkoła w ogóle wiedziała, że licealna klasa zniknęła z systemu elektronicznego na jakiś czas.

 - Nabór idzie dwutorowo. Przyjmujemy dokumenty w szkole i jest rejestracja w systemie. Oddział nadal był, nikt go nie zamykał, bo był zaplanowany w arkuszu organizacyjnym, ale tak jakby został ukryty. System rządzi się swoimi prawami, w tym roku zmienił się, co wprowadziło zamieszanie. Rozumiem rodziców, to są emocje. Tłumaczyliśmy, że nabór twa. Nawet teraz w systemie zapisanych jest do liceum jedenaście osób, a tak naprawdę mamy na liście szesnastu chętnych. Pracownikom też zależało na powrocie liceum, bo liceum to prestiż, zupełnie inna klasa placówki. Jest praca dla nauczycieli, miejsce dla uczniów, którzy nie muszą jechać do Lublina. Szkoła na miejscu to zawsze bezpieczniej – dodaje dyrektorka.

Pochopna i bezpodstawna

- Rodziców kandydatów oburzył fakt, że rekrutacja została przerwana przed jej końcem. Gdyby po naborze się okazało, że liceum nie będzie, bo jest zbyt mało chętnych, mieszkańcy by nie zareagowali. W poprzednim roku była taka sytuacja. Ale klasa zniknęła z systemu znacznie wcześniej i rodzice się zdenerwowali. Zwłaszcza, że ten rok jest trudny, naukę zacznie podwójny rocznik. Nie jest łatwo o miejsca w szkole – mówi Marcin Najda, radny powiatowy i sekretarz gminy w Piaskach, który piasecką placówkę określa „moja szkoła” i „moje liceum”.

- Po ostatniej burzliwej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Świdniku, dzięki działaniom opozycyjnych radnych rady powiatu, rodziców i nauczycieli, wywalczyliśmy utworzenie Liceum Ogólnokształcącego w Piaskach. Dziękuję wszystkim zaangażowanym za determinację i upór - było warto – informował w mediach społecznościowych.

To on na wspomnianej sesji, zwołanej na wniosek opozycji, zabierał głos w sprawie problemów z rekrutacją.

Najlepszym dowodem, jak bardzo nabór do liceum był ważny dla lokalnego środowiska a cała sprawa bulwersująca, jest stanowisko przyjęte przez radnych miejskich w Piaskach. Choć to starostwo powiatowe jest organem założycielskim dla placówki, Rada Miejska w Piaskach uznała, że „nie może być obojętna na potrzeby mieszkańców”. Zdaniem tego gremium „decyzja zarządu powiatu o zamknięciu naboru elektronicznego do LO w Piaskach była pochopna i bezpodstawna”. 

Sama placówka nie była z takiego obrotu sprawy zadowolona. Słychać komentarze, że radni piaseccy działali bez informowania szkoły, nie zaprosili na swoją sesję jej władz.  I, że w tej sprawie chodzi o polityczne potyczki.

Mamy pewność

Na aspekt polityczny zwracają też uwagę inni moi rozmówcy: prawdopodobnie wszystko się dało załatwić, bo idą wybory – sugerują.

Bez względu na powody i... liczbę chętnych - ogólniak będzie.

 - Starosta wydał komunikat, w którym zapewnił rodziców, że klasa będzie, to mamy pewność, że będzie. Mamy potwierdzenie zarządu powiatu. Zarząd jest, tak jak szkoła, zainteresowany klasą liceum – mówi Elżbieta Kulisz.

Dyrektorka pytana czy LO zaistnieje nawet wówczas, gdy będzie miała uczniów zaledwie w dwóch ławkach, odpowiada, że ma nadzieję na większą liczbę. Tym bardziej, że z doświadczenia wie o wrześniowych korektach uczniowskich planów. Młodzi ludzie rezygnują z uciążliwych dojazdów do Lublina i przychodzą do ZS w Piaskach. Do tej pory mieli wybór: technikum albo szkoła branżowa. Teraz, po wielu latach przerwy, dojdzie liceum.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

W ramach pierwszego etapu przebudowy całkowicie wyburzono trybuny okalające stadion OSiR.  Główna została przebudowana, po jej obu stronach powstały dodatkowe. Poza tym powstała infrastruktura lekkoatletyczna, nowoczesne zaplecze, pomieszczenia magazynowe i kasy
Zamość
galeria

Nie tylko trybuny. Jak było z brakiem zgody na użytkowanie stadionu OSiR?

Chodziło nie tylko o brak trybun, jak przekonywały władze miasta. Błędów przy budowie i w dokumentacji inwestycji na stadionie OSiR w Zamościu było więcej. Wskazał na nie w swoim oświadczeniu komendant miejski straży pożarnej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium