Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

11 maja 2023 r.
19:59

Koty pod klucz, psy na smycz. Wścieklizna wróciła po siedemnastu latach

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 1 A A
Koty z powiatu świdnickiego muszą siedzieć w domach i tak jak psy przyjąć szczepionkę przeciwko wściekliźnie
Koty z powiatu świdnickiego muszą siedzieć w domach i tak jak psy przyjąć szczepionkę przeciwko wściekliźnie (fot. archiwum)

Ważna informacja dla posiadaczy zwierząt z powiatu świdnickiego. W związku ze stwierdzeniem wścieklizny, nie tylko psy ale i koty, powinny być zaszczepione przeciwko tej śmiertelnej chorobie. Psie spacery tylko na smyczy! Trzeba zachować szczególną ostrożność podczas wypoczynku w lesie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dużo emocji wśród mieszkańców budzi informacja o restrykcjach wprowadzonych w związku ze stwierdzeniem na terenie powiatu przypadku wścieklizny. Właściciele kotów dyskutują o sensowności szczepienia mruczków, które nie wychodzą z domu.

- Prawo jest prawem. Wprowadzono obowiązek szczepienia kotów i psów, od ukończenia 3 miesiąca życia, w ciągu 30 dni, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Nie ma rozgraniczenia na koty, które wychodzą z domu i na takie, które tego nie robią. Podjęte działania, to efekt stwierdzenia na terenie naszego powiatu przypadku wścieklizny – mówi Renata Myka-Kuna, powiatowy lekarz weterynarii w Świdniku.

Lis na bocznej drodze

Chodzi o wydarzenie ze Struży w gminie Trawniki, do którego doszło pod koniec kwietnia.

Jedna z mieszkanek zawiadomiła, że od jakiegoś czasu obserwuje lisa, który dziwnie się zachowuje. Choć inspektorzy, którzy akurat tego dnia byli na terenie gminy zareagowali szybko na zgłoszenie, gdy przyjechali na miejsce, lis już nie żył. Badania jakie przeprowadzono wykazały, że zwierzę było chore na wściekliznę. Z przeprowadzonego dochodzenia epizootycznego przez inspektorów Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, jak również z informacji pozyskanych od pani sołtys z tej miejscowości, że żadne zwierzę towarzyszące czy gospodarskie, ani tym bardziej człowiek, nie mieli kontaktu z lisem widzianym w okolicach, zastosowano procedury obowiązujące w takiej sytuacji.

Na mocy wprowadzonych przepisów, na terenie powiatu świdnickiego

  • Psy mogą przebywać tylko na zamkniętym, ogrodzonym terenie lub na smyczy z której nie wolno ich spuszczać.
  • Obowiązuje zakaz wypuszczania kotów na dwór.
  • Zwierzęta gospodarskie mogą przebywać tylko w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Oprócz tego, wprowadzono wspominany nakaz szczepienia kotów i psów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez zwierzę 3 miesiąca życia.

Przychodzi kot do weterynarza

- Widzę większe zainteresowanie szczepieniami przeciwko wściekliźnie. W ciągu kilku dni właściciele przyszli z kilkunastoma kotami a zwykle taką liczbę kotów miałem w gabinecie w ciągu roku – mówi lekarz weterynarii Tomasz Socha, który od 10. lat prowadzi gabinet w Trawnikach. Jak wylicza, rocznie podaje szczepionkę około 300 zwierzętom, to blisko 90 procent jego pacjentów.

- Ostateczna decyzja o szczepieniu zawsze zależy od właściciela, ja mogę tylko sugerować i zawsze to robię. Patrząc na powiat świdnicki, wysoko oceniam wyszczepialność zwierząt przeciwko wściekliźnie – dodaje.

Szczepią lisy ale...

Wścieklizna jest chorobą wirusową, śmiertelną. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu ze śliną zakażonego zwierzęcia zwykle przy ugryzieniu czy zadrapaniu. Specjalistyczna literatura mówi również o zalecanym profilaktycznym szczepieniu naukowców i grotołazów przebywających w miejscach gdzie masowo żyją nietoperze, z uwagi na niebezpieczeństwo zakażenia drogą kropelkową. Ale to bardzo specyficzna sytuacja dotycząca jaskiń w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej - wyjaśnia Renata Myka-Kuna. 

- Od połowy lat 90. ubiegłego wieku w Polsce prowadzone są cykliczne akcje, zwane potocznie szczepieniem lisów. Wścieklizna w naszym kraju jest znacznie zredukowana, ale wirusa nie udało się całkowicie wyeliminować. Zwłaszcza, że zwierzęta dziko żyjące migrują, nie obowiązują je granice państwa. Ze statystyk wynika, że w 2019 roku w Polsce zanotowano jeden przypadek wścieklizny, rok później już kilkanaście a w 2021 ponad sto. W powiecie świdnickim ostatnio stwierdzono wściekliznę siedemnaście lat temu, wówczas chodziło o jenota – wylicza powiatowa lekarz weterynarii w Świdniku i przypomina o zasadach, które powinny obowiązywać wszystkich spacerowiczów i osoby uprawiające aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Uważaj w lesie

- Jeśli ktoś wybiera się do lasu czy na tereny gdzie żyją dzikie zwierzęta powinien, szczególnie teraz, trzymać psy na smyczy. Rodzice i opiekunowie powinni mieć cały czas kontakt wzrokowy z małymi dziećmi. Wiosna to czas przychodzenia na świat szczeniąt lisów, jenotów, zajęcy czy innych dzikich zwierząt. Nie wolno się do nich zbliżać ani dotykać. Podobnie trzeba zachować ostrożność gdy zobaczymy padłe zwierzę. Jeśli wolnobiegający pies zniknie nam z oczu i wróci z zakrwawionym pyskiem lub łapą nie będziemy wiedzieli czy został zaatakowany przez matkę pilnującą młodych czy po prostu zaczepił o krzak młodych jeżyn. Lepiej unikać takich sytuacji – dodaje Renata Myka-Kuna.

Policjanci i strażnicy miejscy, którzy wyrywkowo prowadzą kontrole czy psy i koty mają aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie, będą to robić częściej. Właściciele zwierząt towarzyszących, którzy nie dopełnią tego obowiązku muszą się liczyć z mandatem do 500 złotych. W zeszłym roku takich mandatów tylko sama Inspekcja Weterynaryjna wystawiła 12 a w tym już 13.

W 2022 roku inspektorzy prowadzili 33 obserwacje zwierząt w kierunku wścieklizny, w 2023 - 16.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie
WYBORY 2024

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość wybory do rady powiatu lubelskiego wygrało i wprowadziło aż 15 radnych, to rządzić samodzielnie nie będzie. Przegrało bowiem większość głosowań na pierwszej sesji.

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

Beksiński.Live 2024 w Lublinie
patronat
22 maja 2024, 20:00

Beksiński.Live 2024 w Lublinie

W środę (22 maja) projekt zawita do Lublina. W ramach tego multimedialnego spektaklu przy muzyce autorstwa Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka "Wishlake’a", zaprezentowane zostanie malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Piotr Rogucki oraz Fisz.

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał
BIŁGORAJ

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał

Kierowca z Biłgoraja długo nie nacieszył się prawem jazdy. Rano zdał egzamin, a po południu złapała go drogówka. Pojeździć będzie mógł dopiero za 3 miesiące, a na jego konto wpadło 14 pkt karnych.

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej
14 maja 2024, 19:00

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej

W dniach 14-17 maja w ACKiM „Chatka Żaka” w Lublinie, odbywać się będą koncerty (Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz oraz Aga Derlak) i spotkania w ramach II Lubelskiego Forum Muzyki Improwizowanej. Impreza wpisuje się w cykl obchodów 80-lecia Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej.

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami
Foto/wideo
galeria
film

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami

Lublin włącza się w obchody dnia, w którym szczególnie przypomina się o godności i walce z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji, ulicami miasta przeszedł uroczysty korowód.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Foto
galeria

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W Lublinie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odbyły się wojewódzkie obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz delegacje.

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Podczas pierwszej sesji rady powiatu lubartowskiego nowej kadencji radni wybrali swoje prezydium, a następnie starostę i jego zastępcę. Wszystkie kierownicze funkcje objęli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach mogą liczyć na samodzielną większość.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium