Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

3 grudnia 2008 r.
7:22
Edytuj ten wpis

Na lotnisko w Świdniku pojedziemy z Lublina szynobusem

0 18 A A

Do terminalu wjedziemy szynobusem, który przywiezie nas prosto z dworca PKP w Lublinie. - Na żadnym lotnisku w Polsce nie ma takiego rozwiązania - podkreślają projektanci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Lotnia, wydęty latawiec albo latające skrzydło - taki niepowtarzalny kształt będzie miało lotnisko w Świdniku - zapowiada Grzegorz Stiasny z firmy Are.

Propozycję oryginalnej formy terminalu poznaliśmy jeszcze w sierpniu, gdy konkurs na projekt architektoniczny wygrało polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Are, Sener i Polconsult. Wczoraj architekci tej pierwszej przedstawili koncepcję, która będzie podstawą ostatecznego projektu.

Lotnisko zajmie 200 hektarów. Ogrodzenie ma mieć 10 km, a pas startowy
2520 m. - Na lotnisku znajdzie się również lądowisko dla helikopterów - mówi Stiasny.

Do terminalu przywiezie nas szynobus z dworca kolejowego w Lublinie. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. W głównej hali odlotów znajdzie się 9 stanowisk odprawy w klasie ekonomicznej, 2 w klasie biznes oraz 1 automatycznej odprawy bagażowej. Po odprawie przejdziemy do strefy odlotów, gdzie będziemy mogli zrobić zakupy w pasażu handlowym, a potem przejść do przestronnej poczekalni. Na płytę lotniska prowadzić będzie 5 bramek wyjściowych, a do samolotu podjedziemy autobusem. W hali przylotów znajdą się 3 karuzele odbioru bagażu.

Na drugi poziom, czyli antresolę, będą prowadzić ruchome schody i przeszklona winda. Tam znajdzie się restauracja z widokiem na płytę lotniska, a także barek, z którego będziemy mogli oglądać przylatujących. Jak zapowiadają architekci, terminal będzie przestronny i nowoczesny.

- Tak, byśmy mieli wrażenie przebywania w jednym, niepodzielonym ścianami wnętrzu - mówi Stiasny.

Do lotniska ma prowadzić sieć dróg szybkiego ruchu ze wszystkich kierunków Lubelszczyzny. - Staraliśmy się, by powstały bez uszczerbku dla istniejących nieruchomości - mówi Tadeusz Tomaszewski, autor koncepcji.

Ostateczny projekt ma być gotowy 20 kwietnia 2009 r. Będzie kosztować prawie 13 mln zł. - Kamień węgielny chcemy wmurować 3 maja przyszłego roku. A po 18 maja planujemy ogłosić przetarg na wykonawstwo - zapowiada Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa.

Lotnisko ma być gotowe w 2012 roku.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zajec / 4 lutego 2009 o 20:42
0
<Lukasz> LSW napisał:
Najwazniejsze jest to ze wkoncu cos sie ruszylo...
Ale jedna rzec mi sie nie podoba i to bardzo, dlaczego na zdjeciach z projektem terminalu jest napis Lublin, przeciez to bedzie port lotniczy w Świdniku, a nie w Lublinie !!!
Ktos to powinien zmienic ... :/


no tak, ale nazwa i tak będzie:" port lotniczy lublin-świdnik" w rzeszowie nazwa jest na tej samej zasadzie, i np w krakowie tez...
Avatar
JON / 9 grudnia 2008 o 21:58
0
twardy napisał:
Do kaka co =się sraka,jak widać po nicku chama to ze wsi to odrazu idzie poznać.TY w tej swojej białej to widziałeś biały pasek ale chyba do nosa...


rzeczowa dyskusja ...
Avatar
<Lukasz> LSW / 9 grudnia 2008 o 01:57
0
Najwazniejsze jest to ze wkoncu cos sie ruszylo...
Ale jedna rzec mi sie nie podoba i to bardzo, dlaczego na zdjeciach z projektem terminalu jest napis Lublin, przeciez to bedzie port lotniczy w Świdniku, a nie w Lublinie !!!
Ktos to powinien zmienic ... :/
Avatar
twardy / 7 grudnia 2008 o 08:03
0
Do kaka co =się sraka,jak widać po nicku chama to ze wsi to odrazu idzie poznać.TY w tej swojej białej to widziałeś biały pasek ale chyba do nosa...
Avatar
JACEK / 4 grudnia 2008 o 19:37
0
KA KA - taki sam głupi pseudonim jak i bzdury które piszesz !!!!!!!!!!!!!
Avatar
TADO / 3 grudnia 2008 o 14:07
0
Ty sam jesteś miernota do kwadratu,ponieważ wypisujesz głupawe i niedorzeczne wywody.
Avatar
kaka / 3 grudnia 2008 o 13:44
0
miernoty lubelskie, nigdy do Białej nie podskoczycie, jeden jakiś paseczek, ale lotnisko!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
MEL / 3 grudnia 2008 o 11:41
0
Jeśli się Polacy nie podobają to Irlandia przyjmie ciebie z otwartymi rękami. Co tu jeszcze robisz?
Avatar
Inez / 3 grudnia 2008 o 11:36
0
abc napisał:
Zapatrzony w Pis patrz w monitor jak piszesz chyba że seplenisz "LOLALIZACJA" a tak apropo mówi się, że zaangażowanie P. Jacek S. wynika z szykowania sobie ciepłej posadki w Porcie Lotniczym Lublin a rzecznikiem P. Magdalena B.

Ot i cała mentalność Polaków - tylko narzekać. I oskarżać wszystkich naokoło. I psioczyć. Żygać się chce czytając te kretyńskie wypowiedzi.
Avatar
abc / 3 grudnia 2008 o 10:14
0
wyborca napisał:
I TO ZAWDZIĘCZMY PIS -owi, bo to ci ludzie wreszcie przełamali ten buraczany opór komunistów zielonych i czerwonych, ale ile za to zebrali obelg !!! a to była JEDYNA SENSOWNA LOLALIZACJA, A NIE WYRZUCANIE MILIONÓW W POLE- NIEDŻWIADA !!! NIEKTÓRZY ZAROBILI NA TYM !!!!



Zapatrzony w Pis patrz w monitor jak piszesz chyba że seplenisz "LOLALIZACJA" a tak apropo mówi się, że zaangażowanie P. Jacek S. wynika z szykowania sobie ciepłej posadki w Porcie Lotniczym Lublin a rzecznikiem P. Magdalena B.



Zapatrzony w Pis patrz w monitor jak piszesz chyba że seplenisz "LOLALIZACJA" a tak apropo mówi się, że zaangażowanie P. Jacek S. wynika z szykowania sobie ciepłej posadki w Porcie Lotniczym Lublin a rzecznikiem P. Magdalena B. rozwiń
Avatar
zajec / 4 lutego 2009 o 20:42
0
<Lukasz> LSW napisał:
Najwazniejsze jest to ze wkoncu cos sie ruszylo...
Ale jedna rzec mi sie nie podoba i to bardzo, dlaczego na zdjeciach z projektem terminalu jest napis Lublin, przeciez to bedzie port lotniczy w Świdniku, a nie w Lublinie !!!
Ktos to powinien zmienic ... :/


no tak, ale nazwa i tak będzie:" port lotniczy lublin-świdnik" w rzeszowie nazwa jest na tej samej zasadzie, i np w krakowie tez...
Avatar
JON / 9 grudnia 2008 o 21:58
0
twardy napisał:
Do kaka co =się sraka,jak widać po nicku chama to ze wsi to odrazu idzie poznać.TY w tej swojej białej to widziałeś biały pasek ale chyba do nosa...


rzeczowa dyskusja ...
Avatar
<Lukasz> LSW / 9 grudnia 2008 o 01:57
0
Najwazniejsze jest to ze wkoncu cos sie ruszylo...
Ale jedna rzec mi sie nie podoba i to bardzo, dlaczego na zdjeciach z projektem terminalu jest napis Lublin, przeciez to bedzie port lotniczy w Świdniku, a nie w Lublinie !!!
Ktos to powinien zmienic ... :/
Avatar
twardy / 7 grudnia 2008 o 08:03
0
Do kaka co =się sraka,jak widać po nicku chama to ze wsi to odrazu idzie poznać.TY w tej swojej białej to widziałeś biały pasek ale chyba do nosa...
Avatar
JACEK / 4 grudnia 2008 o 19:37
0
KA KA - taki sam głupi pseudonim jak i bzdury które piszesz !!!!!!!!!!!!!
Avatar
TADO / 3 grudnia 2008 o 14:07
0
Ty sam jesteś miernota do kwadratu,ponieważ wypisujesz głupawe i niedorzeczne wywody.
Avatar
kaka / 3 grudnia 2008 o 13:44
0
miernoty lubelskie, nigdy do Białej nie podskoczycie, jeden jakiś paseczek, ale lotnisko!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
MEL / 3 grudnia 2008 o 11:41
0
Jeśli się Polacy nie podobają to Irlandia przyjmie ciebie z otwartymi rękami. Co tu jeszcze robisz?
Avatar
Inez / 3 grudnia 2008 o 11:36
0
abc napisał:
Zapatrzony w Pis patrz w monitor jak piszesz chyba że seplenisz "LOLALIZACJA" a tak apropo mówi się, że zaangażowanie P. Jacek S. wynika z szykowania sobie ciepłej posadki w Porcie Lotniczym Lublin a rzecznikiem P. Magdalena B.

Ot i cała mentalność Polaków - tylko narzekać. I oskarżać wszystkich naokoło. I psioczyć. Żygać się chce czytając te kretyńskie wypowiedzi.
Avatar
abc / 3 grudnia 2008 o 10:14
0
wyborca napisał:
I TO ZAWDZIĘCZMY PIS -owi, bo to ci ludzie wreszcie przełamali ten buraczany opór komunistów zielonych i czerwonych, ale ile za to zebrali obelg !!! a to była JEDYNA SENSOWNA LOLALIZACJA, A NIE WYRZUCANIE MILIONÓW W POLE- NIEDŻWIADA !!! NIEKTÓRZY ZAROBILI NA TYM !!!!



Zapatrzony w Pis patrz w monitor jak piszesz chyba że seplenisz "LOLALIZACJA" a tak apropo mówi się, że zaangażowanie P. Jacek S. wynika z szykowania sobie ciepłej posadki w Porcie Lotniczym Lublin a rzecznikiem P. Magdalena B.



Zapatrzony w Pis patrz w monitor jak piszesz chyba że seplenisz "LOLALIZACJA" a tak apropo mówi się, że zaangażowanie P. Jacek S. wynika z szykowania sobie ciepłej posadki w Porcie Lotniczym Lublin a rzecznikiem P. Magdalena B. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

The World Biggest Eye Contact Experiment także w Lublinie
22 września 2018, 15:00

The World Biggest Eye Contact Experiment także w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny na całym świecie przeprowadzona zostanie wyjątkowa akcja, podczas której ludzie zatrzymają się, aby popatrzeć sobie w oczy. Ponownie The World Biggest Eye Contact Experiment zorganizowany zostanie także w Lublinie - 22 września w Tarasach Zamkowych.

W Polsce na tę chorobę cierpią tylko dwie osoby. Pomóżmy Michalinie w walce z "zarazą"

W Polsce na tę chorobę cierpią tylko dwie osoby. Pomóżmy Michalinie w walce z "zarazą" 1 1

Rodzina Lubańskich z Białej Podlaskiej zbiera pieniądze na zdiagnozowanie córki Michaliny. Potrzeba 15 tys. zł. na badania genetyczne.

Filip Springer w Zielonej Sali Wykładowej w Lublinie
21 września 2018, 17:00

Filip Springer w Zielonej Sali Wykładowej w Lublinie 1 0

W piątek, 21 września, Pracownia W Przestrzeni zaprasza do Zielonej Sali Wykładowej (róg ulicy Cyruliczej i Furmańskiej) na rozmowę z reporterem i fotografem Filipem Springerem. Początek pierwszego spotkania w ramach projektu „Mistrzowie Mówią” o godz. 17. Wstęp wolny.

Nie zapłacili mu, więc zabrał koparkę wartą 70 tys. zł

Nie zapłacili mu, więc zabrał koparkę wartą 70 tys. zł 0 0

Mieszkaniec Ryk nie otrzymał wynagrodzenia, więc przywłaszczył sobie koparkę wartą 70 tys. zł. Teraz 40-latek ma spore problemy

Impreza w Próbie Cafe
28 września 2018, 22:30

Impreza w Próbie Cafe 1 0

Co Gdzie Kiedy. Próba Cafe (Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a) zaprasza na muzyczną imprezę - Próba Elektryczna, która odbędzie się 28 września o godz. 22.30.

Wojciech Bąkowski w Strefie Innych Brzmień
4 października 2018, 19:00

Wojciech Bąkowski w Strefie Innych Brzmień 0 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejny koncert w ramach cyklu Strefa Innych Brzmień w Warsztatach Kultury (ul Grodzka 5a). 4 października o godz 19 na scenie tamtejszej Próby Cafe wystąpi Wojciech Bąkowski.

Program TV: Filmowy weekend 21-23 września. Co warto zobaczyć?
21 września 2018, 0:00

Program TV: Filmowy weekend 21-23 września. Co warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend w naziemnej telewizji cyfrowej znajdziemy kilka ciekawych produkcji, m.in. Incredible Hulk, czyli jeden z filmów otwierających kinowe uniwersum Marvela czy intrygującą, festiwalową Mamę Xaviera Dolana. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Mateusz Mika (Asseco Resovia Rzeszów): Po prostu graliśmy dobrze w siatkówkę

Mateusz Mika (Asseco Resovia Rzeszów): Po prostu graliśmy dobrze w siatkówkę 0 0

Rosjanie wieźli haszysz wart miliony złotych [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Rosjanie wieźli haszysz wart miliony złotych [wideo, zdjęcia] 0 0

Terespol. Na drogowym przejściu granicznym tamtejsze służby w samochodzie podróżnych z Rosji znaleźli 86 kg haszyszu. Rynkowa wartość przejętego narkotyku to ponad 4 mln zł.

Azoty Puławy chcą odzyskać fotel lidera

Azoty Puławy chcą odzyskać fotel lidera 4 2

Zespół trenera Bartosz Jureckiego zagra w sobotę w hali MOSiR z Chrobrym Głogów. Początek spotkania o godzinie 18

Pracownicy PZL Świdnik na klęczkach. O co chodzi? Firma odpowiada
film

Pracownicy PZL Świdnik na klęczkach. O co chodzi? Firma odpowiada 1 19

Pracownicy klęczący przy stołach montażowych – takie zdjęcie opublikował na facebooku Piotr Sadowski, przewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników w PZL-Świdnik. I podniosła się wrzawa

Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze. Jak dostać dopłatę na ocieplenie domu?

Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze. Jak dostać dopłatę na ocieplenie domu? 23 1

Ruszyły nabory wniosków w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Przypomnijmy, że jego budżet to aż 103 miliardy złotych.

Duże inwestycje w lubelską edukację zawodową

Duże inwestycje w lubelską edukację zawodową 0

Współpraca szkół zawodowych z biznesem i uczelniami wyższymi, dostosowanie ich programu do wymogów rynku pracy oraz szkolenia dla nauczycieli – to jedynie część zmian, jakim poddana zostanie edukacja zawodowa w Lubelskiem.

Prezydent Zamościa złamał prawo wyborcze? Jest reakcja komisarza wyborczego

Prezydent Zamościa złamał prawo wyborcze? Jest reakcja komisarza wyborczego 6 6

Komisarz wyborczy w Zamościu uznał, że niezgodne z prawem jest prezentowanie na bilbordach Andrzeja Wnuka raz jako kandydata na prezydenta, a raz jako osoby popierającej kandydata do Rady Miasta.

Irena Vrancic (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS): Chciałabym zagrać w finale

Irena Vrancic (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS): Chciałabym zagrać w finale 0 0