Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

12 stycznia 2006 r.
13:54
Edytuj ten wpis

Na półkach był tylko ocet

Co najczęściej odpowiadała ekspedientka w peerelowskim sklepie? - "Nie ma”, "wyszło”, "nie dowieźli”. Egzotyczne owoce - tylko na święta. Czarne buty - proszę bardzo, ale tylko z… aktem zgonu. Tak było we wszystkich sklepach, również w Świdniku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lepsze towary - za dolary

Teoretycznie, w latach sześćdziesiątych obcej waluty nikt nie powinien mieć. W praktyce wyglądało to trochę inaczej. Kwitł nielegalny handel dolarami, które przydawały się choćby z tego względu, że w każdym większym mieście funkcjonował sklep Peweksu, gdzie za dewizy można było kupić markowe ubrania (np. dżinsy), kosmetyki, papierosy, alkohol, zabawki i żywność. Świdnicki Pewex był bodaj najlepiej zaopatrzony w naszym regionie.
Po modne ciuchy jeździliśmy też na bazary. Najsłynniejszy był Bazar Różyckiego w Warszawie, a także bazar w Rembertowie, gdzie kupowało się głównie ubrania dżinsowe.
Handel w naszym mieście za czasów PRL to były przede wszystkim społemowskie sklepy. Przetrwały do dziś. - Obecnie prowadzimy 10 sklepów spożywczych i dwa przemysłowe - mówi prezes Antoni Dejko. - Mamy własną piekarnię, z której codziennie świeże pieczywo trafia do odbiorców w Świdniku, Lublinie, Łęcznej.
Kiedy prezes Dejko ogląda stare fotografie przedstawiające obrazki z życia świdnickiego handlu, potrafi określić czas, w którym zostały wykonane. Np. ta z oddziałowego zgromadzenia "Społem” pochodzi z roku 1996, gdy świdnicka spółdzielnia świętowała jubileusz swojego 20-lecia.
Rozpoznaje też osoby: ówczesnego prezesa Wacława Madeja (ten na mównicy) i zasiadających za stołem prezydialnym - Tadeusza Karasiaka (dyrektora Zasadniczej Szkoły Zawodowej, szkolącej handlowców), Wacława Wermara (zastępcę kierownika działu gastronomii WSS w Lublinie), Szczepana Pieńkowca (kierownika wydziału handlu UM w Świdniku), Ignacego Pietraszka (wiceprezesa WSS w Lublinie) i Adolfa Borowika (działacza spółdzielczego).

Lata 70.

Spółdzielczość społemowska wkroczyła do Świdnika w 1976 r. w wyniku reorganizacji handlu w mieście. Przejęła wtedy odpłatnie sklepy, restauracje, bary, piekarnię i ciastkarnię od firm dotychczas je prowadzących.
A sklepów było sporo: 22 spożywcze, cztery przemysłowe i pięć małych sklepików - o łącznej powierzchni 2718 mkw. Ponadto piekarnia i ciastkarnia oraz osiem zakładów gastronomicznych (w tym m.in. restauracje "Świdniczanka” i "Lotnicza”, bary "Zacisze” i "Michał”, kawiarnie "Jubilatka”, "Ja i Ty” i "Mariola”). "Społem” zatrudniało 370 osób. I stale się rozwijało. Oprócz sklepów firma prowadziła także zakłady fryzjerskie, krawieckie, kosmetyczne, koła zainteresowań dla dzieci i młodzieży, kursy i pokazy.

Trudne lata osiemdziesiąte

Lata osiemdziesiąte to wprawdzie okres dalszego rozkwitu spółdzielni, ale także dużych trudności związanych z brakiem żywności w kraju. Obowiązywał wtedy system nakazowo-rozdzielczy. Podstawowa żywność sprzedawana była na kartki. Klienci coraz częściej psioczyli na handel. Jedyne, czego nigdy nie brakowało, to był…ocet. W 1985 r. spółdzielnia zatrudniała 643 osoby i prowadziła działalność handlową w 26 sklepach o powierzchni 3310 mkw.

Okres transformacji

Lata dziewięćdziesiąte to początki gospodarki rynkowej, prywatyzacji oraz rozwój prywatnego handlu. Dotychczasowe sklepy społemowskie prowadzone w lokalach dzierżawionych od PGKiM oraz Spółdzielni Mieszkaniowej "poszły pod młotek”. Spółdzielnia straciła 14 sklepów i sześć zakładów gastronomicznych, wygrywając jednocześnie przetarg na trzy dotychczas prowadzone placówki handlowe.
Prywatyzacja dotknęła również usług w ośrodku "Praktyczna Pani”, gdzie zlikwidowano wszystkie punkty, a pomieszczenia oddano - z uwagi na wysoki czynsz - Spółdzielni Mieszkaniowej. Pracę straciło 125 osób.

Dzień dzisiejszy

To przede wszystkim konkurencja. W Świdniku jest 9 marketów.
- Jeszcze do niedawna - mówi prezes Antoni Dejko - stanowiły one zagrożenie dla małych sklepów, które najszybciej i najboleśniej odczuły działanie konkurencji. Jednak dziś klienci zaczynają odwracać się od wielkich sieci handlowych i wracają do sklepików osiedlowych. To powoduje, że mamy się całkiem dobrze. W ostatnich dwóch latach wypracowaliśmy nawet zysk. W trzech naszych sklepach można już płacić kartą bankomatową, a we wszystkich płacić rachunki za prąd, gaz, telefon, abonament radiowo-telewizyjny oraz doładowywać karty telefoniczne. Jak widać skutecznie opieramy się konkurencji.
Janusz Świąder
Fot. Archiwum prywatne

Pozostałe informacje

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

Choć jest jeszcze bardzo mały, przeszedł więcej niż niejeden dorosły. 13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Pierwszą: w pierwszym dniu życia. Przez 9 miesięcy był podłączony do respiratora. – Poza tym te miesiące na intensywnej terapii nauczyły mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko trudne i wymagające ogromnej pracy – mówi jego mama, Elżbieta Dec

Oktawia Fedeńczak, skrzydłowa PGE MKS FunFloor Lublin

Oktawia Fedeńczak (PGE MKS Funfloor Lublin): Do Kobierzyc jedziemy po trzy punkty

Rozmowa z Oktawią Fedeńczak, szczypiornistką PGE MKS FunFloor Lublin

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej
Przypominamy

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To oznacza zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą spodziewać się tymczasowych objazdów.

Uroczystości 3-majowe przy kościele garnizonowym w Lublinie.
Foto
galeria

Święto Konstytucji 3-maja. Zobaczmy, jak dawniej świętowano

3 maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Na inaugurację 31. kolejki Górnik Łęczna przegrał u siebie z broniącą się przed spadkiem Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna przegrywa z Pogonią Siedlce. Były napastnik zielono-czarnych boleśnie o sobie przypomniał

Na otwarcie 31. kolejki Górnik Łęczna w pełni zasłużenie przegrał na własnym boisku z walczącą o utrzymanie Pogonią Siedlce 1:3, a wszystkie gole dla rywali strzelili dwaj byli zawodnicy zielono-czarnych

Stare i nowe. Muzyczna konfrontacja w Helium Club
foto
galeria

Stare i nowe. Muzyczna konfrontacja w Helium Club

Tłum roztańczonych gości, świetlne efekty i pulsujący beat tworzyły niezapomnianą atmosferę w Helium Club. Stylizacje gości były równie zróżnicowane jak muzyka, która zdominowała parkiet, a energia uczestników nie miała końca. Jeśli chcecie poczuć ten klimat na własnej skórze, zapraszamy do naszej fotogalerii, gdzie uchwyciliśmy najlepsze momenty z tej wyjątkowej imprezy!

Pogrom na torze, feta na trybunach. Tak kibicowaliście Orlen Oil Motorowi Lublin [ZDJĘCIA]
galeria

Pogrom na torze, feta na trybunach. Tak kibicowaliście Orlen Oil Motorowi Lublin [ZDJĘCIA]

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin pokonał wysoko Innpro ROW Rybnik i wprawił obecnych na trybunach kibiców w szampański nastrój

 3 maja ulicami Lublina przejdzie korowód w rytm poloneza
Przypominamy
1 maja 2025, 0:00
galeria

Pikniki, wystawy, tańce. Co w regionie z okazji majowego święta

Dzisiaj Święto Narodowe 3 Maja. Podpowiadamy jakie atrakcje przygotowały z tej okazji instytucje kultury i samorządy na Lubelszczyźnie.

Orlen Oil Motor Lublin rozgromił w piątek Innpro ROW Rybnik
galeria

Pogrom w Lublinie. Orlen Oil Motor przejechał się po beniaminku z Rybnika [ZDJĘCIA]

Pogrom w Lublinie. W starciu mistrza Polski z beniaminkiem PGE Ekstraligi Orlen Oil Motor Lublin nie dał absolutnie żadnych szans ekipie Innpro ROW Rybnik zwyciężając 63:27. Najważniejszymi wydarzeniami w piątkowym spotkaniu była brawurowa jazda Mateusza Cierniaka i pierwszy w karierze punkt w najmocniejszej lidze świata 17-letniego Bartosza Jaworskiego

Weekend z 30-tką.
foto
galeria

Weekend z 30-tką.

Nieważne, czy święto, czy weekend, popularna Trzydziestka wypełniona jest spragnionymi dobrej zabawy gośćmi. Na parkiecie króluje najlepsza muza, począwszy od najnowszych hitów po klasyki. Do tego atmosfera i można się bawić. Zobaczcie, jak się bawiono w ostatni weekend, i co się działo na parkiecie.

W pierwszym spotkaniu finału play-of PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm lepszy od Mickiewicza Kluczbork

W pierwszym spotkaniu finałowym play-off ChKS Chełm pokonała Mickiewicza Kluczbork 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych objął prowadzenie 1-0. W poniedziałek drugi mecz finału, w Kluczborku o godzinie 20.30

Do tragedii doszło w lesie w Woli Małej koło Biłgoraja

Tragedia w lesie. Życia nastolatki nie udało się uratować

Tragiczny finał majówki pod Biłgorajem. W lesie w miejscowości Wola Mała doszło do nieszczęśliwego wypadku. Nie żyje 14-letnia dziewczynka.

Julia PIętakiewicz była bohaterką rywalizacji w Rzeszowie

Górnik Łęczna rozbił Resovię

Podopieczne Artura Bożyka nie pozwoliły sobie na moment dekoncentracji w swojej pogoni za brązowym medalem mistrzostw Polski. Zawodniczki Górnika rozbiły aż 6:0 Resovię.

Idzie korowód, auta stop. Jutro utrudnienia w centrum Lublina
Przypominamy

Idzie korowód, auta stop. Jutro utrudnienia w centrum Lublina

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Chciał zarobić na kryptowalutach, stracił 400 tysięcy złotych

Chciał zarobić na kryptowalutach, stracił 400 tysięcy złotych

Ponad 400 tysięcy złotych stracił 51-letni mieszkaniec Lublina, który chciał zarobić na handlu kryptowalutami. Mężczyzna został sprawnie zmanipulowany przez przestępców, którzy wyłudzili od niego wszystkie oszczędności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium