Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

3 marca 2019 r.
16:20

Posłowie PO o PZL-Świdnik: "Związki zawodowe mówią, że PiS ich oszukał". Jest odpowiedź ministra

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
252 47 A A
PZL-Świdnik
PZL-Świdnik

Politycy Platformy Obywatelskiej pytają o zamówienia wojskowe dla Świdnika. Zarzucają posłowi Arturowi Soboniowi (PiS), że za słowami nie idą czyny. Soboń ripostuje, że kwestia zamówień MON dla Świdnika to tylko sprawa czasu, a preferowany przez PO program Caracali byłby pocałunkiem śmierci dla PZL.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Joanna Mucha i Stanisław Żmijan, posłowie Platformy Obywatelskie, na konferencji prasowej nie zostawili suchej nitki na PiS i pośle Arturze Soboniu. Poszło o PZL-Świdnik i zamówienia wojskowe.

– Słyszeliśmy, że kontrakt na cztery maszyny AW 101 miał być ogłoszony na początku roku. A tymczasem cisza. Od trzech lat, po zerwaniu kontraktu na Caracale, są podawane coraz to nowe daty. Związki zawodowe w Świdniku mówią, że PiS ich oszukał – powiedziała posłanka Joanna Mucha.

– Po ubiegłotygodniowej decyzji ministra Błaszczaka o programie modernizacji sił zbrojnych, potwierdziła się nasza teza sprzed kilku miesięcy o tym, że śmigłowce na dobre odleciały ze Świdnika, co najmniej na dekadę. Po zamówieniach z wolnej ręki cztery śmigłowce Mielca dla wojsk specjalnych, minister Artur Soboń zapowiadał, że za chwilę będą symetryczne zamówienia w Świdniku. Wszystko jednak wskazuje na to, że są tylko słowa, słowa, słowa. Jeżeli nawet dojdzie do kontraktu na śmigłowce dla sił morskich, to maszyny nie będą produkowane w Świdniku, ale w jednej z dwóch fabryk Leonardo w Europie. PZL najwyżej dostarczy najtańsze podzespoły, kompozyty – mówi Stanisław Żmijan.

– Platforma ma ze Świdnikiem spory problem. Przypomnę, że realizacja ich pomysłu na zakup Caracali oznaczałaby dla Świdnika koniec fabryki produkującej śmigłowce. Udało się zapewnić Świdnikowi perspektywy rozwoju. W tej chwili wojsko zamawia cztery maszyny ZOP/SAR dla Marynarki Wojennej. Obecnie trwają ostatnie negocjacje tego gigantycznego kwotowo kontraktu. Przypomnę, że maszyny są już na testach w polskim wojsku. Posłowie PO pomylili się także w jeszcze jednej kwestii. Oferentem AW 101 nie jest koncern Leonardo, tylko PZL Świdnik, a świdnicka oferta, wbrew sugestiom posłów PO, może w pełni zaspokoić potrzeby polskiego wojska – ripostuje minister Artur Soboń.

Posłowie PO upominają się o zakłady PZL Świdnik, pisząc szereg interpelacji do MON. – Z ogłoszonego przez ministra Błaszczaka programu modernizacji wojska zniknął program Perkoz, czyli wymiany 50-letnich śmigłowców Mi-2 na nowe. Te nowe maszyny mogłyby być produkowane w Świdniku. Jeżeli na jesieni zmieni się rząd, wówczas powrócimy do programu Perkoz – dodaje Stanisław Żmijan.

– Zarzut zaniechania programu Perkoz jest wynikiem kompletnej nieznajomości potencjału Świdnika i potrzeb wojska. Armia prowadzi ze Świdnikiem i Polską Grupą Zbrojeniową dialog techniczny w zakresie kompleksowej modernizacji Sokołów. W tej materii negocjacje trwają, pozostały do uzgodnienia ostatnie kwestie techniczne, ale tutaj jestem także spokojny o konkurencyjność takiego zupełnie nowego Sokoła. I choćby posłowie PO robili kolejną konferencję prasową oczerniającą programy armii i możliwości Świdnika, to nic nie zmieni tego, że to Świdnik jest jedynym w Polsce kompletnym producentem śmigłowców i naszą rolą jest go wspierać, a nie dezawuować – odpowiada minister Soboń.

PZL-Świdnik czeka na zamówienia wojskowe już trzy lata. W ubiegłym roku plan wydatków MON zakładał, że na śmigłowce zostanie przeznaczonych 900 mln złotych. Posłowie PO wielokrotnie pytali ministerstwo, co się stało w z tymi środkami. Do dziś nie otrzymali odpowiedzi.

Posłowie PO Joanna Mucha i Stanisław Żmijan
Posłowie PO Joanna Mucha i Stanisław Żmijan (fot. Krzysztof Mazur)

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
normalny / 4 marca 2019 o 08:02
+12
czy to ta posłanka co opowiadała o trzeciej lidze w hokeju i latała wkoło stadionu bo nie wywiązała się z obietnic?
Avatar
Gość / 3 marca 2019 o 16:24
+12
Od 3 lat słyszymy od Sobonia, że zamówienia w Świdniku to kwestia czasu :D PIS liże zad USA mimo, że oni z Izraelem ich ośmieszają i dlatego zakłady w Mielcu będą wygrywały, a Świdnik cały czas będzie zbywany.
Avatar
LSW / 3 marca 2019 o 22:22
+10
nikt u nas nie zagłosuje na Stanisława Żmijana bo to mierna kandydatura
Avatar
Adam z Lublina / 3 marca 2019 o 19:51
+10
"Zamówienia dla Świdnika to tylko kwestia czasu ..." - Panie Soboń słyszymy te kłamstwa od 3 lat i ciągle jest to tylko kwestia czasu . Prawda jest taka że roztrwoniliście pieniądze przeznaczone na śmigłowce na kupowania poparcia programami socjalnymi! I tylko Putin się cieszy !
Avatar
Gość / 3 marca 2019 o 19:01
+10
Jak zwykle posel Artur Sobon buja w oblokach,Swidnik nic nie produkuje do AW1O1, z modernicacji kolejnych W3 lipa niech porozmawia ze swoimi kuplami z S jak sa traktowani na spotkaniu komisji obrony heee gdzie nie przychodza osoby z mimisterstwa na spotkanie, opowiadac poseł to.morze kasa sie skończyła związki juz nie długo jeszcze przed wyborami do Europarlamentu pewnie ztobia pikiete pod biurem posla Artura i co wtedy naobiecuje posel wysle swojego adiutanta ba spotkanie jak to zazwyvzaj bywa,posle Arturze mic dea razy sie noe zdarza wyborcy pamiętają .
Avatar
Gość / 3 marca 2019 o 17:04
+9
Ania Mucha o Świdniku? Szczyty bezwstydności. Laska która chciała likwidacji zakładu teraz ubiera się piórka? Golić na łyso... Kul już się wyparł tej studentki LGBXYZ Ministry?
Avatar
Gość / 3 marca 2019 o 16:59
+9
POganiacze z Po w tej kwestii nie powinni zabierać głosu, Caracanami chcieli zabić Świdnik, po tym jak sami postępowali będąc u władzy. Tylko się ośmieszają i wskazują że partia przegrana nie ma już pomysłów na amunicję do walki z obecną władzą.
Avatar
Franek / 3 marca 2019 o 16:38
+9
Pzl kocha Pis , czyżby to miłość nie odwzajemniona ? ? Boli ?
Avatar
Łukasz / 3 marca 2019 o 19:12
+8
Panie Sobon pośle RP realia realia moze posel przyjdzie do PZLna spotksnie ze związkami moze powie jak ich wydutkal razem ze swymi bratynicami z parlsmentu tylko dzwie się  tym z S ze jeszcze tkwia przy Titanicu na jesieni bedzie pozamatane a posel brdzie mial wdpomnienoa jak to zrobil w jajo ludzi z PZL no ale jeho motto ,,naobiecyeal jak Sobon w Swidniku,, inni będa próbować skopiować  obiecanki nie kosztują zawsze mozna wyjechać do Siedlec robic biznes.
Avatar
Gość / 3 marca 2019 o 16:58
+8
Politycy platformy tzw. łobywatelskiej zabili by Świdnik swoimi Caracanami, a preferowany przez PO program Caracali byłby pocałunkiem śmierci dla PZL więc każde inne rozwiązanie jest lepsze, a co nagle to po diable. Politycy Platformy Obywatelskiej pytają o zamówienia wojskowe dla Świdnika. Zarzucają posłowi Arturowi Soboniowi (PiS), że za słowami nie idą czyny. Soboń ripostuje, że kwestia zamówień MON dla Świdnika to tylko sprawa czasu, a preferowany przez PO program Caracali byłby pocałunkiem śmierci dla PZL.
Avatar
Świdnik / 14 marca 2019 o 20:48
0
dziwne, że teraz chce ratować PZL a kilka lat temu sprzedał go Auście. wtedy nie trzeba było sprzedawać pakietu kontrolnego. Teraz to są kontrakty dla Agusty/Leonardo a Świdnik to tylko producent skorupek a nie śmigłowców.
Avatar
LOL / 7 marca 2019 o 16:40
+2
Polaków to najbardziej oszukało lewactwo, platformersi i zsl ;)
 Czyli kto niby? Śmiało, fakty, nazwiska, dajesz!
Avatar
Polokolo / 7 marca 2019 o 07:16
-2
Czy nikt juz nie pamieta jak niedawno stała manifestacja pod biurem pani Muchy w sprawie zakupu caracali przez Partie Oszustów a ona teraz Świdnik broni ???? Obłuda to ich specjalność!!!
Avatar
marek / 5 marca 2019 o 08:22
-1
nie mogę patrzeć na ten duet
Avatar
Gość / 4 marca 2019 o 19:35
+3
Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się dla naszego klubu przemęcza, prezes Ochódzki Ryszard, naszego klubu „Tęcza”. Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki! To mówiłem ja – Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Niech żyje nam prezes sto lat! To jeszcze ja – Jarząbek Wacław, bo w zeszłym tygodniu nie mówiłem, bo byłem chory. Mam zwolnienie. Łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam prezes naszego klubu. Niech żyje nam! To śpiewałem ja – Jarząbek.
Avatar
Anka / 4 marca 2019 o 14:11
+2
Przecież ten soboń to zwykła pissdzielska trzoda !!!! Kto na to głosował ???
 ponad pół miasta
Avatar
ja / 4 marca 2019 o 11:57
0
rany julek...znowu Soboń, jak taki ktoś może mieć posłuch u kogokolwiek? Tylko śmiech wzbudza..a sytuacja płacz pracowników PZL
Avatar
Gość / 4 marca 2019 o 09:34
+5
Przecież ten soboń to zwykła pissdzielska trzoda !!!! Kto na to głosował ???
Avatar
normalny / 4 marca 2019 o 08:02
+12
czy to ta posłanka co opowiadała o trzeciej lidze w hokeju i latała wkoło stadionu bo nie wywiązała się z obietnic?
Avatar
Gość / 4 marca 2019 o 07:52
+2
Zastanawia mnie to jak można wspierać zakład w Świdniku, jak przez 4 lata mimo możliwości i okazji nie wybrano ich do produkcji śmigłowców? To kto tu wspiera a kto oczernia?
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby 0 2

Post i ryba, złożenie doskonałe. Mamy dobre przepisy. Zapraszamy w nostalgiczną podróż. Zaczynamy od słynnej restauracji Berensa w Kazimierzu.

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia]
galeria

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia] 16 4

Potrzebni są sprzedawcy, monterzy, ogrodnicy, kucharze, ślusarze, policjanci, a nawet krasnoludy. Nowych pracowników poszukują firmy z całego powiatu puławskiego. Z ofertami można było zapoznać się podczas tegorocznych Targów Pracy i Edukacji. Swoje atuty pokazywały również szkoły i uczelnie

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM
Zdjęcia
22 marca 2019, 13:00
galeria

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM 2 2

Okna, drzwi, piece, bramy, kominki, materiały budowlane, podłogi, schody, meble, dekoracje, oświetlenie, dachy, pokazy fachowców, najprawdziwszy dom zbudowany w hali oraz premierowa edycja Lubelskiego Kongresu Designu i Architektury – to wszystko w ten weekend na Targach LUBDOM.

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni 0 5

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, był jednocześnie pierwszym dniem udostępnienia wieży widokowej. Obiekt znajduje się w odrestaurowanych ruinach dawnego folwarku w Parku Podzamcze.

W 1983 r. uciekli samolotem ze Świdnika do Berlina. Powstał film o tej niezwykłej historii

W 1983 r. uciekli samolotem ze Świdnika do Berlina. Powstał film o tej niezwykłej historii 63 4

Rozmowa z Krzysztofem Załuskim, byłym, wieloletnim dziennikarzem Dziennika Wschodniego, autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Pokonać mur”.

Lublin: Szykują duży remont SP nr 33

Lublin: Szykują duży remont SP nr 33 0 0

Dużą metamorfozę ma przejść miejska podstawówka nr 33 przy Pogodnej.

Oszust na „ZUS” twierdził, że chodzi o zwrot podatku

Oszust na „ZUS” twierdził, że chodzi o zwrot podatku 0 0

W sobotę pojawił się w domu mieszkanki gminy Batorz, podając się za urzędnika ZUS. Twierdził, że chodzi o „zwrot podatku”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustem.

Wiosenne Sprawunki. Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury
27 kwietnia 2019, 10:00

Wiosenne Sprawunki. Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury 0 0

Już po raz drugi lubelscy projektanci będą mieli okazję zaprezentować swoje przedmioty i usługi podczas Targów Rzeczy Wyjątkowych organizowanych przez Warsztaty Kultury. "Wiosenne sprawunki" zostaną zorganizowane w dniach 27-28 kwietnia w siedzibie Warsztatów przy ul. Grodzkiej 5a. Do 7 kwietnia trwa nabór wystawców.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zaczyna maraton od meczu z Widzewem

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zaczyna maraton od meczu z Widzewem 0 2

Dwa tygodnie przerwy przed finiszem rundy zasadniczej miały ostatnio zawodniczki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Teraz czeka je maraton – w sobotę (godz. 16.30) zmierzą się z Widzewem Łódź

Co się stało z 32-letnim Krzysztofem Falkowiczem? Rodzina czeka

Co się stało z 32-letnim Krzysztofem Falkowiczem? Rodzina czeka 0 0

Gdzie jest zaginiony Krzysztof Falkowicz z Lubartowa? Szeroko zakrojone działania poszukiwawcze wciąż nie dały odpowiedzi na to pytanie.

Pierwszy sprawdzian Speed Car Motoru Lublin na plus. Wygrali z Unią Tarnów

Pierwszy sprawdzian Speed Car Motoru Lublin na plus. Wygrali z Unią Tarnów 184 0

Speed Car Motor Lublin nie miał żadnego problemu z pokonaniem spadkowicza z PGE Ekstraligi Unii Tarnów. W Małopolsce „Koziołki” wygrały 44:34 po 13 biegach.

Samochód z wypożyczalni parkuje na lotnisku za darmo. "Wyjazd z parkingu nie był taki łatwy"
Alarm 24

Samochód z wypożyczalni parkuje na lotnisku za darmo. "Wyjazd z parkingu nie był taki łatwy" 5 3

Nasz czytelnik w minioną sobotę wracał z Londynu. Przez aplikację w telefonie zarezerwował toyotę yaris z wypożyczalni Panek. Niestety, nie mógł wyjechać z parkingu, bo bilet parkingowy nie był opłacony.

Zamkną część basenów Aqua Lublin. Na resztę wpuszczą taniej

Zamkną część basenów Aqua Lublin. Na resztę wpuszczą taniej 0 1

W sobotę i niedzielę (23 i 24 marca) niedostępny dla klientów Aqua Lublin będzie basen olimpijski oraz część aquaparku z basenem zewnętrznym oraz wodnym placem zabaw.

Motor jedzie do Oświęcimia, czyli nie ma mowy o powtórce

Motor jedzie do Oświęcimia, czyli nie ma mowy o powtórce 22 10

Przed Motorem poważny test. Żółto-biało-niebiescy w sobotę pierwszy raz w tym roku powalczą o punkty na wyjeździe. Rywalem ekipy z Lublina będzie Soła Oświęcim. Spotkanie ma zostać rozegrane pół godziny wcześniej niż planowano – o 15.30

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony
galeria

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony 40 37