Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

9 marca 2015 r.
13:00
Edytuj ten wpis

Strażacy ochotnicy podpalali, gasili, zarabiali. 100 zł za jeden pożar

326 24 A A

- Jak podpaliłem to uciekałem, a potem wracałem gasić. Za pożar dostałem ok. 100 zł - powiedział śledczym jeden ze strażaków ochotników z gminy Mełgiew. Z dymem poszło wiele stert słomy w kilku wsiach. Każda z nich była warta kilkanaście tysięcy złotych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Pożar gasiło osiem jednostek ochotniczej straży z Krzesimowa i Trzeszkowic. Trwało to kilka godzin, od 1 w nocy do 8 rano - opowiada Bernadetta Matys z Krzesimowa (powiat świdnicki). 17 maja ub. r. obok jej domu spłonęło 80 bel słomy.

- Pomyślałam, że ci strażacy muszą być bardzo zmęczeni i wyczerpani, więc trzeba wynieść im coś do jedzenia. Przygotowałam co miałam i poszłam ich poczęstować. Właśnie tego nie mogę teraz najbardziej odżałować. Dwóch z nich najpierw podpaliło, potem gasiło, a później jeszcze wyciągnęli rękę po mój chleb - denerwuje się kobieta.

Pożary słomy i ściernisk w gminie Mełgiew zaczęły się w 2012 r. - U mnie podpalono dwie sterty - opowiada Tomasz Szczerbic, mieszkaniec Trzeszkowic. - Słomę składowaliśmy jakieś 300 metrów od zabudowań, na łące. W nocy obudził mnie znajomy dobijający się do drzwi. Powiedział, że palą się nasze sterty. Zanim pobudziłem domowników strażacy już byli na miejscu. Ogień gasiło siedem jednostek, ochotnicy i straż zawodowa. Z dymem poszło ponad 20 tys. zł.

- U mnie były dwa pożary. Także słomy. Straty to 13,5 tys. zł - dodaje Łukasz Zieliński, kolejny z pokrzywdzonych gospodarzy.

Ktoś podpalił też stodołę w Krzesimowie w pobliżu Domu Pomocy Społecznej. Tu straty były jeszcze większe - to ponad 150 tys. zł. Do podpaleń m.in. u Matysów i Zielińskiego przyznał się Patryk L. (ma postawione zarzuty) oraz niepełnoletni Dawid M. (będzie sądzony 21 kwietnia).

"Poszedłem na pole razem z Patrykiem L. na piechotę. On stał na czatach, a ja podpalałem słomę u Matysa za stodołą. Jak podpaliłem to uciekłem, a następnie wróciłem gasić. Za pożar dostałem ok. 100 złotych od skarbnika. Nie kwitowałem ani nie podpisywałem odbioru pieniędzy, dostałem je po prostu do ręki.” - mówił w trakcie śledztwa młodszy z nich.

Starszy - Patryk L. - przyznał, że brał udział w gaszeniu większości pożarów, w których podpalenie był zamieszany "Podział ról był z góry przez nas ustalany tj. Dawid M. podpala, a ja stoję na czatach. Było tak za każdym razem” - przyznał śledczym.

Co ciekawe, na listach członków OSP Krzesimów i OSP Trzeszkowice do wypłaty ekwiwalentu za udział w działaniu ratowniczym(dokumenty są składane do Urzędu Gminy Mełgiew) nie pojawia się ani nazwisko Piotra L., ani Dawida M.

Szef strażaków ochotników z Trzeszkowic nie chciał z nami rozmawiać. - Proszę dzwonić do kogoś innego - ucina Eugeniusz Wellman, prezes OSP Trzeszkowice.

Z prezesem OSP Krzesimów nie udało nam się skontaktować. Nie odbierał telefonu komórkowego. Tymczasem sprawą strażackich rozliczeń zajmują się śledczy. - Prowadzimy postępowanie dotyczące fałszowania dokumentacji związanej z oddelegowaniem do wyjazdów strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej Trzeszkowice - informuje Katarzyna Matusiak, prokurator rejonowa w Świdniku. - Dla dobra śledztwa nic więcej na ten temat nie mogę powiedzieć.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2016 o 17:45
0
Bardzo poważnie wiesz. Szkoda gadać właściwie, bo i po co?
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 19:56
0
powaznie ?!
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2015 o 21:23
0

Popraw kolego trochę ortografię, bo wstyd. Powinno być Bogu na chwałĘ, ludziOM na RATUNEK, A teraz jest W SŁUŻBIE OJCZYZNY

Treść ważniejsza.

Avatar
BUA / 19 kwietnia 2015 o 20:46
0

sam jestem w )SP ale wszyscy moi koledzy jak i ja zrzekliśmy się dostawania kasy za wyjazdy. pieniądze idą na konto na sprzęt. i poza tym za głupią stówke nawet jednemu z nas nie chciało  by sie podpalić czegoś nie wspominając o tym ze wiele druchów jest juz dużo starsza ode mnie... miało być podobno BOGU NA CHWAŁE LUDZIĄ NA POŻYTEK a nie dla hajsu....

Popraw kolego trochę ortografię, bo wstyd. Powinno być Bogu na chwałĘ, ludziOM na RATUNEK, A teraz jest W SŁUŻBIE OJCZYZNY

Popraw kolego trochę ortografię, bo wstyd. Powinno być Bogu na chwałĘ, ludziOM na RATUNEK, A teraz jest W SŁUŻBIE OJCZYZNY

rozwiń
Avatar
BUA / 19 kwietnia 2015 o 20:40
0

OSP Patałachy powinni się nazywać, fanatyki je***e... Trzeszkowice wyjebać z KSRG a każdego winnego zawiesić do końca życia... Przez takich kretynów niszczy się dobre imię Strażaków a szczególnie Strażaków Ochotników

Z tego co mi wiadomo, to działy się tam większe przekręty (rodzinna mafia), niż te sterty, a osoby odpowiedzialne za to wszystko już do końca życia są wykluczone z szeregów OSP. Na całe szczęście

Avatar
szymoRRo / 11 marca 2015 o 08:15
0

sam jestem w )SP ale wszyscy moi koledzy jak i ja zrzekliśmy się dostawania kasy za wyjazdy. pieniądze idą na konto na sprzęt. i poza tym za głupią stówke nawet jednemu z nas nie chciało  by sie podpalić czegoś nie wspominając o tym ze wiele druchów jest juz dużo starsza ode mnie... miało być podobno BOGU NA CHWAŁE LUDZIĄ NA POŻYTEK a nie dla hajsu....

Avatar
Tomasz / 10 marca 2015 o 11:06
0

Ręce w góreee wyyysssokooooo ;)

Avatar
gość / 10 marca 2015 o 06:34
0

Skoro ochotnicy to niech gaszą za darmo. Tak jest w innych gminach - np. w Gmienie Borzechów.

Problem podpalania dla pieniędzy z akcji nie występuje. Niech Gminy przeznaczają te pieniądze na sprzęt, strażnice itp.

Avatar
prokurator / 10 marca 2015 o 01:22
0

skąd wiesz o kogo chodzi i gdzie ten ktos mieszka (anonim)

Avatar
anonim / 9 marca 2015 o 22:59
0

Dawid Matys z lubieńca sie popisał

Avatar
Gość / 29 kwietnia 2016 o 17:45
0
Bardzo poważnie wiesz. Szkoda gadać właściwie, bo i po co?
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 19:56
0
powaznie ?!
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2015 o 21:23
0

Popraw kolego trochę ortografię, bo wstyd. Powinno być Bogu na chwałĘ, ludziOM na RATUNEK, A teraz jest W SŁUŻBIE OJCZYZNY

Treść ważniejsza.

Avatar
BUA / 19 kwietnia 2015 o 20:46
0

sam jestem w )SP ale wszyscy moi koledzy jak i ja zrzekliśmy się dostawania kasy za wyjazdy. pieniądze idą na konto na sprzęt. i poza tym za głupią stówke nawet jednemu z nas nie chciało  by sie podpalić czegoś nie wspominając o tym ze wiele druchów jest juz dużo starsza ode mnie... miało być podobno BOGU NA CHWAŁE LUDZIĄ NA POŻYTEK a nie dla hajsu....

Popraw kolego trochę ortografię, bo wstyd. Powinno być Bogu na chwałĘ, ludziOM na RATUNEK, A teraz jest W SŁUŻBIE OJCZYZNY

Popraw kolego trochę ortografię, bo wstyd. Powinno być Bogu na chwałĘ, ludziOM na RATUNEK, A teraz jest W SŁUŻBIE OJCZYZNY

rozwiń
Avatar
BUA / 19 kwietnia 2015 o 20:40
0

OSP Patałachy powinni się nazywać, fanatyki je***e... Trzeszkowice wyjebać z KSRG a każdego winnego zawiesić do końca życia... Przez takich kretynów niszczy się dobre imię Strażaków a szczególnie Strażaków Ochotników

Z tego co mi wiadomo, to działy się tam większe przekręty (rodzinna mafia), niż te sterty, a osoby odpowiedzialne za to wszystko już do końca życia są wykluczone z szeregów OSP. Na całe szczęście

Avatar
szymoRRo / 11 marca 2015 o 08:15
0

sam jestem w )SP ale wszyscy moi koledzy jak i ja zrzekliśmy się dostawania kasy za wyjazdy. pieniądze idą na konto na sprzęt. i poza tym za głupią stówke nawet jednemu z nas nie chciało  by sie podpalić czegoś nie wspominając o tym ze wiele druchów jest juz dużo starsza ode mnie... miało być podobno BOGU NA CHWAŁE LUDZIĄ NA POŻYTEK a nie dla hajsu....

Avatar
Tomasz / 10 marca 2015 o 11:06
0

Ręce w góreee wyyysssokooooo ;)

Avatar
gość / 10 marca 2015 o 06:34
0

Skoro ochotnicy to niech gaszą za darmo. Tak jest w innych gminach - np. w Gmienie Borzechów.

Problem podpalania dla pieniędzy z akcji nie występuje. Niech Gminy przeznaczają te pieniądze na sprzęt, strażnice itp.

Avatar
prokurator / 10 marca 2015 o 01:22
0

skąd wiesz o kogo chodzi i gdzie ten ktos mieszka (anonim)

Avatar
anonim / 9 marca 2015 o 22:59
0

Dawid Matys z lubieńca sie popisał

Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 28 9

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 9 4

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 25 2

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 155 18

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 419 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 28 11

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 10 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 24 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!