Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

27 sierpnia 2017 r.
16:07

Tak ma wyglądać nowy motocykl WSK. Kiedy może ruszyć produkcja?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 42 A A

W sobotę pokazano pierwsze szkice nowego motocyklu WSK. Jego projekt ma być gotowy za rok, a za dwa lata ma powstać prototyp. Legendarną markę motocykli zamierza wskrzesić samorząd Świdnika, który chce zdobyć inwestorów gotowych wyłożyć pieniądze

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Maszyna będzie produkowana w okolicach Świdnika – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza, który pracuje nad odrodzeniem motocyklowej marki. Koncepcja nowej maszyny została pokazana podczas sobotniego, dziesiątego już zlotu motocykli WSK, który zaczął się przejazdem przez miasto kilometrowej kolumny wuesek.

– Nad koncepcją pracujemy już dwa lata – mówi Jędrzej Jacek Synakiewicz, który przywiózł z Kwidzyna szkice przyszłego motocykla. – Na początek zastosujemy dwusuwowy silniki pojemności 125 ccm i mocy 24 koni. Projekt tego silnika jest już gotowy. Będą wersje jedno- i dwuosobowe.

– Całkiem fajny projekt. Nawet nieźle wygląda – ocenia Przemysław Lewicki, który przyjechał na zlot z Zamościa, choć jest nieco zawiedziony. – Myślałem, że dziś zobaczę nieco więcej, niż tylko te szkice.

Na „nieco więcej” trzeba jeszcze poczekać. – Za rok przedstawimy kompletny projekt motocykla, za dwa lata prototyp – zapowiada zastępca burmistrza. Projekt wznowienia produkcji wueski będzie realizowany przez Lubelski Klaster Motoryzacyjny i Maszynowy. Ma to być motocykl w stylu supermoto.

W planie są już kolejne wersje: z 45-konnym silnikiem o pojemności 250 ccm oraz mocniejsze: 90 KM i 550 ccm oraz 180 KM i 1000 ccm. Pierwsza maszyna ma być wyposażona w 5-biegową skrzynię, potem mają się pojawić bezstopniowe, automatyczne z przekładnią CVT. Motocykl ma powstawać w wersji turystycznej, rekreacyjnej i sportowej.

Przypomnijmy, że Urząd Miasta Świdnik zamawia już biznesplan całego przedsięwzięcia i tzw. studium wykonalności. – Chcemy dogłębnie zbadać rynek. Zamierzamy także zbadać projekt pod kątem technicznym, technologicznym, ekonomicznym. Studium wykonalności pokaże na co jest zapotrzebowanie – dodaje Piotrowicz.

Miasto potwierdza, że jest kilka firm zainteresowanych wyłożeniem gotówki na reaktywację marki WSK. Nowy motocykl ma być w minimum 90-proc. konstrukcją polską.

Ogólnopolski Zlot Motocykli WSK i Innych

Czytaj więcej o:

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2018 o 10:55
+2
Wy na prawdę uważacie ten projekt za udany?! Tutaj nie ma zdjęć z bakiem i całą resztą. To jest śmieszne, że ktoś bierze za to pieniądze. Ja wszystko rozumiem, że trzeba własne, nowe itp. ale na litość sił wyższych! Nie wymyślajcie koła na nowo! To wygląda paskudnie, nikt o zdrowych zmysłach nie popatrzy na to przychylnym okiem, bo popatrzeć to i owszem, jak na potworne dziwactwo. To ma być zmartwychwstanie marki! Nie da się tego zrobić wypuszczając najbrzydszy motocykl na rynku! TO MA SIĘ SPRZEDAWAĆ, aby marka wróciła. Czy ludzie o tym nie myślą?! Mówicie, że chińszczyzna, że okropne. Popatrzcie na design Junaków (a właściwie design firmy od której junak kupuje maszyny). Wzięli wszystko co najlepsze z tego co już istnieje! Prostota! I to się sprzedaje. Krew mnie zalewa, bo można zrobić coś dobrze, żeby było nasze, polskie, tylko nikt nie weźmie później za to odpowiedzialności, że przez powierzenie projektowania motocykla "chrześniakowi wójta", cały projekt upadł. Są ludzie, którym płaci się trochę więcej, ale którzy mają gust i talent, a to musi kosztować. Jeżeli na tym się oszczędza, to już lepiej w ogóle nie zaczynać.
Wy na prawdę uważacie ten projekt za udany?! Tutaj nie ma zdjęć z bakiem i całą resztą. To jest śmieszne, że ktoś bierze za to pieniądze. Ja wszystko rozumiem, że trzeba własne, nowe itp. ale na litość sił wyższych! Nie wymyślajcie koła na nowo! To wygląda paskudnie, nikt o zdrowych zmysłach nie popatrzy na to przychylnym okiem, bo popatrzeć to i owszem, jak na potworne dziwactwo. To ma być zmartwychwstanie marki! Nie da się tego zrobić wypuszczając najbrzydszy motocykl na rynku! TO MA SIĘ SPRZEDAWAĆ, aby marka wróciła. Czy ludzie o tym nie ... rozwiń
Avatar
Gość / 24 marca 2018 o 13:22
+2
Dwusuw? Unia przypadkiem nie wycofała te silniki z obiegu rynku pierwotnego?
Avatar
Jacek / 6 marca 2018 o 11:45
+2
Ale mi szkic. Parę rurek i silnik no kurde proszę.... dno jak narazie 
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 00:33
+2
Dziecinada. Policzyli to w ogóle finansowo. 2t w dobie Euro4 tylko z gaźnikiem. Będzie jak zwykle - burza w szklance wody.
Avatar
Gość / 12 września 2017 o 21:28
+2
Jesi bedzie wygladac jak szkic to kicha "projektant" chyba nigdy nie jeździł wską. Zrobia chinska tandete.
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2017 o 09:50
+2
Mrzonki. Żeby to miało sens jakiś sens, trzeba kupić licencję na prosty, sprawdzony, niezawodny silnik. Do tego dołożyć podobnie proste, sprawdzone i niezawodne pozostałe podzespoły. Z tego zrobić prostą i niezawodną 125 w dwóch/trzech wersjach (naked, enduro, supermoto). Potem jakieś oferty dla poczty, leśników, wojska, pograniczników. W przyzwoitej cenie. Trzymać jakość, szanować klientów i sprzedawać w PL i u sąsiadów. To coś na obrazku nigdy nie pojedzie. O litrówkach możecie nie marzyć.
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2018 o 14:16
+1
W czasach EURO4, wtrysków ... oraz 125-tek na kat. B z max. 15KM, nie trzeba być ekspertem żeby wiedzieć że szału nie będzie . Hindusi wchodzą na rynek z 400ccm i ledwo ( chyba ) 35KM , EURO 4 na wtrysku , prawie KTM-em za ok 14k zł ...No, czekam .
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2017 o 23:13
+1
Wska o pojemności 1000 i 180 kucami hehe haha już mi sie podoba Trzeba przyznać że wysoko mierzą i to się chwali
Avatar
222 / 28 sierpnia 2017 o 14:32
+1
Urzędnicy biorą sie za produkcję motocykli, a znają sie na tym jak pies na gwiazdach.
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2017 o 13:43
+1
Rama i co dalej?
Avatar
Radek / 17 września 2018 o 23:22
0
Witam, wygląda na to że ktoś na siłę chce dopasować ten silnik do nowej WSK-i niestety wychodzi tego potworek, nie można projektować motocykla pod dostępny silnik to silnik trzeba zaprojektować do motocykla żeby był spójny z ramą ponadto nie potrzebna nam wsk o mocy 24 czy 100 koni niech to będzie model 125cm o mocy do 15 km żeby każdy mógł go używać
Avatar
Jerzy / 4 września 2018 o 00:02
0
ten motocykl to koszmarne nieporozumienie . projektant kompletnie nie czuje klimatu . należy go odsunąć od projektu . czesi wskrzesili jawę 350 i od razu widać że projekt im się udał . zresztą popatrzcie : ******jednoslad.pl/jawa-wraca-na-rynek-jawa-350-i-660-z-chinskimi-korzeniami/
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2018 o 10:55
+2
Wy na prawdę uważacie ten projekt za udany?! Tutaj nie ma zdjęć z bakiem i całą resztą. To jest śmieszne, że ktoś bierze za to pieniądze. Ja wszystko rozumiem, że trzeba własne, nowe itp. ale na litość sił wyższych! Nie wymyślajcie koła na nowo! To wygląda paskudnie, nikt o zdrowych zmysłach nie popatrzy na to przychylnym okiem, bo popatrzeć to i owszem, jak na potworne dziwactwo. To ma być zmartwychwstanie marki! Nie da się tego zrobić wypuszczając najbrzydszy motocykl na rynku! TO MA SIĘ SPRZEDAWAĆ, aby marka wróciła. Czy ludzie o tym nie myślą?! Mówicie, że chińszczyzna, że okropne. Popatrzcie na design Junaków (a właściwie design firmy od której junak kupuje maszyny). Wzięli wszystko co najlepsze z tego co już istnieje! Prostota! I to się sprzedaje. Krew mnie zalewa, bo można zrobić coś dobrze, żeby było nasze, polskie, tylko nikt nie weźmie później za to odpowiedzialności, że przez powierzenie projektowania motocykla "chrześniakowi wójta", cały projekt upadł. Są ludzie, którym płaci się trochę więcej, ale którzy mają gust i talent, a to musi kosztować. Jeżeli na tym się oszczędza, to już lepiej w ogóle nie zaczynać.
Wy na prawdę uważacie ten projekt za udany?! Tutaj nie ma zdjęć z bakiem i całą resztą. To jest śmieszne, że ktoś bierze za to pieniądze. Ja wszystko rozumiem, że trzeba własne, nowe itp. ale na litość sił wyższych! Nie wymyślajcie koła na nowo! To wygląda paskudnie, nikt o zdrowych zmysłach nie popatrzy na to przychylnym okiem, bo popatrzeć to i owszem, jak na potworne dziwactwo. To ma być zmartwychwstanie marki! Nie da się tego zrobić wypuszczając najbrzydszy motocykl na rynku! TO MA SIĘ SPRZEDAWAĆ, aby marka wróciła. Czy ludzie o tym nie ... rozwiń
Avatar
k3 / 14 czerwca 2018 o 14:03
-2
No ciekawy jestem tego dwusuwu Synakiewicza. Trzymam kciuki, chociaż uważam, że wyważacie otwarte drzwi. Może się mylę, ale powinniście początkowo stworzyć motocykl i wsadzić do niego jakąś sprawdzoną chińską jednostkę. Zareklamować jako sprzęt zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce, a serce dostarczycie swoje jak przyjdzie na to czas i sprzedaż się nakręci. Chyba że jj jest już gotowy i faktycznie działa.
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2018 o 14:16
+1
W czasach EURO4, wtrysków ... oraz 125-tek na kat. B z max. 15KM, nie trzeba być ekspertem żeby wiedzieć że szału nie będzie . Hindusi wchodzą na rynek z 400ccm i ledwo ( chyba ) 35KM , EURO 4 na wtrysku , prawie KTM-em za ok 14k zł ...No, czekam .
Avatar
Gość / 24 marca 2018 o 13:22
+2
Dwusuw? Unia przypadkiem nie wycofała te silniki z obiegu rynku pierwotnego?
Avatar
Jacek / 6 marca 2018 o 11:47
0
Zgadzam się 
Avatar
Jacek / 6 marca 2018 o 11:45
+2
Ale mi szkic. Parę rurek i silnik no kurde proszę.... dno jak narazie 
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 o 18:48
0
Jak będzie WSK to na pewno kupię. Byle nie chińskie części. Jestem pewien że Polacy też potrafią konstruować i produkować motocykle. Moje pierwsze pojazdy to właśnie WSK i SHL. Prosta budowa dla każdego do ogarnięcia w razie awarii. Super pomysł , mam nadzieję że się spełni.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 20:54
0
retro retroni jeszcze raz retro to kupią ludzie
Zobacz wszystkie komentarze 42

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Malaga: Policjantka z Puław mistrzynią świata

Malaga: Policjantka z Puław mistrzynią świata 0 0

Ogromnym sukcesem dla puławskiej policjantki zakończyły się tegoroczne Mistrzostwa Świata Masters w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w hiszpańskiej Maladze. Nasza Koleżanka - st. sierż. Danuta Woszczek została Mistrzynią Świata Masters w biegu na 2000 metrów z przeszkodami ustanawiając jednocześnie rekord Polski.

Powiślak Końskowola znowu na drodze Motoru w Pucharze Polski

Powiślak Końskowola znowu na drodze Motoru w Pucharze Polski 3 1

Piłkarze Motoru w środę rozegrają ćwierćfinałowy mecz Pucharu Polski LZPN. Ich rywalem będzie Powiślak Końskowola, który przed rokiem wyeliminował żółto-biało-niebieskich, ale na etapie półfinału. Mecz rozpocznie się o godz. 16

Skazany za morderstwo, na przepustce zabił matkę z dzieckiem
film

Skazany za morderstwo, na przepustce zabił matkę z dzieckiem 0 2

To podwójne zabójstwo wstrząsnęło całą Polską. Mężczyzna, który odsiadywał wyrok za zamordowanie swojej dziewczyny, w ostatnim czasie otrzymał 96 przepustek z więzienia. Na ostatniej zamordował kolejną kobietę i jej trzyletniego syna.

Bakłażany, dynie i patisony. Przepisy na 7 jesiennych dań

Bakłażany, dynie i patisony. Przepisy na 7 jesiennych dań 0 0

Na horyzoncie złota, polska jesień. Na targu bakłażany, dynie i patisony mienią się kolorami i smakami. Oto siedem smakowitych dań z regionalną kuchnią w tle

Food Trucki pożegnają lato w Puławach
28 września 2018, 0:00

Food Trucki pożegnają lato w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 28-30 września w Galerii Zielonej w Puławach zorganizowany zostanie ostatni w tym sezonie zlot Food Trucków.

Muszą emigrować, żeby ratować dziecko. W Polsce leczenie kosztuje ponad 2 mln zł rocznie

Muszą emigrować, żeby ratować dziecko. W Polsce leczenie kosztuje ponad 2 mln zł rocznie 34 6

Ponad dwa miliony złotych mogłoby kosztować w kraju roczne leczenie 11-miesięcznego Krystiana ze Świdnika, który cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Jedyną szansą w walce ze śmiertelną chorobą jest lek, który w Polsce nie jest refundowany. – Jeśli nic się nie zmieni, będziemy zmuszeni do emigracji i leczenia dziecka za granicą – mówią zdesperowani rodzice

Na kawę albo na kotleta. Nowe miejsca w Lublinie

Na kawę albo na kotleta. Nowe miejsca w Lublinie 0 0

Już dziś gości zaprosi marka ogólnopolska - Organic Coffee. W połowie października otwarcie nowego baru lubelskiej marki. Swoje czwarte miejsce będzie miał Bar Promyk