Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

25 sierpnia 2008 r.
20:37
Edytuj ten wpis

Takie będzie lotnisko (wideo, opis)

0 17 A A

Polsko-hiszpańskie konsorcjum zaprojektuje port lotniczy w Świdniku. - Jeszcze takiego na świecie nie było - komentowali obserwatorzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
zobacz PDF-a


Emocje rosły z minuty na minutę, by o godz. 16 osiągnąć punkt kulminacyjny. W lubelskim Trybunale Koronnym na ogłoszenie wyników konkursu na projekt architektoniczny lotniska czekali szefowie zespołów architektonicznych, władze samorządowe i spółki Port Lotniczy Lublin. Dane wszystkich firm, w tym zwycięzców, były zakodowane do ostatniej chwili.


Przeczytaj opis koncepcji architektoniczno-urbanistycznej lotniska w Świdniku (plik PDF, rozmiar 0,17 Mb)



- Otrzymaliśmy 15 projektów na niemal równorzędnym, wysokim, poziomie - rozpoczął prof. Stefan Kuryłowicz, przewodniczący sądu konkursowego. - W ich ocenie braliśmy pod uwagę jakość rozwiązań urbanistycznych, układ funkcjonalny, walory architektoniczne lotniska i ekonomikę rozwiązań.
Po 4 wyróżnieniach, które ogłoszono na początku, przyszła pora na zwycięskie podium. Trzecie miejsce i 30 tys. zł uzyskał zespół architektów ATI z Warszawy. Druga nagroda - 50 tys. zł - powędrowała do firmy WXCA z Warszawy.
Zaś zwycięstwo i 100 tys. zł przypadło konsorcjum spółek Sener z Hiszpanii oraz Polconsult i Are z Warszawy.



- Nagrodziliśmy projekt łączący funkcjonalność z unikatową współczesną formą - uzasadnił prof. Kuryłowicz. - To projekt dający możliwość rozbudowy terminala i ograniczenia kosztów inwestycji.

Nagrodę odebrał przedstawiciel pracowni Are. Nie krył zaskoczenia i radości. - Nie podejmowaliśmy dotąd takich wyzwań - przyznał Adam Kluczek. - To miał być projekt charakterystyczny i taki jest. Ten port będzie znakiem firmowym Lublina.

Wizualizacja przypadła do gustu zarówno prezydentowi Lublina Adamowi Wasilewskiemu, jak i marszałkowi Jackowi Sobczakowi. Byli też tacy, których projekt zaskoczył oryginalnością.

- Jeszcze takiego lotniska nie widziałem, a zwiedziłem kilkadziesiąt na całym świecie - mówił Jan Mazur z PZL Świdnik. - Jest niepowtarzalne, będzie zwracać uwagę.

- Jak dla mnie to trochę za nowoczesne - pozwolił sobie na szczerą refleksję Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. - Ale wybierali fachowcy.

W ciągu tygodnia władze portu przystąpią do szczegółowych rozmów ze zwycięską firmą. - Jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, tak właśnie będzie wyglądać nasze lotnisko - zapowiada Grzegorz Muszyński, prezes PLL.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jon / 4 września 2008 o 21:24
0
mario napisał:
Lotnisko jest bardzo potrzebne naszemu regionowi. Myślę, że nie ma w tym żadnej przesady. Jak zwykle są wśród nas zwolennicy i przeciwnicy. Kiedy już będzie lotnisko, może zaczną powstawać nowe firmy, gdzie wielu znajdzie miejsce pracy. Może jakieś firmy się u nas rozwiną, i oby tak było.
Czekam na realizację tego bardzo ważnego punktu naszego regionu.

taak , rozwiną się. jak będzie 1 lot czarterowy na tydzień.
Avatar
mario / 3 września 2008 o 14:12
0
Lotnisko jest bardzo potrzebne naszemu regionowi. Myślę, że nie ma w tym żadnej przesady. Jak zwykle są wśród nas zwolennicy i przeciwnicy. Kiedy już będzie lotnisko, może zaczną powstawać nowe firmy, gdzie wielu znajdzie miejsce pracy. Może jakieś firmy się u nas rozwiną, i oby tak było.
Czekam na realizację tego bardzo ważnego punktu naszego regionu.
Avatar
Tomi / 3 września 2008 o 11:41
0
No to jest powód do dumy!!!
W przyszłym roku wracam z UK do Świdnika to się mam nadzieje gdzieś tam do pracy zachaczę;-)
Pozdro dla wszystkich którzy wierzą w to lotnisko!!!
Avatar
455dddeee / 27 sierpnia 2008 o 11:40
0
Dunia napisał:
Firma o nazwie Port Lotniczy Lublin SA liczy sobie 10 latek (plus/minus jeden rok). A jaki ma dorobek? Na pierwszym niejscu stawiam zmianę lokalizacji drogi startowej. W wyniku tej zadymy m.Lublin stało się posiadaczem największego w olsce a może i na świecie trawnika - 122h za 14 mln zł. Oprócz kolorowych plansz z obrazkami i jednej wykupionej działki PLL nic nie posiada. Pardon, ma poparcie i obietnice aktualnych władz. Nawet nie postawili przysłowiowego słupa z tabliczką "Lotnisko w budowie". Ludziska, obstawiajcie za ile lat będziecie latać z Lublina

JESTEM OPTYMISTĄ ZA 20 LAT,CHA,CHA...ALE JA BĘDĘ LATAŁ ALBO Z BALIC(KOŁO KRAKOWA) ALBO PYRZYOWIC(KOŁO KATOWIC), BO CHYBA ZA DWA LATA WYPROWADZĘ SIE Z TEJ WSCHODNIEJ DZIURY!!!MAM SENTYMENT DO LUBELSZCZYZNY ZA POWIETRZE NIE DA SIE WYŻYĆ!!

JESTEM OPTYMISTĄ ZA 20 LAT,CHA,CHA...ALE JA BĘDĘ LATAŁ ALBO Z BALIC(KOŁO KRAKOWA) ALBO PYRZYOWIC(KOŁO KATOWIC), BO CHYBA ZA DWA LATA WYPROWADZĘ SIE Z TEJ WSCHODNIEJ DZIURY!!!MAM SENTYMENT DO LUBELSZCZYZNY ZA POWIETRZE NIE DA SIE WYŻYĆ!! rozwiń
Avatar
mnietek / 27 sierpnia 2008 o 08:57
0
Dunia napisał:
Firma o nazwie Port Lotniczy Lublin SA liczy sobie 10 latek (plus/minus jeden rok). A jaki ma dorobek? Na pierwszym niejscu stawiam zmianę lokalizacji drogi startowej. W wyniku tej zadymy m.Lublin stało się posiadaczem największego w olsce a może i na świecie trawnika - 122h za 14 mln zł. Oprócz kolorowych plansz z obrazkami i jednej wykupionej działki PLL nic nie posiada. Pardon, ma poparcie i obietnice aktualnych władz. Nawet nie postawili przysłowiowego słupa z tabliczką "Lotnisko w budowie". Ludziska, obstawiajcie za ile lat będziecie latać z Lublina

W Lublinie mamy już jedną inwestycję w budowie- teatr. Niedługo będzie obchodzić 50 lecie. "Lotnisko w budowie"- nie chcę zapeszyć, ale to by ustanowiło naszą nową lubelską tradycję

W Lublinie mamy już jedną inwestycję w budowie- teatr. Niedługo będzie obchodzić 50 lecie. "Lotnisko w budowie"- nie chcę zapeszyć, ale to by ustanowiło naszą nową lubelską tradycję rozwiń
Avatar
jon / 26 sierpnia 2008 o 21:50
0
taaak ! bardzo ładnie wyglądają te odrzutowce LOT-u. tylko czy to nie science -fiction trochę ?
właśnie CentralWINGS - spółka córka LOT-u , drugi raz w tym roku likwiduje kolejne połączenia.
podobnie robią to inne tzw. tanie linie.
Lufthansa czy British Airways tu nie przylecą na pewno
Avatar
Dunia / 26 sierpnia 2008 o 20:54
0
Firma o nazwie Port Lotniczy Lublin SA liczy sobie 10 latek (plus/minus jeden rok). A jaki ma dorobek? Na pierwszym niejscu stawiam zmianę lokalizacji drogi startowej. W wyniku tej zadymy m.Lublin stało się posiadaczem największego w olsce a może i na świecie trawnika - 122h za 14 mln zł. Oprócz kolorowych plansz z obrazkami i jednej wykupionej działki PLL nic nie posiada. Pardon, ma poparcie i obietnice aktualnych władz. Nawet nie postawili przysłowiowego słupa z tabliczką "Lotnisko w budowie". Ludziska, obstawiajcie za ile lat będziecie latać z Lublina
Avatar
Czytelnik / 26 sierpnia 2008 o 14:36
0
Bardzo ciekawe, tylko komentarze zachwytu, a reszta szybko znika!! No cóż propaganda to cudowny lek na wszystko.
Avatar
mata / 26 sierpnia 2008 o 12:12
0
Projekt jest wspaniały, nowoczesny, zaskakujący, wyróżniający. Jeśli uda się go zrealizować możemy mieć coś z czego będziemy dumni, wizytówkę o któej będzie się mówić nie tylko w regionie. Oby był to początek zmiany w całym mieście. Takie budowle tworzą dziś klimat i wizerunek aglomeracji. Jeśli tak będzie wyglądać lotnisko to warto było czekać.
Avatar
josef / 26 sierpnia 2008 o 08:52
0
Ten projekt był już zrobiony dla Niedżwiady i zapłacony ponad miljon zł I ZNOWU ODŻYWA DLA sWIDNIKA PEWNIE za drugi milion.To jest elokwencja p.Sobczaka.Wydawanie piniędzy za nic.Wykupiona ziemia w Niedżwiadzie,zrobiony projekt i zapłacony,. przebujane 1 mln zł(ZEBRANE OD SAMORZĄDOW I Z URZĘDU mARSZAŁKOWSKIEGO),PIENIĄDZE NIEROZLICZONE ,BO P sTARPWNIK(psl)Z P.lEWARTWICZEM NIE MAJĄ ŻADNEGO DOKUMENTU.A prokuratura mowi ,że wszystko zgodnie z prawem.Zachodzi pytanie czy w Polsce rządzi prawo ,czy prawnicy?Kto rozliczy sitwę PSL-PO?
Avatar
jon / 4 września 2008 o 21:24
0
mario napisał:
Lotnisko jest bardzo potrzebne naszemu regionowi. Myślę, że nie ma w tym żadnej przesady. Jak zwykle są wśród nas zwolennicy i przeciwnicy. Kiedy już będzie lotnisko, może zaczną powstawać nowe firmy, gdzie wielu znajdzie miejsce pracy. Może jakieś firmy się u nas rozwiną, i oby tak było.
Czekam na realizację tego bardzo ważnego punktu naszego regionu.

taak , rozwiną się. jak będzie 1 lot czarterowy na tydzień.
Avatar
mario / 3 września 2008 o 14:12
0
Lotnisko jest bardzo potrzebne naszemu regionowi. Myślę, że nie ma w tym żadnej przesady. Jak zwykle są wśród nas zwolennicy i przeciwnicy. Kiedy już będzie lotnisko, może zaczną powstawać nowe firmy, gdzie wielu znajdzie miejsce pracy. Może jakieś firmy się u nas rozwiną, i oby tak było.
Czekam na realizację tego bardzo ważnego punktu naszego regionu.
Avatar
Tomi / 3 września 2008 o 11:41
0
No to jest powód do dumy!!!
W przyszłym roku wracam z UK do Świdnika to się mam nadzieje gdzieś tam do pracy zachaczę;-)
Pozdro dla wszystkich którzy wierzą w to lotnisko!!!
Avatar
455dddeee / 27 sierpnia 2008 o 11:40
0
Dunia napisał:
Firma o nazwie Port Lotniczy Lublin SA liczy sobie 10 latek (plus/minus jeden rok). A jaki ma dorobek? Na pierwszym niejscu stawiam zmianę lokalizacji drogi startowej. W wyniku tej zadymy m.Lublin stało się posiadaczem największego w olsce a może i na świecie trawnika - 122h za 14 mln zł. Oprócz kolorowych plansz z obrazkami i jednej wykupionej działki PLL nic nie posiada. Pardon, ma poparcie i obietnice aktualnych władz. Nawet nie postawili przysłowiowego słupa z tabliczką "Lotnisko w budowie". Ludziska, obstawiajcie za ile lat będziecie latać z Lublina

JESTEM OPTYMISTĄ ZA 20 LAT,CHA,CHA...ALE JA BĘDĘ LATAŁ ALBO Z BALIC(KOŁO KRAKOWA) ALBO PYRZYOWIC(KOŁO KATOWIC), BO CHYBA ZA DWA LATA WYPROWADZĘ SIE Z TEJ WSCHODNIEJ DZIURY!!!MAM SENTYMENT DO LUBELSZCZYZNY ZA POWIETRZE NIE DA SIE WYŻYĆ!!

JESTEM OPTYMISTĄ ZA 20 LAT,CHA,CHA...ALE JA BĘDĘ LATAŁ ALBO Z BALIC(KOŁO KRAKOWA) ALBO PYRZYOWIC(KOŁO KATOWIC), BO CHYBA ZA DWA LATA WYPROWADZĘ SIE Z TEJ WSCHODNIEJ DZIURY!!!MAM SENTYMENT DO LUBELSZCZYZNY ZA POWIETRZE NIE DA SIE WYŻYĆ!! rozwiń
Avatar
mnietek / 27 sierpnia 2008 o 08:57
0
Dunia napisał:
Firma o nazwie Port Lotniczy Lublin SA liczy sobie 10 latek (plus/minus jeden rok). A jaki ma dorobek? Na pierwszym niejscu stawiam zmianę lokalizacji drogi startowej. W wyniku tej zadymy m.Lublin stało się posiadaczem największego w olsce a może i na świecie trawnika - 122h za 14 mln zł. Oprócz kolorowych plansz z obrazkami i jednej wykupionej działki PLL nic nie posiada. Pardon, ma poparcie i obietnice aktualnych władz. Nawet nie postawili przysłowiowego słupa z tabliczką "Lotnisko w budowie". Ludziska, obstawiajcie za ile lat będziecie latać z Lublina

W Lublinie mamy już jedną inwestycję w budowie- teatr. Niedługo będzie obchodzić 50 lecie. "Lotnisko w budowie"- nie chcę zapeszyć, ale to by ustanowiło naszą nową lubelską tradycję

W Lublinie mamy już jedną inwestycję w budowie- teatr. Niedługo będzie obchodzić 50 lecie. "Lotnisko w budowie"- nie chcę zapeszyć, ale to by ustanowiło naszą nową lubelską tradycję rozwiń
Avatar
jon / 26 sierpnia 2008 o 21:50
0
taaak ! bardzo ładnie wyglądają te odrzutowce LOT-u. tylko czy to nie science -fiction trochę ?
właśnie CentralWINGS - spółka córka LOT-u , drugi raz w tym roku likwiduje kolejne połączenia.
podobnie robią to inne tzw. tanie linie.
Lufthansa czy British Airways tu nie przylecą na pewno
Avatar
Dunia / 26 sierpnia 2008 o 20:54
0
Firma o nazwie Port Lotniczy Lublin SA liczy sobie 10 latek (plus/minus jeden rok). A jaki ma dorobek? Na pierwszym niejscu stawiam zmianę lokalizacji drogi startowej. W wyniku tej zadymy m.Lublin stało się posiadaczem największego w olsce a może i na świecie trawnika - 122h za 14 mln zł. Oprócz kolorowych plansz z obrazkami i jednej wykupionej działki PLL nic nie posiada. Pardon, ma poparcie i obietnice aktualnych władz. Nawet nie postawili przysłowiowego słupa z tabliczką "Lotnisko w budowie". Ludziska, obstawiajcie za ile lat będziecie latać z Lublina
Avatar
Czytelnik / 26 sierpnia 2008 o 14:36
0
Bardzo ciekawe, tylko komentarze zachwytu, a reszta szybko znika!! No cóż propaganda to cudowny lek na wszystko.
Avatar
mata / 26 sierpnia 2008 o 12:12
0
Projekt jest wspaniały, nowoczesny, zaskakujący, wyróżniający. Jeśli uda się go zrealizować możemy mieć coś z czego będziemy dumni, wizytówkę o któej będzie się mówić nie tylko w regionie. Oby był to początek zmiany w całym mieście. Takie budowle tworzą dziś klimat i wizerunek aglomeracji. Jeśli tak będzie wyglądać lotnisko to warto było czekać.
Avatar
josef / 26 sierpnia 2008 o 08:52
0
Ten projekt był już zrobiony dla Niedżwiady i zapłacony ponad miljon zł I ZNOWU ODŻYWA DLA sWIDNIKA PEWNIE za drugi milion.To jest elokwencja p.Sobczaka.Wydawanie piniędzy za nic.Wykupiona ziemia w Niedżwiadzie,zrobiony projekt i zapłacony,. przebujane 1 mln zł(ZEBRANE OD SAMORZĄDOW I Z URZĘDU mARSZAŁKOWSKIEGO),PIENIĄDZE NIEROZLICZONE ,BO P sTARPWNIK(psl)Z P.lEWARTWICZEM NIE MAJĄ ŻADNEGO DOKUMENTU.A prokuratura mowi ,że wszystko zgodnie z prawem.Zachodzi pytanie czy w Polsce rządzi prawo ,czy prawnicy?Kto rozliczy sitwę PSL-PO?
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 16 2

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 26 11

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 6 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 2

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce 1 5

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 30 18

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 17 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!