Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

12 lipca 2018 r.
7:49

To jedna z najstarszych ulic w Świdniku. Nadal nie ma ani asfaltu, ani oświetlenia

6 25 A A
Pani Anna mieszka przy ul. Gospodarczej od 14 lat. Mówi, że to jedna z najstarszych ulic w mieście. Mimo to nie ma ani asfaltu ani oświetlenia
Pani Anna mieszka przy ul. Gospodarczej od 14 lat. Mówi, że to jedna z najstarszych ulic w mieście. Mimo to nie ma ani asfaltu ani oświetlenia

To nie będzie docelowa budowa ulic Gospodarczej i Fiołkowej w Świdniku. Urzędnicy przekonują, że nowoczesna technologia przynajmniej pozwoli uporać się z kurzem i nierówną nawierzchnią dróg gruntowych. Miasto zastosuje metodę znaną w USA i Kanadzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ulica Gospodarcza to jest jedna z najstarszych ulic w mieście. Mimo to nie ma ani asfaltu ani oświetlenia – zaznacza Anna Kudeń, która mieszka przy tej ulicy od 14 lat. – Bardzo długo nawet tablicy z nazwą nie było.

Ciężko jest nie tylko podczas roztopów, ale też i upałów, bo z drogi bardzo się kurzy. – Wtedy to jest tragedia – mówi pani Danuta, kolejna z mieszkanek ul. Gospodarczej. – Nie można okna otworzyć.

– Niektórzy mają położona koło domu kostkę brukową, tylko jak błoto jest na ulicy to na tę kostkę się nanosi. Trzeba ją czyścić myjką ciśnieniową – dodaje pan Wojciech. I dodaje: Od 10 lat dopytujemy o budowę tej drogi i nie możemy się doprosić.

– Problem zdegradowanych dróg gruntowych powraca po każdej zimie – czytamy w informacji prasowej Urzędu Miasta w Świdniku. – Najlepiej wiedzą o tym mieszkańcy, którzy przeprowadzili się na nowopowstałe osiedla domków położone na peryferiach Świdnika. Coroczne nawożenie kruszcu i wyrównywanie wydaje się być syzyfową pracą, jednak budowa drogi asfaltowej wiąże się z wykupem gruntów oraz wykonaniem projektów i instalacji towarzyszących, co generuje niebotyczne koszty modernizacji nawierzchni.

Dlatego też światełkiem w tunelu może okazać się nowoczesna technologia – zaznacza świdnicki Ratusz. Urzędnicy zapowiadają, że miasto po raz pierwszy zastosuje technologię wykorzystywaną przy budowie dróg m.in. w USA i Kanadzie. Chodzi o metodę betonu wałowanego. Polega na użyciu mieszanki cementu z minimalną ilością wody i zagęszczenie nawierzchni za pomocą wałów. Z zastosowaniem tej technologii urząd che wykonać remont ul. Fiołkowej i Gospodarczej.

Na ostatniej sesji Rada Miasta przeznaczyła na obie te ulice milion złotych. Niestety pieniądze te wystarczą jedynie na zabezpieczenie podstawowych problemów zgłaszanych przez mieszkańców – tumanów kurzu i nierównej nawierzchni.

– Decyzja radnych pozwoli nam jeszcze w tym roku przystąpić do remontu dwóch ulic z wykorzystaniem nowatorskiej na naszym rynku metody betonu wałowanego. Jest to technologia ciesząca się większą wytrzymałością niż asfalt i umożliwiająca budowę w znacznie szybszym tempie – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika do spraw inwestycji. – Jest to technologia ciesząca się większą wytrzymałością niż asfalt i umożliwiająca budowę w znacznie szybszym tempie.

– W środę został ogłoszony przetarg na wykonanie zadania, a 26 lipca nastąpi otwarcie złożonych ofert przetargowych – wyjaśnia Karol Łukasik z Urzędu Miasta w Świdniku. – Po wybraniu najkorzystniejszej oferty niezwłocznie zostanie podpisana umowa z wykonawca robót. Umowny termin zakłada zakończenie realizacji wszystkich prac przed końcem listopada.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gość / 12 lipca 2018 o 09:23
+10
Mieszkańcy ul. Działkowca od lat nie mogą się doprosić utwardzonej nawierzchni i wdychają kurz z samochodów mieszkańców bloków "pędzących"na swe działeczki ogrodowe. Ulica Działkowca była już raz ujęta w planie inwestycji , ale pojawiły się inne ważniejsze wydatki (budowa lotniska), tak więc mieszkańcy nadal mogą marzyć o utwardzonej nawierzchni i wdychać kurz, nie mówiąc już o otwarciu okna.A tak na marginesie , to mieszkańcy domków a nie bloków płacą podatki do miejskiej kasy i to nie małe.
Avatar
Świdniczanka z wyboru / 12 lipca 2018 o 11:51
+9
A ulica Wiejska? tam często chodzi się na spacery, bo las - ale ciężko przejść gdy tłumany kurzu w powietrzu.. Poza tym nie rozumiem o co chodzi z tymi blokami i domkami - nie twórzmy jakiejś nagonki na to gdzie kto mieszka - w miejscie powinny być drogi asfaltowe, niektórzy mieszkają i gospodarzą (pozdrawiam Pana z najlepszą kapustą na targu ;-)) przy tych zakurzonych, gruntowych drogach od wielu lat... osobiście stawiam na drogi niż baseny...
Avatar
ccc / 12 lipca 2018 o 12:12
+7
często jest tak, że jedna osoba z domków płaci więcej w podatkach niż cały blok plebsu i to jest fakt, wystarczy że ma rocznie dochód powyżej miliona... kolejna sprawa, że powiat ma o wiele mniejsze dochody i to jest normalne w całym kraju, że gminy i miasta mają znacznie większe dochody niż powiaty - wynika to z podziału podatków. miasto finansuje Kusocińskiego w przeważającej mierze bo tylko miasto mogło uzyskać dofinansowanie unijne w ramach ZITów - taka była ugoda kilka lat temu między miastem i powiatem. problemem jest to, że miasto nie inwestuje w drogi regularnie co roku tylko w ostatnim roku kadencji, mogli co rok występować na przykład o schetynówki a nie robili tego, wniosek jest jeden - miasto jest źle zarządzane!
często jest tak, że jedna osoba z domków płaci więcej w podatkach niż cały blok plebsu i to jest fakt, wystarczy że ma rocznie dochód powyżej miliona... kolejna sprawa, że powiat ma o wiele mniejsze dochody i to jest normalne w całym kraju, że gminy i miasta mają znacznie większe dochody niż powiaty - wynika to z podziału podatków. miasto finansuje Kusocińskiego w przeważającej mierze bo tylko miasto mogło uzyskać dofinansowanie unijne w ramach ZITów - taka była ugoda kilka lat temu między miastem i powiatem. problemem jest to, że miasto nie... rozwiń
Avatar
ccc / 12 lipca 2018 o 19:18
+5
poza tym odśnieŻanie plebsie
Avatar
Gość / 12 lipca 2018 o 09:50
+4
Z tych podatków co płacicie za te domki to w 1000-ąc lat nie uzbiera na drogę. A na blokach podatki płacą wszyscy!!!
Avatar
Gość / 12 lipca 2018 o 08:45
+4
A na Rejkowiźnie będzie piękny asfalcik i nawet donice z kwiatami i parkingi rowerowy. Kto tam qrwa mieszka?
Avatar
ccc / 12 lipca 2018 o 19:16
+2
do ciemej masy (komentarz z g, 17.44) najwięcej do kasy miasta wpływa z PITu, podatek od nieruchomości to grosze ...ale pewnie Ty nie wiesz co to jest bo jesteś głąb :P...
Avatar
lsw westside / 12 lipca 2018 o 11:28
+2
I dlaczego osoby promujące się za nasze pieniądze (Osina, Świdnik i inni) przy budowie dróg powiatowych, po raz drugi w ciągu 3 lat remontują ul. Racławicką, skoro również powiatowa Armii Krajowej i Maczka wołają o pomstę do nieba? Czyżby sekretarz Wilk miał zamiar organizować na nich prywatne rajdy OFF-Roadowe?
Avatar
się troche znam / 13 lipca 2018 o 15:16
+1
"I dlaczego osoby promujące się za nasze pieniądze (Osina, Świdnik i inni) przy budowie dróg powiatowych, po raz drugi w ciągu 3 lat remontują ul. Racławicką, skoro również powiatowa Armii Krajowej i Maczka wołają o pomstę do nieba? Czyżby sekretarz Wilk miał zamiar organizować na nich prywatne rajdy OFF-Roadowe?" Armii Krajowej i Maczka mają nawierzchnię asfaltową, dużo lepsze do rajdów gdzie jeździ Wilk to żużlówki miejskie !!!
Avatar
bart / 12 lipca 2018 o 12:15
+1
uczcie się urzędasy od ogarniętych kolegów z puław: ***s://***dziennikwschodni.pl/pulawy/pulawy-nowe-ulice-w-miescie-prace-dobiegaja-konca,n,1000222234.html
Avatar
świdniczanin / 24 lipca 2018 o 09:29
0
Nie zgadzam się aby miasto dokładało do ul. Racławickiej ponieważ ma dużo do zrobienia w zakresie swoich dróg w tym mam na myśli również ul. Gospodarczą. Warto było by aby władze widziały również ten problem, że przez wiele lat mieszkańcy borykają się z kurzem i błotem na ul. Gospodarczej. Należy budować ulice, które istnieją od wielu lat są zasiedlone a nie nowe dopiero powstające. Tak byłoby sprawiedliwie i każdy mieszkaniec miałby świadomość swojej kolejności, a nie zależności od ilości i przynależności wyborców.
Avatar
się troche znam / 13 lipca 2018 o 15:16
+1
"I dlaczego osoby promujące się za nasze pieniądze (Osina, Świdnik i inni) przy budowie dróg powiatowych, po raz drugi w ciągu 3 lat remontują ul. Racławicką, skoro również powiatowa Armii Krajowej i Maczka wołają o pomstę do nieba? Czyżby sekretarz Wilk miał zamiar organizować na nich prywatne rajdy OFF-Roadowe?" Armii Krajowej i Maczka mają nawierzchnię asfaltową, dużo lepsze do rajdów gdzie jeździ Wilk to żużlówki miejskie !!!
Avatar
Gość / 13 lipca 2018 o 06:04
0
Jaka to metoda z Usa. U moich dziadków 40 lat temu robili betonówkę. Spychami DT 75 produkcji ZSRR. To wymyślił Rosyjski uczony Betonow.
Avatar
Działkowiec / 12 lipca 2018 o 19:30
0
Cosik nieświeżą kiełbasą wyborcza mi tu zalatuje... Latami nic sie nie działo, ludzie petycje pisali o drogi prosili wręcz na kolanach i nic....aż do teraz, akurat w roku wyborczym??? Ludzie przejrzyjcie na oczy... Pozyjemy to i obaczymy jak bedzie z tym drogami...czy wogóle zaczną coś robić?? czy jakikolwiek ciężki sprzęt wyjedzie na budowe??? Nqa razie to tylko bajanie na papierze....
Avatar
ccc / 12 lipca 2018 o 19:18
+5
poza tym odśnieŻanie plebsie
Avatar
ccc / 12 lipca 2018 o 19:16
+2
do ciemej masy (komentarz z g, 17.44) najwięcej do kasy miasta wpływa z PITu, podatek od nieruchomości to grosze ...ale pewnie Ty nie wiesz co to jest bo jesteś głąb :P...
Avatar
Swidniczanin / 12 lipca 2018 o 19:05
0
Jak pytamy sie kto jest kim w Świdnik Wspólna Sprawa to zapytajmy sie - Który radny z RIP rodzimego nowotworu zwanego PIS w Świdniku - dumnie kroczyl ze sztandarem Komitetu Zakladowego PZPR w WSK na pochodach 1Majomych w PRL i byl także aktywnym czlonkiem oraz Przewodniczącym Towarzystwa Przyjaźni Polsko Radzieckiej az do 1989???  Który radny ukrywał sie w krzakach robiąc zdjęcia ludziom idacym do kościoła ?? Który ze Świdnickich notabli jest synem zasłużonego Sekretarza p.o.p PZPR na Kuźni WSK??? Który radny zarejestrowany jest w aktach IPN jako TW Wojciech i donosił na kolegów studentów???'.... Hej Mlodzi Śledczy z PIS lub zainteresowani mieszkańcy Świdnika popytajcie swoich dziadków i ojców czyje nazwiska są skryte pod tymi opisami??? Nie próbujcie szukać tych danych w miejskich kronikach, przezornie niewygodne strony zostały juz zapewne wyrwane...
Jak pytamy sie kto jest kim w Świdnik Wspólna Sprawa to zapytajmy sie - Który radny z RIP rodzimego nowotworu zwanego PIS w Świdniku - dumnie kroczyl ze sztandarem Komitetu Zakladowego PZPR w WSK na pochodach 1Majomych w PRL i byl także aktywnym czlonkiem oraz Przewodniczącym Towarzystwa Przyjaźni Polsko Radzieckiej az do 1989???  Który radny ukrywał sie w krzakach robiąc zdjęcia ludziom idacym do kościoła ?? Który ze Świdnickich notabli jest synem zasłużonego Sekretarza p.o.p PZPR na Kuźni WSK??? Który radny zarejestrowany jest w aktach IPN... rozwiń
Avatar
Gość / 12 lipca 2018 o 17:44
0
Do ccc: ty jesteś siakiś ułomny? Pisze o podatku od nieruchomości który w blokach płacimy wszyscy a z waszego z domków to pewno ledwo na odśnierzanie starcza. Sprawa jest prosta: pobudowałeś się w polu i przeszkadza kurz to sprzedaj wille i kup se mieszkanie. Po co to snobować?
Avatar
Regina / 12 lipca 2018 o 12:34
0
cyt. CCC: "wniosek jest jeden - miasto jest źle zarządzane!" Zgadzam się, że miasto mogłoby lepiej zarządzać infrastrukturą drogową, jednak w porównaniu do patologii jakie mają miejsce w świdnickim starostwie powiatowym, to władze miasta powinny być wzorem do naśladowania. Niestety instytucja starostwa w Świdniku okrutnie stoczyła się w ostatnich latach. Dobrzy pracownicy uciekają do pracy za mniejsze pieniądze, byle dalej od władz powiatu. Szkoda, bo już nic nie da się tam załatwić, panuje nerwowa atmosfera, urzędnicy opryskliwi, a znajomi skarżą się na mobbing w pracy;(
cyt. CCC: "wniosek jest jeden - miasto jest źle zarządzane!" Zgadzam się, że miasto mogłoby lepiej zarządzać infrastrukturą drogową, jednak w porównaniu do patologii jakie mają miejsce w świdnickim starostwie powiatowym, to władze miasta powinny być wzorem do naśladowania. Niestety instytucja starostwa w Świdniku okrutnie stoczyła się w ostatnich latach. Dobrzy pracownicy uciekają do pracy za mniejsze pieniądze, byle dalej od władz powiatu. Szkoda, bo już nic nie da się tam załatwić, panuje nerwowa atmosfera, urzędnicy opryskliwi,... rozwiń
Avatar
bart / 12 lipca 2018 o 12:15
+1
uczcie się urzędasy od ogarniętych kolegów z puław: ***s://***dziennikwschodni.pl/pulawy/pulawy-nowe-ulice-w-miescie-prace-dobiegaja-konca,n,1000222234.html
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem 0 0

Lubelscy artyści włączają się w walkę o życie i zdrowie niespełna 3-letniej Marysi Szlązak ze Świdnika, chorej na nowotwór móżdżku. Podczas niedzielnego Wielkiego Koncertu Charytatywnego dla Marysi w Centrum Spotkania Kultur wystąpi kilkuset muzyków. Można już kupić bilety

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17 0 0

Blisko promocji do Centralnej Ligi Juniorów U-17 są także piłkarze Motoru. Lublinianie w pierwszym starciu barażowym z SMS Jarosław pokonali rywali na ich boisku aż 5:1. A to stawia ich w bardzo dobrej sytuacji przed rewanżem

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach
23 listopada 2018, 19:00

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach 0 0

The Local w Puławach (ul. Kołłątaja 50a) zaprasza na stand-up w wykonaniu komika Krzysztofa Jahnsa. Wydarzenie odbędzie się 23 listopada o godz. 19.

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól 1 5

Kierowcy 20 ciężarówek nie będą mile wspominać nocy z niedzieli na poniedziałek. Przez opady śniegu i brak reakcji drogowców utknęli na całą noc Tarnawatce. Ciężarówki nie mogły podjechać pod ośnieżony podjazd na drodze 842. Piaskarek nie było, więc sami kupili sól.

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15 0 0

Górnik Łęczna zagra w Centralnej Lidze Juniorów U-15. W ramach drugiego meczu barażowego o awans zielono-czarni znowu pokonali Orlęta Kielce. Tym razem u siebie 4:0. W dwumeczu drużyna Daniela Ruska rozbiła rywali aż 8:1

II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie
15 grudnia 2018, 0:00

II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie 0 0

W dniach 15-16 grudnia w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) odbędzie się II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych.

Futsal: AZS UMCS Lublin wysoko przegrał w Gliwicach

Futsal: AZS UMCS Lublin wysoko przegrał w Gliwicach 0 0

Zawodnicy AZS UMCS Lublin będą chcieli, jak najszybciej zapomnieć o weekendowej wyprawie na Górny Śląsk. Dziki przegrały bowiem w Gliwicach z tamtejszym GSF aż 1:9

Dziennik Wschodni szuka korespondentów w Zamościu i Chełmie

Dziennik Wschodni szuka korespondentów w Zamościu i Chełmie 0

Szpital w Puławach szuka wicedyrektora. Jest konkurs

Szpital w Puławach szuka wicedyrektora. Jest konkurs 4 0

W puławskim szpitalu wkrótce może dojść do zmiany na stanowisku zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa. Zainteresowani kandydaci mogą już składać swoje dokumenty aplikacyjne w sekretariacie dyrektora SP ZOZ.

TBV Start II lepszy od Sokoła, a U!NB AZS UMCS od Rosy Radom

TBV Start II lepszy od Sokoła, a U!NB AZS UMCS od Rosy Radom 0 0

O zwycięstwie rezerw TBV Startu w meczu z Sokołem Ostrów Mazowiecka przesądziły posiłki z pierwszego zespołu

"Rozbiłam samochód, uciekam przed policją". Pijana 26-latka z Lublina zdziwiła się kiedy wsiadła do tego samochodu

"Rozbiłam samochód, uciekam przed policją". Pijana 26-latka z Lublina zdziwiła się kiedy wsiadła do tego samochodu 33 8

26-letnia kobieta odpowie za spowodowanie kolizji po pijanemu. Ale okazało się, że na sumieniu może mieć znacznie więcej.

Piłkarki Górnika Łęczna rozbiły w derbach AZS PSW

Piłkarki Górnika Łęczna rozbiły w derbach AZS PSW 0 0

Górnik Łęczna z kolejnym kompletem punktów. Tym razem podopieczne Piotra Mazurkiewicza rozbiły AZS PSW Biała Podlaska. Mistrzynie Polski w tym sezonie nie straciły jeszcze nawet punktu

Ważna zmiana w sprawie przyszłych emerytur. Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych podpisana

Ważna zmiana w sprawie przyszłych emerytur. Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych podpisana 18 6

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Ma ona polegać na utworzeniu prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych.

MKS AZS UMCS Lublin przegrał akademickie derby w karnych

MKS AZS UMCS Lublin przegrał akademickie derby w karnych 0 0

MKS AZS UMCS Lublin gorszy od AZS AWF Warszawa. Podopiecznym Patryka Maliszewskiego udało się jednak uratować jeden punkt.

Innowacyjny biznes 2019 – sięgnij po środki UE

Innowacyjny biznes 2019 – sięgnij po środki UE 0 0